Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Путін розпочав масову видачу паспортів РФ мешканцям окупованих районів Донбасу

Автор:

|

Травень 01, 2019

|

Рубрика:

Путін розпочав масову видачу паспортів РФ мешканцям окупованих районів Донбасу
Карикатура на ініціативу Путіна

Рівно через три дні після другого туру президентських виборів в Україні (24 квітня) президент Російської Федерації (РФ) підписав указ про спрощене отримання російських паспортів жителями «Окремих територій Донецької та Луганської областей» (ОРДЛО). Зроблено це було нібито «з метою захисту прав і свобод людини і громадянина, на підставі загальновизнаних принципів і норм міжнародного права». Після 15 травня паспорт РФ (як внутрішній, так і закордонний) можна буде отримати упродовж лише трьох місяців без обов’язкових іспитів на знання мови і законодавства, а також дотримання вимоги про проживання в РФ більше п’яти років. Причому отримання російського громадянства можливе без відмови від громадянства України. Таке рішення в Кремлі обґрунтували «специфікою ситуації, що склалася». А вже 27 квітня Путін заявив, що РФ може спростити процедуру отримання громадянства вже для всіх українців, а не лише тих, хто проживають на окупованих територіях. Ще за два дні володар Кремля узагалі озвучив ідею «спільного громадянства» для мешканців двох країн.

Реакція України та світу
Наразі ще чинний глава держави Петро Порошенко зазначив, що «указ Путіна — це чергове безпрецедентне втручання РФ у внутрішні справи незалежної держави, грубе порушення суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України і повне нехтування своїми зобов’язаннями в рамках мінських домовленостей». Президент наголосив, що Кремль свідомо та цинічно порушує міжнародне гуманітарне право, що забороняє окупаційній владі змінювати громадянство жителів окупованих територій, і нахабно «торпедує» мирний процес на Донбасі.
Відреагував і переможець президентських перегонів Володимир Зеленський. «По-перше, я б не радив російській владі даремно витрачати час, намагаючись спокусити громадян України паспортами РФ. Можливо, і знайдеться той, хто досі перебуває під впливом пропаґанди. Можливо, хтось зробить це заради заробітку або у спробі сховатися від кримінальних розслідувань. Ми навіть можемо надати Путіну перелік громадян України, котрим найближчим часом стане дуже некомфортно в країні, яку вони цинічно грабували, зловживаючи високими посадами. Нехай РФ вирішує, де найбільше їй потрібні такі «професіонали» — у Ростові чи Магадані», — йдеться в заяві п. Зеленського, яку опублікувала його команда в Telegram-каналі.
Своєю чергою, Курт Волкер, спеціальний представник Державного департаменту США у справах України, заявив, що рішення РФ підриває зусилля з поновлення контролю України над реґіоном. «Донбас — це Україна, і люди там, незалежно від мови, якій віддають перевагу, є українцями. Останнє рішення РФ видавати паспорти є вкрай провокаційним, воно напряму походить із «окупаційного сценарію» та підриває зусилля з виконання мінських угод і відновлення українського контролю на Донбасі», — написав він у Twitter.
А 25 квітня на вимогу України скликали засідання Ради Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН), за результатами якого низка держав-членів РБ засудила дії Кремля. «Той факт, що це рішення прийняли відразу ж після президентських виборів, які продемонстрували відданість України демократії та верховенству закону, свідчить про намір РФ ще більше дестабілізувати Україну і посилити конфлікт», — заявив Франсуа Делаттр, постійний представник Франції при ООН.
Відтак Володимир Єльченко, постійний представник України при ООН, заявив, що указ Путіна не має юридичної сили, й Україна ніколи його не визнає. «Незаконна «паспортизація» українських громадян означає наступне: Кремль визнає, що окупував українську територію в Донецькій і Луганській областях і фактично робить ще один крок до анексії цієї території. Цим рішенням РФ знову спростовує власну пропаґандистську заяву про так званий внутрішній конфлікт в Україні», — заявив він.

Прогнози експертів
Й українські, і російські експерти сходяться на думці, що цей крок Кремля можна розцінювати як демонстрацію сили та спробу тиску на новообраного президента Зеленського. «РФ застосовує механізм тиску, шантажу й ультиматуму, — розповів «Німецькій хвилі» Володимир Фесенко, голова правління українського Центру прикладних політичних досліджень «Пента». — Кремль хоче відразу притиснути нового українського президента та його команду, щоб він реагував на вимоги РФ. Це така тактика: спершу вдарити, а потім, можливо, пом’якшити дії».
Чи можна вважати указ Кремля підготовкою до відкритого військового вторгнення на територію України? Георгій Касьянов, завідувач відділу новітньої історії та політики Інституту історії України Національної академії наук України, вважає такий розвиток подій малоймовірним. Формально, за його словами, така можливість існує — зокрема, саме за подібним сценарієм розвивався військовий конфлікт в Південній Осетії — але РФ не зацікавлена в інтервенції на Донбасі.
Проте існують і значно тривожніші прогнози. На думку Бориса Бабіна, колишнього представника Президента України в Автономній Республіці Крим, підписання указу про спрощену систему видачі паспортів РФ жителям ОРДЛО — це крок до визнання незалежності невизнаних «республік». «РФ запустила абхазький сценарій на Сході України. Надання громадянства РФ жителям окупованих територій є його першим формальним етапом», — припускає він.
«Є дві речі, які потрібно розуміти: ми насправді знали, що готується інфраструктура для видачі паспортів, і такі плани готуються вже доволі давно. Логіка дуже проста — видати паспорти і створити на перспективу можливість для втручання РФ. І військового втручання, й іншого втручання. Тобто логіка дуже зрозуміла, захист російськомовних тощо», — розповів у ефірі «Сніданку з 1+1» Павло Клімкін, міністр закордонних справ України.
«На сьогодні бажаючих отримати громадянство РФ приблизно 15 % — це ті, хто активно виступають за «русскій мір» і Путіна. Москва запланувала, щоб їхня кількість наблизилася до 50 %. Для чого їм це потрібно? Річ у тім, що у конституції РФ прописано, що вони захищають громадян РФ незалежно від того, на якій території вони перебувають. Це робиться для легітимізації введення військ на територію ОРДЛО, а також щоб мати можливість транслювати всій світовій спільноті, що вони «захищають» своїх громадян», — заявила в коментарі «Оглядачу» Віра Ястребова, директор «Східної правозахисної групи».
На тому, що РФ хоче отримати додаткову можливість відкрито використовувати свої Збройні сили на Донбасі під приводом «захисту» своїх громадян наголошує і Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України. За його даними, РФ буде роздавати громадянство у три етапи, процес уже розпочали, списки були складені орієнтовно три місяці тому. В першій хвилі претендентів — бойовики, котрі входять до складу так званих першого і другого армійських корпусів ОРДЛО, у другій — місцеві чиновники-колаборанти, а вже наостанок — решта бажаючих.
У будь-якому разі перед п. Зеленським після його офіційного вступу на посаду президента України одразу виникне серйозна проблема. Путін знову користався своєю улюбленої тактикою «несподіваного загострення», причому залишив собі різні варіанти дій: від політичного тиску на недосвідченого лідера України аж до серйозного загострення на лінії фронту. Це також може бути грою на перспективу. Свідомо чи випадково суть такої комбінації розкрив Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, котрий заявив, що особи, які отримають російські паспорти на Донбасі, зможуть брати участь в українських виборах. «Це будуть ті люди, у яких на момент виникнення цього конфлікту були українські паспорти, — вони ж були громадянами України і не перестають бути громадянами України, якщо вони цього самі не забажають», — сказав він.
Хоча законодавством України подвійне громадянство заборонене, Київ навряд чи колись отримає доступ до російських баз даних, тож довести факт отримання особою громадянства РФ фактично неможливо. Тобто, навіть у разі гіпотетичного виводу російських військ і відновлення миру на Донбасі Україна отримає кілька мільйонів «легітимних» виборців із паспортами РФ. Здогадайтесь, за кого вони голосуватимуть?

Ігор Берчак

До теми
26 квітня ц. р. журналістка Ольга Мальченко опублікувала у Facebook сюжет для Бі-Бі-Сі, у якому міністр соціальної політики Андрій Рева коментує ситуацію з виплатою пенсій на окупованих територіях. «Усі, хто були проукраїнські, — всі виїхали. А той, хто хоче отримувати дві пенсії, там і тут, хай потерпить. Мені не шкода нікого абсолютно, чесно скажу. Мені шкода тих солдатів і офіцерів, котрі вбиті там за цих мразей», — сказав він. Ситуацією скористався Вадим Новинський, народний депутат України від «Опозиційного блоку», котрий заявив, що «повноваження міністра не передбачають приниження українців, які мешкають за лінією розмежування», і повідомив, що вже підготував заяву в Державне бюро розслідувань.
Нагадаємо, що Україна припинила соціальні виплати громадянам, котрі проживають в ОРДЛО, наприкінці 2014 року. Згідно з постановою уряду, для отримання виплат громадяни мають зареєструватися як переселенці і жити на підконтрольній Україні території. Водночас, як повідомила в липні 2017-го Ірина Геращенко, перший заступник голови Верховної Ради України, впродовж трьох років майже всі пенсіонери з окупованих територій отримували українські пенсії. «Відповідно до інформації Пенсійного фонду України, станом на липень 2014 року на окупованих територіях Донбасу проживало 1,2 млн пенсіонерів. Із того часу понад 1,1 млн звернулися за виплатами», — цитувала заяву прес-служба парламенту. Своєю чергою, Василь Грицак, голова Служби безпеки України, заявляв, що державний бюджет України втрачає приблизно 1 млрд грн на місяць на виплатах пенсій фіктивним переселенцям, котрі проживають на непідконтрольних територіях у Донецькій і Луганській областях.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply