Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Південь Росії хоче повернутися до України?

Автор:

|

Серпень 02, 2018

|

Рубрика:

Південь Росії хоче повернутися до України?

Петро Порошенко впевнений, що міст через Керченську протоку таки зможе стати корисним для України.

«Уже точаться розмови»
В Україні набуло неабиякого резонансу інтерв’ю київському інтернет-виданню «Оглядач» російського опозиціонера Костянтина Борового, колишнього депутата Державної думи Російської Федерації (РФ) і екс-голови Партії економічної свободи, котрий зараз очолює партію «Західний вибір». Бо, зокрема, він запевнив: «Росія — імперія, яка розпадається. Імперії розпадаються довго, але надійно. Завжди». «Я впевнений у тому, що за кілька років або кілька десятків років Україна контролюватиме територію, яку вона контролювала завжди», — вважає опонент Путіна.
А на запитання Тетяни Гайжевської, журналіста «Оглядача» — «Ви маєте на увазі відновлення територіальної цілісності?» — п. Боровий відповів: «Україна відновиться не лише у своїх сьогоднішніх, реальних кордонах, а й південна частина Росії захоче повернутися в Україну». Коли ж репортер перепитала — «Маєте на увазі Кубань?», російський опозиціонер підтвердив: «І Кубань також. Там уже точаться розмови про це». Він не уточнив, які саме розмови відбуваються на Кубані.
Тим часом у Києві повсякчас згадують про Кубань, де ще не забули принаймні українських пісень. Приміром, Петро Порошенко заявляв 18 травня ц. р. про Керченський міст між Кримом і Кубанню: «Росіянам цей міст знадобиться як дорога для відступу. А Україна після відновлення свого суверенітету в Криму використає його для зв’язків із Кубанню, де, до речі, живе також велика кількість українців».
Свою чергою, Юрій Гримчак, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб прокоментував спорудження Керченському мосту так: «Якщо витримає, то нехай стоїть. Чому б ні? У нас там Кубань ще є поруч. РФ після своєї дурної поведінки щодо анексії Криму — це країна, яка не має офіційно визнаних кордонів».
Володимир Омелян, міністр інфраструктури України зауважив щодо Керченського мосту: «Безумовно, його ідея була проектом Путіна, котрий хотів ще раз, наплювавши на всі міжнародні норми та двосторонні угоди, продемонструвати, що саме він вершить долю Криму. Упевнений, що цього йому не вдасться, і що цей міст буде з’єднувати українську Кубань із українським Кримом». «З політичної точки зору, бачу, що це міст, який з’єднає український Крим і українську Кубань», — додав він
Міністр також заявив в одному з інтерв’ю інтернет-виданню «РБК-Україна»: «Гадаю, що ми відновимо авіасполучення з РФ лише після повернення Криму, сходу України і, сподіваюся, Кубані й інших українських територій, які були захоплені Росією свого часу».

«Це виборці Путіна»
Якщо ж читач зауважить у відповідь на ці заяви, що українські урядовці займаються антикремлівською пропагандою, то цього аж ніяк не скажеш про російського диверсанта Ігоря Гіркіна, котрий запевнив у своєму інтерв’ю російській «Експрес-газеті»: «Росія поставлена в таку ситуацію, коли або війна, або капітуляція. Але будь-яка капітуляція не зупинить війну. За Донбасом підуть Крим, Кубань та інші території».
Прогноз Валентина Мороза, історика та колишнього радянського політв’язня, київському журналу «Країна» — щодо Росії ще песимістичніший: «Імперія розпадеться остаточно. Відділяться татари, башкири — Республіка Ідель — Урал. У Сибіру навіть демонстрації були: «Годі годувати Москву». Там — якути, а вони — дуже антимосковські. Кавказ, Дон відділяться. Кубань заберемо ми. У Сибіру Китай претендує на значні території. Навіть із Ленінградом-Санкт-Петербурґом буде питання. У Кремлі більше немає єдності. Там є багато своїх проблем. І ми будемо їх розвалювати».
Натомість Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», радить не поспішати з цим. В інтерв’ю телевізійному каналу UkrLife він застеріг: «Найкращий спосіб добити Україну — це повернути їй Донбас. А краще — ще й Крим. Відновлення територіальної цілісності України — це гарантія її краху як сучасної європейської держави. Маю на увазі, швидке. Теперішня Українська держава ще не оформлена остаточно. Якщо дати час на оформлення своєї державності, це має бути 10-15 років, щоб вона могла переварити ці території. А за 10-15 років Україна перетравить навіть Курську область».
Оглядач уточнив, що він не є прибічником приєднання Кубані до України, і пояснив чому: «Це виборці Путіна. Це одна з найбільш консервативних частин РФ. Це люди, котрі навіть якщо голосують не за Путіна, то у Краснодарському краї завжди особливий авторитет мали комуністичні сили, причому радикально комуністичні й антисемітські».
«Україні в теперішніх умовах буде дуже складно приєднати «політично божевільне» населення Кубані. Ось, умовно кажучи, у вівторок Росія розпадається. І кубанська держава та Курщина з Брянщиною, і ще Воронежчина входять до складу України. І завтра ж оберуть президентом Путіна. А якщо не Путіна, то Лукашенка (президента Білорусі. — Ред.). Дуже багато людей, котрі у нас патякають про приєднання Кубані,  ніколи там не були. А я в Краснодар їздив не один раз і не двічі. Тому уявляю собі населення Краснодарського краю. Це набагато гірше, ніж Донбас», запевнив п. Портников.

«Навіщо ми себе дуримо?»
Натомість письменник Василь Шкляр заявив в ефірі київського телеканалу «Еспресо TV», що Україні й Крим не потрібен. «Ось ми всі кажемо: «Та ні, там наші люди!». Та навіть у Чикаґо є більше наших людей, і в Нью-Йорку також. Маю на увазі свідомих українців. Навіщо ми себе дуримо?».
За словами літератора в Криму — багато «природних» росіян, котрі зараз перебувають «в ейфорії від того, що живуть у Росії». А спроби «повернути» півострів викличуть у кримців лише ненависть. Півострів ніколи не був частиною країни, а ті українці, котрі там проживали, завжди вважали Крим чужиною. «Наша земля — та, яку нація може освоїти на рівні своєї культури та духовності. Інакше це — сіра територія, сіра зона, яка гальмує наш прогрес», — вважає п. Шкляр.
Коли ж у київському інтернет-виданні Gazeta.ua попросили прокоментувати цю заяву відомого блогера Олексія Арестовича, той заперечив: «У Криму постійно жили кримські татари, тому приналежність цієї території до України є очевидною. Це наша територія, яку захопив ворог. Такі заяви виникають, коли людина не розуміє, як повернути Крим. Але саме на такий хід думок і розрахована російська гібридна війна, яка відбувається у мізках українців. Найголовніше — боротьба за самоідентифікацію. Тому й звучать провокації, що Україна як країна не відбулася, такого народу ніколи не було, мова — вигадана тощо. Такі заяви — свідчення впливу на людину, хоча це і не означає, що Василь Шкляр — рупор Кремля. Пропаґанда нав’язує нам такі думки. Маємо пам’ятати, що Крим — це Україна. І Кубань — це Україна. Тому маємо ці території звільнити від окупації».
«Кримська проблема — комплексна. Потрібно спочатку забрати назад Донбас, після цього це створить прецедент для населення Криму, яке одразу захоче повернутися в нормальну країну. Якщо Путін раптово помре чи захоче скасувати санкції, то Москва сама віддасть всю окуповану територію. Гадаю, що ми з вами ще застанемо той день, коли Крим буде звільнений від ворога», — запевнив п. Арестович.
А от Дмитро Ярош, народний депутат України та колишній лідер «Правого сектора», заявив в ефірі телеканалу ZIK: «Остаточною перемогою, безумовно, стане повернення Криму. Без цього перемоги не може бути. Ну, хоча б у кордони держави, в якій ми жили до 2014 року, повернути наші території. А потім подумаємо, вже в інший час, є молодь у нас: Кубань, Дон, Воронежчина».
Українці заселяли ці землі ще з XVIII ст. За даними перепису населення СРСР 1926 року, українцями назвалися 62,2 % населення Кубані, а росіянами — лише 33,8 %. Але ж відтоді комуністична партія неабияк русифікувала перших із них.
Щоправда, Анатолій Момрик, доцент кафедри україністики Національного медичного університету ім. Олександра Богомольця, відповів оглядачу «Радіо Свобода» Марія Щур на її запитання «Чи цих людей ще можна повернути, навернути до українства?» так: «Теоретично все можливо. Ми всі знаємо приклад з євреями, які цілу тисячу років не володіли в житті івритом, а лише використовували його в релігійних ритуалах, як вони змогли перетворити мертву мову на живу».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply