Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

На виборах до Держдуми РФ голосували громадяни України

Автор:

|

Вересень 23, 2021

|

Рубрика:

На виборах до Держдуми РФ голосували громадяни України
«Волевиявлення» по-кремлівськи

У Російській Федерації (РФ) обрали новий склад нижньої палати парламенту — Державної думи. Результати були відомі заздалегідь — повністю ручні депутати, готові виконати будь-яку забаганку Кремля. Однак цьогорічні вибори мали суттєву відмінність від попередніх — у них узяли участь мешканці окупованих Автономної Республіки Крим (АРК) та Окремих територій Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Україна заявила, що в жодному випадку не визнає результатів цього «волевиявлення». Захід також визнав дії російської влади такими, що суперечать міжнародним зобов’язанням РФ та правам і свободам людей. А ще особливо наголосив на непохитній підтримці територіальної цілісності й суверенітету України.

Без опозиції та спостерігачів
Путін до «свята демократії» підійшов ґрунтовно. У травні ц. р. був ухвалений закон, що забороняє балотуватися людям, які мали бодай якийсь стосунок до організацій, визнаних «екстремістськими». Тобто, наприклад, до Фонду боротьби з корупцією (ФБК), заснованого Олексієм Навальним. Найцікавіше, що ця заборона поширювалася й на людей, які фінансово підтримували ФБК ще до того, як суд заборонив цю організацію. Так можливості балотуватися були позбавлені десятки тисяч людей, які колись переказали Навальному хоч би кілька рублів.
Під шаленим тиском Кремля напередодні виборів корпорації Apple та Google видалили додаток «Навальний», де була функція «Розумне голосування», з майданчиків App Store і Google Play. Напередодні представників Apple і Google викликали на засідання комісії Ради Федерації РФ зі захисту державного суверенітету, де їм пригрозили величезними штрафами та карними справами «за втручання у виборчий процес».
Ще одна новинка — масове голосування в режимі он-лайн. Офіційно — через пандемію коронавірусу. Але насправді електронне голосування відриває широкі можливості для маніпуляцій. Так, 2020 року в ході референдуму щодо поправок до конституції про «обнулення» президентських строків Путіна на одній із дільниць в Нижегородській області зафіксували результат 217 % (!) «за».
Тим більше, що боятися фальсифікаторам було нічого. Ще в серпні ц. р. Організація з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) оголосила, що вперше з 1993-го не відправлятиме спостерігачів на вибори в РФ через «серйозні обмеження», накладені російською владою на місію. Вибори моніторили спостерігачі з країн колишнього СРСР, Венесуели, Сербії й інших сателітів Москви.
Але найголовніше — вперше у російському голосуванні взяли участь мешканці ОРДЛО з російськими паспортами (кримці 2018 року офіційно віддали 90 % голосів за Путіна на президентських виборах. — Ред.). Вони голосували не тільки он-лайн. Було організовано понад 1,4 тис. автобусних і 12 залізничних рейсів із окупованих РФ територій Донбасу до Ростовської області. Кількість тих, хто проголосував, невідома. Числа різняться від 150 тис. до 650 тис.

Реакція України
Міністерство закордонних справ (МЗС) України засудило проведення виборів на території АРК і примусове залучення до голосування українських громадян на Донбасі, яким видали російські паспорти. В заяві відомства зазначено, що залучення до голосування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території Донбасу, як і майже 1,5 млн виборців у АРК, суттєво спотворило результати виборів до Держдуми РФ і загалом поставило під сумнів їхню легітимність. Усі причетні до організації і проведення такого голосування нестимуть відповідальність згідно з українським законодавством, наголосили в українському МЗС.
Рада національної безпеки й оборони (РНБО) запровадила санкції щодо 33 кандидатів до Держдуми РФ з ОРДЛО та АРК, а також пообіцяла запровадити санкції проти всіх учасників «виборчого процесу». «Ми впевнені, що на цих територіях у РФ немає права проводити вибори, тому всі учасники цього процесу, члени виборчих комісій, агітатори, кандидати, всі спостерігачі, які є офіційними особами на цих виборах, будуть під санкціями нашої країни», — заявив Олексій Данилов, секретар РНБО.
Слідчі Служби безпеки України (СБУ) відкрили карне провадження за статтею «державна зрада» за фактом незаконних виборів у Держдуму, які відбулися на території тимчасово окупованої АРК. «Упродовж усього виборчого процесу СБУ збирала матеріали стосовно осіб, які організовують та беруть участь у цих перегонах. Адже вони не просто легітимізують окупаційну владу, а несуть загрозу суверенітету та незалежності України й є співучасниками злочину міжнародного масштабу», — заявив Іван Баканов, голова СБУ.
Руслан Стефанчук, перший заступник голови Верховної Ради України (ВРУ), закликав український парламент відреагувати на проведення виборів до Держдуми РФ на тимчасово окупованих територіях України. «Я дуже би просив, щоб одне з питань, яке ВРУ розгляне на найближчих пленарних засіданнях, — це реакція парламенту України на те, що відбулося, на те, що відбувалися вибори в окупованому українському Криму, що залучалися до виборів українські громадяни, які в незаконний спосіб доставляли для голосування», — зазначив він.
Відреагував і Петро Порошенко, лідер фракції «Європейська солідарність» і п’ятий президент України. «Я повністю підтримую пропозиції більшості парламентських фракцій, які прозвучали щодо негайного розгляду постанови ВРУ про невизнання виборів у РФ у зв’язку з проведенням їх на території окупованої АРК. Крім цього, за визнанням самої російської влади, більше 200 тис. українських громадян Донбасу, яким «всунули» паспорти, були затягнуті на ці незаконні вибори, в т. ч. через механізм електронного голосування», — заявив він.

Реакція Заходу
«Вибори в Державну думу відбулися за умов, що не сприяють вільному та чесному їхньому проведенню. Крім цього, ми не визнаємо проведення виборів на суверенній українській території та підтверджуємо нашу непохитну підтримку територіальної цілісності й суверенітету України», — йдеться в офіційній заяві Державного департаменту США.
«Вибори в РФ пройшли з серйозними порушеннями, а події з переслідування опозиції, що їм передували, призвели до обмеженого вибору громадян», — заявив Жозеп Боррель, глава дипломатії Європейського Союзу (ЄС) від імені 27 держав-членів. Петер Стано, представник Європейської комісії, наголосив, що ЄС ніколи не визнає парламентські вибори, організовані РФ в окупованій АРК, а також стурбований участю в цьому процесі жителів ОРДЛО.
Засудив вибори і Світовий конґрес українців (СКУ). «РФ незаконно нав’язала російське громадянство мешканцям окупованих українських територій, а тепер змушує їх брати участь у голосуванні за депутатів Держдуми. СКУ закликає міжнародну спільноту оголосити ці так звані вибори нелегітимними та впровадити санкції проти депутатів Держдуми РФ, обраних від окупованої АРК і Ростовської області РФ, де голосування відбулося зі залученням голосів мешканців окупованої РФ частини Донбасу», — йдеться в заяві організації.
«РФ продовжує використовувати всі можливі засоби в своїй гібридній війні проти України, включно з виборами, які є спробою легітимізувати її військове вторгнення та окупацію АРК і Донбасу. Це незаконне голосування додатково дискредитує результати виборів у РФ та підважує легітимність Державної думи РФ», — заявив Павло Ґрод, президент СКУ.
Як повідомляв «Міст», на дочасних парламентських виборах у Канаді перемогла партія Трюдо.

Ігор Берчак

P. S. Коли це число тижневика «Міст» готували до друку, стало відомо, що ВРУ проголосувала за заяву, в якій визнала вибори в РФ незаконними, а Державну думу — нелегітимною, та звернулися до міжнародної спільноти зі закликом надати оцінку цим фальсифікованим виборам і фактам незаконного голосування.

Мовою чисел
За результатами виборів, пропрезидентська партія «Єдина Росія» набрала 49,8 % голосів. Друге місце зайняла Комуністична партія Російської Федерації на чолі з незмінним лідером Геннадієм Зюгановим — майже 19 %. Далі: Ліберально-демократична партія Росії Володимира Жириновського (7,5 %); «Справедлива Росія — За правду» (7,4 %), одним з лідерів якої є Захар Прилєпін, письменник та учасник воєнних дій на Донбасі на боці російсько-терористичних військ; партія «Нові люди» (5,3 %), що була створена торік нібито для захисту інтересів малого бізнесу, але фінансується близькими до Кремля бізнесменами. У виборах брали участь 14 політичних партій, загалом було зареєстровано 3 812 кандидатів за партійними списками, ще 2 020 — в одномандатних округах. Держдума обирається за змішаною системою — 225 депутатів за партійними списками, 225 — в одномандатних округах. Для конституційної більшості потрібно 300 мандатів, для простої — 226. Із 2003 року «Єдина Росія» більшості в Держдумі не втрачала.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply