Новини для українців всього свту

Saturday, Feb. 27, 2021

Німецький суд узяв сторону російського «Газпрому»

Автор:

|

Серпень 10, 2017

|

Рубрика:

Німецький суд узяв сторону російського «Газпрому»

Відтепер Російська Федерація (РФ) отримала законні підстави, щоб повністю завантажити потужності газогону «Північний потік». Донедавна це не вдавалося технічно через заборону використовувати більше 50 % потужностей газогону OPAL (див. «Довідку»), який фактично є наземним продовженням морської частини «Північного потоку». Згідно з Третім енергопакетом, прийнятим в Європейському Союзі (ЄС) 2009 року, постачальник зобов’язаний забезпечити доступ до «своєї» труби третім учасникам. Якщо їх немає, то частина потужностей газотранспортної системи (ГТС) має залишатися в резерві.

Німці проти єдиного фронту
Однак, у жовтні 2016-го Єврокомісія (ЄК) прийняла рішення, згідно якого на OPAL передбачені Третім енергопакетом обмеження не поширюються. Проти цього єдиним фронтом виступили Польща, Литва, Латвія й Україна. Вони наголосили, що подібне рішення ЄК «не сприяє посиленню конкуренції та створює загрози безпеці поставок у східноєвропейські країни».
Польська PGNiG подала в Європейський суд офіційний позов про порушення конкурентних правил, і доступ «Газпрому» до додаткових потужностей OPAL був заблокований. Але наприкінці липня 2017-го Європейський суд зняв заборону, а минулого тижня аналогічне рішення виніс Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа.
Німецька федеральна агенція (BNetzA) заявила, що насправді «Газпром» й надалі матиме в своєму повному розпорядженні лише половину OPAL. Ще 40 % потужностей, в повній відповідності до європейського енергетичного законодавства, мають виставлятися на щоденні аукціони. «Газпром» не отримає жодних переваг при проведенні аукціонів. Навпаки, ця процедура забезпечує загальний режим доступу до газогону, адже інші компанії також можуть брати участь в аукціонах. Безпека газових поставок не опиниться під загрозою», — заявив Міхаель Райфенберґ, представник BNetzA.
Натомість у Варшаві та Києві наголошують, що хоча де-юре скасування заборони й правильне, де-факто воно йде на користь виключно «Газпрому», адже насправді ще ні одна європейська компанія не взяла участь в жодному аукціоні, які, нагадаємо, проводяться щодня. Причина в тому, що в жодної країни, з чиєї ГТС з’єднаний цей газогін, немає власного газу, який міг би піти на експорт.
Тепер РФ зможе повністю завантажити потужності «Північного потоку». Крім цього, рішення судів і німецького регулятора — дуже хороший сигнал для російської сторони на тлі нових санкцій США. Німеччина наочно продемонструвала, що не відмовлятиметься від співпраці з РФ у газовій галузі ні під тиском Східної Європи та Балтії, ні під пресингом США. Для України, яка зараз отримує близько 2 млрд USD на рік від газового транзиту, це дуже кепська новина. Неприємності не забарилися. Уже із 1 серпня «Газпром» різко знизив обсяги транзиту газу в ЄС територією України.

Швейцарський маневр
Щоправда, і Київ не сидить, склавши руки. «Нафтогаз України» почав постачати природний газ в Україну через дочірню швейцарську компанію Naftogaz Trading Europe S. A. Як повідомляє OilNews, в середині липня ц. р. «Нафтогаз» отримав від Naftogaz Trading Europe на західному кордоні України близько 7 млн куб. м газу. Також у липні після тримісячної перерви «Нафтогаз» відновив закупки газу в Shell Energy Europe Ltd (Велика Британія) та в Eni Trading & Shipping (Італія).
Нагадаємо, що «Нафтогаз України» уклав зі своєю дочірньою компанією Naftogaz Trading Europe S.A. рамковий договір на поставку природного газу, орієнтована вартість якого становить 148,8 млрд грн (близько 5,7 млрд USD). Як повідомляв Андрій Коболєв, голова «Нафтогазу», одним зі завдань Naftogaz Trading Europe буде залучення кредитів від західних комерційних банків під заставу природного газу, що перебуває в українських підземних газових сховищах. Наприкінці червня «Нафтогаз» докапіталізував цю компанію на 8,3 млн USD.
Naftogaz Trading Europe S.A. є на 100 % дочірньою компанією «Нафтогазу України» і зареєстрована в Женеві (Швейцарія). Компанія була створена в серпні 2016 року.

Постачальники з-за океану
Не дрімають і у Варшаві. Польща готова імпортувати американський скраплений природний газ, якщо ціна на нього буде конкурентоспроможною, заявив в інтерв’ю РІА «Новости» Вітольд Ващиковський, міністр закордонних справ цієї країни. «Ми ще не прийняли остаточного рішення імпортувати газ із Сполучених Штатів. У липні до нас прибули кілька танкерів зі зрідженим газом із США, це був пілотний проект, щоб упевнитися в технічній можливості імпорту газу з-за океану. Але ми маємо твердий намір налагодити імпорт і зараз просто чекаємо на умови майбутнього контракту», — зазначив він. За словами п. Ващиковського, поки що газ із США значно дорожчий. «Однак якщо буде запропонований контракт, що зможе скласти конкуренцію російському трубогінному газу, ми обов’язково розглянемо його», — наголосив міністр.
Польща споживає на рік 15 млрд куб. м газу. Третину цього обсягу вона видобуває на своїй території, решту 10 млрд отримує від «Газпрому».
Газовим постачальникам із США буде справді складно конкурувати в контексті ціни на європейському ринку. Хоча собівартість американського сланцевого газу — одна з найнижчих у світі, але, якщо врахувати витрати на скраплення, доставку та регазифікацію, ціни стають вищими за європейські приблизно вдвічі.
Проте Девід Шеппард, топ-менеджер «Європейської енергетичної компанії» , каже, що не все так просто. Він наголошує, що структура багатьох угод передбачає принцип «бери або плати» для довготермінових клієнтів, таких, наприклад, як Centrica, яка 2019 року має вийти на високий рівень видобутку палива біля узбережжя Мексиканської затоки. Фірма вже має контракт на забезпечення скрапленим газом 1,8 млн домогосподарств у Великій Британії. Причому всі ці клієнти будуть платити навіть тоді, коли не використовуватимуть газ.
Такі «гарантовані надходження» означають, що американським компаніям економічно доцільно добувати газ, і з достатньо невеликою націнкою продавати його клієнтам за океаном. «Цей спосіб може зробити американські поставки в Європу життєздатними», — вважає п. Шеппард.

Ігор Берчак

Довідка
Будівництво газогону OPAL було завершено 2011 року. Він проходить територією Німеччини, об’єднуючи «Північний потік» із ГТС Центральної та Західної Європи. Газогін перебуває в оперативному управлінні фірми Opal Nel Transport GmbH (дочірня компанія німецької Wingas). Його потужність — 36 млрд куб. м газу на рік.

Мовою чисел
«Нафтогаз України» збільшить позов у Стокгольмському арбітражі до російського «Газпрому» по транзитному контракту з теперішніх 13 млрд USD ще на 5 млрд USD додатково. Про це в ефірі «5 каналу» заявив Юрій Вітренко, комерційний директор компанії. Він очікує на рішення до грудня ц. р. «За транзитним контрактом чекаємо рішення за нашими позовами. У «Газпрому» там також є позов, але на дуже невелику суму (близько 7 млн USD)», — сказав він.
За підсумками січня — липня 2017 року транзит російського газу через Україну зріс майже на 23 % порівняно з аналогічним періодом минулого року і досяг обсягу в 52,3 млрд куб. м — максимальний показник за останні шість років. Крім цього, за даними компанії «Укртрансгаз», імпорт газу Україною з Європи виріс у 2,4 рази, до 8,1 млрд куб. м. Власний видобуток палива збільшився на 2,7 % і перевищив 12 млрд куб. м.
Транспортування 1 тис. куб. м газу «Північним потоком» обходиться «Газпрому» в 2,1 USD на кожні 100 км. Перекачка через українську територію коштує: або 4,1 USD (ціна «Нафтогазу України», яку компанія намагається стягнути через суд), або 2,7 USD (контрактна ціна, визнана «Газпромом»).

До теми
Американська компанія Avellana Gold розробила проект із видобутку золотої та золото-поліметалічної руди на Закарпатті, в який планує інвестувати близько 100 млн USD. Про це повідомляє сайт Держгеокадастру. Компанія планує розробити нову інфраструктуру та стратегію розвитку Мужіївського родовища з використанням сучасного обладнання. Стара інфраструктура обмежувала можливості рудника — обсяг видобутку досягав лише 120 тис. т на рік. Тепер інвестори планують організувати високоефективне виробництво на тривалу перспективу з річним обсягом видобутку 500 тис. т. Для цього Avellana Gold планує подати в розробку одночасно і золоті, і золото-поліметалічні руди. По суті, це буде нова стратегія видобутку.
Мужіївське родовище — єдине діюче в Україні з видобутку золота. Зараз його розвідані запаси оцінюються в 55 т золота, 1 млн т цинку та свинцю. У грошовому еквіваленті — це майже 3,8 млрд USD. Також на території родовища розташоване сховище відпрацьованої породи, в якому залишилося близько 1 т золота і 4,5 т срібла. В грошовому еквіваленті мова йде про 32 млн USD і 3 млн USD відповідно.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply