Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Надію Савченко засудили на 22 роки

Автор:

|

Березень 24, 2016

|

Рубрика:

Надію Савченко засудили на 22 роки

Надія Савченко

У Російській Федерації (РФ) завершився ганебний пропаґандистський фарс Кремля.

«Сірий кардинал»
22 березня ц. р. міський суд міста Донецька в Ростовській області РФ покарав за абсурдними звинуваченнями 22 роками позбавлення волі льотчицю Надію Савченко, Героя України, депутата Верховної Ради України та делеґата Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Дослівно ж їй було оголошено такий вирок: «Убивство — 18, замах — 10, перетин кордону — штраф. Загалом: 22 роки і штраф 30 тис. RUR». Оскільки російська прокуратура вимагала засудити Надію Савченко до 23 років ув’язнення, то суд виявив «неабияку гуманність» — скоротив цей термін «аж» на один рік.
Але оскільки термін покарання рахується з моменту арешту українки — 30 червня 2014 року, п. Савченко повинна провести в колонії 20 років. Суд також постановив припинити карну справу стосовно українки за звинуваченням у замаху на життя шести мирних жителів Луганщини, позаяк ця справа непідсудна російській «феміді».
А напередодні, 21 березня, судді визнали українку винною у сфабрикованій справі про вбивство російських журналістів і незаконний перетин кордону з РФ. Попри цілковиту невідповідність поданих російськими слідчими фактів і доказів, «феміда» погодилася з ними, що 17 червня 2014 року українська льотчиця нібито таємно проникла в район позицій терористичної організації «Луганська народна республіка» неподалік селища Стукалової Балки на Луганщині, без необхідного спорядження забралася на телевежу заввишки 40 м і спостерігала за колишнім постом Дорожньої автоінспекції, який розташований за 2,6 км від неї.
Судова колеґія постановила також, що в ході спостереження українка виявила там шістьох цивільних осіб і трьох російських журналістів та передала ці дані Сергію Мельничуку, командиру батальйону «Айдар», котрий, на думку учасників судилища, ухвалив рішення про обстріл вказаної йому території з гаубиць Д-30. Обстріл буцімто проводився з відстані не більше як 10 км.
Як стверджується у вироку, в ході обстрілу Надія Савченко начебто займалася корекцією артилерійського вогню. Однак при цьому судді самі собі суперечили, оскільки стверджували у вироку, посилаючись на свідчення одного з бойовиків, що «Савченко займала в батальйоні «Айдар» керівні ролі, була його «сірим кардиналом». Однак лише в російських вироках керівники батальйонів самі вилазять на 40-метрові вишки та коригують артилерійський вогонь.

«Типова бандерівка»
Натомість не повірили судді українці та її адвокатам, котрі подали докази, що на момент загибелі російських журналістів українку вже захопили в полон бойовики, а потім силоміць переправили до РФ. Утім, політичну заанґажованість вироку беззаперечно засвідчили ті два слова у ньому, на які звернув увагу Микола Полозов, адвокат Надії Савченко: «Суддя читає у вироку: «Типова бандерівка». У залі сміх. Суддя: «Кому весело — можу видалити». Савченко: «Мені весело!» Суддя, потупивши погляд, продовжує читати».
Але ж якщо для російського судді арґументом для вироку є те, що підсудна — «типова бандерівка», то таким чином «феміда» в РФ поставила поза законом цієї держави переважну більшість громадян України. Втім, судді також не визнали імунітету п. Савченко як делегата ПАРЄ, заявивши, що вона була прийнята до складу ПАРЄ вже після затримання росіянами. Відтак бранка заспівала суддям під час оголошення їй вироку: «Більше судити не будете, самі по тюрмах сядете» (на мелодію української пісні «Горіла сосна, палала»).
А українські дипломати, депутати та Святослав Цеголко, прес-секретар Президента України, розгорнули в суді Державний Прапор України та заспівали її Державний Гімн, за що російські правоохоронці виштовхали їх зі зали.
Одразу ж після оголошення вироку льотчиці Петро Порошенко повідомив: «Путін під час зустрічей у «нормандському форматі» заявляв, що після так званого судового рішення поверне Надію Савченко до України. Настав момент виконати цю обіцянку». Він також запевнив, що погоджується передати Путіну двох російських військових, затриманих на Донбасі за участь у збройній аґресії проти України. «Одразу після завершення судових розглядів я готовий шляхом відповідних процедур забезпечити їхній виїзд до РФ. Такий підхід відповідає пункту шість мінських домовленостей про обмін всіх на всіх. І це має бути зроблено негайно», — зауважив він.
Президент також стверджував у розміщеній на його офіційному сайті заяві: «У боротьбі за звільнення Надії нас підтримує весь світ. І від сьогодні ця боротьба вступає у вирішальну стадію. Я не просто сподіваюся на те, що Надія Савченко повернеться в Україну. Роблю для цього все можливе. І неможливе, здається, теж».
Своєю чергою, Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, пообіцяв: «Вирок» — це не кінець боротьби. Це — початок нового етапу боротьби за Надію Савченко». Український депутат Олексій Рябчин, котрий перебував на засіданні суду, також заявив, що оголошення вироку п. Савченко відкриває шлях до політичних кроків для її звільнення.

«Не відбуватиме»
Та й Марк Фейгін, адвокат Надії Савченко, твердив після оголошення вироку, що вона не відбуватиме реального терміну ув’язнення, позаяк російська влада буде змушена її відпустити. «Якби не було такої публічної кампанії в підтримку п. Савченко, котра пройшла не лише в Україні, а й у багатьох інших країнах, то вона зараз вирушила б у колонію. Але завдяки цій підтримці Надя не відбуватиме цього покарання. Я вам це ґарантую. У результаті обурення, яке буде висловлено в заявах урядів, глав держав і міжнародних організацій, Надія Савченко безумовно буде вільна», — запевнив він.
Але водночас п. Фейгін, за його словами, звернувся у справі українки до робочої групи Організації Об’єднаних Націй (ООН) із довільних затримань і спеціального доповідача ООН щодо правозахисників, пояснивши: «Відмова Надії Савченко від подачі апеляції закриває можливість оскарження у Європейському суді з прав людини. Незважаючи на мою незгоду з Надею в цьому питанні, я все ж перестрахувався та запустив низку міжнародних процедур щодо її звільнення».
А п. Полозов заявив, що льотчиця не має наміру оскаржувати рішення суду «не тому, що вона його визнає, а тому, що розуміє всю безглуздість цього, у неї перед очима вже є справи інших політв’язнів-українців, і вона бачить, що нічого в апеляції змінити не можна». «Я впевнений, що у керівництва РФ вистачить розуму не робити дурниць щодо п. Савченко. Тепер треба зосередитися на тиску, у т. ч. політичному, на керівництво РФ. Іншого шляху немає. Суду в Росії немає у політичних справах», — зітхнув він.
Правник також повідомив, що Надія Савченко відновить сухе голодування на десятий робочий день після винесення вироку — коли він вступить у силу, та пояснив: «Це — не бажання, не спорт, це — вимушена необхідність. У нас ще є можливість за ці десять днів відрадити її від цього кроку. Але, як показує практика, вона мало кого слухає, і боюся, що й цього разу наші вмовляння не будуть успішними. Наша підзахисна мотивує своє рішення тим, що готова повернутися в Україну живою або мертвою. Таким чином вона підштовхує керівництво РФ до вирішення її питання якомога швидше». «Відмова від оскарження прискорить перемовний процес та її видачу Україні», — наголосив адвокат.
Утім, Юрій Тандіт, радник глави Служби безпеки України, повідомив в одному зі своїх інтерв’ю, що «вони (в Кремлі. — Ред.) хотіли б отримати більше. Їх, наприклад, цікавить шляхопровід із Ростова до Криму. Мені про це відкрито говорила людина, близька до Кремля».
За словами п. Тандіта, він тоді сказав, що Україну цікавить питання звільнення всіх заручників, на що його опонент відповів: «Ну, тоді потрібно, щоб ви також ішли нам назустріч. Нам потрібен стабільний зв’язок із Кримом, аби вантажі туди можна було возити, пасажирів». На це українець відповів: «Тільки на Сході можна міняти принцесу на пів-царства. І так питання стояти не може».
А Михайло Федотов, голова Ради з прав людини при президенті РФ, заявив, що оголошення вироку Надії Савченко в російському суді таки дозволить ініціювати процес її обміну відповідно до мінських угод. За його словами, якщо рішення суду не буде оскаржене, то через десять днів — коли вирок набуде чинності — стане можливим обговорення питання про обмін Надії Савченко на російських громадян, заарештованих в Україні.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply