Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Заступник керівника адміністрації президента РФ погрожує новим «Ґляйвіцом»

Автор:

|

Липень 28, 2021

|

Рубрика:

Заступник керівника адміністрації президента РФ погрожує новим «Ґляйвіцом»
Дмитро Козак

У Кремлі безапеляційно вимагають завершити війну на Донбасі на умовах Путіна.

«Руйнівні наслідки»
У французькому часописі Politique Internationale опублікували інтерв’ю з Дмитром Козаком, заступником керівника адміністрації президента Російської Федерації (РФ) і головним перемовником із Україною. Головна відповідь у ньому — на запитання «Чи слід розуміти, що в разі нападу України на Донбас Росія буде змушена встати на захист його жителів?».
За словами Козака, «спроби вирішити конфлікт на Донбасі військовим шляхом матимуть руйнівні наслідки для України». Ця погроза пролунала після запевнень Руслана Хомчака, головнокомандувача Збройних сил України, що повідомлення, поширені державою-агресором російською федерацією про нібито «підготовку України до наступу на Донбас», не відповідають дійсності й мають характер цілеспрямованої кампанії з дезінформації.
Тому «напад», на який погрожує відреагувати вторгненням Козак, — вигадка для такого ж casus belli (формального приводу), якою напередодні Другої світової війни була «Ґляйвіцька провокація» (31 серпня 1939-го перевдягнуті в польських вояків есесівці інсценізували напад на німецьку радіостанцію в Ґляйвіці, тепер — польське місто Глівіце, а наступного дня розпочалося вторгнення німецьких військ до Польщі).
Та Козак «заспокоїв», що Україну врятує від вторгнення виконання вимог Кремля. А це — амністія його колаборантам на окупованих районах Донецької й Луганської областей (ОРДЛО), які воювали проти України. Й їхнє визнання повноправними суб’єктами внутрішньої та зовнішньої політики країни, яку вони ненавидять. Визнання попри те, що вони вже отримали російське громадянство.

Безпардонна брехня
Аби нав’язати Україні, по суті, капітуляцію, Козак наполягає на перемовинах її керівництва з громадянами РФ, яких призначили в Кремлі очолювати проголошені ним псевдореспубліки в ОРДЛО. Але зухвало дезінформує, що «вилучити Донбас із перемовного процесу — означає переглянути самі сенс і зміст мінських угод. І що, за його словами, «в «Комплексі заходів» (із врегулювання ситуації на Донбасі. — Авт.) чорним по білому записано, що суб’єктами врегулювання з правом вирішального голосу є винятково Україна та Донбас без будь-яких посередників і без застережень».
Але ж Козак скаржився в інтерв’ю на «невизнання Донбасу як сторони конфлікту і мандата представників Донбасу на його врегулювання» керівництвом не лише України, а й Європейського Союзу. Отже, визнав, що лише в Кремлі наполягають, аби призначених ним керувати псевдореспубліками в ОРДЛО громадян РФ визнали повноправними вершителями долі України.
Сергій Гармаш, представник переселенців із Донеччини в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України, заперечив: «Чорне по білому» — безпардонна брехня! Нехай покажуть мені це «чорне» в мінських угодах, або «підтвердження мандата Донецька та Луганська» Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй. Це якраз приклад того, коли називають чорне білим».
І нагадав: «У мінському протоколі, який зафіксував зобов’язання «двостороннього припинення вогню», є тільки Україна, РФ та Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). «Представників ОРДЛО там немає й сліду. То хто ж тоді ця «друга сторона» — ОБСЄ? А слова «Донбас» у мінських угодах узагалі немає, тому про жоден «мандат Донбасу» навіть не може йтися».

Анексія по-злодійськи
Сергій Гармаш звернув увагу на те, що інтерв’ю Козака опублікували 13 липня — наступного дня, після того, як на сайті Кремля з’явилася стаття Путіна «Про історичну єдність росіян та українців». Відтак, констатував: «Це комплекс інформаційних спецоперацій, спрямованих на дезорієнтацію наших європейських партнерів, європейської авдиторії. Не хочу наврочити, але чітко бачу в цих інформаційно-ідеологічних випорожненнях ознаки спецоперації, спрямованої на розкол українського суспільства та підготовку до нового витка гарячої війни Росії з Україною. Спотворюючи смисли історичні, політичні, дипломатичні, Москва готує світ до обґрунтування «справедливості» цієї війни».
Російська інформаційна аґенція РБК повідомила з посиланням на постанову Центральної виборчої комісії РФ, що жителям ОРДЛО, які мають громадянство РФ, дозволили голосувати на виборах до Державної думи РФ. Таких в ОРДЛО, за даними РБК, понад 600 тис., хоча Козак запевняв, що їх 470 тис.
Тож Володимир Фесенко, директор Центру політичних досліджень «Пента», резюмував: «Це та ж анексія ОРДЛО, тільки зі заднього двору, нишком, по-злодійськи, без політичних заяв і формальних правових рішень. Фактично, саме роздавання російських паспортів в ОРДЛО повністю руйнує політичну частину мінських угод. Про які перехідні вибори в ОРДЛО може йти мова, якщо там місцеве населення в прискореному порядку переводять у російське громадянство».
Водночас Кремль наполягає, щоб колаборанти в ОРДЛО з громадянством РФ обрали на Донеччині й Луганщині ще й своє керівництво, яке створить «загони народної міліції з метою підтримання громадського порядку». У жодній державі з цим не погодилися б.
Але Козак упевнений, що нова адміністрація США, використовуючи свій вплив в Україні, може внести істотний внесок у відновлення там світу і внутрішньополітичної стабільності. «Ймовірно, що всі ці питання наразі обговорюють неформально Вікторія Нуланд (заступниця Державного секретаря США з політичних питань. — Авт.) і Дмитро Козак у своїх консультаціях», — припустив п. Гармаш.

Чи не «заморозити»?
Політичний оглядач Мирослав Ліскович зауважив: «Заступник керівника адміністрації президента РФ запропонував покінчити з війною на Донбасі за рік, але є одна умова — українська сторона повинна виконати те, що, по суті, виконати неможливо, адже це абсолютно не відповідає національним інтересам України. Якщо дуже коротко переповісти ключові тези Козака, то йдеться про «Мінськ» за кремлівським сценарієм».
«Обговорювати тут нічого. Тож закінчення війни — не видно, щонайменше, в найближчій перспективі. І це змушує нас учергове повернутися до питання замороження конфлікту. В силу різних обставин, щонайперше в економічному та соціальному планах, це не вигідно РФ, але Україні дозволить зафіксувати статус-кво, уникнути неприпустимих речей, як от вибори в ОРДЛО «одразу», без десепаратизації, фактично, на ще окупованому Донбасі», — підсумував він.
Своєю чергою, п. Фесенко пояснив: «Якщо під заморожуванням конфлікту розуміти припинення бойових дій, але без змін у теперішньому політичному статусі ОРДЛО, то, на мій суб’єктивний погляд, відносна більшість українців прямо чи опосередковано підтримає такий варіант за умови, що українська влада не відмовиться від цих територій і не буде офіційно визнавати сепаратистські «республіки». Припинення військових дій без остаточного звільнення та реінтеграції ОРДЛО буде розглядатися як тимчасовий і відносно прийнятний перехідний варіант. Як менше зло порівняно з продовженням військових дій».
А політолог Ігор Рейтерович уточнив: «Тобто ми офіційно заявляємо, що це наші території, вони є невід’ємною частиною України (так було, так є і так буде), але визнаємо їх окупованими Російською Федерацією — перекладаємо всю відповідальність на цю країну-окупанта, яка, згідно з міжнародною термінологією, здійснює там «ефективне управління», що, по суті, дорівнює анексії, але в дещо спрощеному вигляді. Офіційно говоримо, що поки що Україна не може повернути ці території, однак чекатимемо слушної нагоди (після того, як звідти будуть виведені окупаційні війська РФ), щоб це зробити».
«Простіше кажучи, ми обмежуємо спілкування з цим реґіоном, створюємо лінію розмежування — стіну — через яку ніхто і ніяк не проходитиме, крім, звісно, окремих випадків, наприклад, родичі померли чи щось такого плану. Далі — пропускаємо виключно тих людей, які мають один паспорт — український. Натомість, тих, хто отримав російський «аусвайс» — ні. Перевірити це можна елементарно, оскільки є відповідні бази і спецслужби можуть це робити», — доповнив він.
Як повідомляв «Міст», у Верховній Раді запропонували позбавляти за російський паспорт українського громадянства.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply