Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

США, Британія й Австралія створили альянс для протидії КНР

Автор:

|

Вересень 24, 2021

|

Рубрика:

США, Британія й Австралія створили альянс для протидії КНР
Зустріч і підписання угоди були віртуальними

Джо Байден, президент США, і Борис Джонсон і Скотт Моррісон, прем’єр-міністри Великої Британії й Австралії відповідно, на спільній віртуальній пресконференції оголосили про підписання пакту про створення пакту AUKUS (абревіатура, створена з назв трьох країн-учасників: Australia, United Kingdom, United States). Найбільше оборонне партнерство між Вашинґтоном, Лондоном і Канберрою з часів Другої світової війни має «сприяти безпеці та процвітанню» в Індо-Тихоокеанському реґіоні.
І хоча Китайську Народну Республіку (КНР) напряму не згадували, всі аналітики впевнені, що насправді альянс передусім спрямований на протидію Пекіну. Бен Воллес, міністр оборони Об’єднаного Королівства, в коментарі Бі-Бі-Сі заявив, що КНР зараз має один із найбільших військових бюджетів у історії. «Пекін нарощує свій військово-морський флот і військово-повітряні сили величезними темпами. Наші партнери в цьому реґіоні хочуть мати можливість відстоювати свої власні позиції», — пояснив він.
Водночас поява AUKUS одразу спричинила несподіваний ефект. Страшенно образилася Франція, яка вперше в історії відкликала своїх послів у США й Австралії для консультацій. У Парижі вдалися до зовсім недипломатичних виразів на кшталт «принизливий ляпас» та «удар в спину».

Атомні субмарини для Австралії
Хоча США, Велика Британія й Австралія вже давно є союзниками, AUKUS формалізує та поглиблює їхню оборонну співпрацю, повідомляє Бі-Бі-Сі. Пакт зосереджуватиметься суто на військовому потенціалі, тож буде відокремленим від альянсу з обміну розвідувальними даними Five Eyes, до якого також входять Канада та Нова Зеландія.
Серед основних сфер взаємодії в рамках нового пакту — розробки в галузі штучного інтелекту, кібернетичні та підводні системи озброєння. Крім цього, сторони планують розвивати можливості завдавання ударів із надвеликих відстаней. «Це історична можливість для трьох країн, з однодумцями, союзниками і партнерами захистити спільні цінності та сприяти безпеці та процвітанню в Індо-Тихоокеанському реґіоні», — йдеться в спільній заяві лідерів США, Великої Британії й Австралії. Джо Байден заявив, що завдяки цьому альянсу три країни оновлять і посилять свою здатність протистояти загрозам XXI ст. «Ми зробили ще один історичний крок для поглиблення та формалізації співпраці між трьома нашими країнами, тому що ми всі визнаємо необхідність забезпечення миру та стабільності в Індо-Тихоокеанському реґіоні в довготерміновій перспективі», — наголосив президент США.
У рамках пакту AUKUS США й Об’єднане Королівство пообіцяли допомогти Австралії створити власний атомний підводний флот. За 18 місяців планують збудувати вісім субмарин із ядерними силовими установками. Канберра інвестує в проєкт 6,4 млрд AUD.
Атомні субмарини є набагато швидшими й їх складніше виявити, ніж ті, що оснащені дизельними силовими установками. Вони можуть залишатися під водою впродовж кількох місяців, стріляти ракетами на великі відстані, а також мати більше ракет. Аналітики вважають, що їхнє розміщення в Австралії матиме вирішальне значення для впливу Вашинґтона в реґіоні.
Сполучені Штати діляться своїми підводними технологіями вперше за 50 років. Раніше єдиною країною, яка отримала відповідні американські технології, була лише Велика Британія. Австралія стане сьомою країною в світі, яка експлуатуватиме атомні субмарини, після США, Об’єднаного Королівства, Франції, КНР, Індії та Російської Федерації (РФ).
При цьому в Канберрі наголосили, що не мають наміру отримувати власне ядерну зброю. Президент Байден також наголосив, що програма буде повністю відповідати умовам Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Однак виникла інша проблема. В очікуванні атомних субмарин Австралія розірвала підписаний 2017-го контракт із французькою суднобудівельною компанією Naval Group на будівництво 12 дизельно-електричних підводних човнів класу Attac на суму майже 56 млрд EUR, які мали замінити субмарини Collins, яким уже понад два десятиліття. Канберру навіть не зупинив той факт, що вона вже витратила на цей проєкт 1,8 млрд USD.

«Удар у спину»
Це викликало вкрай гнівну реакцію Парижа. Жан-Ів Ле Дріан, міністр закордонних справ Франції, заявив, що відмова Канберри від контракту з Naval Group і вступ натомість в нове партнерство зі США для будівництва субмарин з ядерними установками — неприйнятні дії у взаєминах між союзниками та партнерами. За його словами, «у відносинах між країнами втрачено довіру, ми отримали удар у спину».
На думку п. Ле Дріана, «така поведінка не прийнятна між партнерами та швидше нагадує дії адміністрації Дональда Трампа». Французький міністр наголосив, що підписання пакту AUKUS матиме серйозні наслідки для НАТО. Спричинена розірванням контракту криза у стосунках між Францією та США дасть про себе знати при обговоренні майбутньої стратегічної концепції НАТО на наступного саміті в Мадриді (Іспанія). Ле Дріан також звинуватив США й Австралію в «дволикості, серйозному порушенню довіри та зневазі». Водночас він зауважив, що Франція «не бачила необхідності» відкликати свого посла у Великій Британії, однак звинуватив Лондон у «постійному опортунізмі».
Флоранс Парлі, міністерка збройних сил Франції, назвала цю ситуацію «дуже поганою новиною і жахливим рішенням в сфері міжнародної політики». А Ален Родьє, заступник директора Французького центру розвідувальних досліджень, відзначив, що, «Канберра дала Парижу ляпаса». За його словами, Франція втратила величезний контракт, який забезпечував би фінансування її військово-морської промисловості впродовж багатьох років.
Париж зважився на безпрецедентний крок — уперше в історії відкликав «для переоцінки ситуації» своїх послів у Вашинґтоні та Канберрі. «Той факт, що вперше в історії відносин між США та Францією ми відкликаємо нашого посла для консультацій, є серйозним політичним актом, який вказує на масштаби нинішньої кризи між нашими країнами», — наголосив міністр Ле Дріан.
Крім цього, Франція скасувала урочистості з нагоди 240-ї річниці Чесапікської битви в її Посольстві у Вашинґтоні, що були заплановані на 17 вересня. На них мав бути присутнім високопоставлений представник військово-морського флоту Франції, який приїхав до Вашинґтона, проте вирішив дочасно повернутися в Париж.
Вашинґтон спробував якось залагодити ситуацію. Джо Байден підкреслив, що Франція залишається для США ключовим партнером в Індо-Тихоокеанському реґіоні, тісна співпраця з яким буде продовжена. А Ентоні Блінкен, державний секретар, наголосив, що «Вашинґтон надає величезного значення співпраці з Парижем».
«Франція є важливим партнером і найстарішим союзником, і ми надзвичайно цінуємо наші відносини», — заявив Нед Прайс, офіційний представник Державного департаменту США. За його словами, Вашинґтон має намір ініціювати обговорення цього питання найближчими днями, зокрема, під час засідання Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку цього тижня.
Як повідомляв «Міст», актуальні проблеми США неабияк стримують розвиток країни.

Ігор Берчак

До слова
У своєму широкомасштабному нарощуванні ядерних сил КНР значною мірою наслідує стратегію РФ. Про це заявив Скотт Беррієр, генерал-лейтенант, директор Управління військової розвідки США, пише The Washington Times. У планах Пекіна — розгортання до 400 нових ракет великої дальності шахтного базування, нещодавно виявлених на супутникових фотографіях на заході КНР. Йдеться про нові китайські ракети DF-41, кожна з яких здатна нести до десяти боєголовок. Крім цього, в китайську ядерну тріаду входять нові ракетні субмарини та здатні нести атомні боєприпаси бомбардувальники. Своєю чергою, Джон Гайтен, заступник Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США, в бесіді з експертом Інституту Брукінґса заявив, що США модернізують свою армію недостатньо швидко для того, щоб стримувати РФ і КНР. «Що стосується великих держав, нашою метою має бути ніколи не допустити війни з КНР чи РФ, тому що це буде жахливим днем для планети, жахливим днем для наших країн. Він зруйнує світ, зруйнує світову економіку. Але якщо ми хочемо цьому запобігти, ми повинні успішно стримувати Пекін і Москву», — заявив генерал. За його словами, обидві країни швидко розвивають свої збройні сили, причому КНР рухається неймовірно швидко. «До того моменту, поки ми не зможемо їм адекватно відповідати, ми перебуватимемо в позиції, коли невідомо, наскільки ти попереду. Але якщо інша людина рухатиметься швидко, неважливо, яка між вами дистанція, рано чи пізно, вона вас дожене», — пояснив посадовець.

Підлпис до фото:
Джо Байден на віртуальній пресконференції оголошує про створення AUKUS, Білий дім, 15 вересня 2021 р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply