Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Кримінальне покарання стало вагомим арґументом на війні

Автор:

|

Серпень 27, 2022

|

Рубрика:

Кримінальне покарання стало вагомим арґументом на війні
Полонені «визволителі» в Охтирці

Російські військові дедалі частіше відмовляються брати участь у бойових діях в Україні. У зв’язку з цим контрактникам дедалі частіше неформально відмовляють у бажанні залишити Україну. «Відмовників» тримають у в’язницях у населених пунктах, які контролюють бойовики терористичної організації «Луганська народна республіка» (ЛНР).

Де можуть перебувати «відмовники»
Багатьох російських військових-контрактників, яких відправили до України, утримують в ув’язненні в неконтрольованих нині Києвом містах Луганської області. Це солдати, які або хотіли піти у відпустку за сімейними обставинами, або зовсім відмовитися воювати на території України. Лише у центрі для «відмовників можуть утримуватись більше 200 осіб.
Крім центру у Брянці, російських військовослужбовців можуть силоміць утримувати ще в чотирьох окупованих містах України. Такі дані містяться у зверненні членів Ради з прав людини до головної військової прокуратури Російської Федерації (РФ).
У зверненні наголосили, що до правозахисників звернулися родичі шести військовослужбовців, яких після їхньої відмови брати участь у війні можуть утримувати силоміць. Командування не приймає подані ними рапорти та відмовляється надіслати їх до пунктів постійної дислокації.
Автори звернення, серед яких є російський режисер Олександр Сокуров і журналіст Микола Сванідзе, відзначають скарги на умови утримання російських солдатів і психологічний тиск, який на них чинять старші за званням. «Отримані дані свідчать про скоєння щодо військовослужбовців злочинів — незаконне позбавлення волі, тортури та нелюдське поводження», — йдеться у документі.

Втеча з ізолятора
У результаті тиску деякі військовослужбовці відмовляються від своїх рапортів і повертаються до виконання бойових завдань. Про це розповів батько одного з російських контрактників, якого утримують у Брянці. «Вони до цього говорили, що жодним чином не поїдуть назад на війну, нічого не підписуватимуть, — передає родич слова свого сина. — І раптом дізнаюся, що вони їдуть на передову, не попередивши навіть батьків».
Аби переконати військовослужбовця повернутись на фронт використовують різні методи. «Насамперед погрожують кримінальними справами і тим, що відправлять на передову», — розповіла Олександра Гармажапова, президент фонду «Вільна Бурятія». Втім, родич одного з «відмовників» розповів, що заманювати на фронт можуть і добрими умовами служби, не уточнивши, якими саме.
Кілька батьків вирушили до Брянки з РФ, щоб на місці вимагати звільнення своїх дітей. Батьки і матері з ранку до вечора проводять біля імпровізованої в’язниці пікети. Сергій Кривенко, відомий правозахисник і координатор організації «Громадянин та армія» розповів, що одному з «арештантів» вдалося втекти з центру утримання та податися до Росії. «Якщо впродовж десяти днів військовослужбовець-контрактник повернеться до пункту постійної дислокації, це не вважатиметься дезертирством і самовільним залишенням частини», — зазначив він.

За звернення до журналістів карають
За словами правозахисника, умови утримання російських «відмовників» залежать від того, в якій в’язниці вони перебувають. «На початку липня повідомляли, що їх там у ямах тримали, — розповідає п. Кривенко. — А потім був дзвінок від родичів уже, що перевезли до інших місць, були скарги і на побиття».
Родич військовослужбовця, який перебуває в Брянці, розповів, що син регулярно йому телефонує. Найімовірніше, телефон не особистий, а спільний — із цього ж номера телефонують й інші військовослужбовці своїм рідним. З ранку хлопців ведуть «на роботи», але на які саме, невідомо.
За оприлюднення інформації про те, що синові-військовослужбовцеві не дають покинути Україну і публічні вимоги звільнити його може бути покарання. Так відомо про випадок, коли солдату останньої миті заборонили піти у відпустку через звернення батьків до журналістів.

«Жорстке порушення законів»
Перші рапорти про відмову від участі у війні почали надходити наприкінці березня. Тоді перші частини вивели на переформування з-під Києва і військовослужбовці почали шукати контакти правозахисників, аби ті допомогли їм розірвати контракт.
На початку липня п. Гармажапова повідомляла, що близько 500 контрактників із Бурятії звідти відмовилися воювати в Україні та змогли повернутися додому. Видання «Верстка» повідомляє, що відомо про 1 793 військових, які відмовилися воювати.
Утримання військових у катівнях ЛНР і спроби завадити їм покинути зону бойових дій пов’язані з дедалі більшою кількістю відмов, вважає п. Кривенко. «Це дуже жорстке порушення російських законів, — оцінює він ситуацію. — Військовослужбовця не можна затримувати та заарештовувати без суду. І судити їх може лише російський суд на території РФ».

З колонії — на смерть
А тим часом видання «Важные истории» повідомило, що майже всі в’язні двох російських колоній, завербовані до приватної компанії «Ваґнер» на війну в Україні, вже загинули. За даними журналістів, мова може йти про 200 убитих. Практично всіх завербували в петербурзькій виправній колонії (ВК) № 6 «Обухово». Інформацію щодо загибелі завербованих обговорюють і в’язні колонії. За їхніми даними, живими залишилося двоє, обоє зараз у лікарні: один у комі, другий залишився без ніг.
А конфіденційне джерело у ВК № 7 «Панковка» (Великий Новгород) розповіло, що з їхньої колонії також «майже всі загинули». Звідти могли забрати «десятки людей». «Важные истории» нагадують, що вперше про вербування ув’язнених на війну вони розповіли на початку липня ц. р. Натомість представники Федеральної служби виконання покарань РФ будь-які факти візитів представників «Ваґнера» та вербування в’язнів спростовують.

Знищення катів
Військові аналітики заявляють, що скарги, подані до російської військової прокуратури та перевірені Bellingcat та Insider, містили випадки, коли влада РФ обманом або примусом призовників змушувала займати бойові позиції. Також фіксувалися випадки обмеження обсягу інформації для сімей російських солдатів та ненадання солдатам належних харчування та медичної допомоги.
Зокрема, російські командири наказували солдатам розпочинати штурм без спорядження, а також не повідомляли родичів солдатів про їхню смерть. У звіті американського інституту вивчення війни (ISW) також згадані скарги мешканців окупованих Луганської та Донецької областей, які звинувачують російські війська у пограбуванні, вторгненні й обстрілі військової техніки по цивільній інфраструктурі.
Водночас Кремль дав згоду на знищення 64-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади 35-ї загальновійськової армії РФ. Аналітики ISW припускають, що російських військових було знищено в бою в рамках спроб Кремля приховати воєнні злочини, скоєні нею в Київській області (зокрема, в Бучі).

Розкол у рядах окупантів
В ISW також стверджують, що серед російських сил, які воюють в Україні, стався розкол. Бойовики ЛНР відмовилися продовжувати бойові дії в Донецькій області. Крім того, вони скаржаться на виснажливі темпи наступу.
Росіянам не вдається вербувати ще більше нових солдатів з Луганської області, аби компенсувати втрати на фронті. «Подальший розкол в очолюваних Росією силах також загрожує подальшим перешкоджанням ефективності російських військових зусиль», — йдеться у повідомленні.
Крім того, аналітики наголошують, що російські сили здійснили кілька обмежених наземних штурмів на північний захід від Слов’янська, провели численні наступальні операції на схід і південний схід від Сіверська, а також на північний схід і південний схід від Бахмута. Окупанти продовжували вести наступальні дії на північний захід, захід і південний захід від Донецька та здійснили обмежений наземний штурм на північ від Харкова. Але успіху не мають.
За інформацією Коліна Каля, заступник міністра оборони США з політичних питань, загальна кількість поранених і вбитих російських окупантів з початку повномасштабного вторгнення в Україну сягає 80 тис. солдатів. Він додав, на тлі таких значних втрат Путін не досяг жодної зі своїх цілей в Україні.
Так знаючи про схильність американців до багатьох перехресних перевірок даних, можна сміливо додати ще 20-30 тис. непідтверджених. І це число збігається зі звітами Генерального штабу Збройних сил України — більше 40 тис. ліквідованих окупантів і більше 60 тис. поранених.
Як повідомляв «Міст», у РФ бракує гарматного м’яса, тому там вирішили взяти його з-за ґрат.

About Author

Meest-Online