Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Росія таки добудувала «Північний потік-2»

Автор:

|

Вересень 18, 2021

|

Рубрика:

Росія таки добудувала «Північний потік-2»
«Північний потік-2»

Сталося те, що рано чи пізно мусило статися — попри всі міжнародні зусилля російський монополіст «Газпром» оголосив про завершення будівництва газогону «Північний потік-2» (ПП2), яким газ транспортуватимуть із Російської Федерації (РФ) до Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) дном Балтійського моря в обхід газотранспортної системи (ГТС) України.

Реакція України
За даними аґенції Bloomberg, постачання можуть розпочатися вже 1 жовтня ц. р. Натомість Сергій Макогон, генеральний директор компанії «Оператор ГТС України», в коментарі biz.nv.ua назвав заяву «Газпрому» PR-ходом російської влади, націленим передусім на внутрішніх споживачів. «Як ми завжди казали, те, що вони добудували, ще не означає, що його запустять. У них 17-19 вересня відбудуться вибори до Державної думи, тож партії влади потрібно показувати якісь дуже значні результати, адже там не все так просто, і люди не дуже задоволені», — сказав він. За словами п. Макогона, реальний запуск ПП-2 може відбутися лише після сертифікації Європейським Союзом (ЄС), на що знадобиться щонайменше шість-вісім місяців. «Тому нам потрібно працювати, потрібно боротися проти сертифікації ПП-2 і працювати над власною енергетичною безпекою», — додав він
Оксана Маркарова, послиня України у США, також вважає, що питання запуску ПП2 остаточно ще не вирішене. «Перше — ми вважаємо, що ПП2 — це зброя. Наша точка зору не змінилася. Ба більше, США вважають, що ПП2 — поганий «потік». Друге — залишаються санкції абсолютно на всі російські компанії, російські кораблі. Крім цього, ми постійно надаємо додаткову інформацію для наших партнерів і додаткові санкції, які що три місяці мають переглядати та накладати», — пояснила дипломатка в інтерв’ю порталу «Європейська правда».
За її словами, хоч санкції 2019-го були «дуже інструментальними», зараз важлива активна співпраця з цього приводу з колегами зі США та ФРН. «Навіть якщо газогін буде на 100 % добудований, є ще інші питання — сертифікації тощо», — додала п. Маркарова. Також вона нагадала про заяву Анґели Меркель, канцлерки ФРН, в якій та чітко вказала про зберігання за Україною ролі транзитної держави.
Андрій Єрмак, голова Офісу президента України (ОПУ), вважає, що Кремль уже застосовує ПП2 як зброю проти України. За його словами, Київ очікує, коли обіцянки Вашинґтона про дії в разі запуску газогону будуть підтверджені документально. «І під час зустрічі з Володимира Зеленського з Анґелою Меркель, і під час візиту до Вашинґтона ми справді почули, особливо від американської сторони, про конкретні кроки, які будуть зроблені, коли настане час. Але ми все ж чекаємо, що це ляже на папір», — наголосив п. Єрмак на конференції YES Brainstorming у Києві.
Він зазначив, що існує сумний приклад Будапештського меморандуму, тож «сьогодні Україна змушена вірити не словам, а реальним крокам». Глава ОПУ також упевнений, що проблему експлуатації ПП2 і транзиту російського газу територією України потрібно винести на розгляд «нормандського формату» (РФ, Франція, ФРН та Україна), оскільки це стосується сфери української безпеки.
Михайло Гончар, президент «Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», вважає, що формального припинення транзиту через українську ГТС найближчим часом не буде, однак насправді Кремль має підступну стратегію гібридної «газової» війни. «Картина може виглядати так — «Газпром» буде давати якісь невеликі обсяги газу, або дуже сильно варіювати: один день максимум, а інший день, скажімо, мінімум, що порушить необхідні фізико-хімічні властивості газу, які специфіковані згідно з контрактом між українським оператором і операторами Словаччини, Польщі, Угорщини. Певний обсяг транзиту наявний, формально висунути претензії «Газпрому» важко, в п. Меркель є «залізний арґумент», що транзит зберігається, адже щось там у трубі є, і до того ж — РФ платить і Путін дотримується свого слова даного Меркель, але фактично — це означає роботу української ГТС у розбалансованому режимі на межі дисфункціональності, коли краще припинити транзит, ніж його забезпечувати. Саме це й потрібно Кремлю, щоб звинуватити Україну в зриві транзиту та прискорити процедури сертифікації ПП2», — написав п. Гончар у блозі на сайті «Главком».

Реакція Заходу
Анґела Меркель відбулася традиційним «і нашим, і вашим». Під час зустрічі у Варшаві з Матеушем Моравецьким, главою уряду Польщі, канцлерка підтримала проєкт ПП2, однак наголосила на необхідності того, щоб інтереси України в зв’язку з цим також були дотримані. «У співпраці з США ми хочемо гарантувати, що після 2024 року Україна залишилася країною-транзитером», — сказала п. Меркель.
Відповідаючи на питання журналіста, що Київ вбачає в ПП2 гібридну зброю проти України, канцлерка наголосила, що вона «розуміє стурбованість України» і розмовляла на цю тему з Володимиром Зеленським. «Тому ми маємо спеціального уповноваженого з цього питання. ФРН має безпосередньо комунікувати з РФ, ми можемо також вести перемовини в рамках ЄС», — наголосила п. Меркель. За її словами, існують зобов’язання РФ, що після 2024 року газ транспортуватиметься через Україну, аби «не сталося гібридної війни в сфері енергетики».
Значно конкретніше відреагували у Вашинґтоні. Амос Гогштайн, старший радник із питань енергетичної безпеки Державного департаменту США, в інтерв’ю телеканалу «Дом» заявив, що в разі, якщо РФ порушить угоди про продовження транзиту газу через Україну, Вашинґтон готовий до різних сценаріїв і має контрзаходи. «Ми вважаємо, що з геополітичної точки зору ПП2 — небезпечний варіант для Європи. Ми й надалі працюватимемо з ФРН над забезпеченням суворої сертифікації цього газогону і застосуванням до нього норм Третього енергопакету ЄС», — додав він уже під час виступу на форумі Ялтинська європейська стратегія (YES) у Києві.
У відповідь на репліку ведучої, що спільна заява США і ФРН щодо газогону може свідчити про меншу важливість України для американських партнерів, п. Гогштайн зауважив, що, на його думку, «ми не маємо говорити про те, хто важливіший». За його словами, відносини з Україною для США критично важливі. «Україна наш добрий друг і союзник, і ми покладаємося на співпрацю з нею для досягнення низки стратегічних інтересів США у цьому реґіоні. Ми можемо десь розходитися щодо тактики і певних кроків, але я не думаю, що загалом ми маємо якісь розбіжності щодо того, як ми оцінюємо загрозу ПП2 і як ми можемо їй протидіяти», — зазначив п. Гогштайн.
Курт Волкер, колишній спецпредставник США з питань України, також переконаний, що Вашинґтон і Берлін мають розглядати ПП2 з точки зору безпеки України й Європи. Виступаючи на форумі YES Brainstorming у Києві, він висловив переконання, що якщо РФ використовуватиме газ як зброю, це «викличе серйозні кроки з боку США і ФРН».
Як повідомляв «Міст», «Північний потік-2» може виявитися нікому не потрібним.

Ігор Берчак

До слова
Ціни на нафту зростають через повільне відновлення видобутку в Мексиканській затоці після урагану «Іда», а також очікування на вищий попит. Про це свідчать дані біржових торгів на сайті Investing.com. Так, вартість листопадових ф’ючерсів на марку Brent на лондонській біржі ICE Futures перевищив показник 73 USD за барель. Ціна ф’ючерсів на марку WTI на жовтень на електронних торгах нью-йоркської товарної біржі NYMEX зросла до майже 70 USD за барель. Експерти Goldman Sachs зазначають, що проблеми, викликані ураганом, призвели до зниження запасів у США приблизно на 30 млн барелів, і скорочення може збільшитися до 40 млн. При цьому аналітики очікують, що нафта стане лідером серед сировинних товарів за темпами зростання вартості в четвертому кварталі ц. р. Однак, за словами постачальника енергопослуг Baker Hughes, кількість експлуатованих бурових установок у США за останній тиждень зросла на сім одиниць — до 401, що вказує на те, що протягом найближчих тижнів нафтовидобуток може зрости.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply