Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Російські еліти з жахом спостерігають за ситуацією в своїй країні

Автор:

|

Листопад 26, 2022

|

Рубрика:

Російські еліти з жахом спостерігають за ситуацією в своїй країні
Євген Пригожин має армію, що здатна конкурувати зі Збройними силами РФ

Операцію «Наступник» можуть провести навесні.

Хапання за соломинку
Експерти Bloomberg вважають, що Путін залишився без можливості змінити невдалий перебіг свого військового вторгнення до України. А наказ російським окупантам відступити на лівий берег Дніпра на Херсонщині став серйозною невдачею на полі бою. Диктатор навіть не був присутній на телевізійній нараді, коли його міністр оборони Шойгу та головнокомандувач окупаційними військами Суровікін оголошували про виведення своїх солдатів. «Кремль не палає бажанням асоціювати президента з поразками, що суперечать його заяві про «приєднання Херсона та трьох інших українських територій назавжди», — зазначають аналітики.
Путін зараз чіпляється за соломинку. Так, він вніс поправку до законопроєкту про можливість покарання «за фейки про війну». Йдеться про відбирання російських паспортів, які роздали на окупованих територіях України. Ця норма діятиме щодо тих, хто отримав паспорт не за правом народження, а внаслідок «приєднання» окупованих територій та інших аналогічних випадків. Володар Кремля доповнив перелік «злочинів», за які позбавлятимуть громадянства: поширення фейків про Збройні сили (ЗС) Російської Федерації (РФ) і дискредитація російської армії; наруга над прапором і гербом РФ; участь у діяльності небажаної організації; заклики до сепаратизму; зазіхання на життя державного діяча та заклики до екстремізму. У поправці йдеться, що рішення про позбавлення громадянства можуть ухвалити незалежно від того, коли був скоєний злочин.
Та це йому допоможе, як мертвому припарка. Адже внаслідок втечі російських військ із Херсону у Кремлі зріє ідеологічний розкол між прибічниками війни з Україною та самим Путіним. Про це повідомили в американському Інституті вивчення війни (ISW). Зокрема, Олександр Дугін, головний ідеолог «руского міра», відкрито називає президента РФ автократом, а канали, пов’язані з приватною військовою компанією (ПВК) «Ваґнер» нещадно критикують Кремль за втрату Херсону, що може ще дужче посилити вплив силовиків у російській владі.

Претенденти на «шапку Мономаха»
Водночас Євген Пригожин, засновник ПВК, і Рамзан Кадиров, глава Чечні, залишаються самостійними фігурами через залежність Путіна від їхніх сил у війні проти України. «Російська провоєнна фракція силовиків посилює свій вплив частково для просування особистих інтересів у РФ і на окупованій території України, а не для перемоги у війні», — вважають аналітики ISW.
Вони вказують на те, що «Ваґнер» зараз відкриває в Курській і Білгородській областях навчальні й управлінські центри для «народних ополченців», які будуть функціонувати поза ЗС РФ. А Пригожин докладає зусиль для зміцнення своєї незалежної влади, підкреслюючи, що російські чиновники повинні покласти відповідальність за забезпечення «ополчення» на реґіональний бізнес. «Він намагається розширити свою владну базу в РФ, орієнтовану на «Ваґнера», водночас підриваючи об’єднані російські операції в Україні», — припускають фахівці.
Вони інформують, що Кадиров також намагається забезпечити собі можливості. В «Українському центрі спротиву» (УЦС) зазначали, що глава Чечні та його польові командири нарощують на окупованих територіях бізнесові мережі. Крім цього, в ISW також розповіли, що Пригожин, ймовірно, зберігає доступ до ключових чиновників Кремля, а в УЦС навіть стверджують, що той мав неофіційну зустріч із Антоном Вайно, головою адміністрації президента РФ, під час якої нібито обговорювали неґативний вплив Путіна на російську військову кампанію та неприязнь до вищого військового командування.

Еліти налякані
А тим часом Bloomberg зазначає, що керівники вищої ланки бізнесу й урядовці з наростаючим неспокоєм спостерігають за тим, як у Кремлі міцніють відверті прихильники жорсткої лінії. За їхніми словами, публічні заклики Пригожина до «негайних сталінських репресій» проти магнатів, які не виявляють достатнього ентузіазму в підтримці воєнних дій в Україні, змусили заможних росіян побоюватися за свою безпеку та безпеку своїх родин. «Один із них порівняв теперішню ситуацію з військовою диктатурою, але без військового перевороту, який зазвичай їй передує. За словами інсайдерів аґенції, домінуючою емоцією зараз є страх.
Попри те, що Путін заявив про завершення мобілізації, багато представників ділової та бюрократичної еліти стурбовані тим, що мілітаризація економіки та суспільства прискорюється. «Майже дев’ять місяців бойових дій лише зміцнили думку багатьох представників ділової й економічної еліти в тому, що вторгнення Путіна було катастрофічною помилкою, яка прирікає країну на ізоляцію та слабкість. Навіть в уряді багато хто тихо виступає проти боротьби, але надто наляканий, щоб висловлюватися. Магнати намагаються не втручатися в політику, сподіваючись залишитися на боці Кремля та зберегти роботу своїх заводів. Лише небагато людей покинули країну та публічно критикують війну», — наголосила аґенція.
Кремлівські еліти розуміють, що поразка у війні неминуча, тому панічно шукають варіанти, аби не допустити бунтів у самій Росії. Один із варіантів — операція «Наступник». Про це розповів Аббас Галлямов, російський опозиційний політолог. На його думку, Путін постійно слабшає й усе більше заходить у «глухий кут». «В якийсь момент йому буде потрібен наступник, аби врятувати систему від колапсу, бо її уламки можуть поховати й самого Путіна. В історії вже були приклади Чаушеску, Каддафі чи Гуссейна. Путін може втратити владу, після чого втратить і життя як несприятливий збіг обставин», — вважає експерт.
Він не виключає, що навіть сам диктатор може бути зацікавлений у наступнику, якщо зрозуміє, що вже не зможе втримати владу. І план щодо наступника можуть реалізувати навесні 2023-го, коли стане зрозуміло, що план «заморозити Європу» зазнав невдачі.
Політолог певен, що навесні оточення Путіна переконає його, що настав час висувати наступника. «Адже альтернатива — великий колапс, тривала деградація та велика кров. Поразка стає все очевиднішою, як і очевидніший колапс системи — нездатність системи вирішувати ключові завдання, що стоять перед державою», — пояснив він.

На краю прірви
Зараз російська економіка підійшла до краю прірви, зазнаючи величезних збитків через санкції Заходу, попри применшення Москвою їхнього впливу. Витрати на мобілізацію та вплив західних санкцій можуть призвести до провалу в прогнозах уряду щодо бюджету та виснаження резервів Москви до найнижчого рівня за останні роки. Про це повідомляє Reuters із посиланням на розрахунки аналітиків.
За даними аґенції, такий удар по фінансах створить ще дужче навантаження на ресурси Кремля, позаяк Путін прагне й надалі фінансувати війну та готується до можливого переобрання 2024-го. Після восьми місяців війни РФ склала бюджет на 2023 рік, у якому не враховують витрати на нещодавній призов 300 тис. резервістів та оголошену анексію чотирьох українських областей.
Хоча російська економіка відносно довго витримувала хвилі накладених на неї західних санкцій, їхній вплив починає проявлятись щораз відчутніше — якщо не в оцінках уряду, то в оцінках аналітиків. «Макроекономічний прогноз, на якому ґрунтується державний бюджет, був розрахований до мобілізації, —інформує Олександра Сусліна, економічна експертка. — Він не враховує нових санкцій — отже, не відбиває реальності».
Згідно з офіційними російськими прогнозами, валовий внутрішній продукт (ВВП) РФ наступного року впаде на 0,8 %, тоді як опитування аналітиків, проведене Reuters, прогнозує скорочення економіки на 2,5 %. Натомість Світовий банк очікує скорочення на 3,6 %.
Свою чергою, Міністерство фінансів РФ очікує, що дефіцит бюджету наступного року майже подвоїться порівняно з цим роком і становитиме 3 трлн RUB, або 2 % ВВП. Але аналітики державного банку ВТБ прогнозують розрив у ще більшому обсязі — 4-4,5 трлн RUB.
Як повідомляв «Міст», мобілізація чи відхід росіян на лівий берег лише відтерміновують неминуче.

Євген Клен

До слова
Конґрес ойрат-калмицького народу, легітимний та єдиний представницький орган калмиків, ухвалив декларацію про незалежність. «Оголошуємо про рішучість добиватися виходу Республіки Калмикія зі складу Російської Федерації, проголошення та створення суверенної незалежної держави», — йдеться в документі. Раніше Конґрес ойрат-калмицького народу став одним із перших національних представницьких органів корінних народів РФ, що засудив аґресію проти України. Калмицькі лідери зробили таку заяву, перебуваючи на території Росії, за що зазнали переслідувань.

Фотофакт
Це не місто на лінії фронту, це одна з будівель, яку орендувало російське посольство у Варшаві. Після розірвання Польщею контракту на оренду російські дипломати вирішили застосувати там тактику «випаленої землі». Цю будівлю орендували ще з часів СРСР. Поляки повідомляють, що зі стін вирвали навіть електричні дроти.

Підпис до фото:
Ілюстрація з Віденського журналу 1915 року: росіяни у розграбованих помешканнях дивуються, що таке нічна сорочка та зубна щітка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply