Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Путін пригрозив Заходу «червоними лініями»

Автор:

|

Травень 03, 2021

|

Рубрика:

Путін пригрозив Заходу «червоними лініями»
Путін

Цьогорічного послання президента Російської Федерації (РФ) до Федеральних зборів з чималою тривогою очікували в Києві, адже захід відбувався на тлі нечуваного загострення ситуації на українсько-російському кордоні. Виступ виявився несподіваним — про Україну та про міжнародну політику загалом Путін згадав лише кількома реченнями. Зате відзначився черговим мемом, розповівши про тигра Шерхана та шакала Табакі з безсмертної казки Редьярда Кіплінґа про Мауґлі.

Про тигрів і шакалів
Найперше варто звернути увагу на дату виступу — 21 квітня — акурат між днями народження Гітлера (20 квітня) та Леніна (22 квітня). Може Путін мріє увійти в історію як іще один «великий диктатор»? Сама ж промова, точніше основна її частина, стосувалася винятково внутрішніх російських проблем: пандемія коронавірусу, падіння добробуту населення, зростання цін, маленькі пенсії, нерівність між багатими та бідними, захист прав дітей.
Традиційно поскаржився Путін на історичні образи: «Досі відкриваю шкільні підручники і не розумію, чому там таке написано. Наче не про нас. Про Другий фронт пишуть, а про Сталінградську битву нічого немає. Пропоную спрямувати 24 млрд RUR на оновлення підручників».
Далі настала черга похизуватися знанням літератури. Путін наголосив, що свої інтереси Москва буде захищати в рамках міжнародного права і не хоче «спалювати мости», але обурився «недружніми акціями стосовно РФ». «Ми поводимося надзвичайно стримано, можна сказати прямо без іронії — скромно. Часто взагалі не відповідаємо не лише на недружні акції, але навіть на відверте хамство, — заявив Путін. — Але зачіпають РФ то тут, то там, без усіляких причин. І, звісно, навколо них відразу, як навколо Шерхана, крутяться всілякі дрібні Табакі (шакал, який харчується недоїдками як після тигра Шерхана, так і після зграї вовків Мауґлі. — Ред.), все як у Кіплінґа, підвивають, щоб задобрити свого суверена».
Президент РФ не конкретизував, кого він мав на увазі, але експерти кажуть, що під Шерханом мався на увазі Джозеф Байден, а на роль «шакалів» можна записати кого завгодно: Україну, Польщу, Чехію тощо. «Очевидно, що такою образністю Путін хотів висловити своє ставлення до головного опонента — адміністрації нового президента США, а також до тих країн (дрібних Табакі), які підтримують політику Вашинґтона щодо Кремля», — написав у блозі на «Укрінформі» Дмитро Золотухін, заступник міністра інформаційної політики України у 2017-2019 рр.
Так само дуже туманною виглядала погроза відреагувати «асиметрично, швидко і жорстко» в разі, якщо хтось перетне щодо РФ «так звані червоні лінії». «А де вони будуть проходити, це ми будемо визначати в кожному конкретному випадку самі, — додав володар Кремля. — Організатори будь-яких провокацій, які корінним чином загрожують нашій безпеці, пошкодують про скоєне так, як давно ні про що не шкодували». Хто і про що має пошкодувати, залишилося незрозумілим.
Україні було присвятив іще менше часу. Нічого не сказав про терористичні організації «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка», про стосунки з Україною або про концентрацію військ на українських кордонах. Київ удостоївся згадки лише в контексті показового обурення через нібито організацію заколоту з метою ліквідувати білоруського диктатора Лукашенка, в якій Москва звинуватила Вашинґтон. «Можна як завгодно ставитися до президента України Януковича, котрого також мало не вбили і відсторонили від влади за допомогою збройного перевороту, але практика організації державних переворотів, планування політичних вбивств, у тому числі найвищих посадових осіб, це вже занадто», — сказав Путін.

«Червона лінія» навколо України
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, в інтерв’ю інформаційній аґенції Reuters прокоментував виступ Путіна так: «Я прочитав послання президента РФ наступним чином: ми будемо перетинати вашу «червону лінію», але ви не маєте права перетинати нашу червону лінію, і ми самі будемо визначати, де знаходиться наша «червона лінія».
Ґергард Манґотт із Університету Інсбрука (Австрія) вважає, що «червоною лінією» є для Путіна все, що Кремль трактує як спроби Заходу наблизити до себе колишні радянські республіки, які Москва вважає власною сферою впливу. «Це стосується України, Молдови, Грузії й аж до Центральної Азії», — пояснив він журналістам Deutsche Welle. На його думку, в своєму посланні Путін підтвердив відданість «аґресивній зовнішній політиці, яка почалася з війни в Грузії 2008 року».
«Під корінними інтересами, на порушення яких Путін пообіцяв реагувати «асиметрично, швидко і жорстко», він мав на увазі і План дій щодо членства в НАТО для України. І тут для нас, на жаль, цей сигнал і в Парижі, і в Берліні почують», — зазначив «5-му каналу» Максим Хилько, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма».
Відреагували на промову російського президента й українські парламентарі. У провладній Зе-фракції стримано оптимістичні. В «Європейській солідарності» (ЄС) кажуть: Путін знову відмовляє Україні в суб’єктності. «Путін ненавидить, не сприймає і ніколи не визнає суверенну Україну», — наголосила Ірина Геращенко, депутатка фракції ЄС.
Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та безпеки Центру Разумкова, в інтерв’ю київському виданню «Ділова столиця» також звернув увагу, що Путін жодним словом не обмовився про Окремі райони Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). «Тим самим президент РФ дав зрозуміти, що на сьогоднішній день статус-кво, який існує в цих утвореннях, його влаштовує, і нічого нового Москва з цього приводу не збирається ні робити, ні говорити. Можна сказати, якихось повідомлень про ОРДЛО чекали не стільки в Україні, скільки в самих «республіках», ну, і частина російських патріотів була в передчутті військової допомоги, а то і включення «республік» до складу РФ. Звісно, після промови Путіна ці слухачі розчаровані», — розповів він.
Також варто звернути увагу, що це послання президента РФ, фактично, було передвиборчим — 19 вересня ц. р. відбудуться вибори до Державної думи РФ. «Порожній російський холодильник подарував нам час. Головне пам’ятати, що цей час — не гумовий. Послання Путіна виявилося примирливим посланням старіючого диктатора, котрий хоче «почути кожного» і дати всім по три копійки. Насправді, судячи з усього, було два варіанти. Один войовничий, а інший примирливий. І тут соціологи перемогли (поки що) військових. Судячи з усього, після довгих дискусій і цифр соціологічних досліджень та фокус-груп, прийняли рішення проводити вибори без «маленьких переможних воєн». Тому в посланні Путіна так багато конкретних чисел про збільшення соціальних виплат, допомоги знедоленим і просто на будівництво житла. Путін назвав третину регіонів РФ, куди піде допомога. Також він зрозумів, що екологічні питання збуджують росіян більше, ніж ОРДЛО, і розповів, як будуть вирішуватися питання брудних міст», — розповів Вадим Денисенко, виконавчий директор Українського інституту майбутнього.
Як повідомляв «Міст», Путін готовий зустрітися з Байденом.

Ігор Берчак

До слова
Один із двох американських військових безпілотників, які здійснювали розвідку за 20 км від кордону між РФ і Україною, атакували з невідомих позицій і змусили повернутися на базу. Як пише російське видання «Московський комсомолець», безпілотник RQ-4A Global Hawk із позивним Forte-12 вилетів із одного з летовищ НАТО в Європі на патрулювання Чорного моря, після чого скоїв захід у повітряний простір України в Донбасі. За якийсь час після цього він раптово подав сигнал 7600 («втрата зв’язку»), розвернувся і попрямував до місця постійної дислокації. Зазначається, що після інциденту в російських соціальних мережах розгорнулася дискусія про причини події. Олександр Михайловський, російський військовий експерт, припустив, що роботі апарату могли перешкодити російські засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ). «Схоже, що цей Global Hawk потрапив під дію РЕБ і тому подав сигнал про втрату зв’язку. Він не розбився тільки тому, що оператор відразу ж переключився на запасну частоту», — сказав фахівець. Він припустив, що таким чином російські військові наочно продемонстрували «червону лінію», про яку згадував Путін. «Підійдете ближче — будуть проблеми. Не хотів би припускати, які саме системи були в цьому задіяні, але скажу, що у нас таких систем багато», — похизувався експерт. Ні Міністерство оборони РФ, ні Пентаґон цей інцидент наразі ніяк не прокоментували.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply