Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Спроби обмежити постачання російського газу призвели до відмови від нього

Автор:

|

Вересень 23, 2022

|

Рубрика:

Спроби обмежити постачання російського газу призвели до відмови від нього

Путін вирішив скоротити або й припинити постачання російського газу газогоном «Північний потік» (ПП) до Європи та запропонував «альтернативу» — запуск газогону «Північний потік-2» (ПП2), який призупинили через повномасштабне вторгнення Російської Федерації (РФ) на територію України.

Газова зброя
Російський «Газпром» вирішив розпочати ремонт газопомпувального агрегату, після чого потужність ПП знизилася до 30 млн куб. м на добу. Це 20 % від його проєктної потужності. А потім узагалі припинили постачання газу до Федеративної Республіки Німеччина (ФРН).
Так Путін продовжує шукати можливості запустити ПП2, який досі не сертифікований німецькою владою. Проти відновлення проєкту виступають правлячі партії ФРН і більшість опозиції. Відтак Берлін звинуватив Москву у використанні питання постачання газу як зброї проти Європи. Ці постачання забезпечували до 40 % газу Європейського Союзу (ЄС). А німецькі промисловці попередили, що дефіцит палива може призвести до рецесії в країні.
Зараз «Газпром» спалює надлишки газу, які відмовився постачати в Європу. Велетенський газовий смолоскип вже два місяці палає на російсько-фінському кордоні неподалік від компресорної станції «Портова», де встановлені турбіни ПП.
Натомість Кремль пов’язав проблеми в роботі ПП із санкціями, які нібито перешкоджають обслуговувати агрегати трубогону. Продовження проблем із постачанням газу до Європи пообіцяв Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ. «Інших причин, які здатні призвести до проблем із помпуванням, не існує», — заявив він.
За словами спікера, на ПП залишився робочим один агрегат, і той збоїть, там стаються поломки, і це призводить до зупинення газопостачання. «З огляду на те, що санкції продовжують працювати, враховуючи, що вони вносять цілковите сум’яття, юридичне, практичне — у те, що пов’язане з техобслуговуванням усіх вузлів і агрегатів, зараз поки що можна сподіватися на цей єдиний агрегат, який якось вдасться привести до ладу», — зазначив він. — Безумовно, санкції, що заважають обслуговувати агрегати, заважають їх переміщувати без відповідних юридичних гарантій, заважають надавати юридичні гарантії і таке інше, довели ситуацію до того, що ми зараз бачимо».
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, застеріг, що умиротворення Путіна — це угода з дияволом, що не принесе ні миру, ні стабільності. «Своїм енергетичним шантажем він хоче зруйнувати стабільність і добробут кожної домівки в Європі. Ті, хто пропонують поступитися, лише створюють додаткові проблеми», — заявив він.

Марні потуги
Попри шантаж Москви, підземні газосховища ЄС уже заповнили на 84 %. Це сталося на два місяці раніше, ніж планували. Про це розповіла Урсула фон дер Ляєн, глава Європейської комісії (ЄК). «На рівні ЄС ми диверсифікуємо джерела, заощаджуємо енергію та зберігаємо її, — заявила вона і додала: — Щоб скоротити залежність Євросоюзу від російського викопного палива, ЄС потрібні відновлювані джерела енергії. Й ухвалені зобов’язання дозволяють виконати третину мети щодо морської вітроенергетики в ЄС до 2030 року».
Свою чергою, Паоло Джентілоні, комісар ЄС із економіки, запевнив, що ЄС готовий до повного вимкнення постачання газу з країни-терористки. Він додав, що Євросоюз не боїться російського диктатора. «Ми просимо росіян дотримуватись контрактів, але якщо вони цього не зроблять, ми готові реагувати» — зазначив єврочиновник.
А вагомою альтернативною російському газу став норвезький. Тож Норвегія зайняла позицію лідера за постачанням природного газу до Європи. Країна збільшила видобуток природного газу на 8 % порівняно з 2021 роком і побила рекорд п’ятирічної давності.
Тер’є Асланд, міністр енергетики Норвегії, заявив, що Осло країна планує зберегти видобуток природного газу на теперішньому високому рівні, поки Європа бореться з кризою виробництва електроенергії, що може підірвати її промисловість. «Очікую, що ми зможемо підтримувати рівень виробництва, який маємо зараз, до 2030 року», — припустив він.
Обмеження постачання «Газпрому» призвело до різкого зростання цін на природний газ у Європі, а еталонні ф’ючерси на газ TTF у Нідерландах підскочили на 220 % з початку червня. І хоча Норвегія має намір підтримувати високий рівень видобутку газу, вона не планує знижувати ціни, щоби зробити європейську енергію доступнішою. «В принципі, ринок прогнозований. Коли є дефіцит, ціни високі. Це також сприяє збільшенню виробництва та спрямовує газ на ринки, які його найбільше потребують», — пояснив п. Асланд.
Нагадаємо також, що в липні ц. р. вперше в історії США імпортували до Європи більше газу, ніж РФ. Раніше Євросоюз вирішив тимчасово перейти на вугілля через скорочення постачання газу з Росії, а країни ЄС домовилися скоротити споживання газу.

Обмеження ціни
Крім газу, Європа споживає ще й російську нафту. Тож міністри фінансів країн G7 домовилися, що з 5 грудня ц. р. почне діяти обмеження цін для сирої нафти з РФ, а з 5 лютого 2023-го — для нафтопродуктів. Обмеження діятиме відповідно до ембарго ЄС на імпорт російської нафти.
Обмеження цін на російську нафту підтримує ЄК, але вона потребує підтримки з боку держав-членів ЄС. На думку розробників проєкту, цей захід буде найефективнішим лише в тому випадку, якщо отримає підтримку третіх країн, які купують російську нафту у великих кількостях, приміром, Індії. «Обмеження ціни гарантує, що кожна країна може отримати найнижчу можливу ціну, і це добре для світу», — заявив координатор санкцій Державного департаменту США.
У Москві, природно, обурилися. Там заявили, що РФ не постачатиме нафту та нафтопродукти тим країнам, які підтримають обмеження цін. Про це повідомив Олександр Новак, віце-прем’єр РФ. «Для компаній або країн, які вводитимуть обмеження, ми просто не постачатимемо нафту та нафтопродукти, позаяк не працюватимемо на неринкових умовах», — оголосив він і додав, що ідея про межі цін на російську нафту є повним абсурдом і заплатять за неї споживачі в ЄС і США.
Водночас постачання нафти з РФ азійським клієнтам впало до мінімуму з першого місяця гарячої фази російсько-української війни. Про це пише The Moscow Times із посиланням на підрахунки Bloomberg і дані з відстеження танкерів.
Китай узявся скорочувати закупівлі ще в липні, тепер до нього приєдналася Індія, яка з весни справно забирала всю нафту, що потрапила під «бойкот» у Західній Європі. За місяць потоки російської нафти до Індії зменшилися на 40 %: наприкінці липня це було 960 тис. барелів на день, у середині серпня — 740 тис. барелів, а тепер — 570 тис. Китай купував при цьому 810 тис. барелів на день — на 35% менше, ніж на початку червня.
Ще 340 тисяч барелів за добу вивезли з російських портів танкери, які не вказали свій пункт призначення. Але навіть якщо весь цей обсяг зрештою опиниться на індійських чи китайських нафтопереробних заводах, постачання в Азію все одно будуть мінімальним із початку квітня (1,72 млн барелів на день).
Проблеми на індійському ринку виникли у російських нафтовиків після того, як у Нью-Делі побувала делегація чиновників із США на чолі зі заступником міністра фінансів Воллі Адаємо, координатором санкційної політики у Вашинґтоні.
Сполучені Штати запропонували уряду другої найбільшої економіки Азії приєднатися до «стелі цін» на російську нафту, тобто не купувати дорожче, ні 40-60 USD за барель. Публічно про підсумки перемовин нічого не повідомляли, але за даними Bloomberg, уряд Індії де-факто відповів відмовою.
Адже Індії, яка імпортує 85 % нафти, доведеться купувати її на ринку за світовими цінами, тоді як зараз енергоносій дістається Нью-Делі зі знижкою 18 USD за барель. Попри те, що залучити Індію до ідеї про «стелю цін» наразі не вдалося, країни G7 узгодили цей механізм на зустрічі своїх міністрів фінансів.
Свою чергою, ЄС підготував два інструменти обмеження цін і на російський газ. Перший інструмент передбачає обмеження цін на газ, який імпортують із РФ, а другий — створення адміністративних цінових зон для країн ЄС, що постраждали найбільше. Обидва інструменти мають свої переваги та недоліки і не виключають один одного. При цьому створення реґіональних цінових зон є складнішим завданням і вимагає серйозної нормативно-технічної підготовки.
Як повідомляв «Міст», постачання газогоном «Північний потік» зупинили.

Євген Клен

До слова
Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E ще на 20 % збільшила доступну пропускну спроможність для експорту електроенергії з України до ЄС. Таким чином, загальний обсяг доступної пропускної спроможності електромереж між енергосистемами України та ЄС у денні та вечірні години збільшився до 300 МВт, а в нічні години залишився на рівні 250 МВт. Першого дня постачання 5 вересня на аукціонах із доступу до міждержавних перетинів у денні та нічні години він розподілявся у напрямку до Румунії обсягом 125 МВт, а до Словаччини — 175 МВт. Надалі в обидві країни електроенергія потрапляла порівну: по 150 МВт удень і ввечері та по 125 МВт уночі. Для подальшого перегляду обсягу експорту електроенергії з України ENTSO-E потрібно провести додаткові розрахунки режимів роботи українських атомних електростанцій в умовах потенційних аварійних ситуацій у європейській енергосистемі. «Укренерго» надасть європейським партнерам активну допомогу у фіналізації цього дослідження та надасть ENTSO-E запит на додаткове розширення експортних потужностей ще цього місяця», — повідомили в українській компанії.

About Author

Meest-Online