Новини для українців всього свту

Wednesday, Jun. 16, 2021

Сміттєвий острів розростається

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

Сміттєвий острів розростається

Кількість шматків пластику, що плавають у північно-східній частині Тихого океану, за 40 останніх років збільшилася в 100 разів. Наслідки цього процесу можуть впливати на еволюцію морських організмів. Науковці з Інституту океанографії Скриппса провели детальні дослідження великих ділянок океану біля берегів Каліфорнії. Вони порівнювали свої спостереження з наявними історичними даними по району.

«Ми не очікували знайти все це сміття, — розповіла Міріам Ґолдстін, учасник дослідницької групи. — Ідеться про чітко виражену тенденцію, про значне збільшення обсягу плаваючих залишків». Усе, що потрапляє в океан, — або розкладається, або занурюється на його дно, або перемелюється під дією хвиль і сонячної радіації на дрібні фраґменти розміром 2—3 см або ще менші.

Раніше океанологів найбільше турбувала загроза того, що такі дрібні пластикові частинки потраплятимуть у дихальні шляхи китів, дельфінів і інших морських тварин. Проте вчені з Інституту Скриппса відзначили й інші наслідки нагромадження в океані сміття. Утворення постійних сміттєвих зон у північних районах Тихого океану вже давно тривожить науковців. Потужні течії в цій частині океану сприяють формуванню відносно компактних і стійких скупчень плавучого сміття, які отримали назву сміттєвих островів. Одна з наймасивніших таких концентрацій у північній частині Тихого океану спостерігається між Гавайськими островами та Каліфорнією.

Інші дані, отримані працівниками Інституту Скриппса, свідчать, що 9 % риб, спійманих у цьому районі, мають залишки пластику в шлунку. За цими даними, риба, що мешкає на середніх глибинах, може поглинати 12—24 тис. т пластику на рік.

Станом на 2008 рік, океанічне звалище вдвічі перевищувало за площею континентальну частину США. Смуга сміття тягнулася від точки приблизно за 500 морських миль від узбережжя Каліфорнії через північну частину Тихого океану повз Гаваї й заледве не досягала віддаленої Японії.

Зоряна Павлюк

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply