Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Путін позбувся політичних конкурентів

Автор:

|

Липень 04, 2021

|

Рубрика:

Путін позбувся політичних конкурентів
Ілля Яшин

Голова одного з муніципальних округів Москви програв вибори ще до їхнього початку.

«Влада узурпована»
Російський опозиціонер Ілля Яшин, який наразі очолює Красносільський муніципальний округ Москви, поскаржився 25 червня у «Фейсбуці», що його зняли з виборів у столичну міську думу. Бо визнали через підтримку ним іншого опозиціонера, Алєксєя Навального, «причетним до екстремістської діяльності».
Яшин дивувався: «Суд не розглядав мою справу. Жодних доказів «екстремістської діяльності» не представлено».
Тож опозиціонер дійшов висновку, що було ухвалене політичне рішення не пускати його більше на вибори. Ще один опозиціонер, Дмітрій Гудков, констатував у «Фейсбуку»: «Влада узурпована. В країні диктатура. Закінчились вибори. Новина про те, кого ще знімуть і посадять – це все, що ми, здається, маємо подивитися перед завісою».
А російський опозиційний громадський рух «Голос» розповів 22 червня, що «в Росії понад дев’ять мільйонів осіб позбавили права обиратися на майбутніх виборах». Гудков зауважив: «Це 8% від усіх росіян, які мають це право. А зараз, після оголошенням екстремістами всіх прибічників Навального, ця кількість точно сягне 10 мільйонів позбавленців. «Загальне виборче право»?».
Зокрема, через нові «антиекстремістські» поправки позбавлені права обиратися ті, в кого друге громадянство й іноземна посвідка на проживання (їх кількість може перевищувати шість мільйонів осіб), засуджені за крадіжки (1,1 мільйона осіб за останнє десятиліття), за «антинаркотичними» статтями (за останні 10 років таких понад 300 тисяч) та «політичними» (екстремізм, агітація з екстремізмом, мову ворожнечі у виступах і публікаціях). За виготовлення й розповсюдження «екстремістських матеріалів» торік засудили 1822 особи. 34 із них – за поширення забороненого ролика Олексія Навального «Пригадаймо шахраям і злодіям їх Маніфест-2002».
«Голос» нагадав при цьому, що багато справ у Росії фабрикують. І наголосив, що позбавлені права обиратися «найбільш політично активні громадяни – волонтери виборчих штабів, учасники опозиційних мітингів, політичні активісти».
Відтак, резюмував: «Фактично цими поправками влада заборонила обиратися політично активній більшості. Серед яких волонтери виборчих штабів, учасники опозиційних мітингів та політичні активісти. У зоні ризику – ще 10 тисяч осіб, притягнених до відповідальності за організацію або участь в акціях протесту. При повторному порушенні їх також чекає позбавлення права бути обраними. Репресивні норми активно використовуються, щоб обмежити участь у виборах чинних політиків».
У список тих, хто мають високий ризик втратити пасивне виборче право, потрапили майже 100 політиків. Серед них – координатори громадської організації «Відкрита Росія», штабів прихильників Навального, незалежні депутати та інші.
«Голос» нагадав, що «таке було в СРСР до 1961 року». Гудков констатував: «Але за Путіна «найкращі» радянські практики відродили».

«Збочення»
Якщо раніше це було незаконною практикою, то надалі триватиме легально. Бо 4 червня президент Росії Владімір Путін підписав ухвалений 25 травня Державною думою (нижньої палати парламенту) закон про тимчасову заборону балотуватися на виборах для учасників і прихильників організацій, визнаних в Росії «екстремістськими».
Проєкт цього закону був внесений до Державної думи невдовзі після того, як Московський міський суд розпочав розглядати позов столичної прокуратури про визнання екстремістськими організаціями Фонд боротьби з корупцією (далі – ФБК) Навального й штабів його прихильників. Але ще задовго до судового вердикту, який з’явився щойно 9 червня, Федеральна служба з фінансового моніторингу не лише внесла 30 квітня до «переліку організацій, причетних до тероризму і екстремізму» штаби прихильників Навального, а й заблокувала їхні банківські рахунки та заборонила відкривати нові.
Натомість 9 червня Московський міський суд визнав «екстремістськими організаціями» не тільки ФБК і штаби прихильників Навального, а й «Фонд захисту прав громадян». Відтак, заборонив їм поширювати будь-яку інформацію, здійснювати фінансові операції, брати участь у виборах та організовувати акції. Їхнім співробітникам, а також тим, хто чинить «умисні дії, що відносяться до продовження або повторного виникнення діяльності даної організації», загрожуватиме до шести років позбавлення волі.
Засідання суду проходило в закритому режимі, оскільки у справі, за версією слідства, є секретні матеріали. Суд погодився зі звинуваченнями прокуратури, що ці три організації «формують умови для дестабілізації соціальної та суспільно-політичної ситуації в Росії», а їхніми фактичними цілями є «створення умов для зміни основ конституційного ладу, в тому числі з використанням сценарію «кольорової революції».
Представник Державного департаменту США Нед Прайс заявив, що Московський суд «фактично криміналізував один з небагатьох незалежних політичних рухів, які залишилися в Росії» й «створив ризик кримінального переслідування та ув’язнення для тисяч прихильників Навального в Росії за те, що вони користуються правами, гарантованими російською конституцією». Відтак, закликав припинити репресії проти Навального і його прихильників та дотримуватися міжнародних зобов’язань щодо забезпечення прав людини.
Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб назвав вердикт Московського суду «збоченням», «кафкіанською атакою на тих, хто виступає проти корупції та за відкрите суспільство» й «спробою заборонити справжню політичну опозицію». Міжнародна правозахисна організація «Amnesty International» кваліфікувала вирок суду як «напад на громадянську активність», який «обмежує право на свободу вираження поглядів і на зібрання для тисяч людей у Росії».
Своєю чергою, російський правозахисний центр «Меморіал» заявив: «Рішення Мосміськсуду не має жодних правових підстав навіть із погляду російського законодавства. Гарячкова швидкість винесення судового рішення і відомі нам обставини судового розгляду змушують говорити про демонстративне нехтування основними принципами права».

Узаконене беззаконня
Засоби масової інформації назвали підписане Путіним 4 червня «законом проти ФБК». Бо він забороняє брати впродовж п’яти років участь у виборах будь-якого рівня засновникам і керівникам організацій, визнаних судом екстремістськими чи терористичними.
Навіть якщо працювали у них впродовж трьох років до визнання екстремістськими чи терористичними. Рядові співробітники таких організацій і ті, чия причетність до їх діяльності встановлена судом, не зможуть претендувати на виборні посади впродовж трьох років.
Причетністю до діяльності забороненої судом організації закон вважає, в тому числі, висловлену підтримка на адресу забороненої організації або її проєктів. Закон має зворотну силу дії – дозволяє заборонити обиратися громадянам, які приєдналися до організацій до того, як вони були визнані екстремістськими.
Юристи Ради Федерації (верхньої палати російського парламенту) стверджують, що «закон проти ФБК» не суперечить конституції, бо тимчасова заборона обиратися – це обмеження прав, а не «відповідальність» особи, а конституція забороняє зворотну силу тільки для законів, що встановлюють відповідальність за те чи інше діяння. Натомість російські правозахисники та опозиціонери слушно зауважили, що цей закон грубо порушує низку основоположних прав і правових принципів і фактично позбавляє людей опозиційних поглядів брати участь у голосуванні.
Речник верховного представника Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля заявив 4 червня : «Цей новий закон став ще одним інструментом придушення критичних і опозиційних голосів, він ще сильніше обмежить політичний плюралізм у Росії. Особливе занепокоєння викликає те, що закон має зворотну силу. Європейський Союз наполегливо закликає російську владу скасувати цей закон і привести російське законодавство у відповідність з тими обов’язками, які взяла на себе Росія в рамках європейського та міжнародного права, включаючи Конвенцію про права людини Ради Європи».
Як повідомляв «Міст», російський суд визнав ФБК і штаби Навального екстремістськими.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply