Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 28, 2021

Україна позбавила ЧФ РФ трьох фрегатів

Автор:

|

Серпень 11, 2016

|

Рубрика:

Україна позбавила ЧФ РФ трьох фрегатів
Роботи над добудовою фрегатів на Прибалтійському суднобудівному заводі «Янтар» у Калінінграді тимчасово призупинили

Роботи над добудовою фрегатів на Прибалтійському суднобудівному заводі «Янтар» у Калінінграді тимчасово призупинили

Авторитетне військове видання Jane’s Defence Weekly з посиланням на джерело в російському військово-промислового комплексі (ВПК) повідомило, що Москва і Делі досягли угоди про продаж Індії трьох сторожових кораблів проекту, які призначалися для Чорноморського флоту (ЧФ) Російської Федерації (РФ). Головною проблемою, за інформацією видання, є оснащення кораблів силовими установками. Цей проект був змодельований під газотурбінні двигуни українського підприємства «Зоря-Машпроект» з Миколаєва (один із трьох світових монополістів з виробництва корабельних газотурбінних двигунів). Водночас після того, як у травні 2015 року Київ розірвав військово-технічну співпрацю з Москвою, продаж будь-якої продукції ВПК країні-аґресору був припинений.
Ще цікавіше, що росіяни, фактично, самі знайшли вигідного клієнта для миколаївського заводу. За словами джерела Jane’s Defence Weekly, Москва запропонувала Делі самостійно укласти контракт із Києвом на купівлю силових установок. Передбачається, що корпуси фрегатів, які перебувають зараз на заводі «Янтар» у Калінінградській області, будуть доставлені в Індію на буксирах.
ВПК РФ та України, по суті, є «уламками» єдиного радянського ВПК. Після розвалу СРСР вони продовжували активно нарощувати співпрацю. За даними російсько-французького аналітичного центру «Обсерво», ще влітку 2014-го (коли на Донбасі вже точилися активні бойові дії!) з України в РФ було поставлено більше 3 тис. комплектуючих для 200 зразків озброєння. Однак у травні 2015-го Київ повністю розірвав угоду про військово-технічну співпрацю з Москвою. Проблеми в росіян не забарилися.

У повітрі
Справа не лише в кораблях, дуже серйозно постраждали авіаційна та ракетно-космічна галузі. Ще рік тому Самарський авіаційний завод заявив, що призупиняє програму випуску літаків Ан-140 через запроваджені Україною санкції. «З урахуванням того, що у нас 34 заводи-постачальники і головне конструкторське бюро («Антонов») — в Україні, провести імпортозаміщення з комплектуючих неможливо», — заявив Олексій Гусєв, генеральний директор російського підприємства «Авіакор».
Крім зупинки програми випуску Ан-140, вклякло й спільне виробництво військово-транспортного Ан-70 та пасажирського Ан-148, що вироблялися на авіаційному підприємстві у Воронежі. Зазначимо, що нібито суто цивільний Ан-148 є в авіапарку Міністерства оборони РФ, ФСБ та Міністерства з надзвичайних ситуацій.
Ще гірша ситуація з вертольотобудуванням. Ще донедавна практично всі двигуни для російських гелікоптерів, а також для нових навчально-бойових літаків Як-130 вироблялися в Запоріжжі компанією «Мотор Січ». Хоча для найпопулярніших машин Мі-8 і Мі-17 вже є російський аналог, обсягів його виробництва наразі недостатньо (РФ потребує близько 500-550 таких двигунів на рік).
«Окрема серйозна проблема — зрив російськими компаніями поставок гвинтокрилів зарубіжним партнерам. Їх наші відносини з Україною не цікавлять, ми зобов’язані вкластися в зумовлені терміни, а зараз ми несемо репутаційні ризики», — наголошує Роман Гусаров, російський експерт.

На морі
Повернімося до ЧФ. З часів СРСР газові турбіни для бойових суден вироблялися тільки в Україні. В рамках модернізації свого флоту кілька років тому РФ розпочала будівництво десяти нових фрегатів. До ембарго Москва встигла отримати тільки п’ять силових установок. Як «розрухати» ще п’ять кораблів — величезна проблема.
Як бачимо, три нерухомих фрегати вдалося зіпхати індусам. Ще два наразі іржавіють на стапелях суднобудівних заводів. «Існує ще одна проблема — навчитися без української допомоги монтувати й обслуговувати вже поставлені силові установки», — наголосив Руслан Пухов, директор російського Центру аналізу стратегій і технологій.
Проблеми через відсутність комплектуючих українського виробництва виникли і при виробництві торпед. Завод «Дагдизель», один із провідних російських виробників торпед для підводних човнів, навіть опинився на межі банкрутства саме через втрату кооперації з українською промисловістю.

У космосі
Також нагадаємо, що «українське походження» має ракетний комплекс РС-20, який вироблявся на «Південьмаші» у Дніпрі, а системи управління до якого розроблено на харківському «Хартроні». Це ж підприємство — розробник і постачальник систем управління міжконтинентальної балістичної ракети УР-100Н, космічних ракет-носіїв «Енергія», «Стріла», «Рокот», «Циклон» і ще низки інших космічних апаратів і супутників.
У березні 2015 року був зірваний запуск із космодрому Плесецьк ракети-носія «Рокот» із трьома супутниками системи зв’язку. Формально запуск скасували з «технічних причин», але в пресу тоді просочилися дані, що проблема виникла через ембарго української влади на поставки комплектуючих для «Бриз-КМ» — розгінного блоку ракети-носія. Варто додати, що й основні ракети-носії «Зеніт» для російської космічної галузі виготовляв також «Південьмаш». Зараз їхнє виробництво повністю зупинено.
Також до «ракетного списку» можна системи прицілювання для стратегічного комплексу «Тополь-М», розроблені на київському заводі «Арсенал». Це ж підпримство було єдиним виробником інфрачервоних головок самонаведення для російських ракет ближнього бою класу «повітря-повітря» Р-73, які є штатним боєприпасом основних російських бойових літаків МіГ-29, Су-27, МіГ-31, Су-30 та інших.

Ігор Берчак

Американці у Запоріжжі
На початку 2016 року французьке видання Intelligence-online із посиланням на джерела в американській оборонній промисловості повідомило, що США мають намір створити в Україні новий оборонний холдинг. Центром об’єднання стане запорізька «Мотор-Січ».
Видання пише, що проект буде реалізовуватися за участі найбільших американських корпорацій, у т. ч. L-3 Communications і Raytheon. За словами співрозмовників Intelligence-online, на базі «Мотор-Січ» передбачається створити розгалужений оборонний холдинг, здатний самостійно виробляти, ремонтувати та модернізувати різноманітні види озброєння для української армії.
Варто наголосити, що «Мотор-Січ» — приватна компанія, що дозволяє американським партнерам увійти до складу акціонерів, контролюючи передачу українській стороні своїх технологій та устаткування. Таким чином Сполучені Штати матимуть можливість де-юре уникнути обвинувачень з боку РФ у передачі летального озброєння Збройним силам України (ЗСУ) напряму. «У приватного бізнесу свої закони», — завжди зможуть американці закрити рота росіянам.
Причому створення холдингу передбачає ремонт і модернізацію не лише авіаційної техніки. Йдеться, зокрема, і про засоби радіоелектронної боротьби, обладнання для ведення розвідки, системи кіберзахисту, а найголовніше — протитанкові комплекси.
Експерти вже заговорили про плани виготовлення на якомусь iз підприємств на території України систем Javelin, легендарних винищувачів танків, із американських комплектуючих. «Фішки» цього протитанкового комплексу: можливість наведення ракети в будь-яких метеоумовах та ураження цілі в найменш захищену частину танкa — боєзаряд пробиває дах. Усі військові експерти солідарні в тому, що поява у донбаських степах Javelin радикально змінить ситуацію на фронті на користь української армії.
Правди ніде діти, український протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П» розробки Київського конструкторського бюро «Луч» не дотягує до можливостей Javelin. Хоча мобільний варіант «Стугни» на базі квадроциклу CFmoto Tracker 800 нібито непогано зарекомендував себе у ході бойових дій.
Наголосимо, що наразі якихось офіційних підтверджень створення нового оборонного холдингу на базі «Мотор-Січі» не надходило. Однак потрібно розуміти, що подібна інформація в умовах ведення бойових дій однозначно підпадає під обмеження щодо публічного розголошення. Тож поява Javelin у донбаських степах — цілком вірогідна.

До теми
Державне підприємство «Харківський бронетанковий завод» (ХБТЗ), що входить до складу концерну «Укроборонпром», у першій половині ц. р. в чотири рази збільшило випуск бронетехніки для українських військових порівняно з першим півріччям 2015-го. «У першому півріччі 2016 року ХБТЗ передав для потреб ЗСУ 25 одиниць бронетанкової техніки: 13 танків Т64БВ і 12 Т80БВ на загальну суму 82,3 млн грн», — повідомив Олександр Глушко, директор підприємства. За його словами, прибуток заводу зріс до 2,8 млн грн, штат становить 301 особу, середня зарплата — 6 301 грн (2015-го — 4 827 грн).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply