Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Російські політичні клани примірюють на себе шати правителя РФ

Автор:

|

Листопад 20, 2022

|

Рубрика:

Російські політичні клани примірюють на себе шати правителя РФ
Євген Пригожин має армію, що здатна конкурувати зі Збройними силами РФ

Міністерство оборони Російської Федерації (РФ) продовжує проводити приховану мобілізацію під виглядом формування «добровольчих» загонів. Це відбувається попри заяви Путина про її закінчення. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Ні зброї, ні грошей
Мобілізованих відправляють на фронт із автоматами 1950-х рр., які часто перебувають у непридатному для використання стані через погане зберігання. Про це повідомили в Міністерстві оборони Великої Британії з посиланням на дані своєї розвідки. Фотографії з відкритих джерел показують, що автомати, видані мобілізованим, це, зазвичай, АКМ, зброя, яка вперше була представлена 1959 року. Такі автомати стріляють набоями калібру 7,62 мм, тоді як регулярні бойові частини РФ озброєні, в основному, автоматами АК-74М або АК-12 калібру 5,45 мм.
Такий стан справ додає росіянам логістичних проблем. Інтеграція резервістів із контрактниками та ветеранами бойових дій в Україні означатиме, що російським логістам доведеться підвозити на передові позиції два типи боєприпасів для стрілецької зброї, а не один.
Зі середини жовтня Росія скерувала на лінію фронту в Україні кілька тисяч нещодавно мобілізованих резервістів. У багатьох випадках вони погано забезпечені. У вересні російські офіцери були шоковані тим, що деякі новобранці прибувають до України взагалі без зброї.
Кремлівська влада також зіштовхнулася з труднощами щодо виплат мобілізованим обіцяних коштів і ці проблеми посилюють соціальну напругу в російському суспільстві. Росіяни повідомляють у соціальних мережах про численні мітинґи, на яких рекрути вимагають грошей. Такий протест відбувся в Ульяновську, а також у Чувашії, де російський місцевий чиновник верещав на мобілізованих, що влада не обіцяла їм виплатити по 300 тис. RUB. Відтак сім’ї новобранців публічно поскаржилися Олександру Гусєєву, губернатору Воронезької області, що вони не отримали також обіцяної компенсації в 120 тис. RUB.
Аналітики IWS зазначають, що Кремлю потрібно шукати гроші та виплатити обіцяне, щоб підтримувати контроль над суспільством та якусь схожість із моральним духом серед мобілізованих росіян.

Пригоди новобранців
У Карелії та Кабардино-Балкарії чоловіки продовжують отримувати повістки у військкомати. Так званими добровольцями там можуть стати як чоловіки зі знятою судимістю, так і чоловіки будь-якого віку та стану здоров’я, навіть якщо мають офіційний статус інваліда. А в Приморському краї РФ запроваджують додаткові заходи безпеки та посилюють поліційний режим, адже повістки роздають і там.
Тим часом уже мобілізовані чоловіки часто сплять на вулиці та голодують, при чому на фронт їх часто кидають без жодної підготовки. Були зафіксовані й випадки хуліганства. «Військова поліція РФ звернулася до поліції за допомогою у наведенні ладу після того, як більше 350 п’яних мобілізованих прибули на вокзал у Білгородській області», — повідомили в ISW.
В Улан-Уде поліція затримала кількох учасників антивоєнної акції на площі Совітів, в т. ч. п’ять жінок. Трьох відвезли до відділку поліції. Пізніше двох із них відпустили, оголосивши попередження.
Десятки мобілізованих у Казані також вийшли на акцію протесту — через погані умови на навчально-тренувальному полігоні. Вони невдоволені іржавими машинами, відсутністю води, їжі та дров для опалення.
Своєю чергою, у Владивостоці влада готується до можливих протестних проявів серед місцевого населення, яке висловлює невдоволення через проведені раніше мобілізаційні заходи та великі втрати представників реґіону на війні в Україні.
Натомість стати новобранцями не хочуть чиновники російського уряду та московської мерії. Вони рятуються від мобілізації втечею за кордон від’їзду. Масово виїжджають службовці Міністерства освіти, Міністерства цифрового розвитку та Центробанку. У деяких відділах мерії Москви недораховуються 20-30 % штату. Чиновники просто йдуть у відпустку та не повертаються з неї. «Насамперед їдуть до країн Середньої Азії, як члени виконкому Російського футбольного союзу. Ніхто не хоче воювати, вбивати та бути вбитим. На відміну від мешканців російської глибинки, у службовців відомств є доступ до різної інформації, не лише до телевізора. Вони розуміють, що відбувається», — розповіла Лола Тагаєва, головна редакторка видання «Верстка».

Керування в ручному режимі
Російська влада керує зараз реґіонами за допомогою двох «зашморгів» — фінансового й адміністративного. Але російський опозиціонер Геннадій Гудков вважає, що розпад РФ запросто може статися через глибокі суперечності між Москвою та реґіонами. «Губернаторів зараз перетворили на ідіотів, які імітують бурхливу діяльність, не маючи такої можливості. Багато хто з них вступив до лав воєнних злочинців, почавши формувати реґіональні батальйони. Були поплічниками режиму, а тепер стали воєнними злочинцями. Самі захотіли, самі так вирішили, тож нехай відповідають», — зазначив він.
Відставний полковник додав, що майже всі російські реґіони зараз є дотаційними. «У нас кожна губернія тримає в Москві посольство для приповзання та клянчення грошей. 78 реґіонів із 86 — дотаційні, несамостійні, а вісім — типу Москви чи Ханти-Мансійська — донори», — поділився він.
Ветеран спецслужб запевняє, що суперечності між Москвою та реґіонами почнуть даватися взнаки, як тільки ослабне центральна влада. А також спрогнозував, що сепаратистські процеси можуть стартувати в Туві, Башкортостані або в Татарстані.
Зараз Кремль через громадський тиск намагається перекласти відповідальність за невдачі у війні з Україною на реґіональну владу. Про це також повідомило Міністерство оборони Великої Британії. Нещодавно Михайло Мішустін, прем’єр-міністр РФ, заявив, що Сергій Собянін, мер Москви, координуватиме «розробку заходів безпеки» у реґіонах. На думку британської розвідки, цей захід, імовірно, призведе до ще тіснішої взаємодії губернаторів із системою національної безпеки РФ. І це ще один захід щодо організації суспільства, позаяк війна РФ проти України, як і раніше, перебуває під тиском.
Ширша участь реґіональних чиновників, принаймні, частково, спрямована на те, щоб відволікти громадськість від критики національного керівництва. Кремль дотримувався аналогічного підходу під час кризи Covid-19. Однак Москві, ймовірно, буде важче ізолювати російське суспільство від наслідків «спеціальної військової операції» в Україні», — прогнозує британська розвідка.

Чи буде наступник?
У Кремлі вже почали готуватися до президентської кампанії 2024 року, в якій знову має перемогти Путін. Про це пише портал «Медуза» з посиланням на два джерела, близькі до адміністрації президента РФ. За даними журналістів, уже проводять наради щодо президентської кампанії за участю чиновників і політтехнологів, які співпрацюють із Кремлем.
Наразі в Кремлі розуміють лише найзагальніші «контури» майбутніх виборів, але кампанія буде під Путіна. «Про якихось інших кандидатів (від влади) не йдеться», — повідомив співрозмовник порталу. За його словами, «спаринг-партнерами» теперішнього володаря Кремля стануть представники парламентських партій. «Ліберальних кандидатів не буде навіть для вигляду», — зазначило джерело.
Чергова виборча кампанія будуватиметься навколо «антизахідних» наративів. Путін, як завжди, міркуватиме про «повернення величі Росії, боротьбу зі Заходом і багатополярний світ». «Та це не те, що хвилює виборця, а те, що цікаве самому президентові», — зазначають експерти.
У Кремлі дуже сподіваються, що війну з Україною вдасться закінчити до президентських виборів. «Що буде оголошено перемогою? На вибори треба виходити з досягненнями. Приміром, із якимось набором приєднаних територій. Але які це будуть території, незрозуміло», — зазначило джерело. Однак у Кремлі мають намір досягти для Путіна рекордних результатів на виборах.
Водночас один із політтехнологів, який співпрацює з Кремлем, заявив, що найбільш логічним і зрозумілим варіантом було б узагалі не проводити вибори 2024 року, а ввести по всій Росії воєнний стан і відкласти голосування. Але такий сценарій навряд чи можливий, бо Путін любить бачити результати народної підтримки.
Однак російські еліти вважають, що тепер абсолютно серйозно постало питання про наступника, і вирішувати його треба терміново. Різні клани схопилися під килимом у боротьбі за владу в країні, яка швидко самознищується. Найбільш аґресивна рашистська група Золотова, Кирієнка, Пригожина та Кадирова, навіть не маючи у себе активного фотогенічного лідера, сформулювала своє кредо перед майбутніми виборами: аґресія в Україні разом зі залякуванням невеличкої активної ліберальної частини російського суспільства можливим внутрішнім терором. Інші еліти, які відстають за критерієм мобілізованності для конфлікту, намагаються застрибнути в останній вагон потяга нової російської реальності, не розуміючи, що чинна політична верхівка не цікавиться економікою та суспільним життям країни. А вони у жахливому стані. Резиденти Кремля переймаються тільки кількістю й якістю зброї, яку можна швидко зібрати та відправити в Україну разом із мобілізованими. Не важливо, що Північна Корея продає дуже старі, іржаві снаряди, а Іран ще має якусь кількість ракет і дронів, водночас вираховуючи варіант власної війни з саудитами чи Іраком.
Як повідомляв «Міст», у РФ закінчуються ракети, снаряди та набої для стрілецької зброї.

Євген Клен

About Author

Meest-Online