Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Пригожин наступає на п’яти Путіну й мобілізація йому не допоможе

Автор:

|

Грудень 09, 2022

|

Рубрика:

Пригожин наступає на п’яти Путіну й мобілізація йому не допоможе
Кувалда Пригожина

На Російську Федерацію (РФ) чекає чергова хвиля мобілізації, проте це ще дужче погіршить загальну якість російських військ, які перекидають на фронт до України. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW). «Продовження прихованих мобілізаційних заходів і потенційна підготовка до наступної хвилі мобілізації в тандемі з поточним осіннім призовним циклом створюють значне навантаження на і без того перевантажений російський апарат формування Збройних сил», — йдеться у повідомленні.

Наука для інших
Путін, вочевидь, наказав припинити так звану часткову мобілізацію, щоб звільнити бюрократичний та адміністративний потенціал для призову. Однак російська влада ніколи не припиняла мобілізаційні зусилля цілком, а це означає, що обмежена кількість мобілізованих усе ще проходить через систему підготовки в той час, коли новобранці проходять свій власний цикл навчання.
Але мобілізації активно пручаються. У російських Telegram-каналах з’явилося відео затримання двох військовослужбовців, які відмовилися їхати на війну. Солдатів демонстративно скрутили просто під час шикування. На пропаґандистському відео зі строю на плацу по черзі викликають двох військових, до них підходить слідчий і повідомляє, що проти них порушили кримінальну справу за ч. 2.1 ст. 332 (невиконання наказу) Кримінального кодексу РФ. Потім конвой із нашивками на рукавах «Військова поліція» брутально затримує солдатів. Їх обшукують, одягають кайданки та саджають у поліційну машину.
На відео не вказано, коли і де його фільмували. Але на ролику видно зелений газон, погода дощова, солдати тепло одягнені. Також незрозуміло, були затримані мобілізованими, чи контрактниками. Користувачі повідомляють, що подія сталася в Білгородській області. Військових затримали за відмову їхати на війну в Україну. Їм загрожує до трьох років в’язниці.
Та за словами адвоката Максима Гребенюка, затримувати військових на території військової частини не було необхідності. Він вважає, що затримання провели «демонстративно», щоб це була «наука для інших».

Фінансові втрати
Однак російському війську бракує не лише особового складу. Від початку повномасштабної збройної аґресії проти України окупанти втратила більше 8 тис. одиниць різної військової техніки. Всі втрати зафіксовані на фото чи відеоматеріалах. Збройним силам України (ЗСУ) вдалось повністю знищити 4 927 одиниць ворожої техніки, ще 2 619 одиниць захопили як трофеї. 300 одиниць техніки окупанти кинули самі, ще 198 одиниць було пошкоджено. Експерти встановили, що за період війни російські загарбники втратили 1 748 бойових машин піхоти, з яких 1 078 знищені, а 553 захоплені ЗСУ. Також загарбники втратили 1 504 танків (862 знищені, 522 захоплені), 718 бойових панцерних машин (439 знищені, 245 захоплені). Крім того, за період війни російські загарбники втратили 154 реактивних систем залпового вогню і 80 зенітно-ракетних комплексів.
За дев’ять місяців повномасштабної війни проти України РФ втратила 82 млрд USD, що становить чверть її річного бюджету. Ця оцінка Forbes передбачає безпосередні витрати, необхідні для підтримання військових дій. Але не містить стабільних витрат на оборону чи втрати, пов’язані з економікою. «2021 року всі бюджетні доходи РФ становили 340 млрд USD. Тобто, РФ витратила на військові дії вже чверть минулорічних доходів. Якщо навесні ц. р. такі витрати могли виглядати цілком прийнятними, зважаючи на те, що РФ отримувала за нафту та газ близько 1 млрд EUR на день, то зараз ситуація інша. Доходи федерального бюджету РФ від експорту нафти та газу знижуються. Росія вже втратила більшу частину європейського газового ринку після зупинки постачання через трубогін «Північний потік». Незабаром почнуть діяти санкції щодо російської нафти», — пише часопис. А восени вартість витрат на війну для РФ зросла вдвічі. Тепер потрібно щонайменше 10 млрд USD на місяць. Найбільшими статтями витрат є забезпечення армії (28,7 млрд USD), втрачена техніка (20,8 млрд USD) і зарплата військовим (15,6 млрд USD).
Відтак Москва передбачила значно більші військові витрати на 2023 рік. Про це повідомило Міністерство оборони Великої Британії. Там провели найбільшу в історії емісію боргових зобов’язань за один день, зібравши 13,6 млрд USD. Це дуже важливо для РФ, адже випуск боргових зобов’язань є ключовим механізмом для підтримки видатків на оборону, які значно зросли після вторгнення до України.
У британській розвідці заявили, що задекларовані витрати РФ на національну оборону на 2023 рік заплановані на рівні приблизно 84 млрд USD, що більш ніж на 40 % перевищує попередній бюджет на 2023 рік, оголошений 2021-го. «Випуск боргових зобов’язань у періоди невизначеності коштує дорого. Обсяг цього аукціону, швидше за все, вказує на те, що Міністерство фінансів РФ оцінює поточні умови як відносно сприятливі, але очікує на все менш визначену податково-бюджетну ситуацію наступного року», — йдеться у повідомленні британського оборонного відомства.

Глухий кут Путіна
Проте тепер володарю Кремля вже нема куди тікати, хіба що до Кім Чен Ина. Тож він або сяде на лаву підсудних, або його вб’ють. Такий прогноз дає Володимир Огризко, керівник Центру дослідження Росії. Він зауважив, що розвиток цих подій зараз залежить не від ситуації в Кремлі, а від ситуації на фронті в Україні. «Коли ЗСУ завдадуть нищівного удару по російських окупантах, коли цей хребет буде остаточно зламаний, у Кремлі виникне питання (у тих, хто сидить поряд із Путіним і тих, які ще хочуть якось пожити): чи не варто їм обміняти своє майбутнє та безхмарне життя на Путіна, замість того, щоб продовжувати його підтримувати?» — зазначив експерт.
Колишній міністр закордонних справ України впевнений, що рішення буде аналогічним тому, що відбулося зі Слободаном Мілошевичем, колишнім лідером Югославії, якого судили в Гаазі (Нідерланди), й який помер у камері, не дочекавшись вироку. «Путіна просто зроблять цапом-відбувайлом, на нього повісять усі гріхи, скажуть, що це він особисто ухвалював рішення про війну. Його доля буде гаазькою або й маріупольською, залежно від того, де буде засідати Міжнародний спеціалізований трибунал», — запевняє він.
Водночас зараз активно розпускають чутки про хворобу Путіна. Але це можуть робити і з його відома. У такий спосіб диктатор може перевіряти власне оточення, спостерігаючи за тим, хто зазіхає на його місце. Таку думку висловив політтехнолог Тарас Загородній. «Я в такі розмови не вірю, адже це стара перевірена часом іграшка диктаторів. Починають розпускати чутки про власну хворобу, про власну швидку смерть для того, щоб побачити, хто як реагує і хто смикнеться першим. Хто перший, того можна пускати «в розхід». Та гадаю, що Путін своєю смертю не помре», — припускає він.
За словами експерта, на володаря Кремля зараз тиснуть як на міжнародному рівні, так і на внутрішньому. «Велика сімка» вирішила обвалити російську державу обмеженням цін на нафту і тут же в Новоросійську стається вибух на нафтовому терміналі. «Удари йдуть один за одним і доволі серйозні. В цьому контексті російській еліті, яка буде думати про те, що робити далі, Путін уже не потрібен», — запевняє він.

Наступник щирить зуби
Можливим наступником Путіна зараз усе частіше називають Євгена Пригожина, засновника приватної військової компанії (ПВК) «Ваґнер». І він уже показав, що кривавий диктатор із нього буде ще гірший за Путіна. Так, нещодавно його емісар передав представнику Європейського парламенту (ЄП) у футлярі з-під скрипки кувалду з вигравіруваним логотипом «Ваґнера» та зі слідами «крові» на руків’ї, назвавши це «інформаційним кейсом» у відповідь на бажання Європи долучити ПВК до списку терористичних організацій.
У відповідь Урмас Рейнсалу, міністр закордонних справ Естонії, відправив до Нідерландів «подарунок для Пригожина. «Позаяк ми були свідками того, як російський найманець Пригожин відправив свою закривавлену кувалду до ЄП, я хотів би, щоб він прийняв і наш маленький дарунок, який чекає на нього в Гаазі, — зазначив він. — Я надіслав до штаб-квартири Міжнародного кримінального суду кайданки, які чекатимуть на Пригожина та його поплічників за злочини, скоєні в Україні».
Адміністрація президента США також розглядає можливість оголошення «Ваґнера» терористичною організацією. Це дозволило б Сполученим Штатам розпочати кримінальне переслідування цієї групи й її членів, а також накласти арешт на її активи по всьому світу. Та остаточного рішення про це ще не ухвалили. Переслідування Вашинґтоном цієї ПВК має на меті стримати діяльність найманців в Україні, а також протидіяти їхньому все більшому впливу в Африці. І Євген Пригожин, і його армія, вже перебувають під санкціями США, Європейського Союзу та Великої Британії.
Водночас Кремль створює нову ПВК, аби стримати вплив Пригожина на політичній арені РФ. Про це також повідомили в ISW. Створення нового війська доручили Армену Саркісяну, власнику холдингової компанії «Ташир», давнього субпідрядника російської державної енергетичної компанії «Газпром». «Російські офіційні особи можуть сприяти подальшому просуванню існуючих паралельних військових структур Кадирова і зусиль Саркісяна щодо створення ПВК для протидії зростанню впливу Пригожина, який використовує власні структури, щоб позиціонувати себе як центральна фігура в російській політиці», — повідомляють аналітики.
Як повідомляв «Міст», російські політичні клани примірюють на себе шати правителя РФ.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply