Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Російські радикали закликають стратити Путіна

Автор:

|

Вересень 24, 2022

|

Рубрика:

Російські радикали закликають стратити Путіна

Невдоволення Путіним у Російській Федерації (РФ) нагадує снігову лавину. Ще б пак — невдах не любить ніхто.

На гіляку!
До відставки президента закликають уже й російські державні органи. Так, рада муніципального округу Смольнинський у Санкт-Петербурзі закликала Державну думу РФ звинуватити Путіна у державній зраді через війну, яку той розв’язав проти України. Про це повідомив Дмитро Палюга, депутат округу. «Це рішення підтримала більшість присутніх депутатів», — заявив він і поділився текстом звернення. У ньому йдеться про те, що через розв’язану РФ війну гинуть молоді працездатні громадяни, страждає економіка країни, НАТО розширюється на схід, а Україна отримує ще більше озброєння, попри те, що Путін назвав однією з цілей «спецоперації» її «демілітаризацію».
Свою чергою, Рада депутатів московського муніципального округу Ломоносовський попросила Путіна піти у відставку. В своєму зверненні народні обранці написали, що змінність влади важлива для успішного розвитку країни, а в Путіна після другого терміну «все пішло якось не так: подвоєння валового внутрішнього продукту (ВВП) не сталося, мінімальна зарплата не зросла, з РФ масово їдуть розумні та працездатні люди, обіцяної стабільності немає й близько». «Риторика, яку використовуєте ви і ваші підлеглі, пронизана нетерпимістю й аґресією, що фактично відкинуло нашу країну в епоху «холодної війни». Росію знову почали боятися та ненавидіти, ми знову погрожуємо всьому світу ядерною зброєю», — заявили депутати. Вони резюмували, що погляди Путіна та його модель управління «безнадійно застаріли та перешкоджають розвитку Росії й її людського потенціалу».
Після них муніципальні депутати 18 округів Москви, Санкт-Петербурга та Колпіно виступили з публічною заявою, в якій вимагали відставки Путіна. Звернення опублікувала Ксенія Торстрем, депутатка петербурзького муніципального округу Семенівський. Вона закликала інших депутатів приєднатися до цієї заяви. «Ми, муніципальні депутати Росії, вважаємо, що дії глави держави завдають шкоди майбутньому РФ та її громадянам. Вимагаємо відставки Путіна з посади президента РФ», — йдеться у тексті звернення, яке підписали близько 20 депутатів.
Натомість російські ультрафашисти вимагають повісити Путіна. Про це заявив Андрій Піонтковський, російський політолог та опозиціонер. За його словами, зараз, після розгрому російської армії на Харківщині, у РФ зростає глибока внутрішньополітична криза. «І це ще тільки перші, порівняно скромні, успіхи Збройних сил України. Уявляєте, що трапиться після таких цілком реальних на сьогодні подій, як звільнення Херсону та знищення Керченського мосту. Гарантую, що Путін політично ці події не переживе», — запевнив він.
Пояснив ситуацію й Андрій Іллєнко, офіцер батальйону «Свобода» Національної гвардії України. «Росія традиційно любить кривавих тиранів. Однак росіяни не можуть пробачити диктатору слабкості та поразки у війні, — зазначив він. — Власне, тут, мені здається, все до цього і йде. Коли війну програють, тиран показує свою слабкість і нездатність досягти якогось військового успіху, це призводить до того, що його авторитет серед підлеглих і підданих падає. Це ми і бачимо. Криза буде, вона вже є. Насправді, той військовий успіх, який зараз має українська армія, це величезної сили політичний і моральний удар не лише по окупаційній армії, самому московитському суспільству, а й удар особисто по Путіну».

Небезпека звернень
Однак на думку російського правозахисника Марка Фейгіна, такі листи дуже ризиковані. За його словами, вимоги усунути Путіна лунають насамперед від місцевих депутатів, особливо молодих людей із опозиційною позицією. «Це важливий і рішучий крок. Та ми знаємо, як влада на таке реагує. Ці люди жартують із вогнем», — наголосив юрист.
Він не сумнівається, що на сміливців чекатиме покарання, а заклики про відставку Путіна не матимуть жодних наслідків. «Говорити про те, що це у щось виллється, поки що зарано. Ми вже бачили подібні випадки і ні до чого це не призвело. Для масштабної кампанії цього явно недостатньо», — зазначив експерт і додав, що цю інформацію замовчують у Росії. А ініціативні депутати після чергових виборів можуть уже й не потрапити до місцевих рад.
За словами п. Фейгіна, потрібно, щоб відставки Путіна вимагали на інших рівнях. «Треба, щоб було не 20 рад, а 100. Або, якби вийшов глава російського уряду Мішустін і сказав Путіну: «Ви робите щось не те. Ви засиділися і вам час на пенсію». Тоді б це мало якийсь вплив», — припустив він.
Натомість Андрій Сидельников, лідер міжнародного руху «Говоріть голосніше!» не виключає, що такі листи народилися у потугах передвиборної агітації. На його думку, від депутатів місцевих рад у РФ жодного протистояння чекати не варто.
Втім, не всі вірять й у щирість листа російських депутатів. На думку Івана Ступака, експерта Інституту майбутнього, важко повірити в те, що ці політики раптово набралися сміливості та вирішили вимагати від Путіна відповідальності. І це в той час, коли звичайний росіянин виходить із білим аркушем на Красну площу, і його миттєво беруть попід руки та везуть до відділення.
Фахівець припускає, що таким чином хтось у РФ можуть тестувати можливість зміни влади, перевіряти, як відреагує теперішній режим і його каральна машина. «Якщо реакція буде слабкою, то таких випадків буде більше. Якщо всіх одразу депутатів заберуть до Слідчого комітету (СК) або призначать їм арешти, то зрозуміло, що пропаґандистська каральна машина тримає руку на пульсі і здаватися наразі не буде», — пояснив він.

Причини є
Але причини для невдоволення депутатів — дуже вагомі. У другому кварталі реальний ВВП РФ упав на 4,1 % у річному вимірі, у той час, як у першому кварталі спостерігалося зростання на 3,5 %. Лідерами зниження виявилися галузі гуртової та роздрібної торгівлі (мінус 14,1 % до того ж періоду 2021-го), комунальний сектор (мінус 9,2 %), транспортування та зберігання (мінус 3,9 %), що могло бути пов’язано, зокрема, зі зниженням постачання «Газпромом» природного газу до Європи.
Зростання ж показали лише сільське господарство (1,7 %), будівництво (3,4 %), фінансовий і страховий сектори (4,4 %). Сектор державного управління, соціального забезпечення та забезпечення військової безпеки, до якого входять, зокрема, управління, контроль і регулювання питань, пов’язаних із обороною та діяльністю Збройних сил, зріс на 1,1 %. Як пояснили в Росстаті, серед основних причин скорочення фізичного обсягу ВВП — зниження споживчого попиту та санкційний тиск.
Тепер, за даними розвідки, всю владу в РФ перебирає група Микола Патрушева, колишнього директора Федеральної служби безпеки, а тепер — секретаря Ради безпеки РФ. Він уже навіть телефонував до Білого дому та запропонував повернути Україні Донбас, Луганськ і решту територій, якщо Вашинґтон пообіцяє не втручатися у внутрішні справи Росії.

Рух у головах людей
Водночас криза поширюється серед простих росіян. Так, російські правоохоронці провели обшуки в активістів художньо-політичного проєкту «Партія мертвих» у Санкт-Петербурзі. Слідчі заходи пов’язані з кримінальною справою про образу почуттів вірян. Учасники цього проєкту проводять перформанси, приховуючи обличчя масками у вигляді черепів. Активісти протестували, зокрема, й проти воєнних дій в Україні. Слідство вважає злочином акції на військових похованнях і міських цвинтарях. Поліціянти прийшли з обшуком до Христини Бубенцової, активістки «Партії мертвих». З її оселі винесли техніку, а дівчину відвезли до Головного слідчого управління СК РФ. Обшуки також провели й у неназваного чоловіка у селищі Сіверське, а також у засновника руху Максима Євстропова та у керівників майстерні «ДК Рози», де відбувалися заходи партії. Максим Євстропов виїхав із Росії до Грузії одразу після початку вторгнення в Україну.
А в Москві 37-річна жінка вчинила самогубство. Вона залишила передсмертну записку про те, що не хоче помирати під час ядерної війни. Жінка страждала на депресію. Її тіло жінки знайшов родич після того, як вона тривалий час не виходила на зв’язок. Росіянка повісилась у своїй квартирі. «Краще я, ніж мама. Дуже люблю маму. Я йду до діда», — йшлось у передсмертній записці.
Намагаючись уникнути стану тотальної депресії, Міністерство освіти РФ оновило матеріали до класних годин «Розмови про важливе», які з цього навчального року щотижня проводять у всіх російських школах. З них прибрали згадки про війну в Україні, «спецоперацію», «захист російських людей», «не страшно померти за батьківщину» й іншу пропаґанду.
Зі сценаріїв до занять «Наша країна — Росія» для 5-11 класів зник розділ «Патріотизм і спеціальна військова операція». Раніше матеріали до цього уроку містили згадки про війну в Україні та «подвиги» російських військових на Донбасі.
Як повідомляв «Міст», господар у Кремлі зміниться в будь-якому випадку.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply