Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 27, 2022

У Росії створюють паралельні армії

Автор:

|

Листопад 05, 2022

|

Рубрика:

У Росії створюють паралельні армії
Євген Пригожин має армію, що здатна конкурувати зі Збройними силами РФ

Кремлівські пропаґандисти вже й не знають, що брехати про мобілізацію та перебіг російсько-української війни.

Скільки ж тих новобранців?
Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України, повідомила, що станом на середину жовтня у рамках мобілізації в Російській Федерації (РФ) рекрутували близько 200 тис. осіб. Це приблизно 66 % зі заявленого за планом. Зараз триває доукомплектування 107 і формування 24 регулярних і резервних полків загальною чисельністю близько 146 тис. осіб. Це відбувається в усіх військових округах, на флоті та у повітряних військах. Урядовця також додала, що у зв’язку з прискореними темпами мобілізації у РФ зберігаються проблеми нестачі достатньої кількості казармово-житлового фонду, навчально-матеріальної бази, речового майна, інструкторів для підготовки новобранців.
Проте експерти порталу «Медіазона» вважають, до середини жовтня в РФ могли мобілізувати щонайменше 492 тис. осіб. Згідно з російським законодавством, отримання повістки дозволяє одружитися відразу в день звернення. Фахівці розрахували кількість рекрутів, узявши за основу дані про зростання числа весіль після оголошення мобілізації.
Отже, сумарно в 75 реґіонах, стосовно яких є точні дані, за пришвидшеною процедурою одружили 31 тис. пар. Для кожного з реґіонів вирахували свій відсоток мобілізації та співвіднесли його з даними про кількість чоловіків віком від 18 до 49 років. Так підрахунки засвідчили, що до середини жовтня у цих реґіонах мобілізували не менше, ніж 431 тис. людей. Щоб оцінити кількість мобілізованих у реґіонах без даних, обрали середній відсоток мобілізації в 1,56 %.

То є мобілізація чи нема?
Так звана часткова мобілізація в РФ посилить дефіцит робочої сили, підірве довіру споживачів і ділову активність, тиснутиме на економіку впродовж наступних місяців. Про це йдеться в звіті аналітичного департаменту Центробанку Росії. «У вересні відновлення економічної активності призупинилося і до кінця місяця тенденція почала погіршуватися», — йдеться у документі.
Варто нагадати, що від мобілізації з РФ утекло більше 350 тис. громадян. Це посилило і без того гостру нестачу робочої сили в країні. «Зміна споживчих настроїв на тлі зростаючої невизначеності може тимчасово стримати відновлення споживання на початку четвертого кварталу, — зазначили економісти. — Скорочення кількості робочої сили після часткової мобілізації може ускладнити спроби компаній усунути обмеження з боку пропозиції й обмежити загальну тенденцію економічної активності у найближчі місяці».
Відтак Путін був змушений оголосити, що призупиняє мобілізаційні процеси в деяких реґіонах. Російський публіцист Андрій Піонтковський вважає це найбільшою помилкою володаря Кремля. Він пояснив, що рішення припинити призов лише у Санкт-Петербурзі та Москві може загострити соціальні проблеми, які існували й раніше. Експерт додав, що від самого початку мобілізації був когнітивний дисонанс в офіційній пропаґанді. «З одного боку «вставай, страна огромная» та «йде священна вітчизняна війна», а з іншого — влада ніби знущається, коли каже, що громадяни не повинні турбувалися, бо це лише 1 % із 25 млн. Запевняли, що «чмобіків» два місяці готують, а потім з’ясувалося, що вони п’ять днів у навчальних таборах і п’ять днів у бойовій частині. Через десять днів — на фронт», — зауважив він.
Насправді ж у Москві мобілізація триває, просто місцевим засобам масової інформації наказали про неї мовчати. «Попри публічні заяви мера Москви про завершення «часткової мобілізації», продовжують вручати повістки військовозобов’язаним за місцем проживання та роботи», — повідомили у Головному управління розвідки Міністерства оборони України. За їхньою інформацією, російська влада лише призупинила видачу повісток у мобільних мобілізаційних пунктах і практику облав на військовозобов’язаних у громадських місцях.

Народ воювати не хоче
А тим часом уже більше 3 тис. російських новобранців звернулися на гарячі лінії порталу «Хочу жить». Про це повідомив Віталій Матвієнко, спікер проєкту. «Проте реальне число тих, хто добровільно здався у полон, з метою безпеки наразі не називаємо», — пояснив він і додав, що ця ініціатива повністю себе виправдала. Адже результат є: російські військові активно здаються в полон. Інформація про це швидко поширюється територією РФ і дає позитивні результати.
А Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, зазначив, що ситуація в РФ зараз нестабільна, тож українцям потрібно перечекати божевілля Путіна. «Буде важко, але нам потрібно пройти цей складний період. Він триватиме десь місяць-півтора-два. Шаленство у голові цього Гітлера сучасності оселилося і не хоче звідти виходити. Нам просто потрібно зараз це витримати», — наголосив він.
Чиновник зазначив, що на відчай РФ вказують не лише втеча окупантів із Енергодару та повідомлення про мінування Каховської гідроелектростанції. І додав, що президент РФ зараз нагадує Гітлера у травні 1945 року, який також видавав «якісь укази».

Тож скільки там армій?
Монополії на військо держави в РФ уже не існує. Так, Євген Пригожин, засновник приватної військової компанії (ПВК) «Ваґнер», зараз будує військову структуру, паралельну до Міністерства оборони (МО) РФ, що може стати великою загрозою для правління Путіна. Він створює добровольчий батальйон, в який залучив відомого терориста Ігоря Гіркіна. Як зазначають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW), володар Кремля дуже залежить від сил ПВК у Бахмуті Донецької області, який наказав узяти будь-якою ціною. І це ускладнює протистояння з Пригожиним, який підриває армію. Останній нещодавно саркастично заявив, що будує «лінію Ваґнера», щоб російські військові «почувалися у безпеці».
Крім того, Пригожин часто критикує армію РФ, на відміну від МО, обмеженого у своїх публічних заявах. Перевагою для заколотника є й те, що він не займає жодної офіційної посади. В ISW припустили, що Пригожин дистанціювався від чеченського лідера Рамзана Кадирова після того, як їхня спільна критика російського вищого військового командування привернула неабияку увагу. Це може вказувати на те, що Кадиров втрачає вплив і може втратити контроль над реґіоном на тлі несхвалення чеченцями його вимог на підтримку війни.

Що буде після Путіна?
Водночас притомні люди вже наперед міркують, що буде після закінчення російсько-української війни. 4-7 листопада під Варшавою (Польща) проведуть зустріч колишніх російських депутатів, опозиціонерів і громадських діячів, які хочуть прийти до влади після падіння путінського режиму. Участь у заході вже підтвердили більше 50 осіб. Серед них — колишні члени Ради федерації РФ, ексдепутати Державної думи, колишні чиновники місцевих органів влади, а також опозиціонери та громадські діячі, які засуджують режим і виступають проти війни в Україні.
У пресрелізі заходу йдеться, що учасники ухвалять декларацію конституційних принципів вільної Росії, яка має стати основою нової конституції у майбутньому. Вони також розроблять план і принципи національного опору путінському режиму всередині країни та за кордоном.
Натомість башкирські націоналісти, які брали участь у протестах проти розробки гори Куштау 2020 року, не стали чекати листопада й уже почали створювати збройний опір у відповідь на мобілізацію та під гаслами відділення республіки від РФ. Вони створили два рухи. Перший — анонімні башкирські партизани, які заявили про себе на тлі війни в Україні. Вони вимагають зупинити акт прихованого етноциду автохтонного населення, тобто припинити мобілізацію в башкирських і татарських селах. А також закликають підпалювати військкомати, офіси прокремлівської партії «Єдина Росія» та йти в підпілля.
Другий рух — Башкирський національний політичний центр («Башнацполіт»), який очолив Руслан Габбасов. Організацію створили наприкінці 2021 року. Вона наступниця найбільшої національної організації «Башкорт». Її також очолював п. Габбасов, але 2020-го рух визнали екстремістським.
Його прибічники хочуть домогтися суверенітету для Башкортостану, щоб реґіон вийшов зі складу РФ і став незалежною державою, до того ж зі своєю армією. На його думку, ця армія може об’єднатися зі збройними силами інших республік, якщо Башкортостан стане частиною їхнього союзу.
Уже після того, як у РФ оголосили мобілізацію, «Башнацполіт» закликав іти в підпілля та вести партизанську війну проти путінської влади. Також з’явилися повідомлення про формування башкирського війська. Руслан Габбасов розповів, що після початку мобілізації багато башкирських активістів виїхали з Росії, а ті, хто залишився, переховуються. «Вони не хочуть воювати за імперію. Вони вважають, що це не наша війна. Чому башкири мають помирати за «рускій мір» десь в Україні? Українці нам нічого поганого не робили, а імперія завжди нас придушувала. Вони придушували нашу башкирську мову, саджали за ґрати наших лідерів. Чому ми зараз маємо за них воювати?» — пояснив він.
Як повідомляв «Міст», ФБР оголосило «кухаря Путіна» в розшук.

Євген Клен

About Author

Meest-Online