Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

«Референдум»: Кремль зрікся своїх міжнародних зобов’язань

Автор:

|

Липень 10, 2020

|

Рубрика:

«Референдум»: Кремль зрікся своїх міжнародних зобов’язань
Путіна «обнулили»

У Російській Федерації (РФ) «обнулили» терміни керування нею її президентом.

«Легітимізація» вторгнення
Минулого тижня в РФ набула чинності оновлена конституція. 206 поправок до її 22 статей Державна дума схвалила 10 березня. Одна з них зняла обмеження («обнулила») кількість президентських термінів глави держави. Це дозволить йому балотуватися на виборах 2024-го, аби залишатися при владі до 2036 року.
Інша поправка передбачає лише формальне збереження пріоритету міжнародного права над російським. Бо президент зможе спрямовувати рішення міжнародних судів та організацій на експертизу до конституційного суду. Якщо там щось визнають неконституційним, то у РФ цього не виконуватимуть.
Тобто Кремль фактично зрікся своїх міжнародних зобов’язань. Тим паче, що її президент зможе усувати суддів конституційного і верховного судів за згодою верхньої палати парламенту — Ради Федерації, сенаторів якої призначатиме він сам.
В Європейському Союзі (ЄС) нагадали з приводу верховенства конституції РФ над міжнародними угодами: «Венеційська комісія Ради Європи, членом якої є РФ, назвала це несумісним із міжнародними зобов’язаннями Росії та рекомендувала видалити це доповнення або змінити формулювання». Ігор Соловей, аналітик Аґенції міжнародних досліджень, зауважив: «Це робиться для того, щоб уникнути переслідування Вищого військово-політичного керівництва в Кремлі за їхні військові злочини».
Конституція РФ ще й «гарантує підтримку співвітчизникам за кордоном і захист їхніх прав». Чи не «легітимізація» це вторгнення в ті країни, в яких роздавали паспорти РФ? Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України, попередив: «РФ тепер на рівні основного закону матиме всі підстави без жодних сумнівів втручатися в справи будь-яких країн, в яких буде хоча б один російськомовний громадянин, на тій підставі, що порушуються його права. Кремль вдається до подібних дій і без конституції, але відтепер це матиме «обов’язковий характер і силу закону».

«Тривожний дзвіночок»
Потрапило до конституції РФ і формулювання, що держава «об’єднана тисячолітньою історією, яка зберігає пам’ять предків», «а також спадкоємність у розвитку Російської держави», «визнає державну єдність, яка історично склалася». А це неабияк «розмиває» межі РФ. Бо її президент вважає «своїми історичними» землями, зокрема, й українські.
21 червня він заявив: «Якщо та чи інша республіка увійшла до складу СРСР, але отримала у свій багаж величезну кількість російських земель, традиційно російських історичних територій, а потім раптом вирішила вийти зі складу Союзу, то хоча б тоді виходила з тим, із чим прийшла, і не тягнула б зі собою подарунки від російського народу. У ході створення СРСР споконвічно російські території, які до України взагалі не мали жодного стосунку, все Причорномор’я, російські західні землі, передали Україні… Це все спадщина державного будівництва Леніна, і тепер ми з цим розбираємося».
Олексій Кондратьєв, член комітету Ради Федерації з міжнародних справ, заявив: «Росія буде тільки приростати своїми територіями, повертаючи те, що нам заповіли предки. І в конституції прямо про це зазначається: буде приростати».
Та хоч про «приростати» в конституції нічого не сказано, п. Соловей попередив: «Це серйозний тривожний дзвіночок, звісно, про продовження територіальних захоплень».
Своєю чергою, Сергій Солодкий, перший заступник директора київського центру «Нова Європа», також вважає, що «політика Путіна щодо повернення України в російську сферу впливу посилюватиметься». А Євген Магда, директор Інституту світової політики, дійшов такого висновку: «Референдум у РФ щодо внесення змін до конституції — масштабний фарс. Попри це його результати Україні треба сприймати, як реальну загрозу. Кремль намагатиметься втягнути до себе якнайбільше інших держав. Внесення змін до конституції РФ означає, що курс Кремля залишатиметься незмінно аґресивним. Передусім під найбільш інтенсивний вплив Росії потрапляє весь пострадянський простір».

«Оголосив війну»
А Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», вважає, що оновленою конституцією Путін, по суті, оголосив Україні війну — фактично відкриту війну. Натомість заклики до «відчуження територій РФ» (отже, й повернення Україні Криму) відтепер — антиконституційні.
Андрій Клішас, співголова робочої групи для розробки поправок до конституції, пояснив: «Це записано для того, щоб ніхто не міг серйозно внести поправку до законодавства, за якою Крим передають Україні. Це робиться для того, щоб жоден орган державної влади, в т. ч. президент, парламент чи уряд, не могли серйозно вести перемовини, до прикладу, про повернення Криму Україні».
Натомість президент РФ запевнив: «Це «допоможе уникнути помилок, які були в минулому — в конституцію СРСР було закладено міну уповільненої дії — положення про право союзних республік на вихід зі складу єдиної держави».
29 червня він підписав «указ про призов російських громадян, які перебувають в запасі, на військові збори 2020 року». Того ж дня Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України, попередив: «Українці повинні бути ментально готовими до повномасштабного наступу російських військ на Україну. Будь-які російські військові навчання біля кордону можуть перерости в бойові дії. Багато військових експертів та аналітиків не виключають військовий наступ російських Збройних сил (ЗС) для досягнення політичних або економічних цілей.
«Наразі Росія нарощує військові потужності на східному кордоні України та посилює військовий контингент в окупованому Криму та на Донбасі, — наголосив дипломат. — Доволі часто переводять у підвищену бойову готовність російські окупаційні сили на території окупованого Донбасу. Будь-які навчання можуть достатньо швидко перейти в активну фазу бойових дій, тому ризик однозначно зростає, і, звісно, військові це бачать. Причинами повномасштабного наступу може бути як внутрішня нестабільність у РФ, зокрема, через невдоволення результатами голосування за зміни до конституції, так і питання постачання води в окупований Крим».
Леонід Голопатюк, начальник Головного управління міжнародної співпраці та верифікації ЗС України, повідомив: «Чисельність наземного угруповання ЗС РФ вздовж кордону України становить близько 87 тис. військовослужбовців, до 1,1 тис. одиниць танків, до 2,6 тис. бойових панцерних машин, до 1,1 тис. артилерійських систем, до 360 ракетних систем залпового вогню, 18 оперативно-тактичних ракетних комплексів».

Масштабні фальсифікації
Референдум, що має на меті легімітизувати зміни до конституції, тривав із 25 червня до 1 липня. Центральна виборча комісія (ЦВК) РФ запевнила, що участь у голосуванні нібито взяли 65 % дорослих громадян, 77,92 % із яких начебто підтримали внесення змін до конституції, а 21,27 % — ні.
Але незалежні спостерігачі заявили про такі ж масштабні фальсифікації, які були під час виборів до Держдуми 2011-го, і спровокували протести в Москві. Приміром, журналіст телеканалу «Дождь», аби перевірити можливість підтасувати результати виборів, голосував кілька разів — на виборчій дільниці та електронно.
А дослідник Сергій Шпількін заявив, що «22 млн «аномальних» голосів за поправки до конституції можуть бути наслідком вкидань або приписування». Він опублікував графіки, на яких показав те, про яку явку й результати відзвітували дільниці для голосування, й як ці дані зіставляються з підсумковими даними ЦВК. «Такого масштабу маніпуляцій із голосами на російських голосуваннях у недалекому минулому не було. В абсолютному вираженні це безпрецедентний випадок, у відносному — схожа ситуація була на виборах до Держдуми 2016 року», — вважає він.
ЄС відреагував на голосування за поправки до конституції РФ так: «Шкодуємо про те, що перед голосуванням агітація «за» і «проти» не була дозволена, що позбавило виборців доступу до збалансованої інформації». А в Державному департаменті США заявили: «Турбуємося у зв’язку з повідомленнями про примус виборців, про тиск на супротивників поправок і про обмеження проти незалежних спостерігачів на голосуванні».
Зокрема, офіцери військового корабля «Василь Биков» розповіли, що після витоку даних про результати голосування на судні щодо поправок до конституції їм пригрозили звільненням. Привітали Путіна з оновленням конституції лише президенти Азербайджану, Казахстану, Таджикистану й Узбекистану.

Ігор Голод

До слова
Представництво України в Організації Об’єднаних Націй (ООН) засудило проведення Росією референдуму в анексованому Криму, а також на тимчасово непідконтрольних Києву частинах Донецької та Луганської областей. Про це Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН, написав в офіційному листі генеральному секретареві ООН. «Україна рішуче засуджує «голосування» на тимчасово окупованих українських територіях і впевнена, що воно суперечить основним нормам і принципам міжнародного права, в т. ч., Статуту ООН та Резолюції Генеральної асамблеї ООН 68/262 «Територіальна цілісність України”, а також українському законодавству», — зазначив український дипломат. У зв’язку з цим він закликав усі країни-члени ООН, а також органи та аґенції ООН засудити проведення «голосування» на тимчасово окупованих територіях України. Представник Києва наголосив, що участь громадян України в такому «референдумі» з використанням примусово виданих паспортів РФ на тимчасово окупованих українських територіях спотворює результати всеросійського голосування. «Ці «результати» не матимуть юридичних наслідків», — запевнив він. Дипломат наголосив, що Автономна Республіка Крим і місто Севастополь є і залишаться невід’ємною частиною суверенної української держави і підпадають під дію Конституції та законів України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply