Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Путін призначив куратором ОРДЛО уродженця Кіровоградської області

Автор:

|

Січень 29, 2020

|

Рубрика:

Путін призначив куратором ОРДЛО уродженця Кіровоградської області
Путін і Дмитро Козак

Президент Російської Федерації (РФ) зробив черговий несподіваний хід. 25 січня стало відомо про відставку Владислава Суркова, його багатолітнього помічника, котрий був ідеологом проєкту «Новоросія» та куратором самопроголошених республік на Донбасі, в Абхазії та Південній Осетії. Хоча офіційної інформації про його звільнення ще не оприлюднювали, політологи кажуть, що новим «наглядачем» за донбаськими сепаратистами стане Дмитро Козак, 62-річний уродженець Кіровоградської області, котрого за день до цього Путін перевів зі посади віцепрем’єра в заступники керівника адміністрації президента РФ.

Зміняться методи, але мета — ні
Як стверджує Олексій Чеснаков, директор російського Центру політичної кон’юнктури, п. Сурков покинув державну службу «в зв’язку зі зміною курсу на українському напрямку». Про яку саме зміну йде мова, експерт не пояснив, лише додав, що за місяць п. Сурков наміряється сам розповісти про причини такого рішення і свої плани на майбутнє. Після цієї заяви Дмитро Пєсков, речник Кремля, заявив, що слова про «зміну політики РФ на українському напрямку не відповідають дійсності і відображають лише особистий погляд тих, хто про це каже». Водночас з огляду на те, що п. Чеснаков багато років вважався правою рукою п. Суркова, не вірити його словам немає підстав.
«За довгі роки свого перебування на посаді кремлівського куратора Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) п. Сурков став символом безнадійного тупика на Донбасі, відсутності прогресу у відносинах між РФ і Україною. Те, що тепер цей «символ» іде, заявляючи при цьому устами соратника про зміну курсу Москви щодо України — абсолютно очевидний знак. Знак того, що зміни на «київському фронті», які ще вчора здавалися недосяжними, можливо, вже не за горами», — пише газета «Московський комсомолець».
Але на чию користь будуть ці зміни? Більшість українських експертів упевнені, що зміняться лише методи, але стратегічна мета Путіна — повернення України в орбіту свого впливу — залишається незмінною. «Відставка Суркова ніяк не впливатиме на хід перемовин. Те, що відбулося, вплине лише на хід, форми та методи російської аґресії проти України. Сурков був ідеологом замороженого конфлікту, а зараз Кремль формує події, щоб на власних умовах впихати метастази ОРДЛО назад в Україну», — таку думку порталу «Апостроф» висловив Юрій Карін, військовий оглядач, головний редактор сайту «Інформаційний спротив».
Схожої думки тримається і політолог Сергій Таран. «Заміна Суркова на Козака в російській ієрархії не означає зміну курсу російської політики щодо України. Ви ж не вірите, що Придністров’я повернуть Молдові, а Абхазію — Грузії? Що РФ відмовиться від амбіції домінувати над пострадянським простором? Тому не варто тішитися «зміною курсу» щодо України. Просто цей курс буде цинічнішим і підступнішим, бо у нас є тисячі людей, котрі досі вірять у можливість домовитися з Кремлем», — написав він у Facebook.

Придністровський сценарій для України
Ще в серпні минулого року вже згадуваний директор Центру політичної кон’юнктури розповідав, що п. Сурков і п. Козак абсолютно по-різному бачать ситуацію на Донбасі: «Козак дивиться з економічної точки зору, тобто зруйнований Донбас треба «здати», щоб не брати на себе величезні витрати. І це можна зробити без виконання політичної частини мінських угод, але в обмін на зняття санкцій з РФ. Сурков же мріяв про надання Донбасу повноцінного особливого статусу — Донбас повинен співіснувати з Україною, приблизно, як Гонконг із Китаєм».
Причому в Дмитра Козака вже є досвід «роботи» з самопроголошеними квазідержавами. Ще 2003 року йому майже вдалося впхнути до складу Молдови на умовах федералізації ніким не визнану Придністровську молдавську республіку (ПМР). Під шаленим тиском Кремля Валерій Воронін, тодішній президент Молдови, погодився на «меморандум Козака» — створення «асиметричної федерації», в якій ПМР отримала б особливий статус і можливість блокувати небажані для себе законопроєкти. Молдова зобов’язувалася дотримуватися нейтралітету, а також надати РФ право на розміщення російської армії на території ПМР терміном на 20 років як гаранта врегулювання конфлікту. Оборудка зірвалася буквально останньої миті — Володимир Воронін в ніч на 25 листопада 2003 року від «меморандуму Козака» відмовився. У Москві досі стверджують, що це було зроблено під тиском Гізер Ходж, тодішньої послині США в Кишиневі.
Вочевидь, тепер Дмитро Козак втілюватиме придністровський сценарій щодо України, адже його «меморандум» один в один нагадує плани Кремля впхнути терористичні «Донецьку народну республіку» (ДНР) і «Луганську народну республіку» (ЛНР) до складу України на правах суб’єктів федерації, щоб мати можливість блокувати будь-які ініціативи щодо вступу в ЄС або НАТО. «Козак відомий своїм придністровським планом, який передбачав перетворення Молдови на сателіта РФ. Читаємо між рядків. Те ж саме Козак буде нав’язувати Україні. Прийняти ДНР/ЛНР на правах автономії з правом вето на зовнішньополітичний курс», — написав у своєму Telegram-каналі політолог Тарас Березовець.
«Завдання нового «куратора» — запхати ДНР/ЛНР у тіло України з можливістю контролю над зовнішньою політикою, тобто зупинка руху країни до НАТО й ЄС, а ще головніше — контроль над усією країною. Зважаючи на дії теперішньої влади — «мир за будь яку ціну», очікуємо ще більшого тиску Кремля та поступову втрату суб’єктності. Цього разу внутрішньої», — написав у Facebook політичний експерт Яків Смолій.
«Тепер, найімовірніше, обраний сценарій не ресурсного виснаження України за допомогою постійної військової ескалації на Донбасі та грубої підривної діяльності на підконтрольній Києву території. Тепер головне — впхнути Донбас Україні. Що ми побачимо? Більш аґресивну політику щодо українських засобів масової інформації. Когось куплять, когось пригодують, якісь видання розпустять. Посилення позицій тих політичних сил, які підтримують курс на Москву. Для цього необхідно буде показати, що теперішня влада абсолютно непридатна. І для цього створили чудовий ґрунт: просто подивіться на обличчя монобільшості та на окремих міністрів. По тому — це організація протестів. Адже що тут найважливіше — створити можливість об’єднання влади та проросійських сил. Паралельно з цим — обмін полоненими, розведення військ, проведення спільних ініціатив, імплементація якихось «формул» тощо. До повного впихання Донбасу з його електоральним потенціалом. Адже саме це — золота карта Кремля. Хтось скаже, що це — вигадка. А вам вкажуть на те, що сталося в Молдові. І, до речі, все це провернув там той самий Дмитро Козак», — підсумовує інтернетвидання «Лівий берег».

Ігор Берчак

До слова
Український режисер Олег Сенцов під час зустрічі з української громадою в Нью-Йорку подякував волонтерам та представникам організацій, які долучилися до боротьби впродовж п’яти років за його звільнення з незаконного перебування у російській колонії, повідомляє «Голос Америки». Згадуючи анонс Володимира Зеленського про початок перемовин щодо чергового раунду обміну полоненими з РФ, п. Сенцов зауважив, що питання звільнення усіх політв’язнів із «лап дракона» зараз є дуже важливим для українців: «Ми зобов’язані продовжувати цю працю тому, що це наші люди, які перебувають в тюрмах РФ, у підвалах сепаратистів на Донбасі. Й їх іще дуже багато».
Не зважаючи на результативність перемовин президентів Зеленського та Путіна у цьому руслі, Марія Генкін, модераторка зустрічі, зауважила, що українській стороні потрібно усвідомити, що всіх полонених обміняти неможливо, оскільки РФ досі не припиняє затримання на окупованих територіях. На запитання, що з цим робити, п. Сенцов відповів, що Зеленський це зрозуміє: «Він черпає з відра, у якого немає дна. І нам доведеться за це щось віддавати. Путін це прекрасно знає… Путін не здасться, доки нас не переможе. Однак ми не здамося також».
Під час дискусії зі залою від гостя також прагнули почути порад діаспорі щодо подальшої допомоги Україні у боротьбі з російською аґресією. У відповідь п. Сенцов пожартував: «Я у Нью-Йорку лише третій день, щойно вийшов із тюрми, а ви вже просите поради». Втім додав, що потрібно продовжувати бути активними. На прощання гість подякував волонтерам за їхню роботу та сказав, що наступного разу приїде у Нью-Йорк з’їсти борщу в ресторані української кухні Veselka, щоб відсвяткувати падіння Путіна.
Перебування режисера у США проводиться, зокрема, за підтримки Pen-America, американської організації, що присудила українському політв’язню у березні 2017-го премію «Свобода писати». Премію Барбари Ґолдсміт вручають із 1987 року «в’язням сумління».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply