Новини для українців всього свту

Thursday, May. 6, 2021

Путін почав розігрувати проти Зеленського «кримську карту»

Автор:

|

Червень 19, 2019

|

Рубрика:

Путін почав розігрувати проти Зеленського «кримську карту»
Крим — це Україна

Кремль продовжує плекати надії повною мірою скористатися відсутністю політичного досвіду в новообраного президента України та протиснути вигідні для себе рішення. Тепер тиск розпочався з боку окупованої Автономної Республіки Крим (АРК). Наступ відбуваються за двома напрямками. Один із них президент Російської Федерації (РФ) уже випробував в окупованій частині Донбасу, інший — хитріший, в ньому головна увага приділена так би мовити гуманітарним питанням. Хоча від цього він не стає менш небезпечним.

Хід паспортом
Минулого тижня стало відомо, що 125 колишніх мешканців АРК, котрі після анексії переїхали на материкову Україну, подали заяви в міґраційні підрозділи РФ з проханням надати їм російське громадянство. Наразі відомо, що поки що жодного паспорта громадянина РФ за цими заявами не видали. Однак, насторожує інше — в Міністерстві внутрішніх справ РФ заявили, що всім громадянам України, котрі народилися на території АРК або до 2014 року мешкали там, російські паспорти будуть видавати за спрощеною, так званою донецькою схемою.
Нагадаємо, що 24 квітня ц. р. Путін підписав указ про спрощене отримання паспортів РФ жителями Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Зроблено це нібито «з метою захисту прав і свобод людини і громадянина, на підставі загальновизнаних принципів і норм міжнародного права». Відтепер паспорт РФ (як внутрішній, так і закордонний) мешканці непідконтрольних Києву районів Донбасу можуть отримати упродовж лише трьох місяців без обов’язкових іспитів на знання мови та законодавства і дотримання вимоги про проживання в РФ більше п’яти років. Причому отримання російського громадянства можливе і без відмови від громадянства України. Таке рішення в Кремлі обґрунтували «специфікою ситуації, що склалася».
Київ і Захід на це рішення Путіна відреагували гостро. Володимир Зеленський заявив: «По-перше, я б не радив російській владі даремно витрачати час, намагаючись спокусити громадян України паспортами РФ. Можливо, і знайдеться той, хто досі перебуває під впливом пропаґанди. Можливо, хтось зробить це заради заробітку або у спробі сховатися від кримінальних розслідувань. Ми навіть можемо надати Путіну перелік громадян України, котрим найближчим часом стане дуже некомфортно в країні, яку вони цинічно грабували, зловживаючи високими посадами. Нехай РФ вирішує, де найбільше їй потрібні такі «професіонали» — у Ростові чи Магадані».
А Курт Волкер, спеціальний представник Державного департаменту США у справах України, заявив, що рішення РФ підриває зусилля з відновлення контролю України над ОРДЛО. «Донбас — це Україна, і люди там, незалежно від мови, якій віддають перевагу, є українцями. Останнє рішення РФ видавати паспорти є вкрай провокаційним, воно напряму походить із «окупаційного сценарію» та підриває зусилля з виконання мінських угод та відновлення українського контролю на Донбасі», — написав він у Twitter.
У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України заявили, що указ Путіна не має юридичної сили, і Київ ніколи його не визнає. Однак насправді не варто недооцінювати кремлівську ініціативу. «Спрощена видача російських паспортів є для Кремля частиною плану з паспортизації всієї України. Чим більше громадян України складе присягу на вірність РФ, тим краще», — таку думку в своєму блозі на сайті «Радіо Свобода» висловив політичний оглядач Віталій Портников. Він вважає, що «у нових громадян не будуть вимагати, щоб вони, як це було ще в недавньому минулому, відмовлялися від громадянства України». «Ні, у Москві хотіли б створити інститут подвійної лояльності та постійною видачею російських паспортів підкреслити нікчемність українського громадянства для його власників. Крім цього, критична маса «російських громадян» в українських реґіонах завжди може стати приводом для захисту їхніх інтересів. За схожою схемою розвивалися події в Придністров’ї, Абхазії та Південній Осетії», — зазначив п. Портников.

Хід водою
Тим часом нагадав про себе давно всіма забутий Юрій Мєшков, перший і єдиний президент АРК. Через соціальні мережі він звернувся до президента України з проханням відновити подачу води на півострів, а також відновити залізничне сполучення.
Юрій Мєшков заявляє, що припинення постачання води через Північно-Кримський канал спричинило погіршення якості життя людей і викиди хімічних речовин на заводі «Кримський титан» в Армянську. До того ж, через зупинку залізничного сполучення «залишаються розділеними багато кримських сімей, які мають родичів в Україні».
Нагадаємо, що Україна забезпечувала до 85 % потреб АРК у прісній воді через Північно-Кримський канал (збудований у 1961-1971 рр. для забезпечення водою посушливих територій Херсонської та Кримської областей Української РСР), що сполучає головне русло Дніпра з півостровом. У травні 2017-го Україна завершила будівництво дамби на каналі, яка повністю перекрила подачу води на територію АРК.
На перший погляд, «водна пропозиція» має суто гуманітарний характер: «життя людей погіршилося», «можлива екологічна катастрофа», «якщо ви в Києві вважаєте кримців своїми громадянами, зробіть їм крок назустріч» тощо. Але якраз у цьому й полягає підступність плану. В команді Зеленського цілком можуть спокуситися можливістю «зробити крок» назустріч та потрапити таким чином у розставлену Кремлем пастку.
«Для росіян проблема постачання питної води до Криму — критична, особливо цього літа, яке передбачають дуже спекотним. Ця пропозиція була абсолютно прогнозованою. Й окупаційна влада АРК зараз піде на такі кроки, щоб дати можливість новій українській адміністрації обґрунтувати питання водопостачання гуманітарними міркуваннями. Говоритимуть про те, що «це українські громадяни, й їм потрібно так само надавати воду». А з урахуванням зміни позиції по Донбасу, яку озвучив Кучма, я цілком не виключаю того, що адміністрація Зеленського може включитися в ці ігри. Йти на поступки РФ категорично не можна, адже тоді окупація Криму буде безстроковою. Зараз вода — це наша потужна зброя проти РФ, яка сильніша за атомну», — пояснив ЗІКу Тарас Березовець, політолог та автор книги «Анексія: острів Крим. Хроніки «гібридної війни».
«Заява подається достатньо гібридним шляхом, нібито від представника громадськості, адже Мєшков офіційно не представляє російську владу. Водночас ці два питання (вода по каналу і залізничне сполучення) — критично важливі для аґресора. І саме вони визначать у середньотерміновій перспективі, хто буде контролювати півострів. Якщо ми сьогодні підемо на поступки в цих питаннях — це буде означати, що фактично відмовляємося від Криму. Тому що саме ці важелі зараз є одними з небагатьох, які реально можуть вплинути на ситуацію, й якими ми ще поки користуємося», — каже Борис Бабін, експредставник президента України в АРК.

Хід конем
Але насправді розрахунок Кремля водою не обмежується. Головна ідея захована наприкінці листа Мєшкова: «Я не настільки наївний, щоб очікувати, що Зеленський відразу накаже пустити воду. Які можуть бути дії? Скажімо, я відчуваю глибоку повагу до Леоніда Кравчука. Чому б його не запросити для обговорення загальних проблем? Із боку РФ — Микола Платошкіна (російський дипломат, політолог та історик. — Ред.) — також більш ніж авторитетна людина. Вони не пов’язані з офіційною владою й нічого нікому не винні. Можна звернутися до Олександра Лукашенка, щоб він надав нам можливість поспілкуватися».
На думку Мєшкова, Крим, який він готовий представляти, має бути третім суб’єктом таких перемовин. «Це буде якщо не мінський формат, то в будь-якому разі публічне обговорення між не пов’язаними з владою людьми. Скільки можна воювати, нагнітати ситуацію, коли озброєні люди диктують свою волю та захищають інтереси олігархів? А Зеленському пропоную по-іншому, нормально, з точки зору інтелекту поглянути на ситуацію та дати можливість названим вище людям разом запропонувати щось прийнятне і для України, і для РФ, і для Криму», — вважає Мєшков.
Ось такий «хід конем»: скільки можна воювати — давайте поговоримо. До речі, абсолютно те саме щодо ОРДЛО пропонує й Віктор Медведчук. Якщо Адміністрація президента Зеленського піде на прямі контакти з представниками окупованого півострова або донецькими сепаратистами (хай навіть і з гуманітарних міркувань) про підтримку Заходу Києву доведеться забути. Крим і Донбас стануть суто внутрішньою справою України і РФ. Власне цього й домагається Путін.

Ігор Берчак

Довідка
Юрій Мєшков — кримський політик і юрист, перший і єдиний президент АРК (1994-1995). Відомий своїми українофобськими поглядами. Очолював Республіканський рух Криму і блок «Росія», які ще в 1990-х виступали за незалежність півострова від України та приєднання його до РФ. Після втрати посади переїхав до Москви, де викладав у Юридичній академії. У березні 2014-го повернувся до Сімферополя, заявивши, що готовий знову очолити Крим, оскільки вважає, що 1995 року влади його позбавили незаконно. 2016-го Мєшкова внесли в базу сайту «Миротворець» за його антиукраїнську діяльність і сприяння російським окупантам у Криму.

Мовою чисел
Результати останнього соціологічного опитування російського аналітичного центру «Левада-Центр» засвідчили невтішні для Кремля зміни в ставлення громадян РФ до анексії АРК 2014 року. Найпопулярнішою відповіддю на запитання «якою мірою ви готові платити за приєднання АРК до РФ» стало «Зовсім не готовий» — 36 %. Це рекордний показник у подібних опитуваннях «Левада-центру», починаючи з березня 2014-го. На другому місці — «певною мірою» — 26 % (у березні 2016-го так відповіли 32 % респондентів). Варіанти «повною мірою» і «значною мірою» вибрали лише 7 % і 9 % відповідно. Нарешті, 17 % вибрали відповідь «не вважаю, що цей тягар ляже на звичайних громадян», а 5 % не змогли відповісти. Опитування «Левада-центр» провів 24-29 травня ц. р. за репрезентативною всеросійською вибіркою міського та сільського населення обсягом 1 616 осіб у віці від 18 літ і старших у 137 населених пунктах і 50 суб’єктах РФ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply