Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 1, 2022

Міністр закордонних справ РФ — за те, щоб відбувся саміт «Нормандської четвірки»

Автор:

|

Жовтень 24, 2018

|

Рубрика:

Міністр закордонних справ РФ — за те, щоб відбувся саміт «Нормандської четвірки»

Сергій Лавров

У Москві знову лякали «катастрофічними наслідками».

«Щоб не було ніяково»
Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації (РФ) заявив французьким журналістам: «Мова заходить про те, щоб провести чергову зустріч у «Нормандському форматі». Були два саміти — в Парижі 2015-го і в Берліні 2016-го. Ми — за те, щоб відбувся третій саміт. Звісно, його треба добре підготувати, щоб лідерам чотирьох держав не було ніяково від того, що рішень попередніх самітів не виконують».
Водночас, головний російський дипломат твердив: «Україна досі не виконала рішень перших двох самітів лідерів країн «Нормандської четвірки» про розведення сил у трьох населених пунктах на Донбасі, а також про застосування «формули Штайнмаєра» щодо статусу Донбасу. Розведення сил і засобів у трьох населених пунктах у зоні конфлікту поки що залишаються навіть не на папері, а в атмосфері. Це блокує, причому жорстко, київська влада».
«Формула Штайнмаєра» визначає конкретні параметри надання цій (окупованій російськими військами. — Ред.) території України особливого статусу, про що погодилися ще в Парижі і потім підтвердили в Берліні. Щойно ми хоча б у цих двох напрямках виконаємо те, про що казали лідери, ми будемо «за» проведення чергового саміту», — запевнив п. Лавров.
Нагадаємо, що Франк-Вальтер Штайнмаєр, президент Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), запропонував ще 2015 року «формулу», яка передбачає поетапний варіант врегулювання російсько-українського конфлікту. Спершу — надання тимчасового особливого статусу окремим, окупованим російськими військами, територіям Донбасу. Потім, після доповіді представників Організації з безпеки та співпраці в Європі за підсумками виборів на непідконтрольній Україні території, — надання постійного особливого статусу цим територіям.
Однак Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, пояснив, чим різниться бачення так званої формули Штайнмаєра в російського політикуму й української влади: «Формула Штайнмаєра» — це логіка, в який спосіб буде застосовуватися особливий режим місцевого самоврядування. РФ хоче просто формулу, і таким чином це легітимізація того, що є. Вся логіка Росії — нічого не змінювати, просто легітимізувати свій простір, свій протекторат. Лавров про це чітко сказав, коли ми розмовляли про миротворчу операцію: «Нічого не змінюємо. Всі, хто там є, мають залишитися, йдемо далі».
«Наша логіка така — спочатку безпека, потім починаємо працювати над нормальними виборами, якими саме будуть місцеві вибори. А формула — частиною процесу має бути повернення України на Донбас. Французи це підтримують, а РФ це бачить як просто вирвану з процесу легітимізацію. Насправді ж це — російська мета. І зустріч «Нормандської четвірки» свідчить, що Росія звідси нікуди не відійшла», — уточнив український міністр.

«Санкції впливають»
І все ж РФ відійшла, принаймні, від ігнорування закликів трьох інших учасників перемовин у «нормандському форматі» все ж продовжити їх. Адже 5 вересня п. Лавров заявляв, що такі перемовини недоречні через те, що ні ФРН, ні Франція не засудили вбивство головної російської маріонетки на Донеччині Олександра Захарченка. «А в ширшому плані — в умовах, коли ні Берлін, ні Париж не можуть вплинути на президента України Петра Порошенка», — додав він.
Що ж змінилося відтоді? Не виключено, що заява щодо України Курта Волкера, спеціального представника Держдепартаменту США, яка пролунала того ж дня, коли п. Лавров стверджував, мовляв, «ми — за те, щоб відбувся третій саміт».
Бо американський дипломат запевнив: «Ми намагаємося збільшити тиск на РФ, аби примусити їх до обговорення. Це включає в себе збереження санкцій США і періодичне нарощування цих санкцій у перспективі. І це шлях, яким ми йшли при адміністрації Трампа, і продовжимо ним іти. Ви побачите додаткові санкції кожен місяць-два або близько того, як ви бачили і досі. Санкції впливають на Росію».
Як писав «Міст, 20 вересня ц. р. Дональд Трамп підписав указ про посилення режиму санкцій проти РФ. Він передбачає блокування власності й активів та заборону на будь-які фінансові операції з особами, пов’язаними з російською владою.
А того ж дня, коли глава російського МЗС пропагував «формулу Штайнмаєра», Путін заявив під час засідання міжнародного клубу «Валдай»: «Україна не дотримується «мінських угод», оскільки будь-яка дія назустріч протилежній стороні вважається зрадою батьківщині. У таких умовах можна сподіватися лише на те, щоб не виникло спокуси загострити ситуацію, аби використати у внутрішньополітичних цілях. Нам треба дочекатися, поки закінчаться внутрішньополітичні цикли, і дуже розраховую на те, що вдасться з новим керівництвом країни вибудовувати хоч якісь стосунки і про щось домовлятися. Ми до цього готові, ми цього хочемо».
Відтак відновлення перемовин у «нормандському форматі» потрібне Кремлю, по-перше, для того, аби вкотре заявляти, що не Москва, а Київ винен у війні на Донбасі. Схоже, це розуміють у ФРН і Франції, бо у цих країнах не наполягають, аби їхня зустріч із Путіним відбулася за умов, які оголосив Лавров.

«Тільки після виборів»
Політолог Валентин Гайдай дійшов такого висновку: «Нормандський формат» відновить роботу тільки після виборів в Україні та повного перезавантаження владної вертикалі. По суті, «мінський процес» і «нормандський» зараз у комі, крім 6-го пункту мінських угод про обмін полонених, інші не реалізують. Тому про що, власне, говорити?
Повноваження Петра Порошенка закінчуються, тому учасники «Нормандської четвірки» вважають за краще дочекатися перезавантаження ситуації політичної в Україні і потім вже сідати з новим керівництвом за стіл перемовин».
А от Олег Жданов, колишній офіцер оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України, зауважив: «Росії вигідний «нормандський формат» — там вона виступає в ролі миротворця. Тому Москва намагається його реанімувати. «Нормандський формат», як і «мінський», зводиться до того, що у нас нібито «громадянська війна». Нас примушують сідати за стіл перемовин із бойовиками, щоб ми «почули Донбас». А це полягає у виконанні «мінських домовленостей» і, відповідно, федералізації країни. Путін хоче, щоб так звані нові утворення на сході отримали широкі повноваження у складі України».
«Що стосується України, то нам потрібно відходити від «мінського формату», бо це, по суті, капітуляція. Виконавши «мінські домовленості», ми назавжди залишимося прив’язаними до РФ. Фактично, теперішня ситуація — результат нашої зовнішньої політики. Президент добився своєї мети: тепер весь світ вважає, що виконання «Мінська» — священний обов’язок України та РФ. Питання черговості — справа часу, поки ми з РФ не поміняємося місцями. І тоді почнуть тиснути вже на нас. ФРН і Франція не надто зацікавлені в зустрічах у «нормандському формат»і — у них свої проблеми. Усе залежить від наполегливості Росії», — вважає експерт.
Утім, не виключено, що імітація миролюбності потрібна Путіну ще й для прикриття його справжніх намірів. Адже наступного дня Дмитро Тимчук, депутат українського парламенту та координатор групи військових фахівців «Інформаційний опір», повідомив, що Путін наказав на засіданні Ради безпеки РФ російському генеральному штабу готувати спецоперацію зі «захисту православних» в Україні за допомогою мобільних бойових груп. А військове керівництво РФ уже розпочало готувати групи спецпризначення на базі Новоафонського монастиря в Абхазії.

Ігор Голод

Гоп-ля
Несподівано у ситуацію 20 жовтня втрутився Дональд Трамп. Він заявив, що США вийдуть з договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД) із РФ. Нагадаємо, що договір РСМД не дозволяє сторонам мати балістичні ракети наземного базування та крилаті ракети з дальністю дії від 500 до 5,5 тис. км. Документ був підписаний 1987 року. За словами американського лідера, таке рішення пов’язане з недотриманням ДРСМД із боку Москви. В Міністерстві закордонних справ РФ забелькотіли, що Сполучені Штати  хочуть «зламати Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності», щоб створити однополярний світ. Рішення президента США 21 жовтня підтримала Велика Британія. Про це повідомив Гевін Вільямсон, міністр оборони Об’єднаного Королівства. «Ми рішуче підтримуємо США в тому, щоб наполегливо донести чіткий сигнал: Росії варто поважати зобов’язання за договором, який вона підписала», — заявив він. На думку міністра, російська сторона перетворила договір про РСМД на «насмішку». «Це РФ його порушила, і це вона потрібно навести у себе лад», — додав він. Відтак вправляти мізки росіянам до Москви подався Джон Болтон, радник президента США з національної безпеки. 22 жовтня він обговорив із Миколою Патрушевим, секретарем Ради безпеки РФ, угоди про озброєння та ситуацію в Сирії. Після цього він зустрівся з Путіним.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply