Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Москва використовує в гібридних війнах на Донбасі та в Сирії приватних найманців

Автор:

|

Листопад 10, 2016

|

Рубрика:

Москва використовує в гібридних війнах на Донбасі та в Сирії приватних найманців
Бійці Вагнера виконують усю потрібну Кремлю «брудну» роботу

Бійці Вагнера виконують усю потрібну Кремлю «брудну» роботу

Офіційно Російська Федерація бере участь лише у військово-повітряної операції в небі над Сирією з невеликою кількістю сил спеціального призначення на землі. Москва заперечує, що її сухопутні війська задіяні в регулярних наземних бойових операціях. Те саме Путін торочить і про Донбас, де, мовляв, ніколи не було російських солдатів, а бойові дії проти регулярної української армії ведуть «шахтарі та трактористи».
Однак західні військові експерти, стверджують, що насправді росіяни відіграють дуже важливу роль у наземних бойових операціях у Сирії. Щоправда, Кремль ніби й не бреше — джерела називають російських бійців найманцями, що працюють на приватну компанію, а не військовослужбовцями Збройних сил (ЗС). Але, незважаючи на їхній неофіційний статус, вони діють узгоджено з російськими військовими, а вдома отримують пільги, що зазвичай передбачені тільки для військовослужбовців.
Ці люди прилітають до Сирії на російських військових літаках, які приземляються на базах РФ. У разі поранення їх лікують у військових шпиталях, вони навіть отримують державні нагороди, щоправда, не мають права їх носити, оскільки відповідні укази президента РФ мають гриф «таємно». Але в разі полону ці люди мають повне право заявити: «Ми не служимо в ЗС РФ, а працюємо на приватну військову компанію Вагнера».

Через Крим на Донбас
Як пише російський сайт «Фонтанка», загадковий Вагнер — це 46-річний підполковник запасу Дмитро Уткін. «Професійний військовий, до 2013 року — командир дислокованого в Псковській області 700-го окремого загону спецназу Головного розвідувального управління (ГРУ) Міністерства оборони РФ. Після звільнення в запас працював у Moran Security Group, приватній компанії, що спеціалізується на охороні морських суден у районах, де діють морські пірати. Із 2014 року — власник приватної військової компанії (ПВК), яка, за його позивним, отримала умовне найменування «Вагнер», — пише «Фонтанка». Відомо, що Вагнер є великим шанувальником ідей Гітлера, він навіть позивний узяв собі на честь улюбленого композитора фюрера.
За деякими даними, кар’єра головного російського найманця почалася ще під час анексії Криму. «Його групи працювали спільно з армійськими частинами — роззброювали українську армію та брали під контроль об’єкти на території півострова. ПВК ідеально підходила для нової гібридної війни — вишколені бійці, ніяк при цьому формально не пов’язані зі ЗС РФ», — пише журнал російських націоналістів «Спутник и Погром».
Після анексії півострова вагнерівцям швиденько знайшлася робота на Донбасі. Звісно, кілька сотень професійних бійців не могли переламати хід конфлікту, але стали стрижнем для юрби недосвідчених «шахтарів і трактористів». Завдяки цій підтримці сепаратисти зуміли стрімко дестабілізувати українські силові структури на території двох областей, паралізувати роботу місцевої влади та захопити склади зі зброєю.
Із початку 2015 року пішли чутки про те, що саме група Вагнера стоїть за ліквідацією низки занадто самостійних польових командирів, а також так званих диких ополченців — банд відморозків, котрі займалися грабежами й убивствами. Серед інших згадувалася ліквідація групи Бетмена й операція проти козаків отамана Козіцина. А український журналіст Юрій Бутусов додає до цього списку ще й Олексія Мозгового та Павла Дрьомова. Доказів, природно, немає, але версія про те, що саме «вагнерівці» зачищали самопроголошені республіки від зухвалих і некерованих командирів, певний час була вельми поширена по обидві сторони лінії фронту.

Зарплата — кілька тисяч доларів
Як пише сайт strana.ua, до групи Вагнера входять не тільки росіяни, але й українці та білоруси. «Це дуже підготовлені люди, з міцною ідеологічною основою. Випадковий доброволець туди не потрапить. Яка ідеологічна основа? «Руський мір». Там і громадяни України, і білоруси і, звісно, росіяни. Велика кількість українців не повинна дивувати — станом на 1990 рік 80 % офіцерів у радянському спецназі й повітряно-десантних військах були саме українці (так було в усіх арміях Російської імперії. — Ред.). Ще там є осетини, абхази та грузини. Але кістяк — це росіяни й українці», — розповіло джерело strana.ua.
База підготовки бійців Вагнера розташована в Краснодарському краї біля хутора Молькіно, де також дислокується 10-та окрема бригада спецпризначення ГРУ РФ, стверджує «Газета.ру», додаючи, що перед початком сирійської кампанії полігон був серйозно модернізований. Відомо, що Вагнер платить непогану зарплату — все залежить від складності операції та вислуги років, але в будь-якому випадку йдеться про кілька тисяч доларів на місяць. «Точну суму називати не буду, але вона явно більша, ніж зарплата у міністра оборони України. Але багатьом, хто там воює, неважливо, скільки грошей. Це люди, котрі просто люблять воювати. Після війни людям дуже складно соціалізуватися. Дехто починає пити, дехто накладає на себе руки. Тому коли їм пропонують займатися звичною справою в ПВК, багато хто погоджується», — продовжує джерело.

Гарматне м’ясо
За даними «Газета.ру», зараз людей Вагнера на Донбасі не залишилося, увесь особовий склад (за неперевіреними даними, йдеться про 2,5 тис. бійців) воює в Сирії. Як пише британське видання Sky News, тут найманців використовують як звичайне гарматне м’ясо, доручаючи штурм найсерйозніших вузлів оборони.
«Самі по собі араби — не воїни, а їх скомплектували і вони мають штурмувати висоту. Мало того, що вони не знають, як її штурмувати, їм треба ще подолати страх і йти на кулі. Як їх змусити це зробити? Тільки власним прикладом. Тому в підрозділи армії Асада були додані наші бійці», — розповів один із підлеглих Вагнера з позивним «Капа».
Інший співрозмовник Sky News на ім’я Дмитро каже, що кількість загиблих російських найманців з початку введення в Сирію російських військ становить приблизно 500-600 осіб. «Мені пощастило вибратися з цього пекла живим», — каже він. «Хто ще вам про це розповість? Іноді тіла кремують, але в документах вони значаться як «зниклі без звістки». Іноді в документах пишуть, що солдат був убитий на Донбасі, ще частіше там значиться «автомобільна аварія» тощо», — стверджує Дмитро.
За словами іншого найманця — Олександра — у приватну компанію Вагнера вербують людей із різним рівнем підготовки. Інтенсивні бойові тренування зазвичай тривають від одного до двох місяців. «Якщо раніше людина не була в армії, її навчають з нуля. Таких готують у піхотинці — звичайне гарматне м’ясо. Але якщо раніше чоловік служив в артилерії, розвідці, штурмових бригадах, його навички шліфуються, і він стає бійцем елітних розвідувально-диверсійних груп», — розповів чоловік.

Поза законом
Відповідно до законодавства РФ, воювати найманцем в іншій країні — незаконно, за це навіть передбачена карна відповідальність. Нещодавно в російському уряді офіційно заявили про неприпустимість узаконення ПВК, вказавши, що існування таких заборонене Конституцією.
Проте щось підказує: це навряд чи вплине на подальші плани Уткіна-Вагнера, котрий став важливим елементом російської тактики гібридної війни. Його ПВК з одного боку тісно пов’язана з державою та виконує всю потрібну Кремлю «брудну» роботу, з іншого — формально вважається приватною ініціативою відставного підполковника. «Приватники Вагнера вступають у справу там, де регулярні російські війська не можна використовувати», — підсумовує співрозмовник strana.ua.

Ігор Берчак

До теми
Бойовики терористичної організації «Луганська народна республіка» (ЛНР) узяли в заручники чотирьох фанатів футбольного клубу «Зоря» (Луганськ). Про це повідомляє видання ЛІГА.net, посилаючись на джерело, що проживає в окупованому Луганську. За словами джерела, фанатів «Зорі» бойовики звинувачують нібито в створенні підпільного батальйону «Азов» і шпигунстві. За інформацією ЛІГА.net, кілька днів тому терористи також кинули до підвалів місцевого «міністерства державної безпеки» хлопця, котрий зробив селфі з українським прапором у себе на лоджії та поділився фото зі своєю знайомою. «Вона його просто здала бойовикам», — зазначило джерело.
Також в полон до бойовиків ЛНР потрапив Віталій Руденко, суддя Апеляційного суду Луганської області, котрий їхав у непідконтрольний українським військовим Краснодон на похорон батька. Як повідомив Олег Котенко, перемовник із питань обміну полоненими, в коментарі «Громадському радіо», юрист опинився в заручниках ще три тижні тому, однак офіційно про викрадення судді українська сторона не повідомляла, бо сподівалася його швидко обміняти. Відомо, що українському судді висунули обвинувачення у «державній зраді». Віталія Руденка звинуватили в тому, що він нібито своїм рішенням заарештував директора водоканалу, через що ЛНР залишилася без води.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply