Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Розправи над українцями

Автор:

|

Листопад 05, 2015

|

Рубрика:

Розправи над українцями
Микола Карп'юк

Микола Карп’юк

Адвокат Ілля Новиков повідомив, що Федеральна служба безпеки (ФСБ) Російської Федерації (РФ) хотіла заманити на російську територію й заарештувати Дмитра Яроша, лідера «Правого сектору».

«Це — ваша брехня»
У Росії тривають пропагандистські судові процеси над взятими її спецслужбами в заручники українцями. Зокрема — над Миколою Карп’юком і Станіславом Клихом, активістами партії УНА-УНСО, котрих звинувачують, що вони нібито воювали в Чеченії проти військ РФ. Миколу російські спецслужби викрали торік 21 березня, а журналіста Клиха затримали 11 серпня 2014-го в російському місті Орел.
Однак 27 жовтня п. Карп’юк спростував на засіданні Верховного суду Чеченії вибиті з нього зізнання, що він начебто був там у 1994-1995 і 1999-2000 рр. Натомість докладно розповів, де перебував тоді насправді, назвавши при цьому прізвища тих, хто може підтвердити його алібі, а також видання, яким він давав інтерв’ю і де можуть зберегтися його фотографії.
А коли прокурор почав наполягати на оголошенні показань політв’язня на слідстві, українець заперечив проти цього, вказавши, що свідчення на слідстві були отримані під тортурами, та назвав процес над ним цирком. Проте суддя Вахіт Ісмаїлов прогнозовано став на бік прокурора, дозволив обвинувачу підійти до підсудного та продемонструвати його підписи під листами протоколів допиту.
Коли ж прокурор підійшов до клітки, в яку запроторили Миколу, той ще раз повторив, що ці свідчення були вибиті з нього під тортурами. Політв’язень наголосив: «Це — ваша брехня, заберіть її собі! Я його і тоді (протокол. — Ред.) не читав, і зараз не хочу».
Суддя зробив п. Карп’юку зауваження, але той продовжував протестувати проти оголошення показань, даних на слідстві. Відтак головуючий на суді пригрозив йому видаленням зі залу, на що підсудний відповів: «Я ні в чому не винен. Робіть що хочете».
Зрештою, п. Ісмаїлов розпорядився вивести українця. А після того, як його видалили зі зали суди, другий фігурант справи, Станіслав Клих, спробував продемонструвати присяжним сліди від тортур струмом на руках і ногах, заявивши: «Ось вони — мої підписи!».
Після цього суддя перервав засідання. А на наступному повторно спробував пред’явити п. Карп’юку його підписи під показаннями. Однак той знову відмовився переглянути папери, після чого підписи продемонстрували присяжним. Потім прокурор почав зачитувати свідчення. Після цього українець уже сам попросив про видалення зі зали на час оголошення показань. Він пояснив, що «не хоче брати участь у цьому цирку».

Сподівалися на більше
Тим часом Ілля Новиков заявив, що спершу ФСБ хотіла заманити на російську територію й заарештувати Дмитра Яроша, але замість нього в РФ приїхав Микола Карп’юк, його заступник. Тому справу не фальсифікували «від фігуранта», а «від сюжету», тобто вписали п. Карп’юка, п. Клиха, прем’єр-міністра України Яценюка й інших до вже повністю готової «історії» про участь громадян України у війні в Чеченії.
За даними адвоката, Карп’юка, Клиха, Яроша, братів Тягнибоків та інших «згадав» на допитах Олександр Малофєєв — «свідок», котрий був багато разів засуджений і важко хворий і котрому явно запропонували заробити собі спокійний залишок життя у в’язниці. Про цього «свідка» розповів п. Новиков: «Починаючи з 3 березня він майже щодня описував свої пригоди і називав усіх, хто тоді воював разом із ним. Дивним чином, у показаннях, які Малофєєв давав до 18 березня, Карп’юк, котрого зараз називають одним із командирів їхньої групи, не фігурує. Він з’являється там тільки 18 березня, наступного дня після затримання. Зате Ярош та Яценюк присутні спочатку. Я пояснюю це тим, що у ФСБ не знали, що Карп’юк поїде замість Яроша в РФ. Папери готували на Яроша. Як сказав сьогодні сам Микола, починаючи зі втечі Януковича, «Правому сектору» наполегливо передавали через якогось «особистого друга Путіна, генерал-лейтенанта», запрошення приїхати на перемовини з Путіним до Росії. Ярош їхати відмовився, поїхав Карп’юк, його заступник з ідеології. Одразу на кордоні, на контрольно-пропускному пункті їх узяли, суд у Брянську дав йому 14 діб за якусь адміністративку, чоловіка привезли до Єсентуків і почали катувати. Обіцяли викрасти сина, докладно описали, до якої школи, на якій вулиці той ходить. Паралельно Малофєєв «згадав», що Карп’юк був другим після Музичка в їхній «банді». У свідченнях, які Микола підписав наприкінці березня, замість всього цього говориться, що вони їхали на зустріч з опозицією та Нємцовим».

МЗС укотре лише протестує
Тим часом у Міністерстві закордонних справ (МЗС) України висловили протест проти ухваленого 26 жовтня ц. р. Верховним судом Чеченської Республіки рішення щодо продовження ще на чотири місяці терміну тримання під вартою громадян України Карп’юка та Клиха. В заяві МЗС також наголошено: «Політичні в’язні Микола Карп’юк і Станіслав Клих, котрих тримають у РФ під вартою відповідно з березня та з серпня 2014 року за сфабрикованими обвинуваченнями, заявили про катування з боку співробітників російських правоохоронних органів і відмовилися від своїх попередніх свідчень, даних під тортурами. Незважаючи на багаточисленні звернення української сторони, російськими правоохоронними органами впродовж усього досудового слідства не було надано дозволу на відвідини консульськими посадовими особами України заарештованих співвітчизників, і українські консули змогли вперше зустрітися з Миколою Карп’юком і Станіславом Клихом лише після судового засідання 26 жовтня 2015 року».
До слова, адвокат Новиков повідомив також, що після того, як український консул вперше за півтора року отримав дозвіл відвідати у в’язниці громадян України Миколу та Станіслава, ті «перебували в бадьорому настрої, особливо після того, як дізналися, що Україна розглядає їх як політв’язнів. «Ще місяць тому вони думали, що про них забули, позаяк не мали жодного зв’язку з Україною. Після того, як дізналися, що їх розглядають як політв’язнів, у них різко піднявся бойовий дух, вони готові боротися», — пояснив правник.
Ілля Новиков повідомив також, що суд офіційно залучив як громадського захисника п. Клиха і п. Карп’юка Віру Савченко — сестру ще одного політв’язня, депутата українського парламенту й льотчиці Віри Савченко, котру звинувачують у причетності до загибелі російських журналістів на Донбасі влітку минулого року та незаконному перетині кордону.

Свідки заплуталися
Суд над нею у Донецькому міському суді у Ростовській області РФ перенесли на 9 листопада. А 3 листопада Микола Полозов, адвокатів льотчиці, повідомив, що почеркова експертиза відомого «блокнота Савченко», в якому, вона, нібито «вела хроніку» своїх «злочинів» на окупованій частині України, дійшла висновку: ці записи робила не Надя, а хтось інший.
Але найбільш знаковим моментом вівторкового засідання стало те, що «комплексну психолого-лінгвістичну експертизу п. Савченко за мотивами її допиту в готелі «Євро», як виявилося, проводила професор Обнінського інституту… атомної енергетики. Правник прокоментував такий висновок саркастично: «Ця експертиза — той страшний випадок, коли лінгвістичне дослідження проводять фізики-ядерники».
А напередодні російський суд у справі Надії Савченко допитав по аудіозв’язку двох секретних свідків — оголошених під прізвищами «Іванов» і «Михайлов». Причому обидва свідки, як зауважили адвокати українки, заплуталися у своїх свідченнях.
Зокрема, «Іванов» у двох протоколах допитів розповів, що бойовики «Луганської народної республіки» цілий ранок стріляли із мінометів, однак на суді заявив, що у бойовиків на момент обстрілу мінометів не було. Тому Марк Фейгін, ще один адвокат українки пообіцяв, що «у новому році Надія Савченко поїде додому». До слова, правозахисник Євген Захаров повідомив таке: «Мені розповіли схему звільнення Надії. В російському суді її визнають винною. Врахують стан здоров’я, дадуть півтора року. Рік цього терміну Савченко вже відсиділа. Російське Міністерство юстиції звернеться до нашого та попросить, щоб вона добула термін в Україні, згідно з Мінською конвенцією про правову допомогу. Це буде результатом політичної домовленості».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply