Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Путін хоче перекласти проблему Савченко на Порошенка

Автор:

|

Березень 17, 2016

|

Рубрика:

Путін хоче перекласти проблему Савченко на Порошенка

Надія Савченко

У Міністерстві закордонних справ (МЗС) Російської Федерації (РФ) заявили, що не розглядатимуть повернення української льотчиці на Батьківщину доти, доки її не засудять.

Спершу — вердикт
12 березня Марія Захарова, офіційний представник МЗС РФ, стверджувала, що питання передання Києву Надії Савченко, незаконно переслідуваної Кремлем льотчиці та народного депутата України, не з’явиться на порядку денному доти, доки суд не винесе рішення в її справі. А відбуватиметься це впродовж 21-22 березня ц. р.
Відтак нагадаємо, що українку обвинувачують у тому, що вона вказала мінометникам координати місцеперебування працівників телеканалу «Росія 24», котрі загинули в результаті обстрілу, а також незаконно перетнула кордон РФ. Причому продовжують звинувачувати й після того, як адвокати Надії довели, що телевізійники загинули після того, як її взяли на сході України в полон російські диверсанти та переправили до РФ.
Російські аґресори намагаються цим карним процесом проти льотчиці досягти, по-перше, пропаґандистської мети — запевнити, що українці — буцімто страшні злочинці, котрі не заслуговують підтримки світової громадськості. А по-друге, як і будь-які інші терористи, росіяни прагнуть виторгувати взамін за заручницю неабиякі дивіденди.
Однак про них розповімо після того, як повідомимо, що наразі п. Савченко, щоб дожити до оголошення їй вироку, 10 березня вийшла з оголошеного нею 4 березня сухого голодування, яким вона протестувала проти позбавлення її судом останнього слова. При цьому українка запевнила, що почала пити воду саме для того, щоби протриматися до завершення суду над нею, а не через сфабрикований росіянами лист, у якому її закликали припинити голодування від імені Петра Порошенка.
Адвокати ж Надії пояснили, що сухе голодування поставить під загрозу її життя вже через чотири-п’ять днів. До того ж, згідно з російським законодавством, її змушені будуть годувати примусово, якщо стан здоров’я бранки погіршуватиметься.
14 березня після зустрічі з українкою в камері слідчого ізолятора Микола Полозов, адвокат льотчиці, повідомив: «Її здоров’я йде на поправку. Вона п’є воду, вітамінні суміші, виглядає значно краще, ніж минулого тижня. Температура минулася, зараз 36,1; тиск — низький, 100/60, але Надя каже, що це — нормально».
«Надія почувається не дуже добре, хоч і краще, ніж на минулому тижні. Вона припинила сухе голодування, але в неї був план, принаймні з того, що вона казала, повернутися до сухого голодування після вироку, й я не чув, щоб вона від цього плану відмовилася», — розповів Ілля Новиков, інший адвокат льотчиці.

Взамін за Крим чи зняття санкцій?
Стосовно ж того, що збирається робити з українкою Путін після оголошення їй вироку, п. Новиков заявив 15 березня: «Вважаю, що Росія ще сподівається, що вона щось отримає за Надію Савченко — або визнання, на мою думку, статусу Криму де-факто російською територією, або полегшення санкцій, або щось подібне. За моєю інформацією, нічого такого РФ не отримає». «Питання полягає не в тому, які домовленості та перемовини будуть тривати до винесення вироку, а в тому, щоб за цей час у російському МЗС зрозуміли, що нічого такого не буде і треба зафіксувати втрати, треба підвести риску, треба просто втратити найменше, не сподіваючись отримати щось більше», — порадив правник Кремлю.
«За тиждень, який залишився, цей меседж буде чітко донесений до російських представників Державним департаментом США. І в такому випадку в нас відкривається шлях до обміну чи до якогось іншого вирішення цього питання», — сподівається п. Новиков.
А тим часом помічник заступника державного секретаря США в інтерв’ю газеті «День» заявив: у Державному департаменті сподіваються, що на рішення російської влади звільнити українську льотчицю вплинуть заяви політиків усього світу на підтримку Надії Савченко. «Упродовж останнього тижня ми побачили просто дивовижний прояв підтримки п. Савченко та засудження дій російського уряду. З боку США державні діячі всього політичного спектра — як віце-президент Байден і держсекретар Керрі, так і республіканські та демократичні члени нашого Конґресу — висловилися з цього питання. Можу також сказати, що були приватні розмови на високому рівні між урядом США й урядом РФ щодо цього питання. І ви також чули про заяви політиків в усьому світу — від Федеріки Могеріні як високого представника зовнішньої та безпекової політики ЄС, а також від інших європейських лідерів. Будемо сподіватися, що ці голоси матимуть вплив», — сказав він.
Водночас Сергій Рахманін, заступник головного редактора зазвичай неабияк поінформованого київського часопису «Дзеркало тижня», переповів повідомлення не названих ним джерел про те, що президента РФ змусили наблизити дату винесення вироку Надії доволі жорсткі акції протестів біля російських дипломатичних представництв на її Батьківщині. Ці ж джерела розповіли журналісту, що Путін особисто обіцяв Анґелі Меркель, канцлеру Німеччини, повернути українку на Батьківщину — найімовірніше, шляхом помилування і наступного обміну на спецназівців.
Бо, по-перше, розглядає це як публічну демонстрацію готовності Кремля до компромісів, здатну стимулювати зговірливість Банкової. А по-друге — розраховує, що в російській в’язниці вона є проблемою для нього, а на волі в Україні здатна перетворитися в проблему для Президента Порошенка, позаяк бранка — набагато рішучіша, ніж він сам.

«Мертвим пожежа не страшна»
Утім, російський публіцист Дмитро Орєшкін зауважив: «Вийшло, що вона перемагає Путіна. А це для Путіна — найстрашніше. Він — «мачо». Він повинен усіх обігрувати і всіх перемагати. А тут якась діваха у вишиванці виявляється здатною чинити йому опір. Це — неймовірно. Найголовніше для Путіна тепер — не здати її під тиском, бо якщо він це зробить, то це буде означати, що він утратив обличчя».
Натомість російський політолог Станіслав Бєлковський каже, що «мертвим пожежа не страшна». «Ми виходимо з того, що міжнародна репутація Путіна — вельми сумнівна і рятувати там уже нічого. Йому потрібно рятувати не власну репутацію з його погляду, а позиції «сильного гравця», нехай і зі знаком мінус», — уважає він. «Тож чим більше галасу навколо підсудної, тим дорожче коштує Савченко. І Путін буде торгуватися. Вже торгується. Саме тому вирок відклали на десять днів», — упевнений політолог.
«Вона для нього — абсолютна функція, персонаж, а не герой історії. Для нього це — предмет торгівлі, він збирається її продати. І натомість хоче отримати максимум. Тому що він завжди може сказати, що мої там ГРУвці, десантники й інші полонені. Це ж — прості смертні, а Савченко — це ж лідер фракції, надія нації, Герой України, тому, звісно, я міняю її в пропорції один до ста», — пояснив п. Бєлковський.
Своєю чергою, соціолог Костянтин Малєєв сумнівається в можливості обміну Надії на російських військових Євгена Єрофєєва й Олександра Александрова, котрих узяли в полон українські військові зі зброєю в руках: «Росія не зацікавлена в їхньому поверненні. З точки зору Путіна, вони — зрадники. Йому однаково, у якій в’язниці вони сидітимуть — у нашій чи його».
«Якщо домовленості про обмін будуть, то — ширші. Надія Савченко, Олег Сенцов, Олександр Кольченко — важливіші фігури за всіх росіян, котрі сидять в Україні. Всі це розуміють», — припускає соціолог. А затягування судового процесу над українкою він пояснив так: «Путін поводиться, як голова мафіозного угруповання. Його нічого не цікавить, крім власного престижу, як він його розуміє. Він демонструє, що на нього неможливо вплинути й командує в Росії лише він».
А колишній радянський розвідник Володимир Різун, більше відомий під псевдонімом Віктор Суворов, упевнений: «Путін мусить звільнити українку, інакше погубить себе. Пацан має розуміти не тільки короткотермінову, але й довготермінову перспективу свого вчинку. Ну, покажеш 86 % (ідеться про відсоток росіян, котрі начебто підтримують Путіна. — Ред.), що не здригнувся і залишив Савченко в тюрмі. Це — короткотермінове рішення. А в перспективі що?» Відтак екс-шпигун звернувся до Путіна: «Тебе, кремлівську худобу, все одно спіймають, із тобою все одно розберуться. У тебе, чекіста, зараз залишився єдиний шанс урятувати і себе, і Савченко. Інакше кожен твій крок буде лише погіршувати становище Росії. Звільнити Савченко — погане рішення для Путіна, але інші — ще гірші».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply