Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 25, 2021

Москва провокує Кишинів та Київ

Автор:

|

Серпень 22, 2018

|

Рубрика:

Москва провокує Кишинів та Київ

Військовослужбовці Оперативної групи російських військ (ОГРВ) у самопроголошеній Придністровській молдовській республіці (ПМР) провели навчання зі залученням кількох десятків одиниць бронетехніки, у ході яких відпрацьовувалося, зокрема, форсування Дністра. Міжнародна реакція прогнозовано виявилася вкрай негативною. Занепокоїлися й у Києві.

Загальна стурбованість
Еуджен Стурза, міністр оборони Молдови, назвав ці навчання провокацією, яка спростовує миротворчий характер військ Російської Федерації (РФ) у Придністров’ї. «Навчання зелених чоловічків з форсування Дністра дискредитує миротворчу місію. Те, що вони роблять, не забезпечує мир у реґіоні», — заявив він. А Крістіна Ліснік, віце-прем’єр уряду Молдови, наголосила на необхідності заміни військової миротворчої місії на місію цивільних спостерігачів під егідою міжнародних організацій.
Стурбовані й в Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), чиїх спостерігачів не допустили в зону навчань. «Місія ОБСЄ в Молдові висловлює стурбованість у зв’язку з проведенням ОГРВ навчань із форсування р. Дністер», — повідомили в прес-службі місії ОБСЄ в Молдові.
«Посольство України в Республіці Молдова висловлює стурбованість черговими провокаційними діями РФ щодо порушення режиму зони безпеки Придністровського реґіону Республіки Молдова, зокрема несанкціонованим перебуванням особового складу та військової техніки ОГРВ у зоні безпеки, проведенням заходів, пов’язаних із форсуванням р. Дністер, та перешкоджанням виконанню своїх обов’язків представниками місії ОБСЄ. Зазначені дії РФ укотре підтверджують необхідність повного та безумовного виведення російських військ з території Республіки Молдова», — йдеться у повідомленні Посольства України в Молдові.

Сьогодні — миротворці, завтра — аґресори
Як писав «Міст», у червні ц. р. Генеральна Асамблея Організації Об’єднаний Націй (ООН) схвалила резолюцію, якою закликала РФ вивести війська з території Молдови. Документ підтримали 64 держави, в т. ч. Україна, 14 проголосували проти, 83 — утрималися.
Потрібно пояснити, що йдеться про виведення власне ОГРВ, яка незаконно перебуває на території Молдови, а не контингенту Спільних миротворчих сил (СМС), створеного згідно з положеннями угоди про врегулювання придністровського конфлікту від 21 липня 1992 року. Тоді, після припинення активних воєнних дій на берегах Дністра розпочалася миротворча операція, в якій беруть участь військовослужбовці РФ (400 осіб) та Молдови (300 осіб), а також десять військових спостерігачів від України.
Водночас у Москві діяли підступно. Того ж 1992-го на базі 14-ї гвардійської армії РФ було створено ОГРВ. Зараз у самопроголошеній ПМР залишаються два окремі мотострілецькі батальйони РФ. Щорічно один з них виводиться зі складу СМС і повертається до складу ОГРВ, а на його місце заступає інший. Тобто в російських військових двоїста функція: з одного боку вони — миротворці, з іншого — бойові підрозділи.
«РФ відпрацьовує сценарій загострення в Придністров’ї, щоб за необхідності створити військову загрозу одночасно для Молдови і для України, — заявив виданню «Оглядач» Сергій Даниленко, експерт з міжнародних питань. — Гадаю, росіяни відпрацьовують механізм, як діяти в закритому анклаві, який підпорядковується Москві. Це може бути цікаво з урахуванням ситуації з Калінінградом, адже там теж анклав, який територіально відірваний від решти РФ».
За його словами, влада Молдови, незважаючи на часто непослідовні дії, «все-таки прозахідно більш орієнтована». «Тому РФ у будь-який момент буде зацікавлена ??в загостренні. Як це буде відбуватися, поки важко описати, але аналітики генштабу РФ це вміють майстерно робити. Також це небезпека на південно-західному кордоні України», — пояснив експерт.

Загроза для України
І це не порожні слова. Керівництво ПМР неодноразово заявляло про готовність стати «центром консолідації євразійських сил у південно-західному балканському напрямку». Крім цього, тоді ж «верховна рада» терористичної організації «Луганська народна республіка» звернулася до президента і парламенту Придністров’я з проханням про визнання (Тирасполь так і не відреагував. — Ред.).
Улітку 2014-го в українському Генеральному штабі всерйоз побоювалися вторгнення дислокованих у ПМР російських військ. Тоді прихильники так званої Одеської народної республіки до останнього чекали появи на вулицях їхнього міста російських танків із Придністров’я, які цілком реально могли здійснити марш-кидок до Одеси (відстань від останньої до Тирасполя — рівно 100 км).
Тож не дивно, що коли у вересні 2015 року було затверджено нову редакцію Воєнної доктрини України, в документі до актуальних воєнних загроз було віднесено «присутність військового контингенту РФ у Придністровському реґіоні Республіки Молдова, який може бути використаний для дестабілізації ситуації в південних реґіонах України».
Загрози Україні, що походять з боку Придністров’я, мають не тільки військовий характер. Так, через територію невизнаної республіки проходить залізниця, яка пов’язує українські дунайські порти з Україною. Вже траплялися випадки, коли керівництво ПМР на якийсь час блокувало транзит українських вантажів на порти Рені й Ізмаїл.
Крім цього, на території ПМР розташована Молдовська гідроелектростанція, яка забезпечує надходження електроенергії, в т. ч. в південні райони Одеської області, тож завжди існує ризик відключень. Є й певні загрози екологічного характеру: саме з Дністра отримують питну воду Одеса та прилеглі міста.
Не варто забувати, що Придністровський конфлікт був одним з перших «гібридних конфліктів», розв’язаних РФ на пострадянському просторі, і його врегулювання взаємопов’язане з урегулюванням конфлікту на Донбасі. 2003 року Молдова та ПМР планували підписати так званий план Козака — документ, розроблений Дмитром Козаком, тодішнім заступником глави адміністрації президента РФ.
План передбачав входження ПМР у склад Республіки Молдова як суб’єкта федерації. Таким чином Путін сподівався заблокувати будь-які спроби Молдови інтегруватися зі сусідньою Румунією, членом Європейського Союзу і НАТО. Наголосимо, що таку саму ідею федералізації Кремль активно намагається втілити й щодо самопроголошених республік на Донбасі.
Очевидно, що присутність військ РФ на Дністрі становить військову та політичну загрозу для України. На жаль, не менш очевидно, що Кремль намагатиметься час від часу розігрувати «дністровську карту». Цього разу це було зроблено за допомогою водоплавних «зелених чоловічків».

Ігор Берчак

Довідка
ПМР. Населення: 505 тис. осіб. Молдовани становлять 31,9 % жителів республіки, росіяни — 30,3 %, українці — 28,8 %. Столиця — м. Тирасполь (135 тис. осіб). На території ПМР дислокується Оперативна група російських військ. Чисельність особового складу — 1,5-1,7 тис. осіб. Підрозділи: два окремі мотострілкові батальйони (посилені танками), батальйон охорони й обслуговування, вертолітний загін, кілька підрозділів забезпечення, 1411-й артилерійський склад боєприпасів (дислокація — с. Колбасна), колишній стратегічний арсенал західних військових округів СРСР, де досі зберігається понад 20 тис. т різноманітних боєприпасів.
Збройні сили ПМР складаються з чотирьох піхотних бригад, окремих: танкового батальйону, артилерійського полку, інженерного батальйону, батальйону зв’язку, авіаційного загону та полку протиповітряної оборони. На озброєнні: танки, бронетранспортери, реактивні системи залпового вогню «Град», важка артилерія, гелікоптери. Ще є підрозділи міністерства внутрішніх справ, міністерства державної безпеки (прикордонні війська, окремий резервний козачий полк і центр спеціальних операцій «Альфа»), частини спецпризначення державного митного комітету і міністерства юстиції. Загальна чисельність — 6-7,5 тис. осіб.

До теми
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) зобов’язав уряд РФ виплатити близько 2,5 млн EUR молдовським фермерам і компаніям, що втратили доступу до земель на території ПМР. ЄСПЛ став на сторону 1 649 заявників — 1 646 приватних осіб і трьох компаній. Кожному фермеру присудили по 1,5 тис. EUR компенсації. Окремо Москва повинна компенсувати трьом компаніям матеріальні збитки на загальну суму 245,8 тис. EUR, а також виплатити кожному підприємству ще по 5 тис. EUR як відшкодування морального збитку. Крім цього РФ зобов’язали оплатити судові витрати всіх позивачів у розмірі 20 тис. EUR.
Незважаючи на те що де-факто вина за обмеження доступу фермерів до земель лежить на владі ПМР, відповідачем у справі була призначена РФ. Суд пояснив, що не може притягнути до відповідальності «сепаратистське територіальне утворення», але оскільки РФ має «ефективний контроль» над ПМР, то саме вона, на думку ЄСПЛ, повинна нести юридичну відповідальність.
Як пише портал NewsMaker, суперечка стосується земель на підконтрольній владі ПМР території Дубосарського району. Там знаходяться 6,5 тис. га сільськогосподарських угідь, чиї власники проживають в Молдові. У 2006 році Кишинів і Тирасполь домовилися про особливий механізм для аграріїв з Молдови, але в 2014-му ті знову поскаржилися на проблеми з доступом до угідь та вимогу платити податки і мита в бюджет самопроголошеної ПМР.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply