Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Путін розпочав проти України «паспортну інтервенцію»

Автор:

|

Червень 26, 2021

|

Рубрика:

Путін розпочав проти України «паспортну інтервенцію»
Російський паспорт

Костянтин Затулін, перший заступник голови комітету в справах Співдружності Незалежних Держав і затятий українофоб, вніс на розгляд Державної думи Російської Федерації (РФ) законопроєкт про право на репатріацію для іноземців, які відносяться до співвітчизників і вільно володіють російською мовою. «Співвітчизниками» пропонують вважати представників народів, які «історично проживають на території РФ», зокрема, росіян, білорусів та… українців. Процедура отримання російського громадянства максимально спрощена, при цьому відмовлятися від паспортів інших держав «співвітчизники» не обов’язково.

Формування «п’ятої колони»
«Законопроєкт про репатріацію дозволить громадянам України отримувати паспорти РФ лише на основі російської самоідентифікації, що неминуче призведе до появи лояльної до Москви «п’ятої колони», — вважає Павло Клімкін, ексміністр закордонних справ України. — Фактично створюють загроза втручання в наші справи будь-якої миті». Він додав, що таким чином РФ створить «тест на державність» України, а сценарій із роздавання паспортів стане основним у протидії політиці Києва. «Нас як країну Кремль хоче залишити в сірій зоні, а потім дестабілізувати окремі реґіони, де їхніх паспортів буде більше», — упевнений колишній міністр.
Олександр Курбан, політтехнолог, експерт Центру протидії інформаційним аґресіям AM&PM, вважає, що законопроєкт про репатріацію є продовженням гібридної політики Кремля зі «збирання земель». «Щоправда, в цьому випадку мова йде вже не про землі, а про людей», — заявив він порталу comments.ua. За словами фахівця, території за Уралом стрімко порожніють, люди їдуть у комфортніші реґіони європейської частини РФ або за кордон. За даними Міністерства реґіонального розвитку РФ, починаючи з 1990 року, в країні зникло 23 тис. населених пунктів.
За словами п. Курбана, рівень смертності в РФ зараз б’є рекорди — 113 осіб на 10 тис. «Заявлені Роскомстатом 144 млн загальної чисельності населення РФ станом на початок 2021 року явно не відповідають дійсності. Більш наближеними до реальності вважають показники близько 80 млн громадян РФ і до 20 млн міґрантів. Як то кажуть, природа не терпить порожнечі й покинуті російським населенням території активно освоюють міґранти: вихідці з країн Середньої Азії, Китаю та Північної Кореї», — каже експерт.
На його думку, якщо раніше це було цілком прийнятним вирішенням проблеми з демографічною кризою, то сьогодні виглядає як загроза національній безпеці РФ. «Вихідці з країн Середньої Азії та Далекого Сходу є носіями чужої культури і традицій, — пояснює фахівець. — Вони не асимілюються на території РФ, а навпаки — створюють національні анклави, які є ідеальним середовищем для сепаратистських рухів».
Людмила Долгоновська, експертка в сфері комунікацій, співзасновниця мережі захисту національних інтересів «Антс», також упевнена, що законопроєкт про репатріацію необхідно розглядати як черговий крок РФ у здійсненні своєї імперської політики. «На російському сайті «Парламентської газети» ця новина взагалі проходить під назвою «Затулін вніс до Держдуми закон про репатріацію громадян Білорусі й України». Тобто, держава-аґресор, яка розв’язала війну в Європі, зруйнувала визнані на міжнародному рівні кордони Грузії й України, порушила низку міжнародних угод, забрала і продовжує забирати життя українських громадян для задоволення своїх геостратегічних амбіцій, цинічно продовжує свій наступ», — наголошує п. Долгоновська. Вона нагадує, що все це відбувається на тлі паспортизації населення окупованих районів Донбасу, що вже є порушенням суверенітету України і мінських домовленостей.

Скільки паспортів уже роздали, не знає ніхто
Досі спрощене отримання російських паспортів було передбачене лише для жителів Окремих територій Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Як писав «Міст», відповідний указ президент РФ Путін підписав рівно через три дні після другого туру президентських виборів в Україні навесні 2019-го. Зроблено це було нібито «з метою захисту прав і свобод людини та громадянина, на підставі загальновизнаних принципів і норм міжнародного права». Відтоді мешканці окупованих територій можуть отримувати паспорти РФ упродовж лише трьох місяців без обов’язкових іспитів на знання мови та законодавства, а також дотримання вимоги про проживання в РФ більше п’яти років. Причому отримання російського громадянства можливе без відмови від громадянства України.
З того часу процес російської паспортизації в ОРДЛО набирає обертів. Причому скільки документів роздали, в Україні точно не знає ніхто. В квітні ц. р. Олексій Резников, віце-прем’єр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, заявляв, що громадянство РФ отримали не менше 400 тис. жителів непідконтрольних Україні районів Донбасу.
Однак, за словами урядовця, їхні паспорти мають формальний, а не правовий характер. У більшості паспортів, за його словами, відсутня навіть конкретна прописка на території РФ. За словами віце-прем’єра, офіційна прописка існує лише у представників військової адміністрації проросійських бойовиків. Для прикладу п. Резников називає представників так званих республік в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України (ТКГ). Всі ці особи нібито зареєстровані в одному зі сіл Ленінградської області. Чиновник каже, що, судячи з усього, для них у РФ навіть пошкодували окремих адрес — «оселили» всіх в один будинок.
Тим не менш, п. Резников згоден із думкою, що роздавання російських паспортів на Донбасі є небезпечним для України, адже формально дає підстави Путіну організувати повномасштабне вторгнення в Україну для нібито «захисту своїх громадян», адже в Конституції РФ прописано, що Москва зобов’язана захищати своїх громадян незалежно від того, на території якої країни вони перебувають.
Своєю чергою, Сергій Гармаш, член ТКГ від України, на пресконференції в інформаційній аґенції «Укрінформ» заявив, що Кремль наказав до 2025 року вилучити в ОРДЛО всі українські паспорти. «Видача російських паспортів там прогресує. За моєю інформацією, до 2025 року ставиться завдання, щоб там не було тих, хто матиме українські паспорти, тобто їх іще можуть вилучати. І тоді виникне проблема можливості для наших громадян в’їхати на підконтрольну територію України за відсутності українських документів. Проблема дуже серйозна», — запевнив він.
За словами п. Гармаша, наразі важко сказати, як цю проблему можна вирішити. Він також зауважив, що контрольні пункти в’їзду/виїзду на лінії розмежування зараз не працюють не через пандемію Covid-19, а з політичних міркувань. «РФ цілеспрямовано ізолює ці території від України. Це політика РФ щодо окупованих територій — ізоляція від України всіма засобами», — наголосив експерт.
Як повідомляв «Міст», назвали кількість виданих українцям паспортів РФ.

Ігор Берчак

До слова
Владислав Сурков, експомічник президента РФ та автор концепції «русского міра», дав розлоге інтерв’ю часопису Financial Times, в якому, зокрема, згадав і Україну. Спілкування Суркова з британським журналістом розпочалося з промовистої заяви, яка наочно характеризує ситуацію в путінській Росії: «Існує два варіанти. Перший — англосаксонський. Я даю вам меню, ви можете вибрати те, що хочете. Другий — російський. Вибору немає. За вас вибирає шеф-кухар, тому що він краще знає, чого ви хочете». За словами Суркова, він позиціонує себе як людину, що… прагне допомогти Україні, а не розділити її! «Українці чудово розуміють, що зараз їхньої країни насправді не існує. Я казав, що вона може існувати в майбутньому. Національне ядро збереглося. Я просто задаю запитання: якими мають бути кордони? І це повинно стати предметом міжнародного обговорення, — каже він. — Поки ми не досягнемо такого результату, боротьба за Україну не припиниться. Вона може згасати, вона може спалахувати знову, але вона обов’язково триватиме». «Україну можна перетворити на конфедерацію з великою свободою для реґіонів, які зможуть вирішувати питання самостійно, — продовжує він, — Між двома кістками повинна бути м’яка тканина. Україна розташована безпосередньо між РФ і Заходом, й їхня геополітична сила тяжіння розірве цю країну».
Сурков називає мінські угоди актом, який «узаконив перший поділ України». «Я пишаюся тим, що брав участь в цьому поверненні території, в її відвоюванні. Це було першим відкритим геополітичним контрнаступом РФ проти Заходу і ще й таким рішучим. Для мене це було честю. Чи можна було зробити краще? Звісно, можна, але сталося так, як сталося», — заявив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply