Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Кремль уперто домагається капітуляції України

Автор:

|

Березень 04, 2020

|

Рубрика:

Кремль уперто домагається капітуляції України
Андрій Руденко

У комюніке за підсумками перемовин керівників чотирьох держав у Парижі (Франція) 9 грудня 2019-го не записали чіткої конкретної дати їхньої наступної зустрічі.

Не може відбутися
Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України, на спільній пресконференції 29 лютого зі своїм шведським колегою за посадою Анн Лінде визнав, що він не може назвати дату наступних перемовин президентів України, Франції й Російської Федерації (РФ) та канцлера Німеччини щодо війни, яку не припиняє проти першої з цих держав Кремль. А оскільки їхні перші перемовини відбулися 2014 року в Нормандії, їх прозвали «зустрічами в нормандському форматі».
Український міністр нагадав, що «в Парижі лідери домовилися, що їхня наступна зустріч відбудеться за чотири місяці, тобто приблизно у квітні, але чітко конкретну дату лідери не зафіксували». Також він нагадав, що Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, «не бачить предмету зустрічі доти, поки всі сім домовленостей лідерів не будуть реалізовані».
А потребу президента України зустрітися з його російським візаві п. Пристайко пояснив так: «У російській системі, коли від президента залежить рішення практично всіх питань, зустріч із російським лідером є дуже важливою для подальшого прогресу. Саме тому ми не хотіли б відкладати цю зустріч. Тому розраховуємо, працюємо, але не обов’язково це має відбутися саме в квітні».
В ефірі «Телеканалу новин «24» того ж дня міністр уточнив: «Я б не використовував слова «перенесено» і «скасована». Але ми зараз бачимо з реакції РФ, що російська сторона починає «з’їжджати з теми». І те, що я казав, ми не повинні ставити квітень і все. Наше завдання — виконати всі сім пунктів».
Але, за словами керівника українського зовнішньополітичного відомства, «нормандська зустріч» не може відбутися до ухвалення Верховною Радою законопроєкту «Про поглиблену децентралізацію» замість змін до Конституції. А той чекатиме своєї черги доти, доки завершиться розгляд парламентом близько 3 тис. правок до законопроєкту про землю.

Тиск Кремля
Тим часом у РФ вперто домагаються капітуляції України. Андрій Руденко, заступник міністра закордонних справ РФ, ще 11 лютого погрожував, що «зустріч лідерів країн «нормандської четвірки», запланована на квітень, перебуває під загрозою зриву».
Дипломат пояснив, що, зокрема, на саміті «четвірки» в Парижі домовилися про закріплення в законодавстві України «формули Штайнмайєра», продовження особливого статусу Донбасу. Але, за його словами, поведінка українців у контактній групі в Мінську (Білорусь) і заяви з Києва викликають сумнів у тому, що до квітня це вдасться здійснити», тому про дату наступної зустрічі «четвірки» неможливо говорити без прогресу у виконанні «Паризького пакету».
«Формулою Штайнмайєра» у Москві називають «метод імплементації «Комплексу заходів щодо виконання мінського протоколу», запропонований німецьким політиком Франком-Вальтером Штайнмаєром, котрий полягає в теоретичному варіанті врегулювання війни на сході України шляхом проведення місцевих виборів під наглядом Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), надання тимчасового особливого статусу окремим територіям Донбасу, а потім — після доповіді представників ОБСЄ за підсумками виборів на непідконтрольній Україні території — надання постійного особливого статусу цим територіям».
Російський політолог Андрій Піонтковський, котрий живе у Вашинґтоні, пояснив: «Згідно з узятими на себе в Парижі зобов’язаннями під час наступної зустрічі в «Нормандському форматі», Володимир Зеленський має відзвітувати перед Путіним про внесення зміну до Конституції стосовно «особливого статусу» окремих територій Донецької та Луганської областей (ОРДЛО)».
«Те зобов’язання, яке він узяв, за яке його поставили на «лічильник» — зміна Конституції Україні до наступної «стрілки» в Берліні — він виконати не зможе. Адже це викличе великий спротив громадянського суспільства України. Москва це розуміє, але тим не менш свідомо штовхає Зеленського на цей шлях, розраховуючи, що виникне ситуація хаосу та громадянського протистояння в Україні, яким вона зможе знову скористатися для «захисту законно обраного президента від чергового бандерівського перевороту. Нас чекають дуже драматичні події саме за розкладом цього лічильника», — вважає політолог.

«ВРУ механізм знайде»
Однак, Дмитро Разумков, спікер українського парламенту, запевнив: «Верховна Рада (ВРУ) знайде механізм для закріплення «формули Штайнмаєра» в українському законодавстві до наступного саміту «нормандської четвірки». Найближчі кілька тижнів депутати будуть зайняті розглядом законопроєкту про ринок землі, тому можуть виникнути труднощі, якщо механізмом для закріплення «формули Штайнмаєра» буде законопроєкт. Але є й інші механізми. Гадаю, що затримки ВРУ для забезпечення інтересів держави і повернення тимчасово окупованих територій, деокупацію і реінтеграції Донбасу точно не буде».
Своє чергою, президент Зеленський заявив: «Хочу запевнити: Україна і надалі буде робити все, щоб наступний саміт глав України, Німеччини, Франції та РФ у «нормандському форматі» відбувся в узгоджені терміни, а саме — у квітні 2020 року».
У відповідь Олександр Грушко, заступник міністра закордонних справ РФ, запевнив, що «однією з перешкод для наступного раунду перемовин є відсутність діалогу між Києвом і «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою» (як в Україні вважають терористичними організаціями. — Ред.).
А Сергій Лавров ще й додав: «Коли ми чуємо заяви наших колег із «нормандського формату» про квітень як дату скликання саміту, це їхнє побажання, які вони висловлюють вголос, але не більше того. Перш ніж скликати саміт, необхідно не тільки виконати те, про що раніше домовилися, а й зрозуміти, з яким набором рішень ми виходимо на нову зустріч у верхах. До цього варто приступити, коли завершиться процес реалізації того, що було досягнуто раніше».
«Ми бачимо відсутність великого бажання української сторони на цю тему домовлятися. Усе впирається в патологічне небажання української влади як за Порошенка, так і за Зеленського виконувати вимоги мінських домовленостей щодо налагодження прямого діалогу з Донецьком і Луганськом», — уточнив він.
А 26 лютого російський міністр наголосив: «Ми будемо розмовляти про терміни наступного саміту тільки коли, по-перше, виконають усе те, про що розмовляли в Парижі, в т. ч. нормалізацію на землі та розмінування, політичні питання, пов’язані з «формулою Штайнмаєра», і закріпленням аспектів особливого статусу (Донбасу. — Ред.) на постійній основі у законодавстві України».
«І друга вимога: ми говоритимемо про терміни саміту, коли підготуємо проєкт підсумкового документа і підпишемо проєкт підсумкового документа. Щоб не було знову вже під час саміту спроб руйнувати досягнуті домовленості», — пояснив він.

Поганий знак
Відтак Сергій Постоловський, політичний експерт, пояснив: «РФ своїми заявами про загрозу зриву зустрічі у «нормандському форматі» хоче натиснути на Україну з приводу виборів в ОРДЛО. На умовах Кремля, звісно. І щодо прямих перемовин Києва з окупаційними адміністраціями. В Україні розуміють: якщо провести вибори в ОРДЛО за умови присутності російсько-окупаційних військ, без контролю за кордоном з боку України, то результати будуть не з кращим результатом, ніж при Сталіні в СРСР».
Але 27 лютого спецпредставниця голови ОБСЄ в Тристоронній контактній групі з урегулювання російсько-українського конфлікту на Донбасі повідомила, що напередодні там обговорювали питання особливого статусу ОРДО та ОРЛО, а також імплементації «формули Штайнмаєра» в українське законодавство.
У київському часописі «День» із цього приводу зауважили: «І це поганий знак, тим більше коли відповідну інформацію ми дізнаємося зі звіту ОБСЄ, а наші перемовники про це мовчать. Чия це ініціатива обговорювати особливий статус ОРДЛО і «формулу Штайнмайєра» у Мінську — Москви чи Києва?
А Руслан Стефанчук, перший віцеспікер українського парламенту, 29 лютого запевнив, що Рада національної безпеки та Міністерство оборони України готують «необхідні для встановлення миру на Донбасі законопроєкти для реалізації домовленостей у «нормандському форматі». Але їх презентуватимуть громадськості вже після чергової зустрічі «четвірки». Деталей про ці законопроєкти віце-спікер не оприлюднив.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply