Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 17, 2021

Путін може залишатися при владі аж до 2036 року

Автор:

|

Березень 18, 2020

|

Рубрика:

Путін може залишатися при владі аж до 2036 року
Путін і Валентина Терешкова

67-річний колишній підполковник КДБ Путін уже 20 років беззмінно керує Російською Федерацією (РФ), адже перебування на посаді президента Дмитра Медведєва в 2008-2012 рр. було суто номінальним. 2024-го збігає його цей президентський термін і, згідно з Конституцією, він більше не мав права балотуватися на найвищу посаду в країні. Але в те, що Путін відмовиться від влади, не вірив ніхто. Питання полягало лише в тому, в який спосіб він спробує втриматися на чолі держави. Як виявилося, спосіб обрали простий, як двері — володар Кремля вирішив просто переписати Конституцію.

Космонавт і політика
15 січня ц. р. під час щорічного звернення до Федеральних зборів РФ (верхня палата парламенту) глава держави запропонував внести в основний закон країни зміни. І все закрутилося зі шаленою швидкістю. Вже 10 березня депутати Державної думи (нижня палата парламенту) схвалили закон «Про вдосконалення регулювання окремих питань організації та функціонування публічної влади». Не будемо описувати суто внутрішні зміни (реформа судової системи, повноважень губернаторів тощо).
Головну сенсацію несподівано для всіх запропонувала Валентина Терешкова, депутатка від президентської фракції «Єдина Росія» (до речі, перша в світі жінка-космонавт), котра запропонувала обнулити президентські терміни Путіна. «Питання стоїть не про Путіна, а про нас, громадян РФ, та її майбутнє. Якщо так, то навіщо крутити і мудрувати, навіщо городити якісь штучні конструкції? Треба все чесно, відкрито і публічно передбачити. Взагалі прибрати обмеження щодо числа президентських термінів у Конституції. Якщо цього вимагатиме ситуація, і, найголовніше, якщо цього захочуть люди, закласти в законі можливість для чинного президента знову обиратися на цю посаду», — заявила вона. Рівно за 20 хвилин Держдума «космічну» поправку схвалила. Наступного дня те саме зробила Рада Федерації, ще за кілька днів дав свою згоду Конституційний суд РФ. Залишилася остання формальність — всенародне «голосування» 22 квітня, в результатах якого ніхто не сумнівається.

«Підтримка співвітчизників за кордоном»
І щоб завершити тему поправок до Конституції РФ. Також проголосували за заборону на заклики до відчуження територій РФ, захист історичної правди, що передбачає, зокрема, те, що РФ є правонаступницею СРСР, пріоритет законодавства РФ над міжнародним і російську як «мову державотворчого народу, що входить в багатонаціональний союз рівноправних народів РФ». На додачу до останнього пункту прийняли додатковий закон, що передбачає спрощене надання громадянства РФ громадянам інших країн, котрі «вільно володіють російською мовою» та мають «додаткові підстави» для набуття громадянства. Під підставами мається на увазі те, що самі заявники або їхні прямі родичі постійно проживають або раніше постійно проживали на території РФ або на території, що належала до СРСР чи Російської імперії (навіть так!), у межах державних кордонів РФ.
І ще один пункт — про «підтримку співвітчизників за кордоном». Сам російський лідер раніше не раз заявляв, що за межами РФ проживає багато його «співвітчизників». Ось одна з показових цитат: «Там уже неважливо, якої етнічної групи людина, якої національності, за кордоном усі носії російської культури і російської мови мають право називатися росіянами».

Загрози для України
Власне ті останні поправки і найбільшу загрожують Україні. «Що це означає для іншого світу і для України. Не лише ігнорування можливого звинувачувального вироку міжнародного трибуналу в справі МН17 (це достатньо прогнозована позиція). Логічним виглядає створення у РФ надбудови, яка дозволить ухвалювати рішення про розширення федерації за рахунок країн і територій, які будуть цього «прагнути». І це виглядає суттєвою загрозою для України, зокрема, у контексті реінтеграції Окремих районів Донецької та Луганської областей, уже окупованих РФ. У нашому суспільстві побутує небезпечна думка, що, зі смертю Путіна (біологічною чи політичною), політика Москви щодо України зазнає суттєвих змін. На жаль, це не так — імперський дискурс охопив російський істеблішмент надійно. Мета Кремля — приборкання України — залишається незмінною», — заявив Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики.
«Останні конституційні правки змусили всіх обговорювати російське майбутнє. Але в тому й річ, що після Путіна цілком може бути все той же «путін». Людей, котрі виросли в СРСР, змінили люди, які виросли при Володимирові Путіну. Досвід життя країни при ньому — це досвід їхнього персональної життя. Пропаґанда може змінитися, але досвід переживання і проживання політичної реальності залишиться», — написав Павло Казарін, відомий український журналіст, на сайті «Крим. Реалії».
Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова, розповів PolUkr.net, що відмова від верховенства міжнародного права позбавить Україну засобів тиску на РФ. «Щодо відмови РФ від верховенства міжнародного права, це тактичний маневр. Москва досі виконувала більшість вироків Європейського суду з прав людини. Вочевидь, цією ініціативою Путін хоче ще більше ізолювати РФ, аби створити комфортніший для себе авторитарний режим. Відмова від міжнародних зобов’язань, які незручні для Кремля, продовжуватиме шлях до самоізоляції. Це позбавлятиме нас інструментів тиску на РФ в ситуаціях порушення Москвою міжнародного права», — розповів він.
Своєю чергою, Костянтин Єлісєєв, колишній заступник міністра закордонних справ і колишній представник України при Європейському Союзі, вважає, що Кремль підважує архітектуру світової безпеки, й Україна та світова спільнота повинні це засудити. «Конституційними змінами Путін хоче гарантувати собі збереження влади і після 2024-го. Прагне перетворитися на вічного царя. Те, що робить РФ, неґативно позначиться на країнах світу. Зокрема, й на Україні. Адже заперечення верховенства міжнародного права порушує архітектуру світової безпеки, світовий порядок. Україна мала б активно проаналізувати ці виклики, а українське Міністерство закордонних справ мало б підіймати ці питання на міжнародних майданчиках. Маємо перешкоджати росіянам паплюжити міжнародні норми. Щоб вони за це отримали якнайбільше покарання. Щоб РФ було дедалі важче грати активну роль в реґіоні», — каже він.
Мирослав Маринович, радянський дисидент, український правозахисник, а тепер — проректор Українського католицького університету, в інтерв’ю Liga.net наголосив, що місця для незалежної України в путінській картині світу немає. «Є злочинці, які перевиховуються, є ті, які ні. У випадку Путіна, Суркова (колишній помічник президента РФ з питань України, автор концепції «русского міра» — Ред.), Російської імперії у мене немає відчуття, що вони можуть змінитися. Чому немає? Тому що Російська імперія в принципі неможлива без України. В Україні — її легітимація. Тому що в Україні є Київ. Без Києва Російська імперія не має сенсу. Без Києва Росія перетворюється на Московію», — заявив він.

Ігор Берчак

До слова
Джон Салліван, посол США в Москві, назвав критику Кремля на тему того, що Вашинґтон «полює» за громадянами РФ, «невиправданою». За його словами, Сполучені Штати не полюють за росіянами, а просто застосовують свої закони та домовленості про екстрадицію з країнами-партнерами. В інтерв’ю газеті «Комерсант» він пояснив, що ця практика не націлена вибірково на громадян РФ. «Я це вам можу сказати як той, хто багато років пропрацював в Міністерстві юстиції США. Ми видаємо іншим країнам набагато більше людей в рамках домовленостей із ними. Кількість же затриманих за запитом США росіян не така вже й велика. Тож критика США в цьому випадку невиправдана».
Нагадаємо, що 7 березня в міжнародному аеропорту Джона Кеннеді в Нью-Йорку аґенти ФБР затримали Кирила Фірсова, громадянина РФ. Його підозрюють у розкраданні персональних даних громадян США (інформація про дати народження, адреси, номери соціального страхування) для подальшого продажу з метою використання в підроблених американських посвідченнях особи. Прокуратура Південного округу штату Каліфорнія просила засекретити матеріали справи, але суддя вирішила їх оприлюднити. За версією обвинувачення, Фірсов — адміністратор сайту Deer.io. Як заявив Браян Нілсон, агент ФБР, росіянин «вивідував імена і паролі власників акаунтів, щоб надалі незаконно їх використовувати». У ФБР стверджують, що платформа Deer.io базується в РФ і дає можливість злочинцям купувати нелегальні товари та послуги. За даними американських спецслужб, сумарний обсяг продажів платформи з жовтня 2013 року налічує понад 17 млн USD.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply