Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Серед евакуйованих афганців виявилися потенційні злочинці

Автор:

|

Вересень 19, 2021

|

Рубрика:

Серед евакуйованих афганців виявилися потенційні злочинці
Аеропорт у Кабулі, з якого проводять евакуацію

Після захоплення влади в Афганістані радикальним ісламістським рухом «Талібан» звідти літаками евакуювали іноземних громадян та афганців, які потребують захисту. Однак виявилося, що серед останніх є люди, які становлять потенційну загрозу безпеці країн, в які вони прибувають. Зокрема, Горст Зеегофер, міністр внутрішніх справ Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), заявив, що відомо про щонайменше 20 імовірних правопорушників, яких не перевіряли в Кабулі. Серед них є раніше засуджені за насильство, а також викриті в підробці документів. Чотирьох евакуйованих із Кабула раніше депортували з ФРН. Крім цього, імена кількох прибульців фігурували в списках німецького центру боротьби з тероризмом.

Скористалися хаосом
«Потенційні злочинці змогли скористатися повітряним мостом до Німеччини через надзвичайну ситуацію, — зазначив п. Зеегофер. — Дехто з них повністю підробили свої документи. І ні в кого не було повного контролю над ситуацією». За даними Міністерства внутрішніх справ (МВС) ФРН, після виведення військ НАТО з Афганістану до Німеччини евакуювали 4 587 осіб, зокрема, 3 849 афганців і 403 громадян ФРН.
Про підозри щодо евакуйованих з Кабула повідомляють і в США. За даними телеканалу NBC, потрібна додаткова перевірка приблизно 10 тис. із 30 тис. евакуйованих до США афганців. Близько 100 осіб отримали «червону мітку» — їх підозрюють у можливих зв’язках із «Талібаном» або іншими терористичними організаціями. Двоє підозрюваних викликали занепокоєння американських спецслужб і були вислані в Косово.
При цьому співрозмовники телеканалу наголосили, що якщо людині надали «червону мітку», це ще не означає, що вона обов’язково є терористом і становить загрозу країні й її громадянам. «Це лише свідчить про те, що в особистій інформації прибульців є щось, що не дозволяє їм залишатися в США в очікуванні додаткової перевірки», — пояснили вони.
50 тис. афганців уже отримали дозвіл бути на території США без належних віз. У них є рік для подання заяви на отримання постійної візи. Інші афганці, у т. ч. ті, хто працювали безпосередньо на уряд США, потрапляють в окремі імміґраційні категорії.
Наразі ж Сполучені Штати тимчасово припинили приймати рейси з біженцями з Афганістану, підстава — кілька виявлених випадків захворювання на кір. Про це повідомила Дженніфер Псакі, прессекретар Білого дому. «Польоти в США тимчасово поставлені на паузу на вимогу Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC) і задля обережності», — заявила вона на брифінгу і додала, що хворі афганці поміщені на карантин, а CDC відстежує їхні контакти. Тепер від афганців, які в’їжджають до США, вимагають робити щеплення від кору.
Своєю чергою, у Державній міґраційній службі України повідомили, що заяви про надання притулку подали 3 270 громадян Афганістану. Вони прилетіли до Києва евакуаційними рейсами і просять надати їм статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту. Тим, хто звернулися за таким захистом, держава гарантує право проживання у родичів, у готелі, орендованому житлі або ж в пункті тимчасового розміщення біженців. В Україні зараз мешкає приблизно 5 тис. афганців, 2 тис. із яких перебувають там нелегально або майже легально. Тож в афганській громаді не розуміють, як Україна прийматиме нових біженців із Афганістану. Проте Україна вже здійснила шість евакуаційних рейсів із Кабула й українські літаки забрали з Афганістану понад 700 осіб.

В уряді — терористи
Не краща правова ситуація і в самому Афганістані. Там таліби нарешті оголосили склад давно обіцяного уряду. Правда, і він виявився тимчасовим. А обіцянки, що уряд буде інклюзивним, не дотрималися, як і багатьох інших. Тож США й Європейський Союз заявили про свої побоювання з приводу уряду талібів через діяльність, якою раніше займалися його учасники. Зокрема, портфелі отримали п’ять колишніх в’язнів Ґуантанамо, а також кілька членів мережі «Хаккані», яка готувала терористів-смертників.
Список членів кабінету міністрів оголосив Забіхула Муджахід, офіційний представник екстремістів, який тепер працюватиме заступником міністра культури й інформації Арфганістану. Прем’єр-міністром став мулла Мохаммад Хасан Ахунд, якого досі вважали керівником ради лідерів «Талібану». Він командував повстанцями під час війни з урядовою армією.
Заступником глави уряду став мулла Абдул Гані Барадар, який раніше очолював політичне крило «Талібану».
Другий заступник — Абдул-Салам Ханафі — працював заступником міністра освіти в минулому режимі талібів (1996-2001). У 2007-2008 рр. був губернатором провінції Джаузджан. За інформацією Ради Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН), займався торгівлею наркотиками, входить у санкційний список.
Сираджуддін Хаккані, який є сином засновника «Хаккані», очолив МВС. Він — один із найнебезпечініших терористів, яких розшукує ФБР. Чоловіка підозрюють у причетності до загибелі громадян США внаслідок теракту, який стався в Кабулі 2008-го. За інформацію про місце його перебування пообіцяли винагороду в 5 млн USD.
Міністром оборони став Мухаммед Омар Якуб, син мулли Омара, засновника «Талібану». З 2020 року саме він керував бойовими операціями талібів. Міністр закордонних справ — Амір Хан Моттакі. До приєднання до талібів належав до групи Мухаммеда Набі, одного з лідерів афганського опору у війні з радянськими військами. Займав таку ж посаду в минулому режимі талібів. Був представником руху на міжнародних перемовинах. З січня 2001-го перебуває під санкціями РБ ООН. Із 2007 року називався членом вищої ради «Талібану».
Мулла Абдул-Манан Омарі, молодший брат засновника «Талібану», очолив Міністерство сільського господарства. 2016-го його призначили главою руху в релігійних справах і з питань місіонерства. У лютому 2019 року входив до перемовної групи талібів, які підписали мирний договір зі США в Досі (Катар).
Забіхула Муджахід — міністр культури й інформації. З січня 2007 року був одним із речників «Талібану». У попередньому уряді талібів працював на тій же посаді, брав участь у бойових діях.
Економікою керуватиме Мохаммад Ханіф, член вищої ради керівництва «Талібану». Займав посади міністра планування та міністра вищої освіти в попередньому уряді талібів. Був одним із представників талібів на перемовинах із ООН. Один із небагатьох лідерів руху не пуштунського, а таджицького походження.
Главою Центробанку призначили муллу Мохаммада Ідріса, який очолює фінансовий сектор талібів. Він не має ні фінансової підготовки, ні вищої освіти, але має великий досвід роботи з фінансових питань із попереднім лідером організації.
Генеральний штаб очолив етнічний таджик Карі Фасіхуддін, якого вважали найнебезпечнішим і найвпливовішим із тіньових губернаторів талібів. Керував військовою комісією талібів, нещодавно брав участь у боях за провінцію Панджшер.
Розвідкою займатиметься Абдул Хак Васік, який із 1996-го займав посаду польового командира в провінціях Німроз і Кандагар, потім його призначили заступником міністра розвідки талібів. Відповідав за взаємини з іноземними бойовиками, яких пов’язували з «Аль-Каїдою» й їхніми тренувальними таборами в Афганістані. 13 років провів у в’язниці Ґуантанамо.
Міністром громадських робіт став Абдул-Манан Омарі, зведений брат засновника руху. З 2016-го він відповідає за питання релігії в «Талібані». Входив перемовної групи в Катарі.
Міністерством у справах водного й енергетичного постачання керуватиме мулла Абдул-Латіф Мансур, небіж Насрулли Мансура, польового командира талібів. У попередньому уряді талібів працював міністром сільського господарства. З 2001-го перебуває під санкціями ООН. З 2009 року — член Вищої ради талібів і керівник її політичної комісії, тіньовий губернатор провінції Нангархар. 2010 року очолив командування руху на сході Афганістану.
За кордони і племена відповідатиме Нурула Нурі, колишній губернатор провінцій Лагман, Баглан, Вардак і Балх, глава Північної зони Афганістану за талібів. 2001-го його схопили американські війська й утримували у в’язниці в Ґуантанамо до 2014 року.
Крім Сіраджуддіна Хаккані, до складу нового афганського уряду увійшли ще троє міністрів, які мають стосунок до мережі «Хаккані»: Халіл ар-Рахман Хаккані зайняв посаду міністра з питань міґрації; міністром вищої освіти став Абдул Бакі Хаккані, а посада міністра зв’язку й інформаційних технологій дісталася Мавлаві Наджибулі Хаккані.
Оцінивши ці призначення, Жан-Ів Ле Дріан, міністр закордонних справ Франції, заявив, що французький уряд не визнає легітимність уряду, сформованого керівництвом «Талібану», і не має наміру контактувати з ним. Він також звинуватив керівництво ісламістського руху «Талібану» у брехні. «Вони казали, що дозволять деяким іноземцям та афганцям вільно виїхати з країни, вони говорили про інтегративний і репрезентативний уряд, але вони брешуть», — заявив міністр в етері телеканалу France 5.
Як повідомляв «Міст», таліби почали страчувати людей.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply