Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Скоро російське військо може перестати коритися «цареві»

Автор:

|

Січень 05, 2023

|

Рубрика:

Скоро російське військо може перестати коритися «цареві»

У старій радянській комедії «Іван Васильович змінює професію» фальшивий цар відправляє військо «вибити хана» з Ізюмського шляху. Але стрільці швидко повертаються, коли з’являється чутка, що цар — несправжній. А торік іще один несправжній російський цар відправив своє військо під той же Ізюм.

Криза легітимності
Міжнародний оглядач Іван Яковина вважає, що Путін зараз перебуває у кризі легітимності, тож незабаром російська армія відмовиться виконувати його накази. Він назвав три ознаки втрати володарем Кремля легітимності як «царя-полководця». «По-перше, він почав програвати війну. По-друге, він воювати взагалі не вміє. А по-третє, боїться здатися, постати перед своїми солдатами. А це є обов’язковим компонентом військової легітимності, бо ти не можеш бути успішним військовим лідером, претендувати на щось і боятися власних вояків», — сказав Яковина. Експерт зазначив, що справжній військовий лідер зобов’язаний спілкуватися зі своїми солдатами, а не лише з генералами, та й то на відстані. «Хоч би в землянку якусь зайшов або в якесь приміщення, потиснув руки. Це має бути обов’язково, якщо ти претендуєш на такий тип своєї легітимності, але Путін цього всього не має», — наголосив він. За словами оглядача, визнане росіянами право президента на управління РФ «випаровується». «Й військові стануть першими, хто відмовиться йому коритися», — додав п. Яковина.
Водночас в американському Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що Путін ще й намагається зняти з себе відповідальність за затяжну війну в Україні. Він уже зробив кілька заяв про те, що Російська Федерація (РФ) прагне якнайшвидше закінчити війну, і про те, що РФ не буде нарощувати темпи «спеціальної військової операції» (СВО), позаяк це призведе до «невиправданих втрат». «Обидві заяви є частиною консолідованих зусиль Кремля, спрямованих на те, щоб виправдати військові зусилля Путіна перед російською внутрішньою авдиторією, яка все більше жертвує собою заради досягнення нереалістичних цілей Кремля», — йдеться у звіті ISW.
Аналітики повідомляють, що з моменту захоплення Лисичанська 3 липня 2022-го російські військові не здобули жодної значної перемоги. «Путін і представники Міністерства оборони РФ не раз виступали зі заявами і пропонували розпливчасті виправдання військових невдач, ймовірно, намагаючись применшити наслідки тривалої війни», — упевнені вони.
Путін усе ще відмовляється ставитись до Володимира Зеленського як до рівного партнера, що вкотре свідчить, що він не зацікавлений у перемовинах із Україною. Натомість диктатор посилив російську інформаційну операцію, спрямовану на зменшення західної допомоги Україні у галузі безпеки.
А відновлення публічних Путіна, ймовірно, свідчить про те, що він став більше турбуватися про свою популярність та імідж. Такого висновку також дійшли аналітики ISW. Диктатор зараз частіше з’являється на публіці в російських містах і частіше робить розпливчасті заяви про вторгнення РФ в Україну порівняно з помітною відсутністю в громадській діяльності впродовж перших десяти місяців війни.
Нещодавно Путін відвідав Конструкторське бюро приладобудування в Тульській області і того ж дня планував відвідати машинобудівний завод Уралвагонзавод у Нижньому Тагілі, але останньої миті скасував захід.
Такі появи є частиною зусиль Кремля представити володаря Кремля як лідера воєнного часу та відновити домінуюче становище у внутрішньому інформаційному просторі, адже РФ вступає в другий рік війни. «Путін постійно покладався на особисті виступи протягом усього свого правління, що допомогло йому створити образ всевидячого та всюдисущого правителя», — йдеться у повідомленні ISW.
Аналітики вважають, що диктатор намагається створити сприятливі умови в інформаційному просторі напередодні наступних президентських виборів до початку 2024 року.

Криве дзеркало
Своєю чергою, The Wall Street Journal написала, що оточення Путіна дезінформує його про хід повномасштабної війни проти України та про військові провали РФ. Свої висновки журналісти ґрунтують на кількох місяцях інтерв’ю з теперішніми та колишніми російськими чиновниками та людьми, близькими до Кремля. Співрозмовники газети вказали, що Путін оточений адміністрацією, яка підтримує його переконаність у тому, що Росія досягне успіху, попри людські й економічні втрати, що лише зростають.
В WSJ зазначають, що Путін щоранку отримує письмовий брифінг про СВО в Україні. Тим не менш, вона є неповною, суб’єктивною та далекою від реальності. Військові командири підпорядковуються Федеральній службі безпеки, наступнику КДБ, яка редагує звіти для експертів у Раді безпеки, а ті передають їх Миколі Патрушеву, секретареві Ради та головному «яструбу», який допоміг переконати Путіна напасти на Україну. Саме він і передає звіти Путіну.
Крім того, видання, з посиланням на інсайдерську інформацію, наголошує, що Путін не користується Інтернетом, побоюючись цифрового стеження. Це робить його ще більш залежним від брифінгових документів, складених ідеологічно орієнтованими радниками.
Близькі до Кремля співрозмовники WSJ запевняють, що Путін, як і раніше, має намір «змусити Україну підкоритися» і готовий на роки мобілізувати економіку та населення своєї країни.
Франс Тіммерманс, виконавчий віцепрезидент Європейської комісії, вважає, що Путін перебуває в тому ж становищі, що й нацистський диктатор Гітлер 1943 року, коли той уже програв війну, але вона була ще далекою від завершення. «Росія зараз є повним ізгоєм на міжнародній арені. Санкції кусаються сильно, смію стверджувати. Війна коштує дуже багато грошей, а Путін програв. Він помилився щодо стійкості українців. Ніхто не наважується казати йому повну правду, зокрема, й про стан його армії, яка була розвалена корумпованими офіцерами, — зазначив він. — Путін може ще дуже довго чинити багато хаосу. Звідси й бомбардування енергетичної інфраструктури (України) з наміром довести людей до таких злиднів, аби мільйони людей приїхали до Європи. Президент РФ використовує енергетику, а також міґрацію як зброю проти нас, адже знає, що ми вразливі в цих двох питаннях і можемо бути роз’єднані, сподіваючись, що політичні сили, в які він вкладав упродовж багатьох років, отримають більше політичної влади в державах-членах.
На думку віцепрезидента, єдине, що здатне змінити курс Росії, це усвідомлення того, що Захід не здається незалежно від подій на полі бою. «Та щойно Путін і Лавров почнуть думати, що на фронті (проти РФ) з’являються тріщини, вони зможуть протриматися ще довше. Ми повинні тримати лави зімкнутими, тримати фронт із американцями і продовжувати підтримувати Україну фінансово та військово», — закликав він.
Натомість Кремль намагається отримати кошти на війну, відібравши їй у самих росіян. Так, за інформацією американських аналітиків, Євген Пригожин, керівник приватної військової компанії (ПВК) «Ваґнер», під час похорону полеглого найманця у Санкт-Петербурзі заявив, що в РФ необхідно конфіскувати майно та статки у представників еліти, які ігнорують або не підтримують війну проти України. В ISW зазначили, що ці заяви набули широкого розголосу в російському сегменті Інтернету. Пов’язані з ПВК блогери підтримали критику Пригожина на адресу російських чиновників і похвалили його рішучість продовжувати війну проти України.
«Пригожин, можливо, використовує такі популістські пропозиції, щоб просувати свої політичні цілі, піднести свій авторитет у російському суспільстві та створити умови для підтримки жорстких заходів націоналізації», — вважають аналітики. Вони нагадали, що початку 2000-х рр. Путін уже націоналізовував великий бізнес, аби зміцнити свою авторитарну клептократію, тож, імовірно, і тепер намагається використати націоналізацію, аби змусити еліти підтримати війну в Україні чи конфіскувати їхнє майно для фінансування воєнних витрат.
Як повідомляв «Міст», Пригожин витрачає на фінансування «Ваґнера» більше 100 млн USD на місяць.

Євген Клен

Гоп-ля

Росіяни переселяться до Арктики?


Попри війну в Україні Росія продовжує розвивати свої військові бази на землях Крайньої Півночі поблизу Арктики, тим самим збільшуючи свою присутність у цьому реґіоні. Таких висновків журналісти CNN дійшли після вивчення супутникових світлин, які отримали від компанії Maxar Technologies. На представлених фото показана ціла низка російських радіолокаційних баз і злітно-посадкових смуг, які були вдосконалені за минулий рік. «Арктичний реґіон давно є ключовим для нафтогазового сектора Росії, а також для її ядерної оборони, оскільки в цьому районі розташовується значна частина сучасної ядерної зброї та підводних човнів», — йдеться у повідомленні. Телеканал наголошує, що Арктика важлива для РФ ще й тому, що крига, яка тане, відкриває нові морські шляхи з південно-східної Азії до Європи. Напередодні Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО, заявляв, що найкоротший шлях із Росії до Північної Америки лежить через Північний полюс Арктики. Він також зазначав, що країни блоку все дужче хвилюють потенційні диверсії проти нафтової та газової інфраструктури Норвегії, позаяк норвезький природний газ становить більше 20 % постачань до Європи. «Після диверсії в Балтійському морі ми подвоїли нашу присутність із кораблями, підводними човнами, морськими патрульними літаками в Балтійському та Північному морях, частково для моніторингу, для кращої ситуаційної поінформованості, а також для того, щоб послати меседж РФ про стримування та готовність», — резюмував він.

About Author

Meest-Online