Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Москва розпочала полювання на «донецьких»

Автор:

|

Лютий 15, 2018

|

Рубрика:

Москва розпочала полювання на «донецьких»

Олегу Мкртчану загрожує до десяти років ув’язнення

Обвинувачення проти бізнесмена Олега Мкртчана, котрий свого часу входив у список Forbes найбагатших людей України, висунуті серйозні: шахрайство в особливо великому розмірі, за яке передбачено до десяти років ув’язнення. Як заявили в Слідчому комітеті Російської Федерації (РФ), йдеться про суму в 1 млрд RUR. За версією правоохоронців, генеральний директор корпорації «Індустріальний союз Донбасу» (ІСД) узяв кілька великих кредитів у державному «Зовнішекономбанку» (ЗЕБ) для розвитку підприємств, що входять в ІСД, однак частину грошей вивів у офшор, витративши їх згодом на власні проекти.

Відмова від громадянства України вилізла боком
Мільйонер свою провину категорично заперечує, наполягаючи, що не має жодного стосунку ні до розкрадання, ні до офшору, через який, за версією слідства, викрадалися банківські гроші. Варто зазначити, що справа, фактично, шита білими нитками. Адвокати бізнесмена просили суддю відкласти засідання на 72 години, щоб дати їм час на збір документів, що підтверджують невинність їхнього клієнта, проте в перенесенні слухання їм категорично було відмовлено.
Крім цього, суддя відверто порушив норми процесуального законодавства, адже в матеріалах відсутня заява потерпілої сторони, на підставі якої, власне, й мала б порушуватися карна справа. Слідчий не розгубився, невинно назвавши це «технічною помилкою, яка незабаром буде виправлена». Суддя зробив вигляд, що повірив.
Обґрунтовуючи необхідність утримання бізнесмена в слідчому ізоляторі (СІЗО), слідчий заявив, що залишившись на волі, п. Мкртчан може втекти в Україну, де він й заробив свої мільйони. У відповідь обвинувачений гордо заявив, що після подій 2014 року він відмовився від громадянства України, отримавши натомість російське. Як бачимо, нова батьківщина виявилася для бізнесмена мачухою.

Злет і падіння ІСД
Олег Мкртчан вважається однією зі знакових фігур в історії сучасного Донбасу. 1995-го він і Сергій Тарута заснували ІСД, у який свого часу входило кілька десятків підприємств, найбільшими з яких були Алчевський металургійний комбінат, Дніпровський металургійний комбінат, металургійні заводи Dunaferr (Угорщина) і ISD-Huta Czestochowa (Польща). ІСД вважався однією з найбільших транснаціональних металургійний корпорацій Центральної та Східної Європи, сумарна виробнича потужність його підприємств перевищувала 10 млн т сталі на рік.
2009 року ЗЕБ профінансував купівлю 50 % плюс дві акції ІСД пулом російських інвесторів. Володимир Дмитрієв, екс-глава ЗЕБ заявляв 2013 року, що кредити на покупку й оборотне фінансування ІСД склали близько 8 млрд USD. У власності Сергія Тарути й Олега Мкртчана залишилося 49,9 % ІСД. Останній також володів низкою різноманітних підприємств у РФ і кількома футбольними клубами (ФК) у різних країнах, в т. ч. краснодарським ФК «Кубань». Клуб він довів до банкрутства, два роки тому акції «Кубані» бізнесмен просто подарував адміністрації Краснодарського краю РФ — на той момент борги ФК оцінювалися в 1 млрд RUR.
Не набагато краще йдуть справи і в ІСД. У грудні 2017-го корпорація офіційно заявила про фактичну втрату ефективного управлінського контролю над виробничими активами (промисловими майданчиками й офісними приміщеннями в місті Алчевськ, тимчасово окупованого російсько-терористичними військами) — Алчевський металургійний комбінат, Алчевський коксохімічний завод та акціонерне товариство «Екоенергія», які в сукупності становлять основну частину бізнес-активів ІСД. На початку січня ц. р. стало відомо, що комбінат має труднощі з виплатою зарплати працівникам, сплатою податків і розрахунками з постачальниками через блокування господарської діяльності підприємства.

Сергій Тарута також під ударом
Непереливки й п. Таруті, партнеру п. Мкртчана. За даними джерел російського видання «Коммерсант», прізвище колишнього голови Донецької обласної державної адміністрації в матеріалах карної справи поки що не фігурує. Однак, усе може будь-якої миті змінитися.
У травні 2017-го за позовом ще одного державного російського банку ВТБ на Кіпрі була заарештована частина активів Сергія Тарути. Як і у випадку з Олегом Мкртчаном, справа також стосувалася кредиту. Ще 2011 року п. Тарута разом із російським бізнесменом Олександром Катуніним виступили поручителями на 30 млн USD у рамках договору про кредитування «Єнісейського фанерного комбінату». Оскільки кредит не був повернутий, юристи ВТБ спочатку подали на поручителів до російського суду, а потім і до кіпрського.
Рішення окружного суду Нікосії стало справжньою сенсацією. Судовим наказом було заборонено «відчуження, передача, дарування, застава та будь-яке інше обтяження активів, рухомого або нерухомого майна, що належать Сергію Таруті безпосередньо або опосередковано». У список заарештованих потрапили вісім структур, пов’язаних із колишнім главою Донецької області. Серед них, зокрема, кіпрська Dargamo Holdings Ltd, яка є одним із непрямих акціонерів ІСД. Також під арештом опинилися акції ФК «Металург» (Донецьк), будівельної компанії з Македонії Beton AD і польської Gdansk Shipyard Group SP ZOO, співвласника Ґданської судноверфі (75 %).

Рейдерське захоплення з боку РФ
Вочевидь, карна справа проти Олега Мкртчана та рішення кіпрського суду щодо арешту активів Сергій Тарути прямо пов’язані між собою. Скориставшись незаконною «націоналізацією» сепаратистами металургійних заводів у Алчевську, російські інвестори ІСД вирішили повністю прибрати до рук корпорацію. Показово, що поручителями кредиту в 30 млн USD солідарно виступили українець Тарута та росіянин Катунін. Активи колишнього очільника Донеччини знайшли аж на Кіпрі, натомість про якісь стягнення з п. Катуніна, котрому в РФ належать десятки підприємств, зокрема, металургійний гігант Evraz Group, досі не чутно.
Ще 2016-го Сергій Тарута заявляв, що його партнери з РФ (зокрема, й п. Катунін) були лише номінальними власниками ІСД: «Усе вирішував ЗЕБ. Номінальні власники акцій були залежними людьми, вони брали кредити в ЗЕБ. Усе управління йшло згори». Тож можемо припустити, що насправді маємо справу з рейдерським захопленням із боку російської держави, а не окремих бізнесменів із РФ, адже і ЗЕБ, і ВТБ — на 100 % державні банки.

Ігор Берчак

До теми
Ще одного одіозного донецького діяча арештували в Україні. Співробітники Служби безпеки України (СБУ) затримали колишнього народного депутата Олександра Шепелєва. 47-річний уродженець Горлівки є фігурантом принаймні трьох резонансних карних справ. Ще 2012-го проти нього було порушено справу за підозрою в причетності до розкрадання коштів «Родовід Банку» на суму понад 220 млн грн, а також в організації розкрадання державних коштів рефінансування Національного банку на суму 315,3 млн грн. Екс-депутат також фігурує у справах про замовне вбивство Сергія Кириченка, глави наглядової ради «Автокразбанка», в січні 2003 року і про замах на життя Сергія Дядечка, колишнього акціонера «Родоводу». У серпні 2016-го стало відомо, що Головна військова прокуратура також відкрила проти Олександра Шепелєва справу за підозрою в державній зраді. За твердженням Генеральної прокуратури України, «встановлено докази співпраці п. Шепелєва з Федеральною службою безпеки (ФСБ) РФ, що була спрямована проти національної, а також економічної безпеки України». Під час затримання в чоловіка було вилучене посвідчення підполковника «міністерства державної безпеки» терористичної організації «Донецька народна республіка» на прізвище Микола Борух.
Епопея колишнього депутата заслуговує на голівудський кіносценарій. Він був оголошений у міжнародний розшук ще в грудні 2012 року. 5 липня 2013-го втікача затримала поліція Угорщина та передала українським правоохоронцям. Проте 6 липня 2014 року Олександр Шепелєв, котрий у статусі затриманого проходив лікування в одній із київських лікарень, утік разом із конвоїром і був повторно оголошений у міжнародний розшук. 19 березня 2015-го п. Шепелєва затримали правоохоронні органи РФ, які розпочали екстрадиційну перевірку щодо його видачі українській стороні. Але в серпні 2016 року втікач залишив непривітні стіни московського СІЗО. Того самого місяця Анатолій Матіос, головний військовий прокурор України, заявив, що стосовно п. Шепелєва зареєстрували карне провадження за статтею про державну зраду, оскільки на свободу він вийшов, офіційно погодившись співпрацювати з ФСБ РФ і «зливши» російській розвідці увесь компромат, який мав на українських політиків, зокрема, на Юлію Тимошенко, до чиєї фракції свого часу входив.
За даними джерел «РБК-Україна», вже 2018-го п. Шепелєв був змушений утікати з РФ, оскільки там проти нього порушили карну справу за спробу дати хабар посадовій особі. Однак абсолютно незрозумілою є його поява в Україні, де чоловіка підозрюють в скоєнні злочинів, за які передбачене довічне ув’язнення. Тим більше, що, за деякими даними, кілька років тому Олександр Шепелєв отримав громадянство Канади.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply