Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Санкції таки шкодять економіці РФ

Автор:

|

Вересень 05, 2022

|

Рубрика:

Санкції таки шкодять економіці РФ

Світові експерти стверджують, що російська економіка зазнає величезних збитків через санкції Заходу, попри применшення Москвою їхнього впливу.

Повернення в 2018 рік
У відповідь на повномасштабну аґресію Російської Федерації (РФ), розв’язану проти України 24 лютого ц. р., Європейський Союз запровадив проти неї шість пакетів санкцій і погодив сьомий. Під санкції наразі не потрапили газ, нафта, яку постачають трубогонами, продукти харчування, зерно та деякі види добрив.
Половину резервів Центрального банку РФ заморозили, деякі російські банки відлучили від міжнародної платіжної системи SWIFT. Експорт західних технологій, авіаційної техніки, електроніки та предметів розкоші заборонили. Крім ЄС, санкції проти РФ запровадили США, Канада, Японія, Швейцарія та Велика Британія.
Дослідницька мережа Correctiv налічила 6 825 індивідуальних обмежувальних заходів, вжитих міжнародною спільнотою від початку гарячої фази російсько-української війни. Під санкції ЄС, зокрема, потрапили 1 212 людей, серед яких є Путін, його найближче оточення, олігархи, 108 фірм і підприємств. Такої кількості санкцій проти однієї країни ще ніколи не було в історії.
Шість місяців війни проти України відкинули російську економіку на чотири роки назад. Таку оцінку 12 аналітиків оприлюднила аґенція Bloomberg. Вони зазначають, що у першому кварталі ц. р. економіка РФ зростала, але вже у другому кварталі різко впала — валовий внутрішній продукт (ВВП) скоротився вперше за рік, упавши на 4,7 %. «У другому кварталі російська економіка втратила чотири роки зростання, повернувшись до рівня 2018 року. Ми очікуємо, що скорочення сповільниться в четвертому кварталі через послаблення монетарної політики, що підтримує попит. Проте економіка втратить ще 2 % 2023-го, позаяк європейська енергетична заборона призведе до зниження експорту», — вважає російський економіст Олександр Ісаков.
Порушення ланцюгів торгівлі через санкції паралізувало такі галузі, як автомобілебудування, а споживчі витрати припинилися. Bloomberg зазначає, що падіння економіки РФ наразі не таке стрімке, як передбачалося. Але Центробанк РФ прогнозує, що падіння погіршиться у наступних кварталах і не очікує відновлення до другої половини наступного року. Також по економіці РФ вдарить і скорочення постачання нафти.

Коли й як спрацюють обмеження?
У зв’язку з цим головне питання полягає в тому, як працюють санкції і чи призводять вони до зміни аґресивного курсу Кремля? Жозеп Боррель, верховний представник ЄС зі закордонних справ та безпекової політики, вважає, що обмеження дуже б’ють по російській економіці. «Російське економічне виробництво скорочується на 10 %. Вони переживуть найгіршу рецесію з часів закінчення Другої світової війни», — упевнений він.
Це підтверджує дослідження, яке провели вчені Єльського університету (штат Коннектикут). Вони використали споживчі дані та показники міжнародних торгових і транспортних партнерів РФ для вимірювання економічної активності в країні за п’ять місяців після повномасштабного вторгнення до України.
У дослідженні йдеться, що з початку аґресії російський імпорт упав і країна зіштовхнулася зі серйозними проблемами у забезпеченні найважливіших ресурсів, комплектуючих і технологій. «Російське внутрішнє виробництво занепало, не маючи можливості замінити втрачені підприємства, продукцію і професіоналів, які покинули країну», — констатують науковці.
За даними дослідження, внаслідок виходу з країни майже 1 тис. глобальних компаній РФ втратила підприємства, на частку яких припадало майже 40 % ВВП. Російський державний бюджет уперше став дефіцитним, а фінанси Кремля перебувають у набагато складнішому становищі, ніж прийнято вважати», — зазначають експерти.
Водночас російські фінансові ринки, враховуючи перспективи на майбутнє, демонструють найгірші показники у світі, що обмежує можливості залучення нових інвестицій для пожвавлення економіки.
Результати низки досліджень про можливі наслідки санкцій та їхній вплив на РФ також передбачають різке зниження економічних показників 2022 року. ЄС оцінює падіння російської економіки на 10 %, а Марія Багіна, дослідниця з Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) у Цюриху (Швейцарія), передбачає зниження на 6 %, виходячи з останніх оцінок Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Тенденційно підібрана статистика
Насправді санкції завдають величезних збитків російській економіці. Щоб довести своїм громадянам протилежне, російська влада вдається до спеціально підібраної статистики. «Після вторгнення до України Кремль став усе частіше підбирати економічні дані, вибірково відкидаючи несприятливі показники і публікуючи лише ті, які є більш сприятливими, — йдеться в дослідженні Єльського університету. — Ці відібрані Путіним статистичні дані потім безтурботно розголошують у засобах масової інформації (ЗМІ) та використовують безліч благонадійних, але несумлінних експертів при побудові прогнозів, які надміру нереалістично сприятливі для Кремля».
«Росія продовжує продавати нафту і газ за рекордними цінами, наповнюючи свій військовий бюджет, який у неї вже був до війни. Тому у нас склалася унікальна ситуація, коли здається, що РФ не надто страждає на санкції, — розповіла п. Шагіна. — Однак на мікроекономічному рівні все виглядає зовсім інакше, особливо в автомобільній промисловості й авіації. Там можна спостерігати зниження на 80-90 %. Росія має змінити свою економічну модель, бо вона вже не має доступу до західних фінансових джерел і ринків».

Страждає дужче за західну
Джуліан Гінц із Кільського університету світової економіки (Німеччина) твердо переконаний: думка, що Захід дужче страждає від своїх санкційних заходів, ніж РФ, хибна. Пропаґоване в російських ЗМІ імпортозаміщення — дуже складний процес, оскільки російська промисловість украй потребує і західної сировини, і технологій.
Також економіст вважає, що дуже складно знайти нових покупців для нафти та газу, які перестали купувати в Європі та США. «Чесно кажучи, пропаґанда видає бажане за дійсне, немає відповідних трубогонів. Є кілька до Китаю, але це хіба 10 % від потужностей, які використовувалися для експорту до Європи». За словами д-ра Гінца, у довготерміновій перспективі санкції дадуть повний ефект.
А автори Єльського дослідження заявили, що за умови, що західні союзники збережуть єдність щодо санкцій, у РФ не буде шляху виходу з «економічної прірви». «Голослівні заголовки, які стверджують, що російська економіка приходить у норму, просто не відповідають дійсності — факти такі, що за будь-якими показниками та на будь-якому рівні російська економіка буксує, і зараз не час зупинятися», — йдеться у дослідженні.

Що чекає на російську економіку?
«Наслідки санкцій лише починають проявлятися: проблеми з ланцюжками постачань посилюються, а попит швидко падає. У довготерміновій перспективі економіка РФ стане більш примітивною, позаяк вона частково відокремиться від міжнародної торгівлі», — йдеться у доповіді Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки.
«Відповідь на інше запитання — чи змінять економічні санкції політичну волю авторитарного режиму в Росії — залишається відкритою, — заявив Александер Ліпман, керівник Інституту східноєвропейських досліджень Вільного університету Берліну. — Збитки, завдані економіці, навряд чи вражають Путіна. У будь-якому разі санкції нічого не змінять упродовж тижнів або місяців. Необхідно також бути чесними, санкції не вплинули помітно на поведінку держав, які зазнали обмежень».
Як повідомляв «Міст», санкції допоможуть Україні виграти війну.

До слова
У Росії визнали, що займаються «канібалізацією» — розбирають літаки на запасні частини для використання деталей під час ремонту інших лайнерів. Про це розповів Денис Мантурив, міністр промисловості РФ, і запевнив, що це світова практика. «Перестановки (деталей. — Ред.) — це не вигадка нашої російської авіації, яка експлуатує техніку. Це світова практика для того, щоб забезпечити ритмічність обслуговування й експлуатації літаків: поки запчастина приходить, якщо є можливість використовувати — не хочу вживати слово «канібалізм» — але з іншого літального апарату для того, щоб забезпечити виконання оперативно рейсів, то така практика завжди мала місце», — сказав урядовець. За його словами, російські авіакомпанії просто звикли використовувати іноземну техніку, яка тепер виявилася недоступною через санкції. «Звісно, ніхто не припускав, що прийматимуть ззовні рішення щодо заборони використання іноземної продукції, яку нам так наполегливо пропонували, якщо не сказати слово «нав’язували», всі ці 30 років», — заявив міністр і додав, що зараз усе відбувається в штатному режимі, постачають запасні частини, забезпечують регламенти та ремонти.

About Author

Meest-Online