Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 16, 2022

Транзиту російського газу через Україну не буде?

Автор:

|

Червень 29, 2020

|

Рубрика:

Транзиту російського газу через Україну не буде?

Потреби в транзиті в країни Європейського Союзу (ЄС) великих обсягів блакитного палива вже немає.

Падіння попиту
Сергій Макогон, голова компанії «Оператор газотранспортної системи України» (ОГТСУ), минулого тижня повідомив, що російська державна корпорація-монополіст «Газпром» розпочала демонтаж на території Російської Федерації (РФ) труб, якими постачають до кордону з Україною призначене для країн ЄС блакитне паливо. А це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в кілька мільярдів доларів щороку.
Натомість Володимир Гутенєв, перший заступник голови комітету з економічної політики Державної думи РФ заспокоїв: «У Києві могли сприйняти як демонтаж ремонт інфраструктури. Мова може йти про роботи на дублюючих ділянках газогонів. Росія не має наміру припиняти транзит газу територією України».
Але Сергій Правосудов, головний редактор корпоративного журналу «Газпрому», 19 червня демонтаж труб підтвердив. А пояснив це «сильним скороченням поставок через Україну, на яку раніше припадало близько 90 % всього транспортування газу в Європу». Адже Міжнародна енергетична аґенція нещодавно констатувала: «Падіння попиту на газ 2020 року має глобальний характер і стане найбільшим в історії».
Зокрема, обсяг російського блакитного палива, який транспортували трубами української газотранспортною системою впродовж п’яти місяців 2020-го, склав лише 20 млрд куб. м. А це на 46 % менше, ніж за аналогічний період минулого року (36,9 млрд. куб. м).
Та редактор уточнив: «Старі труби демонтують, але не всі, а ті, які зараз не затребувані для транзиту, найстаріші ділянки. Ось про що йде мова». «Олексій Міллер, голова правління «Газпрому», ще 2016-го анонсував, що, в зв’язку з розвитком альтернативних газових коридорів, російська корпорація в найближчі п’ять років має намір ліквідувати близько 4,3 тис. км газогонів у «Центральному коридорі газотранспортної системи РФ» і закрити 62 компресорних цехи. А до 2030-го запланували демонтаж 10,7 тис. км труб», — нагадав він.
А також пояснив: «Мовилося про скорочення потужностей газогону, який сполучає російське Ямбурзьке родовище з населеним пунктом Суджа в Курській області, через який в українському напрямку помпують близько 70 % російського газу. Але поки транзитний контракт діє, ні про який повний демонтаж підхідних газогонів до України, природно, не може бути й мови. Передбачати ж розвиток ситуації на десять років наперед як на теперішній час вкрай складно».

«Лякають»
Голова ОГТСУ відреагував на демонтаж труб так: «Це проблема, але ми на неї особливо вплинути не можемо. Фактично хочуть знищити навіть теоретичну можливість транзиту газу Україною в майбутньому». Але п. Макогон запевнив, що очолювана ним компанія «зосередиться на постачанні газу для своїх споживачів.
«Скоротимося, утиснемося та працюватимемо для внутрішнього постачання, імпорту, підземних сховищ гаду та добування. Звісно, потужності стануть меншими, але обсяги в 20-30 млрд куб. м — цілком реальні. Газ буде проходити тими ж трубами, якими буде проходити і внутрішнє транспортування».
Своєю чергою, Андрій Коболєв, голова компанії «Нафтогаз України» пояснив демонтаж труб так: «Сприймаю передусім як інструмент просування газогону «Північний потік-2» (його прокладають із РФ до Німеччини дном Балтійського моря. — Авт.). Таким чином росіяни лякають європейців — «Дивіться, якщо цей газогін не добудують — труби ми прибираємо перед територією України і газу не буде в принципі».
«Та це блеф. Із боку президента РФ, політичного керівництва Росії та «Газпрому» було багато таких меседжів», — вважає він і прогнозує, що навіть у разі запуску «Північного потоку-2», за його словами, «труби з російського боку залишаться на своєму місці». Проте  Олена Зеркаль, колишня заступниця міністра закордонних справ України, попередила: «Якщо «Північний потік-2» добудують, наш транзит із високою ймовірністю буде дорівнювати нулю».
А от Михайло Крутіхін, російський незалежний аналітик, розповів про «Північний потік-2» таке: «Не бачу технічних можливостей добудувати цей проєкт. Бо його має добудовувати спеціально обладнане судно-трубоукладач із так званим «динамічним позиціонуванням», аби він стояв на місці, не втикаючи якорі в дно, бо там чутливий район — можуть бути зачеплені кабелі, трубогони або навіть поля, в які скидали боєприпаси двох світових війн, у т. ч. хімічні. Крім цього, судно повинно мати обладнання для зварювання, ізоляції, укладення на дно ниток газогону. В Росії є лише один корабель, який теоретично міг би взятися за цей проєкт, «Академік Черський», але він не обладнаний у технічному плані, щоб укладати півтораметрові труби «Північного потоку-2».
«Водночас, крім ряду проблемних питань, пов’язаних із страхуванням судна та дозволом на будівництво тощо, є найголовніша проблема — санкції США проти «Північного потоку-2». Припустімо, що корабель дійде, буде якось обладнаний і приступить до роботи. А що починається далі? По-перше, санкції проти цього судна, яке більше ніде не можна буде використовувати, крім Росії, — нагадав аналітик і наголосив: — А друге, і найголовніше — в американському законі чітко вказано, що санкціям підлягає власник цього корабля. Навіть якщо він його перепродав якійсь іншій компанії, створив під нього нову компанію. Там усе це вказано. Якщо буде такий фокус, така транзакція з передаванням контролю над цим судном, то все одно буде покараний його теперішній власник — «Газпром».

«Немає потреби»
Геннадій Рябцев, експерт в енергетичній сфері та заступник директора Науково-технічного центру «Психея», вважає: «Демонтаж Росією труб, якими до України постачають газ, є природним продовженням подій 2014 року (анексії Криму та нав’язаної Кремлем війни на Донбасі. — Авт.), і не потрібно було підписувати з країною-аґресором навіть п’ятирічний контракт. Оскільки немає жодних передумов до того, що обсяги транзиту російського газу через Україну зростуть, то зрозуміло, що ніяких 120 або 130 млрд куб. м через Україну постачати не будуть. Тому РФ може робити все, що вважає за потрібне на своїй території».
«Росія дотримується своєї енергетичної стратегії, її мета — до 2020 року знизити залежність від Білорусі, Польщі й України. «Газпром» у майбутньому планує помпувати через Україну 15-20 млрд куб. м газу. Ніхто не може примусити його збільшити обсяги транзиту, — пояснив р. Рябцев і додав: — Останнім часом цих обсягів не використовують. Зараз немає потреби в таких обсягах транзиту, особливо після будівництва обхідних трубогонів. Певна річ, ці три великі нитки — магістральні труби з РФ до Україну — вже не затребувані. Тому «Газпром» вирішив демонтувати низку споруд, щоб не витрачати грошей на підтримання їх у належному стані».
Експерт прогнозує, що ці дії в жодному разі не вплинуть на виконання транзитної угоди, підписаної у грудні 2019 року між «Газпромом» і «Нафтогазом», але водночас і попередив: «Думати про те, що через Україну підуть великі обсяги транзиту газу, можуть лише люди, які не дуже розуміються на питанні. Цьому вже не бувати з низки причин».
Відтак дійшов такого висновку: «По-перше, Європі не потрібно стільки газу, як раніше. По-друге, і Росія, й інші країни (ті ж Азербайджан, Польща) побудували обхідні трубогони. По-третє, технології скраплення газу подешевшали настільки, що за ціною можна порівняти з постачанням трубогонами».
«Зрозуміло, що через Україну більше, умовно кажучи, 80 млрд куб. м газу ніколи вже не буде йти. То в чому тут проблема? Чи хтось сподівається на те, що колись у політичній еліті РФ відбудуться зміни, то до нас відразу зміниться ставлення? Нічого більше нам ніхто не наміряється давати і ніколи не буде давати. Тобто не буде ніколи тих обсягів транзиту, які були десять років тому. Це — нереально. І нічого такого не станеться в найближчі рік-два», — підсумував фахівець.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply