Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

РФ поширює фейки про чужі вакцини, щоб продавати свою

Автор:

|

Березень 19, 2021

|

Рубрика:

РФ поширює фейки про чужі вакцини, щоб продавати свою
Російська вакцина

Неросійські препарати в Кремлі дискредитують, аби нав’язати світові Sputnik V.

«Інфодемія»
Експерти платформи аналізу соціальних медіа Semantic Force виявили в українських соціальних мережах і на сайтах засобів масової інформації за дев’ять місяців 250 тис. фейків про коронавірус і вакцини від нього. Відтак дійшли висновку: «Така «інфодемія» загрожує зростанням рівня захворюваності на Covid-19. У виявлених дезінформаційних дописах у соціальних мережах і публікаціях використовують маніпуляційні прийоми та подають нерідко свідомо хибну інформацію».
А Лотта Сільвандер, керівниця представництва ЮНІСЕФ в Україні, попередила: «Інфодемія» призводить до зростання недовіри до вакцинації, може ускладнити впровадження нових вакцин і підірвати довіру до системи охорони здоров’я загалом».
Своєю чергою, Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, констатував: «В інформаційному просторі країни розгорнули цілеспрямовану антивакцинальну кампанію. Одними з можливих замовників антивакцинальної істерії є ті, хто хочуть, щоб Україна не використала вакцини, виготовлені провідними компаніями світу, — Covishield, Pfizer, AstraZeneca. А використовували тільки вакцину, яка виготовляються у країні-аґресорі».
Натомість Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони України (РНБО), зауважив: «Якщо Російська Федерація (РФ) справді має вакцину, яка заслуговує на визнання у світі, то насамперед здійснювала б щеплення свого населення. Тим часом рівень вакцинації у РФ — низький. Можемо стверджувати, що з боку РФ ведеться дипломатично-вакційна гра».
Тож Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, запевнив, що на базі РНБО створять Міжнародний центр протидії дезінформації. Але в Україні багато чого впроваджують надто повільно.

Просуває свою
Опитані журналістами часопису The New York Times експерти й чиновники Державного департаменту США також кваліфікували повідомлення російських телеканалів Russia Today і Sputnik Russia Today про антикоронавірусні вакцини американських компаній Pfizer і Moderna як дезінформацію та маніпуляцію, що спотворюють правду. І пояснили: «Росія просуває свою вакцину Sputnik V. Тож намагається показати вакцину конкурентів як проблемну. Москва намагається робити це в різних частинах світу, але особливо помітно — в країнах Латинської Америки».
The Wall Street Journal, посилаючись на Центр глобальної взаємодії Держдепартаменту США, який протидіє іноземній пропаґанді та дезінформації, попередило про сайти, які поширюють фейки про вакцини Pfizer і Moderna. Зокрема, News Front, який базується в окупованому Криму, контролюється Федеральною службою безпеки РФ, New Eastern Outlook та Oriental Review — Службою зовнішньої розвідки РФ, а Rebel Inside — Головним розвідувальним управлінням Генерального штабу Збройних сил РФ.
Журналісти The Washington Post розповіли: «В мережі Інтернет активно циркулює дезінформація про вакцини від коронавірусу. Прихильники теорій змови вважають, що вакцина може перепрограмувати ДНК людини. Певна частина аматорів конспірології вірить, що вакцина містить наночастинки, які перетворять людей на «антени мережі 5G». Така дезінформація лише відлякує населення від проходження вакцинації. З нею треба боротися. Будь-які спроби запобігти пропаґанді, яка закликає людей відмовлятися від щеплення, можуть стати надскладним завданням. Адже дезінформація про коронавірус і вакцини активно циркулює в соціальних мережах».

Іноземне втручання
Дженніфер Псакі, речниця Білого дому, констатувала, що дії Росії підривають колективні глобальні зусилля щодо боротьби з пандемією, й запевнила: «Будемо протидіяти цій дезінформації всіма наявними засобами й тісно співпрацювати з нашими союзниками та партнерами, щоб забезпечити глобальну відповідь на протидію дезінформації. Американські вакцини є безпечними. Це підтвердила Комісія з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів, а також медичні експерти».
А Нед Прайс, офіційний представник американського Держдепартаменту, наголосив: «Росія повернулася до своїх старих трюків. Поширення дезінформації про вакцини, які, як ми знаємо, рятують людям життя, може ставити людей під загрозу».
Водночас Кортні Острієн, керівниця місії США при Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), заявила на засіданні Постійної ради ОБСЄ: «Росія безвідповідально підриває глобальну довіру до вакцини та здоров’я людей у всьому світі, поширюючи дезінформацію щодо вакцин, чия безпечність та ефективність науково підтверджені».
Домінік Рааб, міністр закордонних справ Великої Британії, також запевнив, що «загроза безпеки, що виходить від РФ, чітко відчувають її сусіди». А Жозеп Борель, верховний представник Європейського Союзу (ЄС) у справах зовнішньої політики та безпеки, пояснив: «Москва поширює дезінформацію в країнах, яким хоче продати свою вакцину. Росія робила все, щоб дискредитувати вакцини, які ми використовуємо, вихваляючи водночас свою власну й механізм її поширення, введений у РФ. Дезінформація поширилася в індустріальних масштабах, а спроби вести з Москвою конструктивний діалог не дали результату».
Тож головний дипломат ЄС застеріг: «Іноземне втручання реально небезпечне для ЄС, для його країн-членів і для відкритого суспільства в усьому світі. Це гібридні загрози. Новий різновид загроз для глобальної безпеки. Він вимагає рішучої відповіді та тісної співпраці між нашими інституціями, приватними та державними установами, і з нашими союзниками, які мають спільні з нами переконання».

Не сертифікують
Та попри те, що західні експерти попереджають про відсутність доказів ефективності російської вакцини Sputnik V і наукових публікацій про її випробування, цей препарат уже придбали Угорщина та Словаччина. А Італія планує виробляти його у себе.
Натомість Мілош Земан, проросійський президент Чехії, вимагає від прем’єра Андрея Бабіша звільнити з посад міністрів охорони здоров’я та закордонних справ, відповідно, Яна Блатни та Томаша Петршичека, а також Ірену Сторову, директорку Державного інституту з контролю за лікарськими препаратами. Зокрема, її й міністра охорони здоров’я — за відмову сертифікувати Sputnik V.
Бо, за чеським законодавством, сертифікація вакцини до її схвалення Європейською аґенцією з лікарських засобів можлива лише після того, як міністр охорони здоров’я підпише відповідний наказ на основі подання від директора Державного інституту контролю за медикаментами. Але п. Блатни наполягає: «Вакцини, які використовують у Чеській Республіці, повинні бути безпечними та схваленими Європейською аґенцією.
Аналогічної позиції тримається й директорка Державного інституту з контролю за лікарськими препаратами. Й міністр закордонних справ додав: «Виступаю проти вакцинації людей несертифікованими російськими та китайськими вакцинами».
Оглядач Юрій Панченко пояснив: «Досвід сусідньої Словаччини демонструє всі ризики «екстреної» сертифікації Sputnik V. Там це рішення, пролобійоване прем’єром Ігорем Матовичем, призвело до глибокої політичної кризи, наслідком якої може стати зміна голови уряду або навіть дочасні парламентські вибори».

Максимальний хаос
Тим часом російські дезінформатори продовжують дискредитацію в Чехії західних вакцин. Франтішек Врабель, генеральний директор чеської компанії Semantic Visions, полічив: «Чеським читачам брешуть про вакцину Pfizer у 25 разів частіше, ніж читачам у США. Semantic відстежує близько 5 тис. джерел дезінформації тільки в Чеській Республіці (ЧР) і понад мільйон в усьому світі. Більшість фейкових новин у ЧР походить з російських ботоферм. Навіть якщо пізніше вони були змінені або імітовані місцевими джерелами. Вони створюють максимальний хаос, аби люди більше не знали про те, в що вірити. Кінцева мета — розколоти тканину західного суспільства».
«Чеська розвідувальна аґенція BIS не раз попереджала уряд про російську дезінформацію й їхню шпигунську діяльність практично в усіх сферах життя країни. Однією з ознак того, що дезінформація походить із РФ, є той факт, що єдиною вакциною, яку постійно вихваляють фейкові новинні сайти, є Sputnik V», — резюмував п. Врабель.
Як повідомляв «Міст», на окупованому Донбасі російської вакцини не хочуть.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply