Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 18, 2022

Надію Савченко Путін хоче обміняти на Бута і Ярошенка

Автор:

|

Березень 31, 2016

|

Рубрика:

Надію Савченко Путін хоче обміняти на Бута і Ярошенка

Надія Савченко

Російська Федерація (РФ) не стане обмінювати Надію Савченко на ув’язнених російських диверсантів Єрофєєва й Александрова у рамках мінських домовленостей, бо не визнає себе стороною конфлікту на сході України. Про це поінформував Марк Фейгін, адвокат українки. А Ілля Новиков, іще один адвокат льотчиці, повідомив, що перемовини держсекретаря США Джона Керрі з Путіним щодо п. Савченко пройшли успішно, рішення про її долю буде прийнято російським керівництвом упродовж двох тижнів.
Своєю чергою, Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, наголосив, що подальшу долю незаконно засудженої Надії Савченко може вирішити тільки Путін і більше ніхто. При цьому стурбованість України та Заходу долею українки він назвав проявом «русофобської істерики», яка, мовляв, «робить вреґулювання цієї проблеми набагато складнішим процесом». Спікер заявив, що жодних рішень щодо можливого обміну українки ще не ухвалено. «Де-юре і де-факто зараз Савченко є засудженою», — сказав він.
А російська інформаційна аґенція «Інтерфакс», посилаючись на поінформовані джерела, заявила, що російська сторона запропонувала список своїх громадян, в обмін на видачу котрих готова звільнити українську льотчицю. У цьому списку начебто є засуджені на тривалі терміни у США підприємець Віктор Бут і льотчик Костянтин Ярошенко. «Є серед них і росіяни, діяльність котрих не афішується», — додав співрозмовник журналістів.
Він не бачить при цьому особливих перешкод для реалізації обміну після того, як вирок щодо Надії Савченко вступить у законну силу. «Обмін однієї людини на кількох практикувався і раніше. У випадку з п. Савченко йдеться про засуджену за особливо важкий злочин — убивство двох російських громадян. Ті ж, на кого вона може бути обміняна, нікого не вбивали», — стверджує інформатор. Жодної інформації, яким чином і на підставі чого можливий обмін української громадянки, котру утримують у РФ, на російських громадян, засуджених у США, співрозмовник аґенції не повідомив.
Віктор Бут був заарештований у Таїланді 2008 року за запитом США, які звинуватили його в нелеґальній торгівлі зброєю та наполягали на екстрадиції росіянина. У листопаді 2010-го підприємця відправили в Сполучені Штати, де йому висунули звинувачення за чотирма пунктами.
Костянтин Ярошенко — російський льотчик, фігурант дипломатичного інциденту між РФ і США. 28 травня 2010 року його було заарештовано в Ліберії за звинуваченням у підготовці транспортування великих партій кокаїну. Він був доставлений у США і 7 вересня 2011-го американський суд виніс вирок — 20 років позбавлення волі. 10 червня 2013 року Апеляційний суд другого округу в Нью-Йорку відмовив у розгляді апеляції, не погодившись із її доводами.
Марк Фейгін уважає, що Путін із самого початку планував обміняти його підзахисну на засуджених у США росіян. «Інтерес до Бута, Ярошенка та неназваних у списку осіб — набагато вищий, ніж до Єрофєєва й Александрова. Адже мова йде про шпигунів, і приїзд до Москви Джона Бренона, директора ЦРУ, мабуть, якось із цим пов’язаний», — зазначив він. На думку адвоката, інформація про пропозицію щодо обміну п. Савченко, найімовірніше, надійшла від Сергія Іванова, глави Адміністрації президента РФ.
На цю інформацію миттєво відреагувала американська сторона. Вілл Стівенс, представник американського посольства в РФ, заявив, що Сполучені Штати не розглядають можливості обміну української льотчиці на Віктора Бута та Костянтина Ярошенка.
Своєю чергою, Джеффрі Пайєтт, Посол США в Україні, назвав цей варіант абсурдним. «Така пропозиція для обміну? Та це — просто смішно. Надію Савченко утримують у РФ незаконно, вона незаконно була захоплена, і за мінськими угодами її треба звільнити. Ось і все», — сказав дипломат. Він зазначив, що Президент Порошенко і так зробив «щедру пропозицію» обміняти п. Савченко на двох російських військових.
Після цього офіційна Москва почала заперечувати спроби обміняти Надію Савченко на своїх торговця зброєю та наркодилера. Водночас самі росіяни виступають проти повернення бранки в Україну. Про це свідчать результати соціологічного опитування Всеросійського центру вивчення громадської думки. 47 % респондентів уважають, що українка має відсидіти визначене судом покарання. Ще 28 % виступили за її обмін на росіян, котрих судять в Україні, і тільки 2 % хотіли б помилувати українську льотчицю.
Понад 80 % упевнені, що льотчиця швидше причетна до інкримінованого їй злочину: обстрілу, в результаті якого загинули російські журналісти. Соціологи також запитали, хто знає (43 % від загальної кількості респондентів), ким є Надія Савченко. Найпоширенішими відповідями були: українська льотчиця (22 %), корегувальник артилерійського вогню (19 %) й убивця двох російських журналістів (14 %). Інші відповіді — «бандитка», «бандерівка», «погана людина» і навіть «зрадниця Росії». Опитування проводилося зі січня по березень 2016 року, ще до вироку, коли російський суд дав українці 22 роки позбавлення волі.
Сама ж Надія Савченко написала відкритий лист, у якому пояснила, чому за неї будуть «торгуватися». Лист опублікував у Тwitter п. Фейгін. «Кожен буде хотіти урвати за мене якнайбільше та чекати слушної нагоди, щоб не втратити власної марки», — переконана льотчиця. Вона наголосила, що не стане товаром, і запропонувала політикам домовлятися, а не проводити торги. Українка також анонсувала поновлення сухого голодування 6 квітня. «Зі слідчого ізолятора я виїду тільки в Україну і ні в яку колонію», — написала бранка.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply