Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Нове обличчя РоSSії

Автор:

|

Березень 26, 2015

|

Рубрика:

Нове обличчя РоSSії

Russian nationalists shout as they attend a "Russian March" demonstration on National Unity Day in Moscow November 4, 2012. Russia marks the National Unity Day on November 4 when it celebrates the defeat of Polish invaders in 1612. REUTERS/Mikhail Voskresenskiy (RUSSIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

872 дні провів у блокаді Ленінград, але нацистам так і не вдалося досягти символічної перемоги над містом, яке вважалося колискою революції ворожої країни. То був двобій не лише двох мерзенних державно-політичних систем, то був двобій людської гідності та сили духу проти людиноненависницької ідеології. Ціна блокади — понад 1 100000 життів солдатів і мешканців міста. 632 253 з них померли від голоду.

Для нащадків ленінградців фашизм і все пов’язане із ним Нове обличчя РоSSії особливо болісна тема. Вони пам’ятатають тих, хто загинув жахливою смертю. Минуло 70 років після перемоги над фашизмом і місто над Невою знову побачило свастики, але не у бінокль, а на своїх вулицях. Сучасний Санкт-Петербург здали без бою.

У Санкт-Петербурзі (Росія) 22 березня ц. р. пройшов «Міжнародний російський консервативний форум», на який з’їхалися представники численних націоналістичних і неонацистських рухів і партій із країн Європи. Нечисленні протести антифашистів перед готелем, де відбувався захід, закінчилися вже опівдні: всіх учасників затримали й відвезли до найближчого відділення поліції.
Про підтримку нацистів російською владою свідчить і той факт, що мер міста ніяк не відреагував на звернення партії «Яблуко» з вимогою заборонити фашистський форум, проведений за півтора місяця до 70-річчя перемоги над нацистською Німеччиною.
Участь у заході взяли представники одинадцяти партій і рухів із Європейського Союзу, що у своїх країнах вважаються найодіознішими націоналістичними структурами, — фінська «Національна незалежність», Партія шведів, грецька «Золота зоря», болгарська «Атака», британська «Національна партія», італійська «Нова сила», німецька НДПН. Також приїхали різні дослідники «національного питання» на кшталт американського письменника Джареда Тейлора, автора расистської книги «Біла ідентичність», і Кріса Романа, голови дослідницького центру «Євро-Русь» із Брюсселя.
Утім, на з’їзді був представлений не весь правий європейський фланг. Впадала у вічі відсутність делегатів таких об’єднань націоналістів, як французький «Національний фронт» Марі Ле Пен і «Партія за кращу Угорщину» («Йоббік»). «Усе-таки у декого з них є якесь уявлення про репутацію. На пітерський форум приїхали представники найбільш одіозних і радикальних сил. Ле Пен вирішила не зв’язуватися з ними», — так прокоментував відсутність французьких і угорських радикалів Дмитро Дубровський, експерт із радикального націоналізму. Зате на форум приїхав відомий нацист Олексій Мільчаков, котрий воює за терористичну «Луганську народну республіку».
За дві години до офіційного закінчення форум раптово було перервано: у залі прозвучало оголошення, що в поліцію надійшов дзвінок про замінування будівлі. Поки людей виводили з готелю, де проводився захід, учасники форуму встигли екстрено ухвалити підсумкову резолюцію, де серед іншого згадувалося й про «фізичне знищення росіян» в Україні та вимагалося від країн Заходу припинити чинити опір російській аґресії.
Олександр Верховський, директор інформаційно-аналітичного центру «СОВА», скептично оцінює перспективи об’єднання європейських ультраправих. «Уже не раз і не два утворювалися різноманітні коаліції, однак ні до чого суттєвого це не призводило, — вважає він. — Ставка Росії на євронаціоналістів — не від гарного життя, а через брак вибору: більше ніхто в Європі не підтримує російської влади».
Російську громадськість обурило те, що європейські націоналісти зібралися в країні, яка найбільше постраждала від нацистів, й у місті, котре довго утримувалось ними під час Другої світової війни в кільці блокади. А також те, що час проведення заходу збігся з підготовкою до святкування 70-річчя Перемоги.
Федерація єврейських громад Росії (ФЄОР) у своїй заяві висловила «заклопотаність і здивування тим, що на масштабному форумі в Санкт-Петербурзі — місті, що пережило всі жахіття фашистської блокади, — було дозволено зібратися найбільш ультранаціоналістичним силам Європи».
У документі наголошується на тому, що більшість присутніх на форум партій, «із точки зору ФЄОР, сміливо можна внести до списку екстремістських рухів, діяльність яких слід заборонити на території РФ». Нагадуючи, що поблизу Петербурга (у місті Пушкіні. — Ред.) є «найпівнічніше з місць масових розстрілів євреїв нацистами», федерація зазначає, що «цей форум справляє досить негативне враження та виглядає, як справжні «танці на кістках» жертв націонал-соціалізму». Особливо цинічним для ФЄОР «це збіговисько» здається на тлі заходів, присвячених 70-річчю перемоги в Другій світовій війні.
Проведення і організацію заходів із таким складом учасників на території РФ у Федерації єврейських громад Росії вважають абсолютно неприпустимим і блюзнірським щодо пам’яті жертв Великої Вітчизняної війни, ідеться в заяві.
Тим часом, у Кремлі визнали, що цей скандальний захід не потребує жодних коментарів. Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, відповідаючи на запитання російської газети «Ведомости», як він ставиться до того, що в рідному місті Путіна проходить форум за участю неонацистів, лаконічно зазначив: «Ми цього не коментуємо».
Згодом п. Пєсков пояснив, що в Кремлі, звісно, знають про те, що в Петербурзі проходив націоналістичний форум. «Я не можу це коментувати, це — не наш порядок денний. Звичайно, про ті повідомлення про цей захід, які виходили в недійних рамках, у рамках регулярних доповідей, доповідалося главі держави. У всіх дайджестах ця інформація присутня», — сказав прес-секретар президента РФ.
Цілком зрозумілі мотиви кремлівської верхівки, але неможливо зрозуміти реакцію пересічних росіян, вихованих у дусі неприйняття фашизму. Цей мотив у суспільній свідомості настільки сильний, що влада, пов’язавши його із Україною, протягом мінімального часу перетворила достатньо інертних громадян на лютих ворогів колись братньої країни. Але як можна воювати із міфічними фашистами в Україні та толерувати свастики на вулицях рідного міста. Можливо, ядуча путінська пропаганда настільки змінила свідомість громадян і сьогодні ми бачимо нове обличчя Росії?

Тетяна Лихограй

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply