Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 21, 2021

Саміт G20 у Туреччині

Автор:

|

Листопад 19, 2015

|

Рубрика:

Саміт G20 у Туреччині

G20 у Туреччині

16 листопада ц. р. в Анталії (Туреччина) завершився саміт «Великої двадцятки». Зустріч світових лідерів супроводжувалася посиленими заходами безпеки, на які витратили понад 1 млрд USD. Українська тема там пролунала, як це називають дипломати, «на полях саміту». Після завершення робочої частини канцлер Німнеччини Анґела Меркель, президент США Барак Обама, прем’єр-міністри Італії Маттео Ренці та Великої Британії Девід Камерон, а також міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус у вузькому колі обговорили питання Сирії й України.
Президенти Російської Федерації (РФ) і США розмовляли на полях саміту G20 близько 20 хвилин. Розмова проходила у присутності Сьюзан Райс, радника президента США з національної безпеки. Білий дім повідомив, що Путін і Барак Обама обговорили ситуацію в Україні та Сирії.
Що стосується Сирії, то п. Обама наполягав, що російські військові повинні сконцентруватися на боротьбі з «Ісламською державою» (ІД), а не поміркованою опозицією. Президенти відзначили прогрес на віденських перемовинах щодо сирійської кризи.
Нагадаємо, що у перемовинах у столиці Австрії 14 листопада взяли участь представники 20 країн і реґіональних груп, у т. ч. США, РФ, Великої Британії, Франції, Ірану, Іраку, Саудівської Аравії, Європейського Союзу (ЄС), Ліґи арабських держав та Організації Об’єднаних Націй. Що цікаво, на цю зустріч не була допущена Австралія. І сталося це через наполягання Путіна.
Загалом же президенти США та РФ домовилися про наступне: після знищення ІД у Сирії має бути перехідний уряд, керований сирійцями, а підтримуваний Путіним президент Башар Асад буде усунений.
Крім цього, американський лідер підтримав реалізацію мінських угод із українського питання. «Президент Обама знову підтвердив, що підтримує повну реалізацію мінських угод, в т. ч. відведення важких озброєнь, видалення всіх іноземних бійців, звільнення заручників і повернення українській стороні міжнародного кордону», — сказав речник Білого дому.
Зі свого боку Девід Кемерон намагався під час двосторонньої зустрічі на саміті G20 переконати Путіна у тому, що рішення України підписати угоду про вільну торгівлю з ЄС не означає, що Київ не зможе вільно торгувати з РФ. Також «стосовно України прем’єр-міністр Кемерон і президент Путін погодилися, що мінські угоди мають бути виконані повною мірою».
А от Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Канади, церемонитися не став. Він жорство закликав Путіна вивести війська з України. «Я вказав йому, що, хоча Канада і змінила свій підхід до широкого кола багатосторонніх і міжнародних питань, ми залишаємося віддані необхідності припинення російського втручання в Україні», — заявив п. Трюдо. Він також закликав президента РФ виконувати мінські угоди. «Я сказав Путіну, що ми стоїмо разом із громадянами України й очікуємо, що він повною мірою буде брати участь у мінському мирному процесі», — наголосив канадський прем’єр.
Жорсткою була й позиція представників ЄС. Дональд Туск, голова Європейської ради, та Жан-Клод Юнкер, голова Європейської комісії, заявили, що санкції проти РФ будуть зняті тільки після виконання цією країною всіх пунктів домовленостей. Нагадаємо, що термін дії санкцій спливає в грудні ц. р., якщо країни ЄС не приймуть рішення про їхнє продовження. Раніше про намір продовжити обмеження щодо РФ заявляв Брюссель.
То ж не дивно, що після закінчення саміту G20 Дмитро Пєсков, речник президента РФ, заявив про «регрес із огляду на небажання європейських партнерів враховувати занепокоєння Росії». Це означає, що спроби обговорити українське питання у вигідному для Путіна форматі успіху не дали.
Після завершення саміту окрему прес-конференцію провів Барак Обама. Він жодним чином публічно не коментував ні питання України, ні роль РФ у розв’язанні сирійського конфлікту. Росію він згадав лише раз — і то в контексті, який не передбачає якоїсь особливої дружби чи тісного партнерства. «Донести це не лише до наших друзів, але і до Росії, Ірану, які перебувають по інший бік цього рівняння, пояснити їм, що така організація, як ІД, для них — надзвичайна загроза, так само, як і для нас», — заявив американський лідер.
Загалом країни G20 вирішили координувати військові, фінансові й інтелектуальні ресурси задля боротьби з ІД. Наступний саміт G20 відбудеться 4-5 вересня 2016 року в Гуанчжоу (Китай).

Євген Клен

Коментарі експертів
Олександр Сотник, російський журналіст:
— Головним завданням Путіна на саміті G-20 було повернутися додому «зі щитом»: задобрити Захід будь-якими способами, пом’якшивши колишню хамську риторику та пред’явити не свиноподібну морду, а цілком собі здатну до домовленостей цивілізовану пиччку. Він обходив п. Обаму і п. Кемерона як халдей-вербувальник, готовий прислужитися ще вчора ненависному Заходу за допомогою будь-яких компромісів і домігся свого. З ним порозмовляли. Сказали, що з Україною вийшло «недобре», і що треба закінчувати всю цю сепаратистську самодіяльність. Путін охоче погодився і подав вишукано приготовану «антитерористичну страву». Панове попоїли, розжалобились і розпрощалися, навіть не відригнула від огиди: страва виявилася солодкою, і рясно политою олією зговірливості.
Підсумки саміту лежать у площині поразки Росії й України та й усього світового співтовариства. Пішовши на перемовини з лідером найнебезпечнішої терористичної організації у світі — Федеральної служби безпеки РФ — західні політики розписалися у власній неспроможності. Зрозуміло, що путінське політичне лобі — Шредер, Саркозі, Ле Пен та Берлусконі — непогано потрудилося на місцях, створивши необхідний фльор «спасителя» в особі російського «рішучого лідера». Барак Обама же — «кульгава качка», йому хочеться піти зі сцени, не втративши образу «нобелівського лауреата миру, а Девід Кемерон — аж ніяк не Маргарет Тетчер. На політичній авансцені зараз немає особистостей, котрі володіють рішучістю Рональда Рейґана чи хваткою Вінстона Черчілля, а зі слизьким чекістом потрібна твердість. У Путіна був цейтнот, а тепер є впевненість, що ситуація майже «відкручена назад». Він використав свій шанс на порятунок, і отримав карт-бланш із кількома умовами: «Врегулюй стосунки з Україною, Крим поки що — твій, а в боротьбі з терором ти — союзник».

Сергій Таран український політолог:
— Той, хто нервується, що Захід може сторгуватися з РФ щодо Сирії, чи, навіть України через загрозу тероризму, не розуміє одного — у Заходу та Росії принципово різні завдання. Захід прагне стабілізувати ситуацію в Сирії, бо вона загрожує спалахами тероризму та новими міґрантами. РФ прагне підтримувати полум’я конфлікту й особисто Асада, бо тільки так вона має шанс зберегти свою присутність у реґіоні. А якщо у Заходу та РФ — принципово інші завдання, то про жодне стратегічне вони ніколи не домовляться.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply