Новини для українців всього свту

Thursday, May. 6, 2021

Військові навчання в центрі Європі розцінили як репетицію вторгнення

Автор:

|

Вересень 06, 2017

|

Рубрика:

Військові навчання в центрі Європі розцінили як репетицію вторгнення

Станція Росош (Воронезька обл.) 40 км до кордону з Україною. 08.08.2017 р.

14 вересня неподалік кордонів Литви та Польщі й аж ніяк не за «тридев’ять земель» від України розпочнуться російсько-білоруські військові навчання «Захід-2017».

За «грузинським» сценарієм?
4 вересня Олег Слободян, речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ), запевнив, що вона змушена була посилити заходи безпеки на всіх підпорядкованих їй ділянках. За його словами, це пов’язано з проведенням 14-20 вересня російсько-білоруських військових навчань «Захід-2017».
Адже напередодні Віктор Муженко, начальник Генерального штабу (ГШ) Збройних сил України (ЗСУ), попередив: «Реальні масштаби заходів підготовки до навчання «Захід-2017», терміни його проведення, обсяги залучення органів військового управління та сил, насамперед — російських, а також інших взаємопов’язаних заходів свідчать, що реальна мета, цілі та завдання цих навчань виходять далеко за рамки офіційно оприлюднених, які є лише частиною та прикриттям справжніх планів».
За даними генерала Муженка, чисельність учасників навчань «Захід-2017» може сягати 230-240 тис. вояків. Зокрема, на Південно-Західному стратегічному напрямку — близько 100 тис. осіб. А це, за висновком начальника ГШ, дозволяє Російській Федерації (РФ) розгорнути як на південно-західному, так і на західному стратегічних напрямках потужні наступальні групи та створити умови для їхнього тривалого застосування, що об’єктивно зумовлює виникнення воєнної загрози широкомасштабної збройної аґресії РФ як проти України, так і проти країн НАТО.
Віктор Муженко також припустив: «Приводом для початку аґресії, зважаючи на непередбачуваність вищого військово-політичного керівництва РФ, можуть стати, наприклад, масштабні провокації як на території східних областей України, так і країн Балтії щодо утиску прав і свобод, загрози безпеці російськомовного населення». Головнокомандувач ЗСУ запевнив: «Ми прораховуємо різні сценарії дій супротивника, в т. ч. наступальні дії».
А 1 вересня і Петро Порошенко запевнив: «Щодо навчань «Захід», то ми з великою уважністю ставимося до проведення цих навчань, бачимо можливості загрози, у т. ч. для територіальної цілісності України. Під час нещодавнього візиту в Україну Олександр Лукашенко, президент Білорусі, запевнив, що в жодному разі з території Білорусі ні зараз, ні в майбутньому не буде загрози. І сподіваюся, що цього слова буде дотримано. Однак Україна пильно відстежуватиме, аби всю завезена з РФ для навчань техніка відразу після їхнього завершення вивезли назад».
Реагувати на маневри росіян не може не спонукати прецедент — дев’ять років тому військові навчання «Кавказ-2008» трансформувалися в окупацію РФ частини грузинської території, які дозволили приховати підготовку до початку повномасштабних бойових дій. А повторення «грузинського» сценарію українці собі, звісно, не зичать.

Немає підстав вірити
Утім, не лише українці. 2 вересня Бен Годжес, командувач Сухопутними силами США в Європі, заявив, що немає підстав вірити інформації про масштаби навчань «Захід-2017», яку надає Москва, відтак, закликав Москву запросити журналістів для спостереження за цими маневрами. Натомість Джеймс Маттіс, глава Пентаґону, запевнив 3 вересня: «Будь-яка загроза для США, для її територій або союзників буде зустрінута потужною військовою відповіддю».
Для цього ще 29 серпня на авіабазу НАТО в литовському місті Шяуляй уже прибули сім американських винищувачів F-15C Eagle, які будуть брати участь у повітряній поліційній місії альянсу в країнах Балтії. Та чи вистачить їх у разі потреби?
Ігор Кабаненко, колишній заступник очільника ГШ ЗСУ, зауважив: «Реальна кількість контингенту, який бере участь у навчаннях, залишається таємницею. Ще на початку року було зарезервовано 4 тис. залізничних платформ для перевезення російських військ на ці навчання. Така кількість потенційно може перевезти цілу армію».
А журналістка Ірина Халіп уточнила: «Для військових перевезень до Білорусі Міністерство оборони РФ замовило 4162 залізничних вагонів. Це в рази більше, ніж на попередніх навчаннях 2009-го та 2013 року». «Навчання «Захід-2017» будуть проводитися в ті ж дати, коли 1939-го була розпочата окупація Польщі радянськими військами. В цьому є певний символізм, який також потрібно враховувати», вважає адмірал Кабаненко.
А Євген Марчук, колишній міністр оборони України, звернув увагу на те, що запевнення керівників навчання «Захід-2017» у тому, що його учасники будуть тренувати оборонні дії, не стикуються зі запланованим у ході цих маневрів подоланням складної водної перешкоди з висадкою великого десантного підрозділу в тил уявного ворога. «Чи не наступального характеру такі навчання?» — риторично спитав він.
Своєю чергою, російський історик Борис Соколов вважає: «Тривога в європейських країнах НАТО, так само, як і в Україні, і в самій Білорусі, пов’язана з двома найнебезпечнішими сценаріями, за якими гіпотетично можуть розвиватися маневри «Захід». Перший із цих алярмістських сценаріїв передбачає, що значні контингенти російських військ залишаться у Білорусі на невизначено довгий термін. А це створює відразу дві загрози. По-перше, за умови присутності своїх військ Кремль може інспірувати державний переворот, скинути Олександра Лукашенка та посадити в Мінську проросійський і повністю залежний від Москви уряд, як той, що зараз сидить у Донецьку та Луганську. Подібний сценарій був реалізував Сталін улітку 1940 року під час анексії Латвії, Литви та Естонії».
«Другий алярмістський сценарій передбачає, що російський контингент, який залишиться у Білорусі після навчань, може завдати удару по Україні, причому там, де Київ його чекає найменше, — попередив історик. — Такий удар можливий лише в рамках війни РФ проти України і вимагає зосередження у Білорусі не менше тисячної російської сухопутної групи. Але така концентрація військ буде зафіксована засобами об’єктивного контролю країн НАТО, передусім США, і викличе у відповідь певні дії.
Утім, п. Соколов дійшов такого висновку: «Мені за логікою обидва сценарії вбачаються нереальними — з катастрофою президента Лукашенка, так і з вторгненням в Україну. Однак тривога в сусідніх державах, без сумніву, буде зберігатися до закінчення навчань «Захід-2017» і виведення з Білорусі всіх додаткових російських контингентів. Путіну ніхто не вірить, і в Європі бояться неймовірних кроків із його боку. Адже захоплення Криму та Донбасу також заздалегідь логічно не прораховувалося».

У Кремля немає ресурсів
Натомість в американській приватній розвідувально-аналітичній компанії Stratfor дійшли висновку, що за допомогою таких маневрів Москва регулярно посилає Заходу один із своїх стратегічних меседжів: мовляв, «ми ще ого-го», однак під час цих навчань навряд чи варто очікувати вторгнення військ РФ в Україну або окупації Білорусі. Вони «лише» слугують певним показником того, де Путін може розв’язати військові дії в майбутньому». У Stratfor пояснили: «Вторгнення в Балтію призведе до активації статті 5 Статуту НАТО про колективну оборону, а непряма підтримка конфлікту на Сході України значно дешевша для РФ, ніж було б пряме вторгнення в країну, вважають у компанії. До того ж спостерігати за навчаннями запросили представників десятків країн НАТО. Навряд чи перед такою аудиторією Кремль почне якісь військові дії».
Своєю чергою, Леонід Радзіховський, опозиційний російський журналіст і публіцист, також заспокоїв, що велика військова операція зараз не по кишені Кремлю і може призвести до краху режиму Путіна. Андрій Піонтковський, ще один опозиційний російський публіцист і політолог, також вважає, що під час проведення навчань «Захід-2017» російська армія не піде на вторгнення в країни Балтії або в Україну, оскільки, у Кремля немає ресурсів для ведення повномасштабної війни.
«Путін буде чимось лякати Захід, аби схилити до тих же перемовин і м’якших умов. Немає у нього можливості дійти до Києва і, тим більше, щось зробити в Прибалтиці. У Кремлі розуміють, що реакція НАТО на таку провокацію буде дуже жорсткою. У Прибалтиці просто буде війна, війська НАТО захищатимуть членів НАТО. В Україну вони не будуть посилати війська, але нададуть військову допомогу і величезний економічний тиск на РФ загалом. У такому випадку не зволікатимуть, а негайно заарештують десятки мільярдів російської верхівки. І в Москві чудово про це знають. Тобто не буде жодних серйозних хвилювань. А полякати і поторгуватися — цілком імовірно», — запевнив він.

Ігор Голод

До слова
На маршрути бойового патрулювання від Тверської до Іркутської областей у рамках навчань ракетних військ стратегічного призначення 4 вересня вийшли 11 ракетних полків рухомих ракетних комплексів (ПГРК) «Тополь», «Тополь-М» і «Ярс». Про це повідомило Міністерство оборони РФ. «Третина з них здійснює інтенсивні маневрені дії. Зміна позицій автономних пускових установок провадиться як у денний, так і нічний час. Поряд зі завданнями щодо приведення з’єднань у різні ступені бойової готовності, а також вчиненням маневрених дій ПГРК, обов’язково відпрацьовуються питання щодо освоєння нових районів бойового патрулювання», — йдеться в повідомленні. Водночас українські волонтери виявили перекидання до українсько-російському кордону кількох сотень військовослужбовців РФ і близько 50 одиниць техніки, серед яких є ракетні комплекси «Точка-У». «Підрахунок техніки й її ідентифікація вказують на те, що російське командування перекидає повноцінний двобатарейний дивізіон оперативно-тактичного ракетного комплексу «Точка-У» з додатковим боєкомплектом, засобами зв’язку та забезпечення (польові кухні і автономні електростанції)», — зазначають волонтери.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply