Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Верховний суд РФ ліквідував правозахисну організацію «Меморіал»

Автор:

|

Січень 11, 2022

|

Рубрика:

Верховний суд РФ ліквідував правозахисну організацію «Меморіал»
Ян Рачинський

Верховний суд Російської Федерації (РФ), ухвалив рішення про ліквідацію міжнародного товариства «Меморіал». Російська прокуратура наполягала, що «Меморіал» систематично порушував закон про іноземних аґентів (фізичних та юридичних осіб, які мають фінансування з-за кордону). На підсумковому засіданні представник відомства заявив, що організація «створює брехливий образ СРСР як терористичної держави та реабілітує нацистських злочинців».
Натомість правозахисники вважають, що для ліквідації організації не було законних підстав. Сотні російських та іноземних мистців, нобелівських лавреатів, журналістів підписали звернення на імʼя Путіна з проханням припинити переслідування організації.
«Суд вирішив: позовну заяву генерального прокурора РФ задовольнити, ліквідувати міжнародну громадську організацію «Міжнародне історико-просвітницьке, благодійне та правозахисне товариство «Меморіал» та її реґіональні відділення й інші структурні організації», — оголосила рішення суддя Алла Назарова.
Ян Рачинський, голова правління «Меморіалу», заявив, що рішення оскаржать, а товариство не може зупинити роботу, позаяк має структури, які не мають юридичної особи. У суді адвокати «Меморіалу» стверджували, що робота групи була корисною для «здоров’я нації». Вони назвали «Меморіал» приятелем РФ, а не її ворогом, а справу про ліквідацію назвали абсурдною та «орвеллівською».
Серед сайтів, які «Меморіал» не позначав своїм статусом «іноземного аґента», була величезна база даних жертв політичних репресій, яку група зібрала за три десятиліття роботи. Команда стверджувала, що виправила усі помилки, тож закриття видатної та шанованої організації через такі технічні помилки було непропорційним.
«Меморіал» — одна з найстаріших правозахисних організацій у РФ. Товариство було створене в січні 1989 року. Його першим головою став лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров. Організація понад 30 літ досліджувала радянські репресії та створила докладну базу даних з іменами репресованих. «Меморіал» став символом країни, яка відкривається світу та собі, коли Росія почала досліджувати найтемніші глави свого минулого.
Товариство проводить дослідження, займається просвітою та правозахисною діяльністю. Створили загальнодоступні музейні колекції, документальні каталоги, електронні бібліотеки на тему траґічних подій і репресій радянського тоталітарного режиму. За його ініціативою на Лубянській площі в Москві (навпроти споруди КДБ) встановили Соловецький камінь у пам’ять жертв радянського терору. Після 2014-го саме «Меморіал» визнавав утримуваних в неволі в Росії, засуджених українців політв’язнями.
Як повідомляв «Міст», Москва погрожує Варшаві зруйнувати меморіал у Катині.

Андрій Стець, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply