Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 20, 2021

Кремль запустив «водяний» фейк і підставив ООН

Автор:

|

Вересень 12, 2020

|

Рубрика:

Кремль запустив «водяний» фейк і підставив ООН
Північнокримський канал тепер нагадує звичайну канаву

Відповідальність за забезпечення чистою питною водою жителів окупованої Автономної Республіки Крим (АРК) лежить як на Російській Федерації (РФ), так і на Україні. Про це заявила Елізабет Тросселл, офіційна представниця Управління Верховного комісара з прав людини (УВКПЛ) Організації Об’єднаних Націй (ООН). «Право на безпечну і чисту питну воду і санітарію визнане Генеральною Асамблеєю ООН як одне з прав людини, необхідних для повноцінного життя», — йдеться в її заяві.
Це повідомлення російського видання «Ведомости», яке посилалося на нібито авторитетну інформаційну аґенцію «РИА-Новости», на початку тижня миттєвого розлетілося в інформаційному просторі України та РФ. Якщо медіа країни-аґресора й без того не втомлюються бідкатися на тему «гуманітарної» катастрофи в АРК, то передруки український видань, які подали повідомлення без перевірки наведених фактів, викликало щире здивування.

Обрізане інтерв’ю
Еміне Джапарова, перша заступниця міністра закордонних справ України, визнала, що заява серйозна, але повідомила, що у відомстві вирішили перевірити факти. «В УВКПЛ повідомили, що до них і справді зверталася аґенція «РИА-Новости» (на публікацію якої посилаються «Ведомости») з питання постачання води в АРК, на що медіа отримало буквально таку відповідь: «РФ як окупаційна влада несе головну відповідальність за забезпечення доступу до води осіб, що перебувають під захистом (protected persons)», — написала вона у Facebook.
Як пояснили в УВКПЛ, слова їхньої представниці процитували не повністю. «При цьому, як випливає з тієї ж публікації «РИА-Новости», самі представники країни-окупанта залишилися розчарованими відповідями УВКПЛ на свої постійні смикання, назвавши їх із притаманною РФ «повагою» до міжнародних структур, «відповідями першокласника» та «туманною відповіддю ні про що». Проте, у «Ведомостях» про це — ні слова», — додала п. Джапарова.
Також російські медіа «забули» про те, що п. Тросселл наголосила, що УВКПЛ виступає за територіальну цілісність України. «Позиція МЗС України з цього приводу чітка та правова: «РФ — країна окупант. РФ несе повну відповідальність за ситуацію в АРК. РФ відповість за свої злочини проти України та громадян України», — наголосила українська дипломатка.

Невгамовна експрокурорка
Як виявилося, колотнечу в ООН навколо кримської води започаткувала одіозна Наталія Поклонська, котру після окупації півострова указом президента РФ призначили «прокурор кою» АРК. Вона відзначилася не лише низкою сповнених ненависті до України (в якій народилася, отримала юридичну освіту та зробила непогану кар’єру в органах прокуратури) заяв, а й тим, що за її поданням Меджліс кримськотатарського народу визнали екстремістським громадським об’єднання і заборонили на території РФ. В Україні п. Поклонську оголосили в розшук за статтею Кримінального кодексу, що передбачає «дії з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змову про здійснення таких дій».
Із 2016 року п. Поклонська є «депутаткою» Державної думи РФ і саме в такому статусі в червні ц. р. офіційно звернулася до УВКПЛ ООН з приводу «проблеми постачання води в Крим із України». Майже одразу ж експрокурорка гордо заявила, що їй «запропонували співпрацю з Департаментом польових операцій і технічної співпраці УВКПЛ».
Однак цього разу кобила опинилася позаду воза. За два місяці невгамовна жіночка отримали дошкульну відповідь ООН на своє звернення. «У зв’язку з відсутністю доступу УВКПЛ до Криму, наш директор Відділу польових операцій і технічної співпраці УВКПЛ попросив п. Поклонську надати відповідну інформацію безпосередньо нашій місії зі спостереження за дотриманням прав людини в Україні», — йшлося в документі.

По три години вранці й увечері
Нагадаємо, що Україна забезпечувала до 85 % потреб АРК у прісній воді через Північнокримський канал (збудований у 1961-1971 рр. для забезпечення водою посушливих територій Херсонської та Кримської областей Української РСР), що сполучає головне русло Дніпра з півостровом. Після окупації Криму Росією 2014-го постачання води на півострів припинили. У травні 2017-го Україна завершила будівництво дамби на каналі, яка повністю перекрила подачу води на територію АРК.
Із того часу водні проблеми на півострові лишень погіршуються. Єдиними джерелами водопостачання залишилися водосховища природного стоку (тобто, ті, що наповнюються завдяки таненню снігу та дощам) і підземні джерела. Цей рік став критичним через малосніжну зиму та рекордно спекотне літо, що минуло практично без опадів.
У водосховищах, які живлять Сімферополь, залишилося близько 20 % запасів води. Відповідно, від 7 вересня в столиці АРК, Бахчисарайському та Сімферопольському районах розпочався третій, найжорсткіший, етап обмеження подачі води. Так, у Сімферополі частина міста буде отримувати воду лише по три години вранці та ввечері.
«Гуманітарна катастрофа» загрожує лише військовим базам
Кремль і проросійські сили всередині України (в першу чергу «Опозиційна платформа — За життя» на чолі з кумом Путіна Медведчуком) усіляко нагнітають істерію на тему того, що Україна нібито намагається спровокувати на окупованому півострові «гуманітарну катастрофу».
Треба віддати належне українським політикам, котрі не дають підчепити себе на цей гачок, слушно зауважуючи, що насправді питної води для населення півострова не бракує, натомість страждають промислові підприємства та військові бази окупантів, які потребують величезних обсягів технічної води.
Як писав «Міст», наприкінці серпня ц. р. Леонід Кравчук, перший президент України і теперішній представник у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України в Мінську (Білорусь), в інтерв’ю «UA: Українське радіо» допустив, що постачання води для жителів АРК можна відновити у разі виникнення гуманітарної катастрофи. «Згідно з міжнародним правом, країна, яка захопила територію, — окупант, як це є в Криму, вона відповідає на 100 % за забезпечення цієї території всім необхідним, і водою в т. ч. Ми говоримо: там живуть українці, якщо раптом станеться якась гуманітарна катастрофа, яка пов’язана з водою, то людям воду можемо дати, але промисловим підприємствам, військовим базам і тому подібному — ми в житті ніколи на це не підемо», — наголосив він і додав, що не знає, як технічно можна зробити так, щоб вода потрапляла саме до жителів Криму, а не на військові бази і підприємства.
Раніше Денис Шмигаль, прем’єр України, в інтерв’ю «Радіо Свобода» також казав, що у випадку гуманітарної катастрофи на півострові Україна може взятися за забезпечення українців на окупованій території водою. Однак при цьому зауважив: «З точки зору промислового постачання, сьогодні є низка обмежень, починаючи від фізичних, від того, що Північнокримський канал перекритий і вже не одне розслідування журналісти зробили, що неможливо сьогодні поставити воду в Крим існуючою інфраструктурою, необхідно вкладати кошти, ремонтувати цю інфраструктуру, завершуючи тим, що ми не будемо постачати воду окупантам, окупаційним військам, для потреб військових баз. Це неможливо».
«Для росіян проблема постачання питної води до Криму — критична. Але йти на поступки РФ категорично не можна, адже тоді окупація АРК буде безстроковою. Зараз вода — це наша потужна зброя проти РФ, яка сильніша за атомну», — впевнений Тарас Березовець, політолог та автор книги «Анексія: острів Крим. Хроніки «гібридної війни».

Час готуватися до найгіршого
Окупаційна влада Криму закликала населення півострова готувалися до найгіршого через посуху на анексованому півострові. Про це заявив Сергій Аксьонов, глава окупаційної адміністрації. «Ми з початку року з вами говоримо, що опадів у нас не буде. Розраховувати треба на гіршу ситуацію, — зазначив він. — Усі автомийки зобов’язані перейти на систему оборотного водопостачання. Закривати їх не будуть, оскільки споживання води не таке істотне і недоцільно залишати людей без роботи. Проте воду їм будуть подавати за графіками, як і всім іншим».
Ситуацію з посухою і запасом води на окупованому півострові прокоментував Володимир Баженов, директор компанії «Вода Криму». «Ми блекаут перетерпіли, то й це перетерпимо. Ми ж кримчани, ми стерпимо», — «заспокоїв» він мешканців тимчасово окупованого півострова.
За словами Ігоря Вайля, голови «державного комітету з водного господарства і меліорації Республіки Крим», загальний запас води на півострові зараз складає 96 млн куб. м. «А під час посухи 1994 року запасів було набагато менше: близько 27,8 млн куб. м», — нагадав він.
Водночас Аксьонов повідомив, що уряд опрацьовує всі можливі варіанти водопостачання Сімферополя та прилеглих районів, «аж до найфантастичніших» — зменшення обсягу випаровування з поверхні дзеркала водосховищ і покриття дзеркала води різними способами. Також окупаційна адміністрація розглядає варіант буріння нових свердловин для додаткового забезпечення водою Сімферополя.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply