Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Путін, як на допиті, розповів правду про анексію Криму

Автор:

|

Березень 19, 2015

|

Рубрика:

Путін, як на допиті, розповів правду про анексію Криму

Путін

Увесь минулий тиждень світ непокоїло запитання: куди зник Путін? На публіці він не з’являвся ще з 6 березня, тоді як прес-служба президента Російської Федерації (РФ) відчайдушно намагалася зобразити активність глави держави, публікуючи різні привітання від його імені та архівні фото й відеозаписи.

Таємниче зникнення російського президента викликало величезний ажіотаж серед світової спільноти. У мережі ширилися здогади про його недуги. А британська газета The Times підтримала теорію, що саме вбивство Бориса Нємцова стало причиною зникнення Путіна. Швейцарські ж медіа пов’язали зникнення Путіна з народженням дитини Аліною Кабаєвою.
Висловлювалися й набагато похмуріші версії. Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України навіть сказав, що сподівається «на те, що й увесь цивілізований світ», натякаючи на смерть Путіна.
Цікавий факт: напередодні у Москві було вбито Віктора Золотова, «тінь» Путіна. Цей генерал не просто очолював внутрішні війська РФ, а й 13 років забезпечував особисту охорону президента! Не зрозуміло чому, але на Великому Кремлівському палаці 13 березня спустили прапор РФ.
Символічно й те, що 15 березня загорівся Новодівичий монастир у Москві. За старою російською прикметою відомо, що пожежа в Новодівичому — це завжди до зміни царя. Таке траплялося, зокрема, за часів Бориса Годунова та Лжедмитрія І. Обитель палала й перед смертю Івана Грозного, котрий закінчив своє правління 18 березня 1584 року.
15 березня стало відомо, що президентський літак покружляв над Москвою й за годину повернувся назад на летовище. А вже наступного дня Путін власною особою вигулькнув у Санкт-Петербурзі: глава Кремля перед камерами журналістів у Костянтинівському палаці зустрівся з Алмазбеком Атамбаєвим, президентом Киргизстану.
Тим часом, у неділю на федеральному каналі «Росія 1» продемонстрували документальний фільм «Крим. Шлях на батьківщину», у якому володар Кремля детально розповів, як відбувалося «повернення» півострова, підтвердивши, що ключову роль у тому процесі відігравали кадрові військові російської армії. Картина, описана російським президентом, багато в чому не збігається з тією версією розвитку подій, яку він озвучував раніше.
За визнанням Путіна, анексія Криму супроводжувалася потужною військовою операцією, участь в якій брали, зокрема, частини Головного розвідувального управління, армійські підрозділи спеціального призначення, морська піхота та повітрянодесантні війська. Президент РФ заявив, що розглядав навіть можливість застосування ядерної зброї, якби західні країни протидіяли планам анексії Криму. Запорукою успіху усієї операції загалом, за словами російського лідера, стало те, що він особисто здійснював керівництво нею.
А між тим, у березні минулого року Путін заявляв, що українські військові частини блокуються силами «кримської самооборони», а кадрові військовики не задіяні у протистояннях. За місяць він визнав, що російські солдати «стояли за спиною самооборони», охороняючи громадський порядок під час «референдуму» про приєднання Криму до РФ.
Поява фільму «Крим. Шлях на батьківщину» була приурочена до річниці анексії півострова. Політолог Володимир Фесенко вважає, що демонстрація цієї стрічки в недільний прайм-тайм мала на меті «пропагандистське відзначення» цієї дати. «Зараз у багатьох росіян починають народжуватися сумніви щодо того, чи вартий був Крим цього всього. У Кремлі це відчувають, тому переконують, що приєднувати Крим було необхідно, іншого виходу в Росії не було», — каже експерт.
У логіці Путіна, продовжує політолог, анексія Криму вкладається у канву боротьби проти київського Майдану та його наслідків. Події зими 2014-го, за словами російського президента, були інспіровані Заходом із метою, у т. ч., «потіснити» Росію з її традиційної «зони впливу». Боротьба із цим «всесвітнім заколотом проти Росії» — додатковий аргумент на користь приєднання Криму, який утовкмачують російському глядачеві, стверджує п. Фесенко.
Інша річ, що російський президент уперше фактично визнав анексію півострова спецоперацією, розробленою та контрольованою ним особисто. «Цими заявами Путін продемонстрував, що готовий ризикувати й іти до кінця у відстоюванні того, що він вважає національними інтересами Росії. Він ніби говорить західним лідерам: старі правила, за якими світ був влаштований раніше, вже не працюють, треба домовлятися про нові правила», — констатує політолог Михайло Погребінський.
Експерт додає, що західні лідери наразі не демонструють подібної рішучості. «Ви де перебуваєте? За тисячі кілометрів? А ми тут, і це – наша земля! Ви за що хочете там боротися? Не знаєте?.. А ми знаємо. І ми на це готові», — заочно звертається, очевидно, до Сполучених Штатів Путін, показуючи готовність до крайніх методів у відстоюванні російських інтересів.
Одним з елементів «нових правил» світоустрою, за Путіним, має бути готовність застосувати ядерну зброю у ситуаціях, подібних до кримської. «Тезою про ядерну зброю, перш за все, лякають Захід. Путін лякає західних лідерів великою війною, і йому це вдається», — вважає Володимир Фесенко.
Одкровення Путіна змушують світ по-новому оцінювати поведінку української влади під час подій у березні 2014-го. Чимало спостерігачів тоді звинувачувало офіційний Київ у нерішучості та пасивності. Але Олександр Турчинов, тодішній очільник держави, заявляв, що відмова Києва від активної оборони Криму під час анексії пояснюється катастрофічним станом української армії, а також прагненням не спровокувати РФ на повномасштабне військове вторгнення в Україну — на той час чинним був дозвіл Ради Федерації президентові РФ застосовувати збройні сили на території української держави.
Нині ж українська влада жорстко відреагувала на появу фільму про анексію Криму. Ще до його демонстрації на телебаченні прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив Міністерству юстиції відправити відео до Гаазького трибуналу. «Цей фільм криє в собі відповіді на запитання, хто давав вказівки щодо захоплення української території в Криму з порушення міжнародного права й хто є за це відповідальним», — пояснив п. Яценюк.
А п. Турчинов заявив, що в цій стрічці «Путін сам задокументував свій злочин», а інтерв’ю російського президента стане документальним підтвердженням злочинів російських військових у міжнародних судах, «де військово-політичне керівництво РФ сидітиме на лаві підсудних».
Раніше представники української влади заявляли про наміри ініціювати позови з приводу подій у Криму в міжнародних судових інстанціях. За словами Володимира Буткевича, колишнього судді Європейського суду з прав людини, продемонстрований на російському телебаченні фільм може бути використаний у ймовірному позові України з вимогами покарання посадових осіб, відповідальних за анексію Криму.
«Нюрнбергу ніхто не скасовував. Саме він заклав основоположні норми в сучасному міжнародному праві», — зазначив юрист, додавши, що серед доказів у Нюрнберзькому процесі над лідерами нацистської Німеччини теж використовувалися документальні стрічки про життя цієї країни під керівництвом Адольфа Гітлера.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply