Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Кінець «перезавантаження»

Автор:

|

Грудень 01, 2011

|

Рубрика:

Кінець  «перезавантаження»

Президент Російської Федерації (РФ) Дмитро Медведєв віддав наказ військовому керівництву підготуватися до «руйнування» можливостей управління системою протиракетної оборони (ПРО), яку США планує розмістити на території Європи. Нагадаємо, що РФ володіє пусковими ракетними установками, включаючи комплекси «Іскандер», на північному та південному кордонах країни, у тому числі в Калінінграді, розташованому між Литвою й Польщею, які є членами Європейського Союзу (ЄС) і НАТО.

«Я віддав армії розпорядження вжити заходів, які за потреби дозволять позбавити США можливості керувати своєю ПРО. Ці заходи є не тільки відповідними до ситуації, а також ефективними та недорогими», — заявив російський президент. Крім того, пан Медведєв заявив, що РФ вийде з Договору про скорочення стратеґічних наступальних озброєнь і відмовиться від кроків у галузі роззброєння, якщо Сполучені Штати продовжать розширення ПРО в Європі.

Дмитро Медведєв при цьому наголосив, що РФ, як і раніше, готова продовжувати діалог зі США й НАТО щодо ПРО, однак співпраця має здійснюватися на чіткій правовій базі, що забезпечить урахування законних інтересів його країни. «Час для того, щоби досягти взаєморозуміння, іще є. У РФ присутня політична воля для досягнення необхідних домовленостей, які можуть відкрити принципово нову сторінку в наших відносинах зі США та Північно-Атлантичним альянсом», — сказав президент Медведєв.

Він, як і раніше, переконаний у тому, що створення в Європі спільної системи ПРО за секторальним принципом відкриє РФ і НАТО можливості для справжнього стратеґічного партнерства. Глава Росії нагадав про свою ініціативу стосовно секторальної ПРО: кожна сторона відповідатиме за певний сектор і взаємодія буде будуватися на засадах рівноправності, взаємної довіри й передбачуваності. Проте західні партнери не виявили «серйозної готовності рухатися в цьому напрямку», із жалем зазначив пан Медведєв.

РФ, за словами російського президента, не погодиться на участь у такій програмі протиракетної оборони, яка за кілька років загрожує послабити стратеґічний потенціал його країни. А саме така програма, за оцінкою Дмитра Медведєва, почала запроваджуватися щораз швидшими темпами. «Вона здійснюється в Польщі, Туреччині, Румунії, Іспанії, а нас ставлять перед доконаними фактами», — наголосив глава РФ.

«Вони не збираються, принаймні зараз, ураховувати нашу заклопотаність щодо архітектури європейської ПРО. Нас лише переконують у тому, що їхні плани не спрямовано проти РФ. Вони кажуть: це — не проти вас, не хвилюйтеся, — вони нас заспокоюють», — повідомив пан Медведєв. Такі розмови, зауважив далі він, ведуться на рівні виконавчої влади, «а законодавці в деяких країнах прямо кажуть: «Майте на увазі, це — проти вас». «А коли ми ставимо питання про те, щоби покласти це на папір у формі чітких юридичних зобов’язань, у відповідь отримуємо жорстку відмову», — наголосив президент РФ.

Москва вже погрожувала в разі провалу перемовин про розгортання американської системи ПРО в Європі розташувати свої тактичні ракети «Іскандер» у Білорусі, у Краснодарському краї й у Калінінградській області, що дасть РФ змогу «відбити ймовірну атаку США». Та згодом від цієї ідеї відмовилася — за умови, що США, своєю чергою, відмовляться від ПРО. Москва також підозрює, що об’єкти ПРО призначено для спостереження за ракетними арсеналами РФ.

У НАТО ж наполягають, що призначення ПРО — захистити Європу від зовнішніх загроз, а не створювати оборонні системи всередині європейської зони. Офіційний представник Північно-Атлантичного альянсу Оана Лунґеску нагадала, що запрошення РФ до спів­праці з НАТО щодо ПРО й трансформації взаємин у стратеґічне партнерство залишається чинним. НАТО пильно вивчає заяву президента Росії, повідомила Оана Лунґеску. За її словами, «НАТО вітає той факт, що, як наголосив президент Медведєв, РФ не зачиняє дверей і продовжить діалог зі США й НАТО щодо ПРО, а також готова до практичної співпраці в цій сфері». Разом із тим, чиновниця заявила, що погрози розташування ракет в безпосередній близькості до кордонів союзників по НАТО «не є корисними».

Зоряна Павлюк

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply