Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Росія тисне на Україну телебаченням

Автор:

|

Жовтень 31, 2013

|

Рубрика:

Росія тисне на Україну телебаченням

Переконати офіційний Київ ігнегруватися не в західному напрямку — у бік Європейського Союзу (ЄС), а, навпаки, у східному, Москва намагається доволі незграбними телесюжетами.

«П’ятихвилинки ненависті»
Аж 21 жовтня Міністерство закордонних справ (МЗС) України відреагувало на ті «п’ятихвилинки ненависті», які державний телеканал сусідньої країни — «Росія-1» — невтомно демонструє у своїй програмі «Вести недели». Його щонедільні випади проти євроінтеграційних намірів керівництва України Євген Перебийніс, директор департаменту інформаційної політики МЗС України, кваліфікував так: «Ці сюжети в моєму розумінні є далекі від журналістики. Вони є дивною сумішшю правди й напівправди, а тональність і лексика ведучого створюють враження низькопробності як на оглядача міжнародних подій. Тим більш прикро, що це відбувається на державному каналі, який має бути прикладом виваженості та професіоналізму».
Але водночас дипломат висловив переконання, що глядачі як в Україні, так і в Росії «не вимагають підказок і коментарів щодо того, як сприймати ці сюжети». «Переконаний, що вони самі здатні відокремити кукіль від пшениці», — наголосив п. Перебийніс.
Що ж змусило МЗС порушити нарешті той олімпійський спокій, із яким зовнішньополітичне відомство України зазвичай сприймає почуте з Москви?
Річ у тім, що 15 жовтня Дмитро Кисельов, ведучий телеканалу «Росія-1», коментуючи чергове засідання комітету з економічної співпраці російсько-української міждержавної комісії в Калузі за участю керівника уряду України Миколи Азарова, стверджував у програмі «Вести недели»: «Янукович погодився виконати європейський наказ — випустити Юлію Тимошенко лікуватися до Німеччини». Також він говорив про те, що Віктор Янукович нібито «здає незалежність України» й «живе ілюзіями». А заперечуючи, що Україна володіє технологією для знищення хімічної зброї, п. Кисельов, не добираючи слів, заявив, що це – «черговий блеф і ляп» її президента Януковича. Однак блефував 15 жовтня в телевізійному ефірі якраз ведучий «Росії-1».

А принагідно — і про УПА
Своєю чергою, розповідаючи про марш за визнання УПА, який пройшов містами України на Покрови Пресвятої Богородиці, Дмитро Кисельов вигадав, що це нібито було «військове формування, яке співпрацювало з фашистськими окупантами та відрізнялося надзвичайною жорстокістю». Відтак, із точки зору журналіста, «свято Покрови Пресвятої Богородиці вже давно не має нічого спільного з православ’ям». Бо цього дня російському телеведучому доводиться бачити на вулицях України «чорно-червоні знамена й портрети Бандери і Шухевича впереміш із символікою ультраправої «Свободи», чиї лідери, славлять тих, хто 70 років тому присягав на вірність третьому рейху».
Пан Кисельов ще й нагадав, що «у Польщі з великим успіхом пройшла прем’єра документального фільму одеських кінематографістів про звірства УПА на Волині», у якому член організації пам’яті жертв українських націоналістів Софія Швал заявила: «Убили всіх — від немовлят до старих. Сокирами, ломами, молотками. Тільки за те, що були поляками. Українці зі сусіднього села наступного дня чули звідси плач недобитих дітей. Але прийшли бандерівці та добили. Ніхто з того села не зважився прийти й захистити, тому що тоді бандерівці вбили б і їх».
Відтак, російський телеведучий обурювався: «Від польського кордону до Львова — усього 50 км. Але від самої лише думки, що тут чи не в кожному місті й кожному селищі з помпою ставлять пам’ятники одному з найодіозніших лідерів Організації українських націоналістів Степану Бандері, найближчі до України європейські сусіди просто тремтять, адже, на відміну від України, яка демонстративно декларує європейські цінності, самі європейці вже давно поставили крапку в питанні героїзації таких «героїв».

Пропагандистські конвульсії
Те, що він втручається у внутрішні справи суверенної держави й демонізує учасників визвольної боротьби українців проти імперіалістів, які розстрілювали українців і депортували їх до Сибіру, п. Кисельову, звісно ж, було байдуже. Адже завдання державного російського каналу — не інформувати, а пропагувати те, чого домагається його власник — президент РФ Володимир Путін.
А той повсякчас намагається переконати офіційний Київ інтегруватися не в західному напрямку — у бік ЄС, а, навпаки, у східному. Однак навряд чи він усвідомлює, що незграбними телесюжетами досягає зовсім протилежного результату — остаточного неповернення України до Росії.
Адже навіть Олег Зарубінський, заступник голови парламентської фракції Партії реґіонів, яка під час виборчих компаній зазвичай апелює до проросійських кіл в Україні, назвав заяви керівництва Російської Федерації (РФ) і її державного телебачення про негативні для України наслідки підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом «пропагандистськими конвульсіями». Ще й пояснив: «Пропагандистські конвульсії, які зараз спостерігаються в північній столиці, є певною рефлексією на те, що Україна чітко визначилася з європейським поступом. Надзавданням, мрією російського істеблішменту для самореалізації, утвердження своєї сили у свідомості російського населення є збирання земель… Без України цей мегапроект – неможливий».
Певно, тому відверто нервує Москва, геть не розуміючи, що своїми залякуваннями налаштовує проти себе навіть прихильних до неї раніше українських політиків. Адже, наприклад, 14 жовтня Дмитро Кисельов страхав президента України тим, що після звільнення Юлія Тимошенко «розпрямиться стрімко, немов сильно закручена пружина» й «розправиться з кривдником».
«Тоді вже Януковичу доведеться ховатися за кордоном», — спрогнозував російський телеведучий долю президента України. А 23 вересня свій черговий телесюжет він назвав «Евтаназією по-українськи»: мовляв, Віктор Янукович, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, а не про цілковитий вступ до Митного Союзу (МС) РФ, Білорусі та Казахстану, нібито вчинить тим політичне самогубство.
Позафракційний депутат української влади Віктор Балога відгукнувся на ці пропагандистські інсинуації так: «Начебто й бороди зголили, і костюми носять, а ментально залишаються в середньовіччі. І тому в їхньому арсеналі ще є такі терміни, як «мазепинщина», а українських громадян вони лякають страшилками про європейських людоїдів, які хочуть вивести український чорнозем».

Зарозумілість і грубість
Істерику, у якій захлинається російська пропаганда, прокоментувала німецька газета Die Welt у статті під промовистим заголовком «Втрата України — геостратегічна поразка для Путіна». У публікації констатується очевидний уже для всіх факт: «Нещодавні дипломатичні перемоги президента Путіна — повернення Росії ролі політичного гравця на Близькому та Середньому Сході завдяки запропонованому нею рішенню щодо Сирії та примус Вірменії до вступу в МС – виявляться насправді нікчемними, порівняно з прийдешньою стратегічною поразкою. Усе свідчить про те, що Україна зацікавлена ??у зближенні з Євросоюзом і заради підписання Угоди про асоціацію готова виконати всі умови ЄС».
А в такому разі, підкреслює Die Welt, «Путін утратить один із центральних структурних елементів таких своїх неоімперських проектів, як Митний Союз і Євразійський Союз».
Німецьке видання резюмує також, що «позиція Києва наочно демонструє проблему Росії, яка за Путіна набуває все авторитарніших рис»: «Росія в змозі прив’язати до себе маленькі залежні держави на кшталт Вірменії або союзників на зразок Башара Асада, який ось-ось захлиснеться, але, по суті, їй нічого запропонувати в економічному чи суспільному плані».
Натомість, британська The Economist вважає, що «Путін заслужив на найвищу винагороду від України», бо «зробив для її євроінтеграції більше, ніж будь-який український політик»: «Він зупинив безцільний дрейф цієї держави, консолідував її еліту, підштовхнув її в бік Заходу т мобілізував європейських політиків». Висновок британського видання: «Росія швидко втрачає Україну через власну зарозумілість і грубість».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply