Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Розправа почалася

Автор:

|

Липень 30, 2015

|

Рубрика:

Розправа почалася
Олег Сенцов

Олег Сенцов

У російському місті Ростові-на-Дону вже розглядають карну справу щодо українського режисера Олега Сенцова й активіста Олександра Кольченка, котрих безпідставно звинувачують у тероризмі та намірі перешкодити приєднанню Криму до Російської Федерації (РФ).

Бачили тільки тіні
27 липня ц. р. в Північнокавказькому окружному військовому суді в Ростові-на-Дону розпочалися засідання у карній справі щодо українського режисера Олега Сенцова і сімферопольського студента Олександра Кольченка, котрих незаконно затримали в анексованій Росією Автономній Республіці Крим (АРК) та безпідставно звинувачують у тероризмі й намірі перешкодити приєднанню півострова до РФ.
За даними Антона Наумлюка, кореспондента «Радіо «Свобода», туди ж, у Ростовську область, уже доправили й українську льотчицю Надію Савченко, щодо котрої вигадали звинувачення в убивстві російських журналістів на Донбасі та незаконному перетині російського кордону. І Савченко, і Сенцов, і Кольченко називають «свої» справи політичними та сфабрикованими.
Російські слідчі стверджують, що Сенцов нібито створив минулої весни «організацію, яка планувала вчинення диверсійно-терористичних актів у низці кримських міст, а в подальшому знищення низки об’єктів життєдіяльності, залізничних мостів і ліній електропередач». За це йому загрожує від 20 років ув’язнення до довічного терміну.
Олександра Кольченка російські слідчі вважають винним у здійсненні теракту, а також в участі в «організованій Сенцовим терористичній групі». Всі звинувачення п. Кольченко заперечує. Йому можуть дати від 10 до 20 років ув’язнення.
Як повідомив Антон Наумлюк зі зали суду, судове засідання почалося з допиту свідків із
АРК по відеозв’язку. Зокрема, охоронець «Російської общини Криму», в підпалі офісу якої звинувачують активістів, засвідчив: «Ми бачили тільки тіні людей».
Однак прокурор уточнив лише те, чи загрожував підпал будівлі офісу людям, котрі живуть поблизу. А обвинувальний висновок прокуратура представила ще на перших судових слуханнях у цій справі 21 липня.

Сенцова катували у ФСБ
Упродовж тижня Північнокавказький окружний військовий суд планує допитати під час майже щоденної роботи суду у справі Сенцова та Кольченка усіх свідків обвинувачення, котрі фігурують у ній. Наразі судове засідання триває у відкритому режимі, але коли дійдуть до розділу під грифом «таємно», його закриють. «Найважливіші двоє свідків будуть етаповані зі слідчого ізолятора (СІЗО) з Підмосков’я, де вони відбувають покарання, — це Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній, раніше засуджені, котрі уклали угоду зі слідством, і саме на їхніх показах будуються всі звинувачення. Інших доказів у справі немає. І ці два основні свідки повинні будуть розповісти про те, які вони дали свідчення проти Сенцова і Кольченка», — повідомив Антон Наумлюк.
Свідчення Олега Сенцова й Олександра Кольченка суддя Сергій Михайлюк устиг заслухати ще 21 липня. Обидва обвинувачені вкотре заявили в суді про свою невинуватість і що, усупереч твердженням слідства, уважають себе громадянами України.
Російська ж сторона наполягає, що Олег Сенцов і Олександр Кольченко — «громадяни РФ». Проте вони обидва ніколи не заявляли про своє бажання змінити громадянство. «Мій підзахисний заявляв мені про те, що його катували співробітники Федеральної служби безпеки РФ», — заявив Дмитро Дінз, адвокат українця. Попри це Олег Сенцов з’явився в залі суду в білій майці зі зображенням червоним кольором козака Мамая та дерева життя з традиційних українських рушників.

Застереження для інших
За обвинувальним висновком російських прокурорів, Олега Сенцова звинувачують не лише в підпалі офісу «Єдиної Росії» та «Російської общини Криму», а й у намірах підірвати пам’ятник Леніну в Сімферополі, приналежності до української партії «Правий сектор» і тиску на органи влади з метою «виходу Криму зі складу РФ». А Олександра Кольченка — в «участі у терористичному співтоваристві та здійсненні теракту».
Абсурдність звинувачень сколихнула мистецьке середовище. Світові й навіть російські діячі мистецтва та правозахисники неодноразово закликали звільнити українського режисера, називаючи звинувачення проти нього політично мотивованими. Олександра Кольченка також підтримували акціями громадськості по всьому світу.
Українських консулів до Сенцова і Кольченка не пускають, як і до багатьох інших українців, справи котрих починають розглядати в судах. «Суддя у справі Сенцова-Кольченка вирішив дозволити зустріч, але зробити це — лише після вироку. Єдиний із українців, до кого консулам вдалося пройти і з ким вдалося поспілкуватися, був Литвинов, він також перебуває в Ростові-на-Дону. А до всіх інших українців, котрих зараз будуть судити в РФ — Карп’юка,
Клиха, Сенцова, Кольченка, — консула не допускають», — наголосив Антон Наумлюк.
Володимир Василенко, юрист-міжнародник, прокоментував розправу над українцями. «Це — справа над людьми, котрі свого часу мали принципову позицію в оцінці того, що робиться в РФ і в російськоукраїнських відносинах. Це — застереження для інших, аби вони не сміли
робити «погане» проти Росії з погляду її керівництва. Інакше — на них чекає така ж доля. Це — методи тероризування людей, котрі мають свою власну позицію та можуть дати свою оцінку діяльності російської влади. Те, що Сенцова й Кольченка судять як громадян РФ, — у жодні ворота не лізе. Для того, щоб отримати громадянство якоїсь держави, тим паче коли йдеться про дорослу людину, треба написати заяву й ясно висловити свою згоду. Сенцов і Кольченко, будучи громадянами України, мали заявити про зречення українського громадянства й висловити бажання отримати російське. Але цього не було. Тому цей
процес — абсолютно нелеґітимна акція, що не вкладається ні в норми національного права
РФ, ні в норми міжнародного права», — сказав він.

Ще один гучний процес
Оглядачі припускають, що в серпні ц. р., паралельно з процесом Сенцова і Кольченка, у тій же Ростовській області проходитиме ще один гучний процес. А розпочнуть його над Надією Савченко, депутатом Верховної Ради України та Парламентської асамблеї Ради Європи.
За даними її сестри Віри, цю заручницю російської пропаґанди вже доправили в СІЗО у місті Новочеркаську в тій же Ростовській області — неподалік від міста, де судять Сенцова і Кольченка, і Надію щодня по дві години возитимуть в російське місто Донецьк.
«Зараз дуже складно сказати, де саме перебуває Надія Савченко, бо свідчення про її місце
перебування — дуже суперечливі. Є дані, що її утримують у СІЗО № 4 в Ростові-на-Дону. Є дані, що утримують в Новочеркаську і в місті Шахтах. Поки що точно відомо, що її уже доставили в Ростовську область, в один із СІЗО. І, згідно з повідомленнями журналістів, котрих допускають знімати такі моменти, вона зараз утримується в Новочеркаську», — повідомив Антон Наумлюк.
Напередодні стало відомо, що попередні слухання у цій справі призначені на 30 липня. За останнім повідомленням Слідчого комітету РФ, Надію Савченко звинувачують у «вбивстві двох і більше осіб, замаху на вбивство двох і більше осіб загально небезпечним способом із мотивів ненависті до соціальної групи, скоєному групою осіб за попередньою змовою, незаконному перетині кордону РФ».
У Росії українці вже пред’являли звинувачення в нібито причетності до загибелі російських журналістів у Луганській області в червні минулого року і незаконному перетині кордону. Надя провини не визнає і заявляє, що з території України її вивезли насильно. За час свого ув’язнення на знак протесту вона двічі оголошувала голодування.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply