Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Людмила Денисова намагається рятувати політв’язнів

Автор:

|

Червень 21, 2018

|

Рубрика:

Людмила Денисова намагається рятувати політв’язнів

Олег Сенцов

Гізер Ноєрт, прес-секретар Державного департаменту США, 16 червня заявила, що Сполучені Штати глибоко стурбовані зростанням кількості ув’язнених за політичними та релігійними мотивами людей у Російській Федерації (РФ). «Ми особливо стурбовані добробутом чотирьох незаконно ув’язнених українців, котрі голодують. Це — Олег Сенцов, Станіслав Клих, Олександр Шумков і Володимир Балух», — заявила вона. — Закликаємо РФ негайно випустити всіх тих, кого визначено як політичних чи релігійних в’язнів, і припинити використання правової системи для придушення інакомислення та мирної релігійної практики. Російські люди, як і всі люди, заслуговують на рівне ставлення до закону та здатність здійснювати свої права без страху перед відплатою.

За зачиненими дверима
Водночас Людмила Денисова, Уповноважена України з прав людини, виконуючи доручення Петра Порошенка, 18 червня зустрілася зі своєю російською колегою Тетяною Москальковою. Про їхні взаємні візити глави обох країн домовилися під час телефонної розмови 9 червня.
Однак 15 червня українського омбудсмена не впустили у колонію до українця Олега Сенцова, котрий уже понад місяць голодує з вимогою відпустити українських політв’язнів у Російській Федерації (РФ). Працівники Федеральної служби безпеки РФ затримали бранця в Криму навесні 2014 року й переправили його до своєї країни, де засудили в серпні 2015-го за вигаданим звинуваченням в організації терактів і підпалів до 20-х років ув’язнення.
Людмила Денисова повідомила, що керівництво російської колонії відмовило їй у візиті без пояснення, а також не надало інформації про стан в’язня. А п. Москалькова заявила, що п. Денисова перебуває в Ямало-Ненецького автономному окрузі, в якому ув’язнений Сенцов, нібито в порушення досягнутих домовленостей.
16 червня п. Денисову не допустили ще до одного українця, Миколи Карпюка, котрого утримують у російській в’язниці «Володимирський централ». Його засудили до 22-х років ув’язнення за звинуваченням «в участі у бойових діях в Чечні у 1990-х рр.», та він свою вину не визнає.
18 червня Тетяна Москалькова заявила після перемовин із українською колегою: «Домовилися розробити дорожню карту для відвідин громадян, котрі відбувають покарання у РФ та Україні».
Українська служба Бі-бі-сі нагадала цього ж дня: «Українська сторона вказує, що у російських і кримських в’язницях перебувають 70 українських політв’язнів. В українських в’язницях, за твердженням Києва, перебувають 23-є громадян РФ, зокрема, і затримані під час боїв на Донбасі».
Більша частина зустрічі омбудсменів України та Росії тривала за зачиненими дверима. Ще на її початку п. Москалькова запропонувала п. Денисовій обговорити меморандум про взаємні відвідини ув’язнених у РФ та Україні, в якому, зокрема, пропонується врегулювати статус «осіб із невстановленим громадянством». Йдеться про випадки, коли засуджені мають два паспорти — російський та український.

«Погладшав» від… голодування
Російський омбудсмен також запевнила: «За результатами наших моніторингових візитів можемо сформувати пакет пропозицій для президентів, можливо, для укладання угоди, яка буде стосуватися цієї категорії осіб».
Натомість п. Денисова наполягала на праві консулів відвідувати їхніх співгромадян, незаконно утримуваних у РФ. «У нас є громадяни просто України, громадяни РФ, і є ті, кого ми вважаємо громадянами з неврегульованим статусом. Тому ухвалено рішення надавати в окремих випадках таке право», — пояснила вона.
Зокрема, омбудсмени домовилися про відвідини українського режисера Олега Сенцова в російському Салехарді та проросійського журналіста Кирила Вишинського в українському Херсоні. Як писав «Міст», працівники Служби безпеки України затримали його за звинуваченнями у державній зраді.
Уповноважена України з прав людини повідомила: «Дати візитів ще обговорюються. Обговоримо можливість синхронності перших наших відвідувань. Подальші наші візити будемо проводити вже в різний час. Перевіримо умови утримання, а також переконаємося в тій інформації, що надавали одне одному в листах».
Та чи можна вірити російському омбудсмену, котрій вистачило цинізму стверджувати, що п. Сенцов начебто до реанімації не потрапляв і навіть «погладшав» на 2 кг.
38 країн-учасниць Організації Об’єднаних Націй (ООН) закликали генерального секретаря Антоніу Гутерріша, щоб він підняв на зустрічі з Путіним питання українських політв’язнів. До них приєдналися відомі світові журналісти, письменники й актори. Зокрема — письменник Стівен Кінґ. Акції на підтримку Сенцова пройшли по всьому світі.
У самій Росії до Путіна з проханням помилувати Олега Сенцова звернулися відомі журналісти, режисери й актори. Вони попросили президента проявити милосердя. «Необхідно проявити милосердя, щоб врятувати людське життя. Нам треба пом’якшувати політичний клімат у країні, миритися зі сусідами. Помилуйте Олега Сенцова, просимо вас», — йдеться в заяві. Серед підписантів журналісти Володимир Познер і Ксенія Собчак, голова Росскино Катерина Мцитурідзе, режисери Костянтин Бронзит, Андрій Звягінцев, Павло Лунгін, Юрій Норштейн, Олександр Сокуров, Валерій Тодоровський, Олексій Учитель, Олексій Федорченко, актриса Чулпан Хаматова. «Людина помирає. Ми не думаємо, що провина його настільки велика, щоб за неї давали 20 років. Він щирий і чесний у своїх переконаннях — його безстрокове голодування це доводить», — зазначили автори послання.

Ціна питання
Але, попри очікування не лише в Україні, а й на Заході, що Путін погодиться напередодні чемпіонату світу з футболу на обмін військовополоненими і політичними в’язнями, цього не сталося. Більше того — під час прямої лінії Путін демонстративно назвав режисера Сенцова терористом.
Як зазначив Олександр Хара, експерт «Майдану закордонних справ», в Путіна немає жодних причин відпустити Олега Сенцова. «На чемпіонат їде велика кількість команд, крім британської офіційної делегації. До Путіна нещодавно приїжджали Меркель і Макрон, він був в Австрії. Трамп заявив, що Росію треба повертати до G8. Путін це трактує, як перемогу і показник того, що він виходить із ізоляції. Навіщо йому випускати когось із українських полонених? Для того вони і заручники, щоб використовувати їх із політичною метою», — пояснив він.
Валерій Димов, політичний експерт вважає: «Путін може вимагати надто багато в обмін на згоду відпустити режисера. Як будь-який терорист, Путін намагається продати своїх заручників якомога дорожче в обмін на вплив на Україну. Зокрема — Олега Сенцова, котрий робить потужні речі — вимагає не свого звільнення, а всіх політв’язнів. Цим він привернув увагу світу».
При цьому він вважає, що Сенцов може не погодитися, якщо Путін висуне жорсткі умови. «Очевидно, що Сенцов не хотів би, аби ціна питання була розмін себе на статус-кво Донбасу, фіксацію окупації РФ, братання Путіна з Трампом. Є небезпека, що дехто міг проковтнути символічний обмін Сенцова в обмін на поступки Заходу щодо України. І багато хто аплодував би цьому. Але все, що робить Путін — від миротворців до торгів про обмін заручниками — торги на короткий повідок для України, який стане для нас удавкою», — пояснив аналітик.
Свою чергою, Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, зауважив: «Не треба переоцінювати питання наших заручників, як би це цинічно не звучало. В глобальних перемовинах РФ зі США й Європейського Союзу (ЄС) заручники Кремля — фонові варіації. Путін хотів би покращити діалог зі США, але при цьому винести за дужки питання прав людини в Росії й окупованому Криму. А за це він видасть Сенцова. Тобто порядок денний сформуємо так, щоб Захід не згадував про порушення прав людини, демократичних норм і свобод в РФ і Криму. Такі торги можливі, швидше за все, Кремль саме так їх і веде».

Обережний оптимізм
Віталій Кулик також вважає: «Тиск Заходу може призвести до того, що Сенцова таки звільнять. Чи-то у форматі обміну на Кирила Вишинського, чи українського режисера помилують. Втім, у російських експертних колах зауважують, що Путін дуже не любить, коли на нього тиснуть, особливо громадськість».
«З іншого боку, — зауважив експерт, — обережний оптимізм вселяє те, що готується певна дорожня карта щодо Сенцова між двома омбудсменами — це питання вдалося інтернаціоналізувати. Питання звільнення Сенцова стоїть на порядку денному багатьох міжнародних самітів за участі РФ. В т. ч., діалогу між Росією й ЄС, Росією та США. Про це розмовляли міністри закордонних справ «нормандської четвірки» під час нещодавньої зустрічі».
«Погіршення здоров’я Сенцова, його остання зустріч із друзями в колонії вказують на те, що починаються незворотні процеси. І зараз стоїть питання життя та смерті Сенцова. Не допустити летального завершення — для Москви вже стає актуальним. Незважаючи на ускладнення стосунків Путіна з колективним Заходом, є імовірність, що Сенцова обміняють чи помилують», — вважає п. Кулик.
Крім цього, за його словами, Путін — абсолютний самодержець, і на його рішення можуть вплинути ірраціональні фактори. Завадити звільненню Сенцова, на його думку, може зрив перемовин Трампа і Путіна, які попередньо відбудуться влітку. Також відсутність реального результату в рамках мінського та нормандського форматів. Неготовність Європи остаточно вирішити питання з будівництвом газогону «Північний потік-2». Або ж нові навчання НАТО. Будь-які фактори, як наголошує політолог, можуть впливати на позицію Путіна.

Ігор Голод

До слова
Європарламент (ЄП) на минулому тижні прийняв резолюцію щодо Олега Сенцова. Про це повідомив Рікард Йозвяк, репортер «Радіо Свобода». За резолюцію проголосували 455 членів парламенту, тоді як проти — 106 осіб. У тексті документа йдеться, що ЄП висловлює солідарність із режисером, котрий оголосив голодування, щоб домогтися звільнення ув’язнених у РФ українців. У резолюції також зазначено, що вирок Сенцову ґрунтується на свідченнях, отриманих унаслідок тортур. ЄП засуджує порушення міжнародного права в Криму, в т. ч. зі застосуванням російського законодавства, а також мілітаризацію півострова, яка загрожує реґіональній безпеці. Крім цього, у документі засуджуються масові та систематичні порушення прав людини, зокрема етнічних українців і кримських татар. Водночас ЄП проголосував за виділення макрофінансової допомоги Україні в розмірі 1 млрд EUR. «За» проголосували 527 депутатів, проти — 124. «Якщо все пройде добре, перший транш може бути виплачений вже у вересні», — зазначив журналіст.

Гоп-ля
У центрі Москви 18 червня затримали Марію Чупринську та Григорія Гандлевського, акторів «Teaтру.doc», а також художницю Алісу Сафіну й активістку Наталію Савоськіну за роздавання листівок на підтримку Олега Сенцова. Вони роздавали інформаційні листівки англійською й іспанською мовами, в яких розповідалося про особу українського режисера та причини його переслідування. Активістів доставили до поліційного відділку «Китай-город». На учасників акції склали протокол за статтею про порушення порядку проведення акції. У них відібрали листівки і відпустили.

Усі українські бранці Кремля
18 червня Україна передала Антоніу Гуттерішу список українських політв’язнів у РФ та на окупований територіях. Про це повідомив Володимир Єльченко, постійний представник України в ООН. Ось він:

Справа «кримських терористів»
Олег Сенцов — отримав 20 років суворого режиму, перебуває у виправній колонії (ВК) № 8 в Лабітнангі (Ямало-Ненецький автономний округ).
Олександр Кольченко — отримав десять суворого режиму, перебуває у ВК № 6 у Копейську (Челябінська область).
Олексій Чирній — отримав сім років суворого режиму (в особливому порядку), у ВК № 9 в Шахтах (Ростовська область).

Кримські справи євромайданівців
Микола Шиптур — отримав дев’ять років суворого режиму, перебуває у ВК № 1 у Сімферополі (тимчасово окупований Крим).
Олександр Костенко — отримав три з половиною роки загального режиму, перебуває у ВК № 5 у Кірово-Чепецьку (Кіровська область).
Андрій Коломієць — отримав шість років і вісім місяців строгого режиму, перебуває у ВК № 14 в Краснодарі (Кубань).

Справи проти українського активіста в Криму
Володимир Балух — отримав три роки і п’ять місяців колонії-поселення у справі про зберігання боєприпасів, перебуває під судом у справі про напад на силовика, його тримають у слідчому ізоляторі (СІЗО) № 1 Сімферополя.

Справа УНА-УНСО
Микола Карпюк — отримав 22 з половиною роки з відбуванням перших десятьох років у в’язниці, а решту — в колонії суворого режиму, перебуває у в’язниці № 2 (Володимирський централ) у Володимирі.
Станіслав Клих — отримав 20 років та один місяць із відбуванням перших дев’ятьох років у в’язниці, а решту — в колонії суворого режиму, перебуває у в’язниці в Верхньоуральську (Челябінська область).

Справи «українських терористів»
Олексій Сізонович — отримав 12 років суворого режиму (в особливому порядку), перебуває у ВК № 19 в с. Марков (Іркутська область).
Артур Панов — отримав вісім років загального режиму, його тримають у СІЗО № 1 Ростова-на-Дону.
Павло Гриб — перебуває під слідством, його тримають у СІЗО № 5 Краснодару.

Перша кримська справа «українських диверсантів»
Євген Панов — перебуває під судом, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.
Андрій Захтей — отримав шість із половиною років суворого режиму (в особливому порядку), перебуває у ВК № 1 в Сімферополі.
Володимир Присич — отримав три роки загального режиму, перебуває у ВК № 1 в с. Кам’янка (Кабардино-Балкарія).

Друга кримська справа «українських диверсантів»
Володимир Дудка — суд матеріали повернув у прокуратуру, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.
Олексій Бесарабов — суд матеріали повернув у прокуратуру, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.
Дмитро Штибліков — отримав п’ять років суворого режиму (в особливому порядку), перебуває у ВК № 6 в Омську.

Третя кримська справа «українських диверсантів»
Олексій Стогній — отримав три з половиною роки загального режиму, місцеперебування невідоме.
Гліб Шаблій — отримав п’ять років колонії, режим невідомий, місцеперебування невідоме.

Четверта кримська справа «українських диверсантів»
Геннадій Лімешко — отримав вісім років загального режиму (в особливому порядку), його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.

«Шпигунські» справи
Валентин Виговський — отримав 11 років суворого режиму (в особливому порядку), перебуває у ВК № 11 в Кірово-Чепецьку (Кіровська область).
Віктор Шур (громадянин РФ) — отримав 12 років суворого режиму, перебуває у ВК № 1 в Брянську.
Роман Сущенко — отримав 12 років суворого режиму, його тримають у СІЗО № 2 «Лефортово» в Москві.
Леонід Пархоменко (громадянин РФ і ймовірно України). Інформації про хід справи та місцеперебування немає.
Костянтин Давиденко — перебуває під слідством, його тримають у СІЗО № 2 «Лефортово» в Москві.

Справа про участь в АТО (перекваліфікована на статтю про грабунок)
Сергій Литвинов — отримав вісім із половиною років суворого режиму, перебуває у ВК № 4 в с. Уптар біля Магадану.

Справи «Правого сектора»
Микола Даєв — отримав півтора року колонії-поселення, його тримають у СІЗО № 3 в Новоросійську (Кубань).
Олександр Шумков — очікує суду, його тримають у СІЗО № 1 в Брянську.
Роман Терновський — очікує суду, його тримають у СІЗО № 5 «Водник» у Москві.

Справа траулера ЯМК-0041 (про «браконьєрство в територіальних водах Росії»)
Віктор Новицький — слідство триває, його тримають у СІЗО № 1 в Сімферополі.

Справа Веджіє Кашка (проти активістів кримськотатарського національного руху)
Асан Чапух, Кязім Аметов, Бекір Дегерменджі, Руслан Трубач — слідство триває, їх тримають у СІЗО № 1 і 2 в Сімферополі.

Справа кримськотатарських підприємців
Ресуль Веліляєв і Алі Барієв — слідство триває, їх тримають у СІЗО № 2 «Лефортово» в Москві.

Справа кримськотатарського правозахисника
Юнус Машаріпов — слідство триває, його тримають у СІЗО № 1 в Сімферополі.

Справа прихильника Меджлісу
Олександр Стешенко — слідство триває, місцеперебування невідоме.

Перша севастопольська справа «Хізб ут-Тахрір»
Руслан Зейтуллаєв — отримав 15 років суворого режиму, перебуває у ВК № 2 у Салаваті (Башкирія).
Рустем Ваїт — отримав п’ять років загального режиму, перебуває у ВК № 1 в Кургані.
Юрій Примов — отримав п’ять років загального режиму, перебуває у ВК № 5 у с. Ясний (Республіка Марій Ел).
Ферат Сайфуллаєв — отримав п’ять років загального режиму, перебуває у ВК № 17 у с. Омутнінське (Кіровська область).

Ялтинсько-Алуштинська справа «Хізб ут-Тахрір»
Муслім Алієв, Емір-Усейн Куку, Вадим Сірук, Інвер Бекіров, Рефат Алімов, Арсен Джеппаров — слідство триває, Алієва та Куку тримають у СІЗО № 4, інших — у СІЗО № 1 Ростова-на-Дону.

Перша бахчисарайська справа «Хізб ут-Тахрір»
Енвер Мамутов, Ремзі Меметов, Зеврі Абсеїтов, Рустем Абільтаров — слідство триває, фігурантів імовірно тримають у СІЗО № 1 Ростова-на-Дону.

Друга севастопольська справа «Хізб ут-Тахрір»
Акрамджон Абдуллаєв (громадянин Киргизії, в Криму оселився ще до анексії) — перебуває під судом, його імовірно тримають у СІЗО № 1 Ростова-на-Дону. Разом із ним у Ростові судять другого фігуранта справи — Нематджона Ісроїлова, також громадянина Киргизії. Однак невідомо, прибув він до Криму до анексії чи після.

Сімферопольська справа «Хізб ут-Тахрір»
Теймур Абдуллаєв, Узеїр Абдуллаєв, Айдер Саледінов, Рустем Ісмаїлов, Еміль Джемаденов —
слідство триває, фігурантів тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.

Друга бахчисарайська справа «Хізб ут-Тахрір»
Марлен Асанов, Сейран Салієв, Мемет Бєлялов, Ернес Аметов, Сервер Зекіряєв, Тимур Ібрагімов, Сервер Мустафаєв, Едем Смаїл — слідство триває, фігурантів тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.

Третя севастопольська справа «Хізб ут-Тахрір»
Енвер Сейтосманов — перебуває під слідством, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.

Кримська справа «Таблігі джамаат»
Ренат Сулейманов і Талят Абдурахманов — слідство триває, фігурантів тримають у СІЗО № 1 Сімферополя. Крім того, під домашнім арештом перебуває Сейран Мустафаєв, а під підпискою про невиїзд — Арсен Кубедінов.

Справи про публікації в Інтернеті
Еміль Мінасов — отримав рік і три місяці колонії-поселення, імовірно перебуває у ВК № 1 у тимчасово окупованій Керчі.
Ігор Мовенко — отримав два роки загального режиму, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.
Ісмаїл Рамазанов — перебуває під слідством, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.
Євген Каракаш — перебуває під слідством, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.
Наріман Мемедемінов — перебуває під слідством, його тримають у СІЗО № 1 Сімферополя.

Справа проти родича активіста
Муедін Алівапов — отримав чотири з половиною роки колонії-поселення імовірно перебуває у виправній колонії № 1 в Керчі.

Справа 26 лютого
Алі Асанов і Мустафа Дегерменджі — отримали по чотири роки шість місяців умовно.
Арсен Юнусов та Ескендер Кантеміров — отримали по чотири роки умовно.
Ескендер Емірвалієв — отримав три роки шість місяців умовно.

About Author

Meest-Online

 • BlackStork


  Зоре моя, зоре ясна, зоре невблаганна.
  Доле моя передчасна, доле безталанна.
  Нема щастя нема волі моїй Батьківщині,
  Знову хоче панувати москаль в Україні.
  Запроданцям, посіпакам гроші обіцяє,
  Тим хто радо українців на війні вбиває,
  Тим хто нищить нашу рідну прадідівську мову
  Аби спротиву не стало москальському слову.
  Та не буде як гадалось катам-братовбивцям !
  “Бархатцамі” не ставати нашим чорнобривцям !
  Не зватиметься “кукушкой” лісова зозуля !
  На московських зайд чекає велетенська дуля !
  За свободу гнів народу москалів поглине,
  Заповітом спів козацький рідним краєм лине,
  Буде вільна Україна від Сяну до Дону,
  Відметемо вражу силу до її кордону.
  Зоре моя, зоре ясна, ти гориш-палаєш.
  Де, коли та як загину, все про мене знаєш.
  Доки зможу буду битись за мою країну,
  Твоїм сяйвом повернуся з миром в Україну …
  27.06.2018 …

  • BlackStork

   Чомусь не правиться через редактор Edit … В оригіналі не “велетенська дуля” – а “українська куля”. Таким чином слід читати: – “На московських зайд чекає українська куля !”