Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Спеціальний трибунал для воєнних злочинців підтримує все більше людей

Автор:

|

Листопад 04, 2022

|

Рубрика:

Спеціальний трибунал для воєнних злочинців підтримує все більше людей
Путін

Україна йде шляхом незалежності й інтеграції з цивілізованим світом, у той час як Росія піде шляхом поразки та ганьби. Про це заявив Володимир Зеленський. «Шлях нашої держави — це шлях незалежності, територіальної цілісності, інтеграції з цивілізованим світом і соціального розвитку. Шлях нашого ворога — поразка, ганьба та засудження», — зазначив він.

40 тис. проваджень
Станом на кінець жовтня Національна поліція (НП) України відкрила майже 40 тис. кримінальних проваджень, пов’язаних зі злочинами російських військових і колаборантів на українській території. Про це повідомив Євген Єнін, перший заступник міністра внутрішніх справ України. За його словами, мешканці звільнених територій постійно звертаються до правоохоронців, аби повідомити про злочини росіян. «Я бачив цілі черги громадян України на деокупованих територіях, які звертаються до НП із інформацією про вчинені злочини. Це живий ланцюг — ми бачимо щире бажання наших співвітчизників допомагати поліції, розповідати, як поводилися окупанти, міська адміністрація, працівники правоохоронних чи контролюючих органів», — зауважив посадовець.
Він додав, що поліція зазвичай є першою структурою, яка заходить на деокуповані території. «Саме поліція дбає про закон і правопорядок. На звільнених територіях поліція забезпечує стабілізаційні заходи та відновлення правопорядку у населених пунктах, які було деокуповано», — зазначив правник.
Він пояснив, що загалом на цій території мешкає більше 5 тис. громадян. «Деокупована площа складає більш ніж 1,5 тис. км. Проводять роботу з населенням. Ми розпочали з обходів кожного помешкання, квартири, будинку. Проводимо дуже копітку роботу по збору доказів воєнних злочинів, які вчиняли російські аґресори й їхні колаборанти», — зауважив урядовець.
Тож не дивно, що відсутність покарання Російської Федерації (РФ) після війни розчарує українців дужче, ніж бідність чи корупція. На запитання «Що для вас стало б найбільшим розчаруванням після закінчення війни» саме так відповіли 65,8 % опитаних. Про це свідчать результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології. Серед трьох варіантів відповіді, які можна було обрати, друге і третє місце посіли «Високий рівень корупції» (36,3 %) і «Низький рівень життя, бідність» (34,6 %). Опитування проводили на основі випадкової вибірки стільникових телефонних номерів. Опитали 2 тис. респондентів у віці 18 років і старших, які мешкають у всіх реґіонах України, крім Автономної Республіки Крим.

Спеціальний трибунал
Свою чергою, Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, вкотре закликав Європейський Союз (ЄС) створити Спеціальний трибунал за аґресію РФ проти України. «Рада ЄС висловила підтримку нашим зусиллям забезпечити відповідальність за злочин аґресії проти України. Я вітаю цей крок. Ми розраховуємо на підтримку ЄС», — заявив він.
А Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, вважає, що руйнівні наслідки для Путіна матиме посилення ударів по цивільних об’єктах. «Те, що він зараз робить, — це надає матеріали, які фіксують у щоденному режимі й які будуть представлені міжнародному суду, який відбудеться над усіма злочинцями. Адже це злочин проти людяності, який не має терміну давності», — зазначив він.
У відповідь Карім Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС), запевнив, що для РФ настане день розплати за військові злочини на території України. «Міжнародне право наміряється забезпечити покарання для винних і для всіх, хто за допомогою зброї та ракет здатен налякати найуразливіших, — заявив він. — Закон може бути не таким сильним, як хотілося б багатьом, але він і не такий слабкий, як багато хто думає. І закон зараз у грі».
Глава МКС зазначив, що при атаках РФ загинули мирні жителі і суд не залишить це без уваги. «Службовці мого офісу побували в бункерах разом із багатьма іншими цивільними. Українські діти, жінки та чоловіки. Це питання, що торкається питань моралі, питань прав і питань емпатії та людяності. Ми повинні бути там, аби докопатися до істини», — додав він.
А нещодавно відбулася зустріч представників Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та МКС щодо незаконного усиновлення росіянами викрадених українських дітей. Представниця МКС повідомила, що їхня команда вже отримала від правоохоронних органів України доступ до матеріалів відкритих кримінальних справ і займається систематизацією даних про такі випадки. «Ми уже маємо прізвища тих росіян, які це роблять. Вони нестимуть за це відповідальність», — наголосила Ірина Верещук, віцепрем’єрка України.

Єдиним фронтом
Дмитро Кулеба й Урмас Рейнсалу, міністри закордонних справ України й Естонії відповідно, поспілкувалися телефоном та обговорили покарання за воєнні злочини. Вони також обміркували наступні кроки на шляху створення відповідного Спеціального трибуналу.
«Це важливо як для Києва, Заходу так і для самої Росії», — заявив Андрюс Кубілюс, депутат Європейського парламенту від Литви. За його словами, створення міжнародного трибуналу — єдиний шлях притягти найвище російське керівництво до відповідальності за їхні військові злочини в Україні.
«Міжнародне правосуддя може мати великі наслідки для майбутнього РФ. Зокрема, Нюрнберзький процес після завершення Другої світової війни допоміг німцям позбутися деяких своїх мрій. Цього потребує і теперішня Росія, — вважає п. Кубілюс. — Вони повинні зрозуміти, що мрії про відновлення імперії завершуються тотальною катастрофою для самої РФ».
Євродепутат нагадав, що Нюрнберзький трибунал розпочався через кілька місяців після капітуляції нацистської Німеччини, що тривав до 18 жовтня 1946 року. «Тому не можна відкладати створення спеціального трибуналу, адже відкладене правосуддя — це відсутність правосуддя», — резюмував він.
Відтак міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви виступили зі спільною заявою, закликавши ЄС разом із міжнародними партнерами допомогти Україні створити Спеціальний трибунал, який буде судити вище керівництво РФ. «Наразі ще не існує міжнародного суду чи трибуналу, який міг би притягнути до відповідальності вище політичне та військове керівництво Росії за вчинення злочину аґресії проти України. Щоб заповнити цю юрисдикційну лазівку, необхідно створити Спеціальний трибунал для покарання злочину аґресії проти України. ЄС разом із нашими партнерами має бути в центрі цих зусиль», — йдеться в їхній спільній заяві.
Крім них і парламент Нідерландів підтримав створення в Гаазі спецтрибуналу для РФ. «Ми можемо і повинні притягнути Путіна до відповідальності», — повідомив Сьорд Вімер Сьордсма, депутат від партії D66. А Аліна Стефанія Горгіу, спікерка Сенату Румунії, наголосила, що Бухарест підтримує всі заходи міжнародного суду, щоб притягнути до відповідальності винних у воєнних злочинах.

Репарації за геноцид
«Дії та заяви РФ доводять, що вона вчиняє в Україні геноцид, — заявив п. Кулеба. — Конвенція про запобігання геноциду встановлює чітке визначення того, що таке геноцид, тож Україні треба довести, що держава-винуватець, тобто Росія, має намір знищити українців як етнічну групу повністю або частково». «Вбивство людей тільки за те, що вони є українцями, а також спонукання до цього — це те, що роблять російські засоби масової інформації, російська влада й особисто Путін. Володар Кремля вважає, що Україна не має права на існування. Він заявив, що українці — не нація, і кремлівські медіа повторюють це, закликаючи до «остаточного вирішення цього питання», — пояснив він.
Тож Україна вже подала до МКС у Гаазі позов проти РФ щодо запобігання геноциду, але збір доказів цього російського злочину ще триває. У зв’язку з цим керівник українського зовнішньополітичного відомства закликав Німеччину підтримати створення трибуналу з питань аґресії для засудження російського керівництва, та подякував офіційному Берліну за те, що він підтримав Україну у питанні покарання за геноцид.
Свою чергою, Вільям Тейлор, посол США в Україні у 2006-2009 рр. і де-факто посол США у 2019-2020 рр., вважає, що за аґресивну війну й усе, що вона принесла зі собою, країна-окупантка має станом на жовтень ц. р, виплатити Україні до 1 трлн USD репарацій. «Це тисячолітня війна, а не «війна Путіна». Злочин аґресії треба карати, Росію треба засудити», — наголосив він. За словами дипломата, щоб це здійснити, має бути створений трибунал і виплачені репарації. «Мають бути виплачені кошти, необхідні для повної реконструкції України, і щонайменше 300 млрд USD із цього мають прийти зі заморожених активів російського Центробанку. Вони заморожені у банках «Великої сімки», — зазначив він.
Як повідомляв «Міст», презентували проєкт Спеціального міжнародного трибуналу.

Євген Клен

About Author

Meest-Online