Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Під час акції протесту в Москві брутально затримали тисячі людей

Автор:

|

Серпень 07, 2019

|

Рубрика:

Під час акції протесту в Москві брутально затримали тисячі людей
Били навіть дітей

3 серпня в столиці Російської Федерації (РФ), пройшов другий етап протестної акції «Повернімо собі право на вибори». Причиною стало те, що виборчі комітети не зареєстрували на виборах до міської думи Москви майже жодного незалежного кандидата, в т. ч. прихильників Олексія Навального, засновника Фонду боротьби з корупцією, котрого вважають головним опозиціонером режиму Путіна.
Російська влада відреагувала традиційно жорстко. Під час першого етапу, 27 липня, за даними правозахисників, затримали понад 1,3 тис. осіб, а 3 серпня — понад 1 тис. людей, приблизно 50 із яких — неповнолітні. Більшість відпустили, але попередньо склали на них протоколи про скоєння адміністративного правопорушення за «участь у несанкціонованих мітинґах». Тим не менш опозиція не має наміру здаватися. Леонід Волков, соратник п. Навального, заявив, що 10 серпня відбудеться чергова акція протесту.
Дехто в Україні втішився: нарешті в Росії почалося! Однак, більшість експертів упевнені: насправді режим Путіна залишається міцним, як мур. Щоправда, тріщинки в ньому стають дедалі помітнішими.

Український слід і невідома отрута
3 серпня центр Москви нагадував бойовисько: співробітники поліції та Росгвардії в повних обладунках нещадно гамселили гумовими кийками всіх поспіль: чоловіків, жінок, підлітків, після чого затягували закривавлених людей до автозаків. Жодні пояснення чи благання не допомагали. Траплялися й кумедні епізоди. Наприклад, у запалі боротьби пересічні поліціянти раз по раз ловили і били своїх же колег з Міністерства внутрішніх справ (МВС) і Федеральної служби безпеки (ФСБ), котрі під виглядом демонстрантів брали участь у спостереженні за справжніми учасниками протесту. Декому, за свідченнями очевидців, навіть голови порозбивали.
До речі, одним із тих, хто командував розгоном мітинґарів був такий собі Сергій Кусюк — колишній полковник МВС України, заступник командира полку особливого призначення «Беркут». Відповідне відео опублікував у Facebook російський журналіст Ілля Азар. Полковник Кусюк не раз командував силовими розгонами мирних акцій у Києві, зокрема, розгоном учасників мітинґу на Майдані Незалежності в ніч із 29 на 30 листопада 2013 року. Після Революції гідності чоловік утік до Криму, а Генеральна прокуратура України оголосила його в розшук.
Окрема тема — історія з ймовірною спробою отруєння Олексія Навального, про яке тижневик «Міст» писав минулого тижня. Головного російського опозиціонера «про всяк випадок» затримали 25 липня — ще до першої акції протесту — і засудили до 30 діб адміністративного арешту за «заклики до участі в неузгодженому публічному заході». За три дні йому стало погано. Анастасія Васильєва, лікарка політика, розповіла, що коли з іншими незалежними медиками прийшла до тюремної лікарні, аби оглянути п. Навального, їх майже одразу виштовхали з палати, зазначивши, що «пацієнт перебуває під арештом». Д-р Васильєва на виключає, що її підопічного могли отруїти «невідомою хімічною речовиною».
За кілька днів під час брифінгу в Білому домі один із журналістів запитав у Дональда Трампа, чи той щось знає про спробу отруїти головного російського опозиціонера. «Я про це не знаю, але про це дізнаюся. Це щось новеньке», — відповів президент США.
Наразі п. Навального виписали з лікарні й перевели назад до тюремної камери. Про стан його здоров’я докладної інформації немає.

Традиційна реакція
Реакція Заходу на події в Москві була традиційно неґативною. Майя Косьянчич, представниця зовнішньополітичної служби Європейського Союзу (ЄС) у своєму Twitter назвала право на свободу зборів і висловлювання думок «основою демократії». ЄС, за її словами, очікує «негайного звільнення сотень мирних протестувальників, затриманих московською поліцією під час демонстрації за вільні місцеві вибори».
«Затримання не були пропорційні мирному характеру протесту. Регулярні посягання на гарантоване право на мирну демонстрацію і вільне вираження думки порушують міжнародні зобов’язання РФ», — заявили й к Міністерство закордонних справ (МЗС) Німеччини.
А Роджер Ґейл, керівник британської делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), наголосив на тому, що необхідно переглянути нещодавнє рішення ПАРЄ про відновлення прав російської делегації в цій організації. «РФ порушує Конвенцію про права людини, і реакція на мирні демонстрації чітко вказує, чому переважна більшість членів делегації парламенту Великої Британії продовжувала чинити опір відновленню прав російській делегації в ПАРЄ та підтримала збереження санкцій до того часу, коли РФ матиме намір і буде здатною дотримуватися положень Конвенції. Сподіваюся, що Комітет міністрів ЄС розгляне це питання у вересні, і нам потрібно буде повернутися до нього, коли ПАРЄ збереться на останнє пленарне засідання на початку жовтня», — заявив він.
Не менш традиційною була і російська реакція. Марія Захарова, офіційна представниця МЗС РФ, заявила, що Москва надішле офіційні звернення до США та Німеччини через «втручання у внутрішні справи РФ».
Вона, зокрема, зазначила, що до акції протесту нібито долучилося Посольство США в Москві, оскільки дипломатична місія опублікувала детальний маршрут проходження учасників. «Гадаю, що керівництво США буде дуже здивоване тим, як їхні дипломати втручаються в російські внутрішні справи», — заявила речниця. Також вона звинуватила редакцію «Німецької хвилі» у тому, що на її сайті був розміщений матеріал зі закликом до москвичів виходити на акцію протесту.
«Мабуть, треба бути зовсім ідіотом, аби намагатися звалити провину за масові протести, викликані кричущими порушеннями виборчих прав громадян, на Захід. Однак, схоже, що «перша особа» (тобто, Путін) шукає такі докази. А якщо так, то майстри своєї справи з ФСБ можуть знайти якісь «докази» або просто підкинуть якийсь компромат. Свого часу Сталін також вірив у змови, і спецслужби підтверджували їхнє «існування», застосовуючи до людей тортури. Вождь сприймав усе, як реальність, і замовляв нові змови. Так може статися і сьогодні, чому ні?» — розповів російський політолог Дмитро Орєшкін російській службі «Голосу Америки».

Думки експертів різняться
Коментарі експертів щодо подій 3 серпня в Москві — вкрай різноманітні. «Хто не сліпий, той бачить: у РФ розпочалася відкрита політична криза. Вона носитиме довготерміновий, масштабний і гострий характер. Зупинити кризу за допомогою репресій не вдасться. Машина репресій зламається 2020 року, коли криза набуде загальнонаціонального характеру», — написав у своєму блозі на сайті радіостанції «Ехо Москви» російський політолог Валерій Соловей.
«Російська опозиція мало-помалу навчилася перегравати владу на її ж полі і за її правилами. Для опозиційних кандидатів вигадали, здавалося б, непрохідний бар’єр з підписами, які потрібно було зібрати за короткий період у розпал відпускного сезону. Але вони перетворили цей збір на кампанію, в результаті якої придбали відчутну кількість прихильників… Нинішнє відверте свавілля — від відчуття поразки», — пише російська служба «Німецької хвилі».
Проте найбільш оригінальну думку висловив у етері «24 каналу» український політолог Михайло Бесараб. «Ми не повинні впадати в ілюзію того, що мітинґи в РФ показують справжню налаштованість російських опозиціонерів. Адже дуже часто лунають думки про те, що вони є союзниками України, але це далеко не так. Не потрібно надавати громадянство всім російським опозиціонерам, котрі потрапили на територію України з тієї причини, що критикували Кремль і просять притулку в нас. Адже всі ми знаємо слова класика Винниченка про те, що «російська демократія закінчується там, де починається питання України», — зазначив він.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply