Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 17, 2021

Путін погрожує завдати ядерного удару по США з повітря та з-під води

Автор:

|

Березень 08, 2018

|

Рубрика:

Путін погрожує завдати ядерного удару по США з повітря та з-під води

Путін намагається переконати увесь світ у величі своєї країни

Путін виступив із традиційним посланням до Федеральних зборів Російської Федерації (РФ). Зі самого початку це 14-те за ліком послання обіцяло бути незвичайним. Воно не прозвучало наприкінці року, як це бувало раніше, і дату виступу неодноразово переносили. Змінилося й місце проведення — Ґеоргіївська зала Кремля поступилася величезному московському виставковому залу «Манеж». Коли Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, пояснив це фразою «Аудиторія цьогорічного послання буде трохи ширша, ніж зазвичай», ніхто не здогадався, що під «аудиторією» маються на увазі зовсім не депутати Федеральних зборів і навіть не громадяни РФ, а Дональд Трамп і все світове співтовариство загалом. Майже третина промови Путіна була присвячена рекламі останніх досягнень російського військово-промислового комплексу (ВПК). За підрахунками Російської служби Бі-бі-сі, президент РФ присвятив темі озброєння 41-у хвилину своєї промови, всім іншим темам — 74 хв.

Фантомас розбушувався
Під час отих 74-х хвилини нічого нового не прозвучало: традиційні «успіхи» порівняно з далеким 2001 роком, обіцянки вдвічі збільшити витрати на охорону здоров’я, збудувати безліч доріг і мало не подвоїти валовий внутрішній продукт (ВВП).
Набагато цікавішими були та 40х хвостиком хвилин, за які володар Кремля фактично розпочав нову «холодну війну». На велетенських екранах одна за одною з’являлися комп’ютерні анімації (більше схожі на дитячі мультфільми), котрі демонстрували новітні зразки озброєння.
В одному з мультиків запущені з території РФ ракети в польоті елегантно обходять американські комплекси протиракетної оборони (ПРО), пролітають над Південним і Північним полюсами й, зрештою їхні траєкторії сходяться десь у Західній півкулі приблизно над США. Путін пояснив, що це нова міжконтинентальна балістична ракета «Сармат», яка при вазі понад 200 т здатна доставити ядерну боєголовку вагою 10 т на відстань понад 16 тис. км, причому летить вона на надмалій висоті, що робить неможливим її перехоплення існуючими засобами ПРО. Ще одна «невидимка» — крилата ракета, оснащена малогабаритною ядерною енергетичною установкою, дальність польоту якої, за словами президента РФ, є практично необмеженою.
Далі, як досвідчений оратор, Путін діяв за принципом «із моста й у воду». «В РФ розроблені безпілотні підводні апарати, здатні рухатися на великій глибині та на міжконтинентальну дальність зі швидкістю, що кратно перевищує швидкість існуючих субмарин і навіть найшвидкісніших надводних кораблів. Безпілотні підводні апарати можуть бути оснащені як звичайними, так і ядерними боєприпасами. Це дозволить їм вражати широкий спектр цілей, у т. ч. авіаносні групи, берегові укріплення й інфраструктуру», — заявив Путін.
Мова про підводний плавальний апарат «Статус-6» — зброю масового ураження, призначену для знищення об’єктів економіки противника. Експерти припускають, що йдеться про кобальтову бомбу потужністю близько 100 мегатонн, підрив якої біля берегів США призведе до виникнення потужних цунамі, що зруйнують великі прибережні міста (наприклад, Нью-Йорк чи Лос-Анджелес), і подальшого радіаційного ураження узбережжя, що зробить величезні території непридатними для життя.
І знову — пальцем у небо. «Найважливішим етапом сучасних систем озброєнь стало створення високоточного гіперзвукового авіаційно-ракетного комплексу, який також, як ви вже зрозуміли напевно, не має світових аналогів. Його унікальні льотно-технічні характеристики дозволяють доставляти ракету в точку скидання за лічені хвилини. При цьому ракета летить із гіперзвукової швидкістю, що перевищує швидкість звуку вдесятеро, ще й здійснює маневрування на всіх ділянках траєкторії, що дозволяє їй гарантовано долати всі існуючі системи ПРО, доставляючи до цілі на дальність понад 2 тис. км ядерні та звичайні боєзаряди. Ми назвали цю систему «Кинджал», — похвалився президент РФ. Ніби й цього замало, він ще й згадав бойові лазерні комплекси та гіперзвуковий ракетний комплекс, бойовий блок якого йде до цілі, «немов метеорит, немов вогняна куля».
Ретельно відібрана аудиторія в «Манежі» мало не відбила долоні гучними та тривалими оплесками. Натомість решта світу принишкла, намагаючись збагнути, що все це означає?

Версія № 1: для внутрішнього користування
Не варто забувати, що 18 березня в РФ відбудуться вибори глави держави. Ігор Малашенко, журналіст і керівник передвиборчого штабу кандидата в президенти Ксенії Собчак, так прокоментував виступ Путіна: «Друга частина промови звучала, як каталог нових озброєнь… В пересічних росіян неминуче мало виникнути відчуття «тільки б не було війни». Добре пам’ятаю ці слова, з якими жили мої батьки, котрі пережили Другу світову війну».
«Промова Путіна підтримує полум’я «холодної війни» напередодні президентських виборів у РФ. Ура-патріотична лозунги за три тижні до дня голосування були потрібні, щоб звернутися до національної гордості виборців», — пише аналітик Джонатан Ґейтгауз у статті для канадської телекомпанії Сі-бі-сі.
«Це промова в стилі «зробимо Росію великою знову» перед президентськими виборами 18 березня. Насправді його промова про ці всі нові російські збройні технології була суцільною пропагандою. Путін намагався грати м’язами перед Заходом і справити враження на свою внутрішню аудиторію», — заявила «Німецькій хвилі» Лайма Люсія Андрікієне, депутат Європарламенту від Литви.

Версія № 2: щоб усі боялися
Водночас із огляду на повну відсутність гідних конкурентів і стовідсоткову впевненість у перемозі Путіна вже в першому турі така версія виглядає доволі кволо. «Путіну не потрібні нові голоси, він і так перемагає», — висловила свою позицію Саманта Виноград, оглядач CNN. Вона впевнена, що адресат промови Путіна цілком очевидний — Дональд Трамп. «Риторика «мої ракети більші, ніж ваші» не була випадковою. Путін хоче, щоб Трамп почув його голосно й ясно», — констатує журналістка.
The Washington Post виступ Путіна також визнав «повідомленням для Вашинґтону» на тлі нещодавно озвучених адміністрацією президента Трампа планів із розробки нової ядерної зброї та перемовин із приводу угод про контроль над озброєннями між США і РФ. Зрештою, багато засобів масової інформації розглядають нову ядерну програму США як головного подразника для такого посилення російської риторики. Нагадаємо, що Вашинґтон затвердив нову ядерну стратегію на початку лютого ц. р. Документ справді викликав великий резонанс у РФ, оскільки, згідно з цією стратегією, США будуть нарощувати ядерні сили в зв’язку з «розвитком російського ядерного потенціалу». Іншими ключовими опонентами США були названі Китай, Іран і Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР).
Інша справа, чи вдалося Путіну налякати Трампа? Державний департамент майже одразу заявив, що очікував таких сигналів від РФ, звинувативши при цьому Москву в порушенні Договору про ракети середньої та малої дії (РСМД), підписаного ще в грудні 1987-го Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейґаном. «Путін підтвердив те, що уряд США давно знав, але Москва раніше категорично заперечувала, що РФ розробляє дестабілізуючі системи зброї більше десяти років, прямо порушуючи свої міжнародні зобов’язання. Деякі з них не відповідають договору РСМД, що особливо нас турбує», — заявила Гізер Ноєрт, офіційний представник Держдепартаменту.
У Пентаґоні ж заявили, що готові відповісти на будь-які загрози. «Ми не здивовані заявами Путіна. Американці можуть бути впевнені, що ми готові захистити свою країну, що б не трапилося», — заявила Дана Вайт, представник відомства.

Версія № 3: давайте спілкуватися
Однак не всі спостерігачі визнали промову Путіна «аґресивною». Британська The Independent навіть оприлюднила точку зору, що вона швидше є «запрошенням до розмови». «Якщо демонстрація нового військового потенціалу — єдиний спосіб досягти поваги, тоді чому б ні», — пише в своїй статті Мері Дежевськи, оглядач видання.
Зрештою, й сам Путін розпочав розповідь про нові досягнення російського ВПК словами: «Нас ніхто не слухав. З нами ніхто, по суті, не хотів балакати. Нехай послухають зараз». На це звернув увагу Андрій Колесников, керівник програми «Російська внутрішня політика та політичні інститути» Московського центру Карнеґі: «Відчуття повного божевілля під час демонстрації нескінченних військових можливостей приходило не раз. Але брязкання зброєю, яке продемонстрував Путін, — ознака слабкості. Цією кіно-слайдовою презентацією Путін більше «примушує до миру», примушує до бесіди, щоб його поважали. Щоб західні партнери сіли з ним за стіл перемовин. І погодилися на здачу самих себе, тобто, скасування санкцій».
Процитуємо ще раз президента РФ: «А тим, хто впродовж останніх 15 років намагається роздмухувати гонку озброєнь, намагається отримати щодо РФ односторонні переваги, запроваджує незаконні з міжнародно-правової точки зору обмеження та санкції з метою стримати розвиток нашої країни, скажу: все, чому ви намагалися завадити, проводячи таку політику, вже здійснилося. Стримати Росію не вдалося! Ми зацікавлені в нормальній, конструктивній взаємодії зі США й Європейським Союзом. Не потрібно створювати для світу нових загроз, а треба навпаки — сідати за стіл перемовин і разом думати над оновленою, перспективною системою міжнародної безпеки та сталого розвитку цивілізації. Росія до цього готова».

Версія № 4: хто не блефує, той не п’є шампанське
Поза тим фантастична російська зброя викликала в багатьох експертів скептичні посмішки. Малкольм Ріфкінд, колишній міністр закордонних справ Великої Британії, назвав промову Путіна класичним взірцем політичної пропаганди: «Якоюсь мірою це схоже на Кім Чен Уна, лідера КНДР, котрий постійно торочить: «Все, в мене є ядерна зброя, і тепер мене ніхто не зачепить». Це робиться для того, щоб справити суто зовнішній ефект».
«Чи працює ця техніка? І чи існує вона? — сумнівається Джозеф Cірінcіоне, президент фонду міжнародної безпеки «Плаушерс». — Всі ці взірці поки що лише в стадії розробки». Як заявив ізраїльському виданню «Курсор» Іван Моїсєєв, керівник Інституту космічної політики, крилаті ракети з ядерними енергетичними установками, якими хизувався Путін, не можуть існувати в принципі. «Не можна на крилату ракету поставити ядерний двигун. Така енергетична установка справді існує в проекті, але вона призначена винятково для космічних ракет», — категорично заявив учений. Роберт Шмукер, німецький експерт у галузі ракетної техніки, також назвав заяву Путіна фальшивою: «Навіть не можу собі уявити, що росіяни створили мініатюрний літаючий термоядерний реактор».
Аналітик Дуглас Баррі, котрий працює в Міжнародному інституті стратегічних досліджень, заявив, що США та СРСР робили аналогічні спроби створити таку зброю в роки «холодної війни». «Виникло так багато проблем на всіх рівнях, що від цього задуму довелося відмовитися», — зазначив він. Експерт додав, що сумнівається в існуванні «реальної програми, здатної призвести до створення діючої системи такого роду».
Не надто повірили на Заході і в ядерну торпеду «Статус-6». «Якщо цей апарат оснастити дуже важкою боєголовкою, то йому буде вкрай складно зберігати задану глибину. Для руху він буде змушений розвивати дуже високу швидкість», — пояснив Браян Кларк, колишній офіцер-підводник Військово-морських сил США, котрий зараз працює старшим науковим співробітником у Центрі стратегічних і бюджетних оцінок. «Не бачу тут способів управління, які дозволили б втілити в реальність таку концепцію», — заявив він.
Водночас Микола Соков, старший науковий співробітник американського Центру Джеймса Мартіна з нерозповсюдження ядерної зброї, назвав концепцію «Статус-6» реліктом радянської епохи. Він пояснив, що в 1940-1950 рр. у СРСР під керівництвом академіка Сахарова вже розроблявся проект торпеди Т-15 із великим ядерним боєзарядом. Від ідеї врешті-решт відмовилися як від безперспективної.
Як не дивно, ці сумніви підтвердив і Віктор Бондарєв, голова комітету Ради Федерації РФ з оборони та безпеки, котрий повідомив, що про серійне виробництво «Сармата» в найближчі роки говорити передчасно, хоча кілька передсерійних одиниць все ж надійдуть на озброєння. Також, за прогнозами п. Бондарєва, на бойовому чергуванні нова крилата ракета з ядерною енергоустановкою та гіперзвуковий ракетний комплекс, що запускає «вогняну кулю», з’являться не раніше, ніж через десять років.
До речі, опосередкованим доказом того, що Путін міг блефувати, є маленький нюанс, на який ніхто чомусь не звернув уваги. Як наголосив президент РФ, умовні назви принаймні двох нових видів стратегічної зброї — крилатої ракети з термоядерною силовою установкою та гіперзвукового авіаційно-ракетного комплексу — поки що не вибрані. Якби ці взірці справді були готові для запуску в серійне виробництво, вони б вже обов’язково мали б якісь бундючні псевдо (зрештою, це передбачає й традиційна для ВПК службова документація).
Показовою є ще одна ніким не помічена фраза Путіна. «Не хочу в цій частині вдаватися в деталі, просто поки що не час», — сказав він, розповідаючи про новітні лазерні установки. Тобто, про траєкторії польоту «Сарматів» навіть зняли мультфільм, а тут скромно: «не час». Можливо, просто нічого демонструвати?

Україна та ще 13 «друзів» Путіна
Послання президента РФ містить ще один чіткий сигнал, на жаль, тривожний для України. І не лише для неї. «Після розвалу СРСР Російська Федерація втратила 23,8 % території, 48,5 % населення, 41 % ВВП, 39,4 % промислового потенціалу, 44,6 % військового потенціалу в зв’язку з поділом Збройних сил СРСР між колишніми союзними республіками», — бідкався Путін.
«Тобто, він національними кордонами РФ вважає кордони Радянського Союзу? Він населення Узбекистану, Казахстану, Литви, Вірменії, Молдови і так далі вважає частиною населення РФ? Він економіку України і Білорусі, й того ж самого Казахстану вважає частиною економіки РФ? Отже, Путін пред’явив рахунок 14-м незалежним державам. І заявив, що це все належить РФ», — написав у блозі на сайті радіостанції «Ехо Москви» Сергій Пархоменко, відомий російський журналіст.
Немає жодних сумнівів, що Путін провів «червону лінію»: територія колишнього СРСР — його зона впливу: «Сподіваюся, що все, що було сказано, протверезить будь-якого потенційного аґресора, а також попередить недружні кроки щодо РФ, такі, як розгортання системи ПРО та наближення інфраструктури НАТО до наших кордонів». Оскільки головними кандидатами на ймовірний вступ у НАТО зараз вважаються Україна та Грузія, отже, саме вони й будуть головними мішенями Кремля.

«Холодна війна» все спише
Поза сумнівами промову Путіна перед Федеральними зборами можна вважати стратегічним планом його наступного президентського терміну. Але слова — це одне, а можливості — інше. Як розповів українському інтернет-ресурсу «Апостроф» Костянтин Боровий, відомий російський опозиціонер, «це пропагандистська кампанія, не заснована на реальних можливостях. Вона оперує віртуальними та вигаданими явищами і подіями. Зараз Кремлю вигідно розвивати тему військового протистояння, загрози з боку Заходу. А по суті — лякати власних громадян, нав’язувати їм небезпеки, які їм нібито загрожують і від яких їх можуть «захистити» лише Путін і його кремлівське оточення».
Кремль справді опинився в складній ситуації. Ставка на те, що Захід після анексії Криму та початку гібридної війни проти України не наважиться відповісти силою на силу, не виправдалася. Захід не поступився, Путін також уперся рогом.
Однак геополітичні амбіції колишнього підполковника КДБ наштовхнулися на банальну перепону — брак ресурсів. Падіння цін на нафту та газ і західні санкції поставили РФ на межу колапсу. Водночас спроби зобразити одного зі «світових лідерів» обходяться бюджету РФ дуже дорого: витрати на війну в Сирії, утримання «шахтарських республік» на Донбасі, фінансування самопроголошених «республік» у Нагірному Карабасі, Придністров’ї, Південній Осетії й Абхазії, розробка якихось фантастичних ракет та атомних торпед. Грошей катастрофічно бракує, але підполковник хоче.
«Зараз уже можна не сумніватися: четвертий президентський термін Путіна пройде під знаком посилення військового протистояння РФ із США і НАТО та в атмосфері глобальної гонки озброєнь. За таких обставин на вирішення всіх тих чудових завдань із підвищення добробуту російського народу, про які йшлося в першій частині передвиборчої промови російського президента, у Москви може просто не залишитися грошей», — підсумовує Андрій Гурков, економічний оглядач «Німецької хвилі».

Ігор Берчак

Мовою чисел
2017-го світовий ядерний потенціал скоротився до 9 425 боєголовок, які перебувають на бойовому чергуванні. Це найнижчий показник із 1959 року, а історичний максимум був зафіксований 1986-го — 64,5 тис. Найбільшим ядерним арсеналом у світі досі володіє РФ — 7 290 боєголовок (мається на увазі загальна кількість: і ті, що перебувають на чергуванні, й ті, що опинилися на складах, але можуть будь-якої миті бути приведені в бойову готовність, й ті, що перебувають на стадії ліквідації). Станом на кінець 2016 року, в США налічувалося приблизно 7 тис. ядерних боєголовок. Далі йшли: Франція (приблизно 300 шт.), Китай (250), Велика Британія (215). У травні 2017 року Комісія Організації Об’єднаних Націй із роззброєння репрезентувала проект всесвітнього договору щодо заборону ядерної зброї. Однак, жодна з дев’яти ядерних держав (США, РФ, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль, Об’єднане Королівство, Франція та КНДР) не підтримала цю ініціативу. Єдиною країною, що добровільно ліквідувала свій ядерний потенціал 1993 року була Південно-Африканська Республіка.
Із 2002-го Агенція з протиракетної оборони США отримала на створення і розвиток ПРО приблизно 123 млрд USD згідно з документами Рахункової палати США, опублікованими в травні 2017-го. На 2019 рік Агенція просить ще 9,9 млрд USD. Відкритих даних про те, скільки йде коштів на розробку російських систем ПРО немає. 2018-го витрати на національну оборону в США зростуть до рекордних 716 млрд USD, пише Defense News. Оборонний бюджет РФ складе приблизно 70 млрд USD.

До теми
Незважаючи на економічну кризу, РФ продовжує наполегливо витрачати кошти на розробку нових видів озброєнь. Не лише стратегічних, але й звичайних. Так у Москві заявили, що цього року армія отримає новітню авіабомбу «Дриль». Як розповів Володимир Лєпін, генеральний директор концерну «Техмаш», скидання бомбової касети калібром 500 кг буде здійснюватися без входу літака-носія в зону ураження систем протиповітряної оборони (зокрема, зі стратосфери, основна висота бойового застосування — 14 км). Далі «Дриль» здатна самостійно (в режимі планера) подолати відстань до 30 км і доправити в район цілі 15-х бойових елементів, наведення яких буде здійснюватися за допомогою глобальної системи позиціонування ГЛОНАСС.
Також у РФ розпочали розробку танка на колісній платформі «Бумеранг», який матиме дистанційно керований модуль озброєння і керамічний бронезахист. Аналогом такої техніки стали американський важкий бронеавтомобіль M1128 родини Stryker, французький AMX-10RC та італійська машина Centauro, всі вони озброєні 105-мм гарматами.

Гоп-ля
Увесь минулий рік шпальти російських часописів рясніли бадьорими повідомленнями про відновлення радянського проекту «атомних потягів». Ще 1987 року СРСР увів у дію 12 поїздів, які ззовні нічим не відрізнялися від звичайних вантажних, але насправді кожен перевозив по три міжконтинентальні ракети з ядерними боєзарядами, що були здатні досягнути території США. Бойові потяги, які отримали кодову назву «Молодець», дислокувалися в закритих залізничних депо в Костромі, Пермі та Красноярську. Після розвалу СРСР «атомні потяги» були утилізовані. Але в теперішній РФ вирішили відродити оригінальний проект. Було оголошено, що в 2018-2020 рр. на озброєння ракетних військ РФ надійдуть бойові залізничні ракетні комплекси «Баргузин», що будуть здатні проїжджати 2,4 тис. км на день, непомітно перевозячи арсенал термоядерних ракет. Потяги будуть замасковані під пасажирські або вантажні, тож їх буде неможливо ідентифікувати ні з повітря, ні зі супутників. Кожен потяг нового комплексу планувалося озброїти шістьма міжконтинентальними балістичними ракетами типу РС-24 «Ярс» із термоядерними боєголовками потужністю 250 кілотонн. Радіус їхньої дії становить 10,9 тис. км, не рахуючи, звісно, радіусу дії поїзда. Однак, наприкінці 2017 року з’явилося останнє повідомлення про «Баргузини»: «Реалізація проекту тимчасово призупиняється». Причина банальна — брак коштів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply